Представництво України при Європейському Союзі та Європейському Співтоваристві з атомної енергії

, Київ 01:46

Енергетика

Співробітництво в енергетичній сфері

Стратегія ЄС із створення Енергетичного Союзу від 25 лютого 2015 року передбачає оновлення Стратегічного Енергетичного Партнерства з Україною. В Стратегії наголошується, що особливу увагу буде приділено оновленню Стратегічного Партнерства в сфері енергетики з Україною. Оновлене партнерство передбачатиме розгляд питань, пов'язаних з важливістю України в якості транзитної країни, а також питань реформування енергетичного ринку України, оновлення газової мережі, створення відповідної нормативно-правової бази в сфері ринку електроенергії та підвищення енергоефективності в Україні, як засіб зниження залежності від імпорту енергоносіїв".

Відповідно до зазначеної стратегії укладено оновлений Меморандум, метою якого - є повна інтеграція енергетичних ринків України та ЄС в інтересах споживачів та з огляду на необхідність взаємного посилення безпеки енергопостачання та охорони довкілля в енергетичній галузі.

Визнаючи необхідність розвитку енергетичної інфраструктури України та реалізації проектів, спрямованих на поглиблення її інтеграції в енергетичну інфраструктуру ЄС, в рамках Меморандуму сторони домовляються про співробітництво щодо залучення інвестицій та фінансування.

Україна та ЄС ставлять собі за мету співпрацювати задля упорядкування своїх відповідних енергетичних стратегій і розширення інструментів співробітництва у наступних сферах: енергетична безпека, солідарність і довіра; інтеграція енергетичних ринків; підвищення енергоефективності; декарбонізація економіки; дослідження та інновації.

З метою обговорення ходу виконання Меморандуму та визначення пріоритетних напрямів роботи на основі річних робочих планів передбачено проведення регулярних зустрічей на рівні міністрів та, у разі необхідності, на інших рівнях.

З моменту набуття чинності оновленого Меморандуму, втрачає чинність Меморандум між Україною та Європейським Союзом про порозуміння щодо співробітництва в енергетичній галузі, підписаний 1 грудня 2005 року.

Меморандум укладений на строк 10 років, з можливістю його перегляду та продовження його дії. Меморандум набирає чинності у перший день після його підписання обома Сторонами.

Інтеграція ринків електроенергії та газу

В контексті інтеграції енергетичних ринків триває робота над проектом «Дослідження можливості синхронного об’єднання української та молдовської енергосистем з континентальною європейською енергосистемою ENTSO-E» (далі - Проект).

За результатами проведених консорціумом європейських системних операторів ENTSO-E досліджень зроблено попередній висновок, що приєднання української і молдовської енергосистем до ENTSO-E можливе.

20 вересня 2016 року представлено результати дослідження щодо можливості паралельної роботи української та молдовської енергосистем з синхронною зоною континентальної Європи, у відповідності з її технічними стандартами. Відповідно до отриманих даних, фахівці України та Молдови здійснюватимуть подальшу підготовку енергосистем до синхронної роботи.

У 2014 poці було досягнуто важливого прогресу у забезпеченні прозорості в газовій галузі України. Починаючи з 21 листопада 2014 року ПАТ "Укртрансгаз" розпочало щоденну публікацію інформації про рівень зберігання газу та щоденне звітування про обсяги транспортування природного газу газотранспортною системою України на платформі прозорості ENTSO-G.

9 квітня 2015 року Верховною Радою України схвалено Закон «Про ринок природного газу в Україні», що є результатом спільної роботи України та ЄС і важливим кроком України на шляху інтеграції з Європейським Союзом. Цей документ робить ринок природного газу України прозорим та зрозумілим для інвесторів і встановлює на українському ринку європейські норми, визначені в Третьому енергетичному пакеті ЄС.

9 липня 2015 р. у м. Дубровнік Україна в якості країни – учасниці Групи високого рівня з будівництва газотранспортної мережі в Центральній та Південно-Східній Європі підписала Меморандум та План дій з метою прискорення реалізації проектів з будівництва газотранспортної інфраструктури в регіоні Центральної та Південно-східної Європи, вирішення технічних і нормативних питань, які перешкоджають безпеці поставок, а також розвитку повністю інтегрованого і конкурентного енергетичного ринку в регіоні. До складу Групи також входять Австрія, Болгарія, Хорватія, Греція, Угорщина, Італія, Румунія, Словенія, Словаччина, Македонія, Сербія, Боснія і Герцеговина та Молдова.

8 вересня 2016 року країни-учасниці Групи високого рівня з розвитку газотранспортної мережі в Центральній та Південно-Східній Європі схвалили рішення щодо розширення мандату CESEC на такі питання, як розвиток ринку електроенергії, енергоефективність та відновлювані джерела енергії. 

Підвищення безпеки енергопостачання та транзиту вуглеводнів

Протягом 2014 – 2016 років активізовано консультації з європейськими партнерами щодо організації постачання природного газу з Європи в Україну.

