Представництво України при Європейському Союзі та Європейському Співтоваристві з атомної енергії

6, Київ 21:37

Парламентський діалог

Парламентський діалог

Одним із ключовим досягненням міжпарламентського діалогу після Революції Гідності стала синхронна ратифікація Угоди про асоціацію між Україною та ЄС Верховною Радою України та Європейським Парламентом 16 вересня 2014 року.

Стаття 467 Угоди Угоди про асоціацію передбачає, що  форумом для обміну думками між членами Верховної Ради України та Європейського Парламенту є Парламентський комітет асоціації (ПКА), який замінює Комітет парламентського співробітництва, що діяв у рамках Угоди про партнерство і співробітництво між Україною та ЄС. Згідно з положеннями Угоди, ПКА може запитувати відповідну інформацію про виконання Угоди про асоціацію від Ради асоціації, яка також інформує його про свої рішення та рекомендації. Комітет, зі свого боку, може надавати рекомендації Раді асоціації. 

Головування у Парламентському комітеті асоціації здійснюється по черзі відповідно представником Верховної Ради України і представником Європейського Парламенту. Співголовою ПКА від Верховної Ради України обрано Народного депутата України  Остапа Семерака, від Європейського Парламенту – депутата від фракції Європейської народної партії Андрєя Пленковича.

Перше засідання Парламентського комітету асоціації відбулося 24-25 лютого 2015 року у м. Брюссель, яке спільно відкрили Голова Верховної Ради України Володимир Гройсман та Президент Європейського Парламенту Мартін Шульц. За результатами засідання ухвалено Заключну Заяву та Рекомендації. Для консолідації єдності серед політичних сил Європейського Парламенту у підтримці України, для генерування нових ідей та сприяння їхній ефективній імплементації, 10 грудня 2014 р за ініціативою євродепутата П.Аустревічуса (Литва, АЛДЄ) створено неформальну групу «Друзі Європейської України».  Співголовами групи стали від європейської частини П.Аустревічус, від  української – І.Климпуш-Цинцадзе.  Діяльність цієї групи доповнює роботу Парламентського комітету асоціації та має на меті максимальне розширення підтримки України з боку різних політичних сил ЄП. 

За багатосторонній компонент відносин ЄП з Україною, а також іншими країнами-партнерами «Східного партнерства» (Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Молдова) відповідає Парламентська асамблея Євронест (ПА ЄВРОНЕСТ).   

Інавгураційне засідання ПА ЄВРОНЕСТ відбулося 3 травня 2011р. у м. Брюссель; 14-15 вересня 2011р. у м. Страсбург - перша пленарна сесія ПА ЄВРОНЕСТ, 2-4 квітня 2012р. у м. Баку - друга пленарна сесія ПА ЄВРОНЕСТ, 28-29 травня 2013 р. у Брюсселі – третя пленарна сесія ПА ЄВРОНЕСТ, 16-18 березня 2015 р. в Єревані – четверта пленарна сесія ПА ЄВРОНЕСТ. Наступна сесія Асамблеї відбудеться в Києві в 2017 р.

Позиція Європейського Парламенту щодо ситуації в Україні

Українське питання перебуває серед ключових пріоритетів порядку денного діяльності Європейського Парламенту.     

Результатом такої уваги стала безкомпромісна позиція Європейського Парламенту щодо підтримки суверенітету і територіальної цілісності України, її суверенного європейського вибору; засудження російської агресії та незаконної анексії Криму; необхідності збереження санкцій ЄС проти РФ, послаблення чи скасування яких можливе тільки після здійснення Росією реальних кроків для деескалації ситуації в Україні. Європейський Парламент у своїх резолюціях також неодноразово висловлював підтримку європейської перспективи України відповідно до статті 49 Договору про Європейський Союз, а також запровадження для громадян України безвізового режиму з боку ЄС.

Особливу увагу Європарламент приділяє питанню звільнення українських політичних в’язнів, які незаконно утримуються в РФ. Зокрема, 30 квітня та 10 вересня 2015 р. ухвалено дві спеціальні резолюції, які констатують незаконність та політичну вмотивованість дій російської влади щодо Сенцова, Кольченка, Савченко та інших громадян України і закликає негайно їх звільнити. Європарламент також закликав підготувати список осіб, відповідальних за викрадення, незаконне утримання та засудження громадян України, і застосувати щодо цих посадовців візові та фінансові санкції. 

Активною динамікою міжпарламентський діалог позначився і на найвищому рівні. Президент Європейського Парламенту М.Шульц 11-12 вересня 2014 р. здійснив свій перший офіційний візит в Україну. 24 лютого 2015 р. Голова Верховної Ради України В.Б.Гройсман у відповідь також здійснив офіційний візит до євроінституцій, що стало вагомим політичним сигналом стороні ЄС стосовно відданості  керівництва держави євроінтеграційному курсу України. У контексті подальшого поглиблення міжпарламентського діалогу 2-3 липня 2015 р. відбувся черговий візиту Президента Європарламенту М.Шульца в Україну. В рамках візиту було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Верховною Радою України та Європейським Парламентом про спільні рамки парламентської підтримки і підвищення інституціональної спроможності. На виконання цього Меморандуму у вересні в Україні розпочала свою роботу Місія Європейського Парламенту з оцінки потреб, яку очолює колишній Президент ЄП П.Кокс. Згадана місія за результатами своєї роботи до кінця року підготує рекомендації щодо програми парламентської підтримки і підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України, реалізація якої розпочнеться у 2016 р.  

Україна-ЄС