Портал в режимі тестування та наповнення
Цивільний захист
Опубліковано 16 жовтня 2012 року о 00:00

Співробітництво у сфері цивільного захисту

Одним з важливих напрямків співробітництва між Україною і ЄС є сфера цивільного захисту.

На сьогоднішній день одним із пріоритетів оптимізації структури органів державної влади України є наближення до європейської моделі системи цивільного захисту

10 травня 2007 р. була підписана Адміністративна домовленість між МНС України та ГД ЄК «Навколишнє середовище» стосовно співробітництва між оперативно-черговою службою МНС і Центром моніторингу та інформації Механізму цивільного захисту Співтовариства.

Підписання адміністративної домовленості заклало основу для розбудови юридичних засад співпраці України у галузі попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій в рамках створеного у 2001 р. Механізму захисту населення, що об’єднує 31 країну Європи (27 країн – членів ЄС, Ліхтенштейн, Норвегія, Ісландія та Хорватія).

З того часу відбулося розширення сфери співпраці за межі звичайного обміну інформації у разі виникнення надзвичайних ситуацій, передбаченого домовленістю 2007 р. Зокрема, згідно з новою розширеною Адміністративною домовленістю, підписаною 8 грудня 2008 р. у Брюсселі, передбачається сприяння взаємній допомозі у випадках надзвичайних ситуацій, сприяння у наданні взаємної допомоги у сфері цивільного захисту через відповідні системи; спільна робота з оцінювання впливу наслідків стихійних лих на навколишнє середовище; посилення співробітництва у питаннях більш ефективного використання існуючих потужностей цивільного захисту.

Укладання Адміністративної домовленості політично важливо, оскільки розглядається сторонами в якості розбудови відносин між Україною та ЄС у розвиток положень статей 62 та 63 Угоди про партнерство і співробітництво з метою сприяння оперативному реагуванню на надзвичайні ситуації обох служб. Відповідно до положень Адміністративної домовленості ЄС оперативно задіяв Механізм цивільного захисту Співтовариства щодо надання експертної, технічної та матеріальної допомоги Україні у зв’язку з екологічною катастрофою в районі Керченської протоки 11 листопада 2007 р., у справі ліквідації наслідків руйнівної повені у липні 2008, під час епідемії сезонного грипу у листопаді 2009, експертної допомоги з визначення масштабів потенційної загрози в зоні Калуського промислового вузла та надання відповідних рекомендацій у березні 2010 року, під час ліквідації наслідків повеней у західних областях України влітку 2010 року тощо.

Європейська сторона позитивно відмічає той факт, що за останні роки Україна активно виступає у спільних міжнародних гуманітарних операціях у якості країни-донора.

Так у рамках Адміністративної домовленості було забезпечено оперативне інформування ЄК щодо готовності та участі України у гуманітарних операціях з надання допомоги Польщі, Угорщині та Молдові, які зазнали кризових ситуацій внаслідок повеней 2010 року, Пакистану – внаслідок руйнівного землетрусу 2010 року.

Крім того Україна активно співпрацювала з Європейською Комісією у рамках гуманітарних операцій з евакуації цивільного населення на початку кризи в Лівії у лютому-березні 2011 року. За цей час силами України було евакуйовано багатьох громадян інших держав, зокрема країн-членів ЄС. У березні-квітні 2011 року в тісній координації з відповідним структурами ЄС і НАТО було проведено гуманітарну операцію з евакуації українських громадян з Лівії кораблем ВМС ЗС України «Костянтин Ольшанський». У ході операції з порту Тріполі на Мальту було евакуйовано 197 цивільних, з яких близько 90 становили громадяни країн ЄС. Проведення Україною гуманітарної операції було позитивно сприйнято як у структурах Європейського Союзу, так і в країнах-членах ЄС. Зокрема, Комісар ЄС з питань розширення та ЄПС Ш.Фюле зазначив, що внесок України став прикладом солідарності.

Слід також відзначити, що Україна є майже єдиною країною, що не є учасницею Фінансового інструменту цивільного захисту ЄС (в окремих випадках – США та Російська Федерація), яка бере участь у внутрішніх переговорах під час криз та у навчальних та тренувальних заходах (у 2009 р. було налагоджене співробітництво з ЄС у рамках програм Фінансового інструменту цивільного захисту ЄС та започаткована практика участі українських спеціалістів у навчально-тренувальних курсах).

 

Документи

Адміністративна домовленість (2008)

Адміністративна домовленість між

Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (далі МНС) та Генеральним Директоратом з питань охорони навколишнього середовища Європейської Комісії

про співробітництво між Оперативно-черговою службою МНС та
Центром моніторингу та інформації Механізму цивільного захисту Співтовариства

Відповідно до статей 62 та 63 Угоди про партнерство й співробітництво між Європейськими Співтовариствами та їхніми державами-членами та Україною і з метою сприяння оперативному реагуванню на надзвичайні ситуації Служби домовилися про таке:

Стаття 1
Обмінюватися контактною інформацією з метою створення можливостей підтримувати контакт 24 години на добу.

Обмінюватися формалізованими документами стосовно раннього попередження про надзвичайну ситуацію та запиту/пропозицій стосовно допомоги.

Обмінюватись, у разі доцільності, відповідною інформацією під час надзвичайних ситуацій.

Проводити навчання щодо передачі інформації за узгодженням.

Обмінюватись інформацією 24 години на добу щодо раннього попередження та оновленою інформацією про транскордонні надзвичайні ситуації на територіях країн – членів ЄС та України, у тому числі запити та пропозиції про допомогу.

Стаття 2
Співробітництво в галузі цивільного захисту включатиме таке:

 • сприяння взаємній допомозі у випадках надзвичайних ситуацій, де це є можливим та у разі наявності ресурсів. У разі надзвичайних ситуацій, що потребують залучення усіх існуючих сил реагування, Служби можуть звертатись одна до одної для сприяння у наданні взаємної допомоги у сфері цивільного захисту через відповідні системи;
 • спільна робота з оцінювання впливу наслідків стихійних лих на навколишнє середовище;
 • залучення експертів до участі у профільних технічних семінарах та симпозіумах з питань цивільного захисту;
 • залучення, у разі необхідності, спостерігачів під час проведення спеціальних навчань та тренінгів, що організовуються ЄС або Україною;
 • посилення співробітництва у питаннях більш ефективного використання існуючих потужностей цивільного захисту.

Стаття 3

Для забезпечення імплементації цієї домовленості та координації дій, які здійснюватимуться в її межах, Служби визначають такі контактні структурні підрозділи:

від МНС – відділ міжнародної інформаційної взаємодії;

від Генерального Директорату з питань охорони навколишнього середовища Європейської Комісії – Центр моніторингу та інформації Механізму цивільного захисту Європейських Співтовариств.

Стаття 4

Ця домовленість не створює фінансових чи юридичних зобов’язань для жодної із служб та не є юридично обов’язковою. Кожна служба самостійно покриває фінансові витрати, які зумовлюються виконанням цієї домовленості. Ця домовленість замінює попередню, підписану 10 травня 2007 року.

За Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи

За Генеральний Директорат з питань охорони навколишнього середовища Європейської Комісії

Володимир Миколайович Шандра

Міністр України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи

Йос Дельбеке

Виконуючий обов’язки Директора Генерального Директорату з питань навкольшнього середовища

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux