Портал в режимі тестування та наповнення
Наука і технології, cпівробітництво у сфері космосу
Опубліковано 16 жовтня 2012 року о 00:00

Наука і технології, cпівробітництво у сфері космосу

Правову основу співробітництва Україна – ЄС у сфері науки та досліджень складає Угода про Асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, Угода між Україною та Європейським Співтовариством про наукове і технологічне співробітництво від 4 липня 2002 року та низка профільних двосторонніх угод.

Моніторинг виконання Угоди, а також узгодження наступних кроків, спрямованих на активізацію співробітництва у цій сфері, здійснюється  Спільним комітетом з питань наукового та технологічного співробітництва між Україною та ЄC. Чергове засідання Спільного комітету пройшло 4 квітня 2017 року в Брюсселі.

З укладенням Угоди між Україною та Європейською Комісією про асоційовану участь України в Рамковій програмі Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт 2020» з 17 серпня 2015 року українські науково-дослідницькі інституції отримали можливість залучатися до Програми на умовах, які мають країни-члени ЄС. 

Загалом у період з 2014 по 2018 роки 694 українські установи та організації подали на розгляд 1434 проектні пропозиції. За підсумками цих конкурсів (2014 – 2018 роки) для 100 українських організацій-учасників програми «Горизонт 2020» передбачено фінансування 114 проектних пропозицій на суму 20,84 млн. євро, 16 з яких координуються українськими організаціями.

Більш детальну інформацію про Рамкову програму Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт 2020» можна отримати на національному веб-порталі Програми: h2020.com.ua/uk/ 

В рамках реалізації положень Угоди про асоціацію щодо розширення співробітництва між Україною та Європейським Союзом у космічній сфері приділяється особлива увага активній взаємодії з Європейською Комісією, Європейським космічним агентством (ЄКА), космічними агенціями країн-членів ЄС, залученню України до участі в програмах GALILEO-EGNOS (Європейська глобальна система супутникової навігації), COPERNICUS (Глобальний моніторинг в інтересах безпеки і збереження довкілля), а також створенню передумов для набуття Україною в перспективі членства в Європейському космічному агентстві.

27 листопада 2013 року в Брюсселі на рівні керівництва Уряду України та Єврокомісії було підписано Спільну заяву щодо започаткування проекту поширення дії системи EGNOS на територію України. Укладення відповідної Угоди, що передбачатиме розміщення Станцій моніторингу діапазону та інтегрованості сигналу системи EGNOS (Range and Integrity Monitoring Stations, RIMS) планується до протягом 2018 року.

25 травня 2018 р. в ході візиту Голови Державного космічного агентства України (ДКАУ) П.Г.Дегтяренка до Брюсселю була підписана Угода між ДКАУ та Європейською Комісією про співробітництво в галузі доступу до даних і використання даних  супутників Sentinel програми ЄС  “Copernicus”. Підписання названої угоди сприятиме поглибленню співробітництва Україна - ЄС у сфері обміну даними дистанційного зондування Землі, що здійснюється відповідно до положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Форматом активізації співробітництва в космічній галузі за усіма напрямками є Робоча група Україна - ЄС з питань космосу, чергове засідання якої планується в третьому кварталі 2017 року в Києві.

Важливу роль у розвитку науково-технічного співробітництва між Україною та ЄС відіграє діалог нашої держави з Європейським співтовариством з атомної енергії (Євратом).

22 вересня 2016 року Верховна Рада України ратифікувала Угоду між Урядом України та Євратом про наукову і технологічну співпрацю та асоційовану участь України у Програмі наукових досліджень та навчання Євратом (2014-2018).

Набуття Україною статусу асоційованого учасника Євратом відкриває шляхи для участі українських наукових установ у перспективних проектах сфери ядерної енергетики, що сприятиме імплементації державою стандартів ядерної безпеки Європейського Союзу. Імплементація Угоди сприяє інтеграції України до європейської наукової спільноти та посиленню міжнародного науково-технічного співробітництва в галузі ядерної енергетики.

В ході першого засідання Об'єднаного комітету з науково-технічного та інноваційного співробітництва Україна – Євратом (Брюссель, 4 липня 2018 р.) обидві сторони висловили задоволення темпами розвитку співпраці та наголосили на необхідності її продовження.

Відповідно до положень Угоди, за результатами її виконання та за відсутності зауважень у жодної зі сторін, дію Угоди було автоматично пролонговано на період 2019-2020 рр.

Правовою основою співробітництва України та ЄС в космічній сфері є наступні нормативно-правові акти:

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux