Представництво України при Європейському Союзі та Європейському Співтоваристві з атомної енергії

6, Київ 12:04

Наука і технології, cпівробітництво у сфері космосу

Наука і технології, cпівробітництво у сфері космосу

            Правову основу співробітництва Україна – ЄС у сфері науки та досліджень складає Угода між Україною та Європейським Співтовариством про наукове і технологічне співробітництво від 4 липня 2002 року, дію якої поновлено Законом України №602-VIII від 15 липня 2015 року на черговий п’ятирічний термін, починаючи з 8 листопада 2014 року.

            Моніторингу стану виконання положень згаданої угоди,  а також визначенню наступних кроків, спрямованих на активізацію співробітництва покликана сприяти робота Спільного Комітету з питань наукового та технологічного співробітництва між Україною та ЄС, перше засідання якого було проведене 23 листопада 2011 у Брюсселі.

            За результатами реалізації першого року програми ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт 2020» Україна залишається одним із ключових партнерів Євросоюзу, займаючи друге місце після США за кількістю заявок на виконання спільних проектів та четверте місце за результатами участі в діючих проектах серед учасників, які мають статус представників «третіх країн». Загальна успішність поданих від України проектів склала 13,31%. Серед основних партнерів України – установи з Великої Британії, Німеччини, Франції, Італії, Польщі.

            З підписанням Угоди між Україною та Європейською Комісією про асоційовану участь України в програмі ЄС «Горизонт 2020», яке відбулося 20 березня 2015 року  у Києві, та набранням нею чинності з 17 серпня 2015 року після Ратифікації Верховною Радою України, українські науково-дослідницькі інституції отримали можливість залучатися до Програми на умовах, які мають країни-члени ЄС. 

            В рамках реалізації завдань щодо розширення співробітництва між Україною та Європейським Союзом у космічній сфері приділяється особлива увага активній взаємодії з Європейською Комісією, Європейським космічним агентством (ЄКА), космічними агенціями країн-членів ЄС, залученню нашої країни до участі в програмах GALILEO-EGNOS (Європейська глобальна система супутникової навігації), COPERNICUS (Глобальний моніторинг в інтересах безпеки і збереження довкілля), а також створенню передумов для набуття Україною в перспективі членства в Європейському космічному агентстві. 27 листопада 2013 року в Брюсселі на рівні керівництва Уряду України та Єврокомісії було підписано Спільну заяву щодо започаткування проекту поширення дії системи EGNOS на територію України. Здійснення  практичних кроків щодо розміщення Станцій моніторингу діапазону та інтегрованості сигналу системи EGNOS (Range and Integrity Monitoring Stations,  RIMS)  планується до кінця 2015 року.

            Форматом активізації співробітництва в космічній галузі за усіма напрямками є Робоча група Україна - ЄС з питань космосу, чергове  засідання якої  планується в третьому кварталі 2015 року в Києві.   

Важливу роль у розвитку науково-технічного співробітництва між Україною та ЄС відіграє діалог нашої держави з Євратомом. 19 листопада 2013 р. в Брюсселі відбулося друге засідання Координаційного комітету для виконання домовленостей між Україною та Європейським Союзом щодо  співробітництва у сфері атомної енергетики в галузі керованого термоядерного синтезу, а також залучення до участі вітчизняних установ відповідно до їхнього науково-технологічного потенціалу в сфері ядерних досліджень у майбутніх проектах Євратому. В рамках розвитку діалогу між Україною та Євратомом сторонами на робочому рівні висловлена готовність до укладення угоди між Євратомом та Україною щодо асоційованої участі України в дослідницьких проектах Євратому в рамках програми «Горизонт-2020», що надасть значних переваг українським інституціям, дозволивши їм брати участь у дослідницьких програмах на рівні держав-членів ЄС.

 

Правовою основою співробітництва України та ЄС в космічній сфері є наступні нормативно-правові акти: