Представництво України при Європейському Союзі та Європейському Співтоваристві з атомної енергії

6, Київ 12:05

Транспорт

Співробітництво Україна – ЄС в сфері транспорту

Співробітництво між Україною та ЄС у сфері транспорту спрямоване на реконструкцію та модернізацію транспортних систем і мереж доріг в Україні, розвиток і забезпечення сумісності транспортних систем України та ЄС у контексті створення Транс’європейської транспортної мережі. У рамках виконання Порядку денного асоціації Україна – ЄС у частині транспорту пріоритетне значення надається підготовці України до імплементації законодавства ЄС, зафіксованого у відповідних додатках Угоди про асоціацію.

Пріоритетними напрямками співробітництва України з ЄС є:

-   модернізація управління автомобільним, залізничним транспортом, портами і аеропортами;

-   модернізація і розвиток залізниці, водних шляхів, автомобільних доріг, портів, аеропортів, аеронавігаційної інфраструктури, включаючи модернізацію головних шляхів, що становлять спільний інтерес, і транс’європейських магістралей для згаданих видів транспорту;

-   сприяння та розвиток мультимодальних перевезень;

- адаптація національного законодавства до норм і стандартів ЄС, взаємодія в рамках приєднання до міжнародних транспортних конвенцій.

Після підписання Угоди про асоціацію Україна – ЄС діалог між Україною та ЄС з питань транспорту здійснюватиметься у форматі Підкомітету Україна – ЄС з питань економіки та іншого галузевого співробітництва.   

Україна та ЄС також співпрацюють у рамках різних регіональних ініціатив, зокрема ТРАСЕКА, та на міжнародному рівні – в рамках міжнародних транспортних організацій, угод та конвенцій, ратифікованих сторонами.

Наприкінці 2011 року було створено формат взаємодії з питань транспорту на багатосторонньому рівні – Панель з питань транспорту Східного партнерства (Тематична платформа № 2 «Економічна інтеграція та наближення до політик ЄС»).

Важливим кроком у напряму посилення інтеграції між ЄС та країнами Східного партнерства стало створення спільної транспортної мережі між ЄС та його східними сусідами 9 жовтня 2013 р. у Люксембурзі під час зустрічі Міністрів транспорту Східного партнерства. Регіональна транспортна мережа Східного партнерства, схвалена міністрами, визначає найважливіші транспортні поєднання між ЄС та його східними сусідами, включаючи Україну. Мережу було розроблено у відповідності до поєднань TEN-T в Литві, Латвії, Польщі та інших країнах-членах ЄС. 

На сьогодні в рамках транспортної панелі СхП ведеться наступна робота:

1)      Українською стороною вживаються заходи з метою включення до регіональної мережі TEN-T внутрішніх водних шляхів України, зокрема річок Дніпро, Південний Буг та української ділянки річки Дунай.

2)      Опрацьовується ряд нових перспективних проектів, зокрема, щодо диверсифікації залізничних і автомобільних маршрутів, включення яких до мережі TEN-T дозволить значно скоротити сполучення між заходом та півднем Європи з подальшим виходом до країн Чорноморського басейну (Туреччини, Грузії тощо).

Разом з тим розглядається можливість реалізації пріоритетних проектів з метою розвитку мережі TEN-T із залученням грантів у рамках Інструменту об'єднання Європи.

3)      Українською стороною підготовлено актуалізований перелік пріоритетних інфраструктурних проектів, які запропоновано стороні ЄС на розгляд.

4)      Ведеться робота над актуалізацією карт Транс'європейської транспортної мережі (TEN-T).

Бюджетна підтримка ЄС транспортному сектору України

Наприкінці 2010 р. Україна та ЄС підписали Угоду про фінансування програми «Підтримка впровадження транспортної стратегії України», відповідно до якої ЄС виділяє 65 млн. євро для підтримки впровадження транспортної стратегії України.

09.12.2014 схвалено проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про підписання Додаткової Угоди № 1 (у формі обміну листами) між Урядом України та Європейським Союзом, представленим Європейською Комісією» щодо продовження терміну реалізації Угоди про фінансування програми «Підтримка впровадження транспортної стратегії України».

Угода між Україною та ЄС про Спільний авіаційний простір

28 листопада 2013 р. Україна та ЄС парафували Угоду про Спільний авіаційний простір в рамках Вільнюського саміту Східного партнерства. Ця угода визначає шлях створення спільного авіаційного простору між Україною та ЄС на основі спільних та надійних стандартів у сфері безпеки польотів та управління повітряним рухом. Вона сприятиме розширенню доступу до ринку та запропонує нові комерційні можливості для споживачів і авіаліній обох сторін. З метою досягнення цих цілей Україна повинна привести у відповідність своє національне законодавство до норм і стандартів ЄС у сфері авіації та посилити впровадження в життя вимог ЄС у галузі безпеки польотів, управління повітряним рухом, безпеки, екологічних стандартів, економічного регулювання, конкуренції, захисту прав споживачів та соціальних аспектів.

В Україні завершено внутрішньодержавну процедуру до підписання Угоди. Підписання Угоди про САП очікується після завершення внутрішньої процедури стороною ЄС.

Угода між Україною та Європейським Співтовариством про певні аспекти повітряного сполучення