Портал в режимі тестування та наповнення
13-й Саміт Україна-ЄС (Київ, 4 грудня 2009)
Опубліковано 12 листопада 2012 року о 18:24

13-й Саміт Україна-ЄС

Лідери Європейського Союзу та України зустрілися у Києві сьогодні, під час щорічного Саміту Україна-ЄС – першого Саміту від моменту набуття чинності Лісабонського договору 1 грудня. Господарем Саміту був Президент України Віктор Ющенко, якого супроводжував Міністр закордонних справ України Петро Порошенко. ЄС був представлений Прем'єр-Міністром Швеції Фредріком Райнфельдтом, в якості Президента Європейської Ради, та Президентом Європейської Комісії Жозе Баррозу. Президента Європейської Ради супроводжував Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт. Президента Європейської Комісії супроводжувала Комісар ЄС з питань торгівлі та Європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер.

Визнаючи, що Україна як європейська країна поділяє спільну історію та спільні цінності з країнами Європейського Союзу, визнаючи європейські прагнення України та вітаючи її європейський вибір, Президенти привітали суттєвий прогрес, досягнутий у відносинах України та ЄС за минулий рік у всіх сферах, що представляють спільний інтерес, включаючи співпрацю у сфері зовнішньої та безпекової політики, економічний та фінансовий сектори; енергетичну сферу та сферу охорони навколишнього середовища та клімату, питання свободи та безпеки, а також в багатьох інших секторах.

Внутрішній розвиток в Україні та ЄС

Лідери України та ЄС обговорили президентські вибори в Україні, які відбудуться 17 січня 2010 р., а також виконання поточного порядку денного реформ в Україні. Вони наголосили на критичній важливості цих виборів, які мають бути проведені у відповідності до європейських та міжнародних стандартів для демократичних виборів. Вони підкреслили необхідність досягнення політичної та економічної стабілізації, головним чином шляхом конституційної реформи, консолідації верховенства права та поновлення зусиль у боротьбі з корупцією, покращення ділового та інвестиційного клімату. Вони закликали докласти більше зусиль для просування процесу реформ в Україні.

Лідери привітали завершення процесу ратифікації Лісабонського Договору, який надасть Європейському Союзу інституційні рамки, необхідні для вирішення майбутніх викликів.

Глобальні виклики

Президенти обговорили глобальну економічну на фінансову кризу та її вплив у регіоні. Відзначаючи стабільність, досягнуту за останні 12 місяців за допомогою позикової програми МВФ «стенд-бай», сторона ЄС закликала Україну забезпечити продовження виконання програми, і щоб необхідні економічні реформи виконувалися в інтересах економічної стабільності та якнайшвидшого відновлення. Лідери згадали про важливість співробітництва у сфері торгівлі як інструмента процвітання та стабільності. Лідери наголосили, що протекціонізм не є відповіддю на сучасні труднощі і що зобов'язання та відповідальність, які випливають з членства у Світовій Організації торгівлі, повинні повністю виконуватися. Лідери визнали потенційно значний негативний вплив кризи у регіоні на безробітних та соціально найбільш вразливі верстви суспільства.

Лідери України та ЄС підкреслили, що кліматичні зміни є одним з найважливіших глобальних викликів нашого часу, який вимагає негайних, узгоджених дій. Україна та ЄС визнають науковий висновок, що перевищення глобальними середньозваженими температурами доіндустріального рівня не повинно досягти 2 градусів за Цельсієм і що пік глобальних викидів повинен відбутися якомога швидше з тим, щоб досягти глобального скорочення на 50% до 2050 року у порівнянні з 1990 р. У дусі цього сторони погодилися, що Україна та ЄС повинні посилити свої зусилля щодо нівелювання наслідків кліматичних змін і запропонувати середньострокові цілі щодо скорочення викидів до 2020 року. Україна та ЄС, під егідою Рамкової Конвенції ООН з питань кліматичних змін (РКПКЗ), співпрацюватимуть з метою досягнення всебічного та амбіційного результату на 15-ій Конференції сторін РКПКЗ у грудні 2009 р. у Копенгагені. У цьому контексті лідери погодилися, що питання невикористаних одиниць викидів повинне бути вирішене таким чином, щоб забезпечити позитивний внесок до результатів 15-ої Конференції у Копенгагені.

Лідери привітали постійний розвиток екологічного співробітництва між Україною та ЄС та потенціал для подальших ініціатив. Вони відзначили прогрес, досягнутий на переговорах щодо створення Регіонального Екологічного Центру України.

Лідери України та ЄС привітали поглиблення співробітництва з питання використання відновлювальних джерел енергії та підвищення енергоефективності. Саміт привітав започаткування Східноєвропейського Партнерства з питань навколишнього середовища та енергоефективності, який відбувся у Стокгольмі 26 листопада 2009 р, на якому Україна, Європейська Комісія, ЄС та інші двосторонні донори проголосили про створення фонду підтримки з початковим капіталом приблизно у 90 млн. євро. У свою чергу, це потенційно полегшує інвестиції в обсязі декількох мільярдів євро з боку європейських та міжнародних фінансових інституцій з метою участі у цьому партнерстві.

