Представництво України при Європейському Союзі та Європейському Співтоваристві з атомної енергії

6, Київ 12:06

Про розвиток безвізового діалогу між Україною та ЄС

На виконання домовленостей, досягнутих за результатами саміту Україна – ЄС 9 вересня 2008 року (м. Париж), 29 жовтня 2008 року (м. Брюссель) було офіційно започатковано безвізовий діалог між Україною та ЄС.

У ході Саміту Україна – ЄС 22 листопада 2010 року в м. Брюссель Україні було надано План дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України.

Надання Україні Плану дій стало переходом від абстрактних дискусій до предметної та цілеспрямованої роботи з чіткою перспективою запровадження безвізового режиму поїздок громадян України ЄС.

План дій було розроблено Європейською Комісією за аналогією з «дорожніми картами», наданими балканським державам. За результатами виконання таких «дорожніх карт» безвізовий режим поїздок до ЄС запроваджено для громадян Сербії, Македонії, Чорногорії, Албанії та Боснії і Герцеговини.

Після України Плани дій щодо візової лібералізації були також надані Молдові і Грузії.  

План дій охоплює 4 блоки питань безвізового діалогу: 1) безпека документів, включаючи біометрику; 2) нелегальна міграція, включаючи реадмісію; 3) громадський порядок та безпека; 4) зовнішні зносини та фундаментальні права.

План дій, зокрема, передбачає запровадження паспортів з біометричними даними, вилучення з обігу паспортів, які не відповідають стандартам ІКАО, посилення заходів боротьби з нелегальною міграцією, удосконалення управління кордонами, приведення законодавства та політики надання притулку у відповідність до міжнародних стандартів у цій сфері, поглиблення міжнародно-правової взаємодії у сфері боротьби з організованою злочинністю, незаконним обігом наркотиків та торгівлею людьми.

Виконання документа здійснюється у 2 фази. У ході першої фази Україна мала забезпечити ухвалення необхідного законодавства та державних програм у сферах, охоплених безвізовим діалогом, у ході другої – імплементувати ухвалене законодавство.

27 травня 2014 року Європейська Комісія оприлюднила четверту Доповідь про прогрес України, досягнутий у виконанні першої фази Плану дій, з рекомендацією про перехід до другої фази.

23 червня 2014 року Радою ЄС із закордонних справ ухвалено рішення про перехід України до другої фази Плану дій.

8 травня 2015 року Європейська Комісія оприлюднила п’яту Доповідь про хід виконання Україною Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України, в якій відзначила досягнутий прогрес і висловила готовність підготувати до кінця 2015 року Доповідь, в якій оцінить виконання завдань, які ще залишалися невирішеними.

18 грудня 2015 року Європейська Комісія оприлюднила фінальну шосту Доповідь про хід виконання Україною Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України, у якій зазначено, що з урахуванням оцінки й узятих зобов’язань та з огляду на результати безперервного моніторингу й звітування Європейська Комісія вважає, що Україна виконала всі критерії, визначені в рамках чотирьох блоків Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму. Крім того, беручи до уваги загальні відносини між Україною та ЄС, Комісія представить на початку 2016 року законодавчу пропозицію Європейському Парламенту та Раді ЄС внести зміни до Регламенту (EC) № 539/2001 від 15 березня 2001 року стосовно вилучення України з переліку країн з візовим режимом в’їзду та включення нашої країни до переліку країн, громадяни яких (власники біометричних паспортів) не потребують віз для короткострокових (до 90 днів) поїздок до країн Шенгенської зони.

18 грудня 2015 року Комісар ЄС з питань міграції, внутрішніх справ та громадянства Дімітріс Аврамопулос заявив, що після внесення Європейською Комісією відповідної пропозиції Європейський Парламент та Рада ЄС для  ухвалення ними рішення щодо внесення змін до Регламенту потребуватимуть від трьох до семи місяців залежно від прогресу.