28 квітня 2014 року за участі Єврокомісії було підписано меморандум зі словацьким оператором ГТС Eustream про роботу з розблокування існуючого інтерконектору між Україною та Словаччиною, а також, у якості більш швидкого рішення, будівництво нового інтерконектору для фізичного постачання газу в Україну зі словацького напрямку.

2 вересня 2014 року було відкрито фізичне постачання газу до України за новим маршрутом – газопроводом Вояни-Ужгород.

У грудні 2014 року було підписано Меморандум про взаємодію між Укртрансгазом та оператором польської ГТС GAZ‑SYSTEM S.A. щодо інтеграції газотранспортних систем обох держав з метою збільшення обсягів імпорту газу в Україну з Європи через польську ГТС з 8 млрд куб. м на рік до 9,5 млрд куб. м на рік.

29 травня 2015 року між ПАТ «Укртрансгаз» та угорським оператором FGSZ підписано договір про сполучення транскордонних газопроводів між Україною та Угорщиною. Договір стосується всіх газопроводів, що перетинають українсько–угорський кордон та повністю відповідає сучасному енергетичному законодавству ЄС. Згідно наміру Європейської комісії, ця угода слугуватиме зразком для інших договорів про інтерконектори між операторами ГТС країн-членів Євросоюзу та Укртрансгазом.

20 липня 2016 року оператори газотранспортних систем України та Румунії підписали угоду про взаємодію в точці Ісакча, що розміщена на українсько-румунському кордоні. Оператори систем планують забезпечити гарантовану та переривчасту потужність для транспортування газу у напрямку із України до Болгарії та переривчасту потужність для транспортування газу у реверсному режимі. Угода є частиною ініціативи Групи високого рівня з будівництва газотранспортної мережі в Центральній та Південно-Східній Європі (CESEC).

9 вересня 2016 року в Будапешті в рамках засідання Групи високого рівня з будівництва газотранспортної мережі в Центральній та Південно-Східній Європі було підписано Меморандум про взаєморозуміння між українським та грецьким, болгарським і румунським операторами. Зазначений документ стосується узгодження плану дій щодо створення між цими країнами газотранспортного коридору, який працюватиме у двох напрямках.

Тристоронні консультації у форматі Україна – ЄС – РФ з постачання російського природного газу до України

16 червня 2014 року ВАТ "Газпром" та НАК "Нафтогаз України" подали позови до Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольму. Позиція НАК "Нафтогаз України" полягає в тому, що встановлена ціна, незважаючи на те що вона зафіксована у відповідному контракті, є завищеною і несправедливою.

З метою вирішення питання заборгованості Нафтогазу перед Газпромом та питання постачання російського природного газу до України з метою проходження осінньо-зимового опалювального сезону та забезпечення безперебійного транзиту газу європейським країнам 2 травня 2014 року в Варшаві було започатковано тристоронні консультації Україна – ЄС – РФ щодо постачання російського природного газу.

30 жовтня 2014 року в Брюсселі відбулася заключна зустріч у форматі Україна – ЄС – РФ з енергетичних питань, за результатам якої було підписано зобов’язуючий Протокол щодо умов постачання російського газу з Російської Федерації в Україну на період з листопада 2014 року по 31 березня 2015 року.

2 березня 2015 року були започатковані тристоронні консультації у форматі Україна – ЄС – РФ з метою узгодження наступної тимчасової домовленості, що має встановити принципи постачання російського газу на зимовий період 2015 – 2016 рр.

25 вересня 2015 року в Брюсселі за підсумками тристоронніх консультацій з енергетичних питань у форматі Україна – ЄС – РФ досягнуто домовленості щодо Зобов’язуючого протоколу щодо умов взаємодії з постачання газу з Російської Федерації в Україну на період з 1 жовтня 2015 року по 31 березня 2016 року.

9 грудня 2016 року в Брюсселі відбулися тристоронні консультації у форматі Україна – ЄС – РФ з метою обговорення питань поставок газу з РФ до України на зимовий період 2016-2017 рр. З огляду на неконструктивну позицію РФ під час консультацій сторонам не вдалося досягти домовленості.

 

 Документи

Спільна декларація щодо здійснення цільової оцінки потенціалу безпеки АЕС

ДЕВ'ЯТИЙ СПІЛЬНИЙ 3BIT УКРАЇНА-ЄС щодо Виконання Меморандуму між Україною та ЄС προ порозуміння щодо
співробітництва  в енергетичшй галузі протягом 2014 року

Меморандум між Україною та ЄС про порозуміння щодо співробітництва в енергетичній галузі (2005)
Пам'ятка (в контексті Меморандуму)

Угода про співробітництво між Кабінетом Міністрів України та Європейським співтовариством з атомної енергії в галузі ядерної безпеки

Угода між Європейським Співтовариством з атомної енергії та КМУ про співробітництво у сфері мирного використання ядерної енергії