Вони привітали подальший прогрес у виконанні пріоритетів Меморандуму між Україною та ЄС про взаєморозуміння щодо співпраці у сфері енергетики від 1 грудня 2005 року, викладений у відповідному четвертому звіті, представленому на Саміті. Відзначаючи значний поступ у дорожніх картах щодо ядерної безпеки, інтеграції енергетичного ринку та енерготранзиту, лідери закликають до подальшого руху вперед у вугільному секторі та сприяння енергоефективності та використання відновлювальних джерел енергії.

Лідери України та ЄС наголосили на важливості приєднання України до Договору про Енергетичне Співтовариство і в цьому зв'язку очікують на засідання Міністерської Ради у Загребі 18 грудня 2009 р. Вони також погодилися з важливістю виконання Україною відповідних зобов'язань у сфері реформ енергетичного сектору. Зокрема, вони наголосили на важливості безпеки енергопостачання. Вони висловили свою рішучість тісно співпрацювати з метою забезпечення безпеки енергопостачань до ЄС.

Беручи до уваги, що Україна є єдиною найважливішою транзитною країною для постачання газу до ЄС, і що в стратегічних інтересах усіх забезпечити ефективність, надійність та прозорість маршрутів постачання газу до ЄС по всій їхній протяжності, лідери наголосили на важливості зусиль щодо реформування енергетичного сектору. У цьому зв'язку вони привітали Спільну декларацію, схвалену на спільній Міжнародній інвестиційній конференції Україна - ЄС щодо модернізації газотранспортної системи України від 23 березня 2009 р., та наголосили на необхідності виконання викладених в Декларації зобов'язань, а також реалізації домовленостей про ширше коло реформ, погоджених 31 липня 2009 р. в контексті підтримки міжнародними фінансовими інституціями реформи газового сектору України.

Відносини Україна – ЄС

Лідери України та ЄС привітали третій звіт про прогрес на переговорах щодо Угоди про асоціацію, відзначаючи значне просування у переговорному процесі, яке вдалося досягти протягом року. Вони відзначили передовий, інноваційний та всебічний характер Угоди. Вони підтвердили свою рішучість якомога швидше завершити переговори, враховуючи складний, амбіційний та технічно вимогливий характер багатьох аспектів Угоди, зокрема, сегмент всебічної та поглибленої ЗВТ.

Лідери привітали у цьому зв'язку нещодавнє започаткування Порядку денного асоціації Україна - ЄС, яка підготує та сприятиме набуттю чинності Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Базуючись на принципах спільної власності та спільної відповідальності, Порядок денний асоціації є якісно новим інструментом, який заміняє План дій Україна - ЄС. Спільно з Угодою про Асоціацію, Порядок денний асоціації сприятиме політичній асоціації та економічній інтеграції до ЄС.

Сторони підтвердили зростаюче зближення зовнішньої та безпекової політики, яке грунтується на спільних цінностях та зобов'язаннях. Зокрема, вони відзначили важливість продовження тісного співробітництва з питань регіональної стабільності та врегулювання кризових ситуацій та відзначили важливість регулярних політичних консультацій, а також приєднання України до заяв та спільних позицій ЄС у сфері зовнішньої політики. Лідери погодилися із завданням далі розширювати участь України в операціях та заходах ЄПБО, відзначаючи, що відповідна Рамкова Угода про умови участі розширила можливості такого співробітництва.

Лідери привітали зусилля Європейського Союзу щодо запобігання, стримування та придушення актів піратства та збройного пограбування у прибережних водах Сомалі, зокрема, операцію НАВФОР ЄС «Аталанта». У цьому зв'язку вони привітали той факт, що Україна розглядає можливість здійснення внеску у міжнародні зусилля по боротьбі з піратством шляхом участі в операції «Аталанта».

Сторони відзначили подальший прогрес у сфері юстиції та внутрішніх справ. Вони підкреслили важливість оновленого Плану дій у сфері ЮСБ та план-графік його виконання для просування реформ та зміцнення спільних цінностей, зокрема, поваги до прав людини, демократизації та верховенства права, яке лежать в основі відносин України та ЄС.

Лідери України та ЄС привітали укладення Угоди про стратегічне співробітництво між Україною та Європолом та Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством охорони здоров'я України і Європейським Моніторинговим Центром з питань наркотиків та наркотичної залежності.
Лідери погодилися з важливістю інтенсифікації контактів між ЄС та Україною і привітали прогрес в імплементації Угод між Україною та ЄС у сфері візового спрощення та реадмісію, які сприяють міжлюдським контактам та допомагають сторонам боротися з нелегальною міграцією. У цьому контексті сторони визнали важливість всебічної міграційної політики та міжнародних стандартів у сфері захисту та надання притулку.

Лідери підкреслили значення подальшого співробітництва з метою повної імплементації угод України та ЄС у сфері візового спрощення та реадмісію та розраховують на подальші конструктивні дискусії щодо Угоди про спрощення візового режиму в рамках компетентного Спільного Комітету навесні 2010 р. у світлі пропозицій України щодо подальших візових спрощень для українських громадян, а також з врахуванням розвитку законодавства ЄС у сфері візової політики.

Лідери ЄС та України оцінили прогрес у діалозі, розпочатому у 2008 році з метою підготовки відповідних умов для започаткування безвізового режиму у довготерміновій перспективі. Вони привітали звіт старших посадових осіб від 19 листопада для Саміту, відзначивши досягнутий прогрес, та схвалили пропозицію перейти до структурованого візового діалогу, який зосереджуватиметься на послідовних пріоритетах щодо заходів та рекомендаціях для українських властей.

Україна та ЄС мають наміри продовжувати діалог щодо безвізового режиму під час наступної міністерської зустрічі Україна - ЄС з питань юстиції, свободи і безпеки у світлі звіту старших посадових осіб про досягнутий прогрес.

Лідери привітали імплементацію та функціонування режиму малого прикордонного руху між Україною та Угорщиною, Польщею та Словаччиною, та закликали всі сторони в найкращий спосіб використовувати режим малого прикордонного руху відповідно до законодавства ЄС.

Лідери також привітали прогрес, досягнутий під час переговорів щодо Угоди між Україною та ЄС про спільний авіаційний простір та закликали делегації завершити переговори на технічному рівні на наступному раунді у найближчі терміни.

Східне Партнерство

Лідери висловили свою повну відданість Східному Партнерству, започаткованому 7 травня 2009 р. у м. Прага. У цьому зв'язку лідери очікують на майбутню зустріч міністрів закордонних справ ЄС та країн-учасниць ініціативи 8 грудня у Брюсселі та привітали взаємні зусилля з метою надати Східному Партнерству практичного значення. Вони відзначили, що Східне Партнерство доповнює та робить внесок в існуючі двосторонні відносини.

Лідери наголосили на своєму прагненні, щоб Східне Партнерство здійснило внесок у справу політичної асоціації та економічної інтеграції. З цією метою вони погодилися, що Східне Партнерство повинно створити нові механізми співпраці, в тому числі в рамках програм Всебічного інституційного будівництва, які зараз готуються.

Лідери закликали Європейську Комісію дотримуватися амбіційного підходу до підготовки майбутніх проектів в рамках двостороннього та багатостороннього вимірів Східного партнерства, належною мірою враховуючи пропозицій держав-партнерів.

Заохочені нещодавно укладеним Меморандумом про взаєморозуміння щодо започаткування Діалогу з регіональної політики та розвитку регіонального співробітництва, а також Спільною ініціативою ЄС щодо Криму, лідери привітали тісніше практичне співробітництво між ЄС та регіонами України. Вони підкреслили важливість моделювання такого регіонального співробітництва на основі принципів політики ЄС у сфері вирівнювання регіонального розвитку, як це передбачено Східним Партнерством. Вони також висловили надію, що Спільна ініціатива ЄС щодо співпраці у Криму стане важливим внеском до сталого регіонального розвитку. Сторони дали високу оцінку продовженню позитивного співробітництва з Місією ЄС з питань допомоги на українсько-молдовському кордоні та привітали продовження мандату Місії до 2011 року.

Міжнародні питання

Лідери обговорили відносини з Росією та питання європейської безпеки, зокрема, процес Корфу. Вони висловили інтерес до подальшої координації в рамках процесу Корфу під егідою ОБСЄ на основі спільних позицій, підкресливши свою рішучу відданість ОБСЄ та її ролі як головного форуму для дебатів з питань євроатлантичної безпеки, котра повинна базуватися на всебічному підході до безпеки.

Лідери виділили зусилля обох сторін з метою заохочення тісніших зв'язків між ЄС та Білоруссю та погодилися з необхідністю підтримувати демократичний розвиток в Білорусі. Вони привітали тісне практичне співробітництво між Україною та Білоруссю в контексті Східного Партнерства.

Сторони наголосили на потребі продовження зусиль з метою відновлення переговорів у форматі «5+2», які мають сприяти досягненню мирного та сталого врегулювання придністровського конфлікту у Республіці Молдова.

Третій спільний звіт про прогрес у переговорах стосовно угоди про асоціацію між Україною та ЄС


ТРЕТІЙ СПІЛЬНИЙ ЗВІТ ПРО ПРОГРЕС У ПЕРЕГОВОРАХ
СТОСОВНО УГОДИ ПРО АСОЦІАЦІЮ МІЖ УКРАЇНОЮ ТА ЄС

Контекст

Відносини між Україною та ЄС засновані на Угоді про партнерство та співробітництво (УПС), яка набула чинності 1998 року та поновлюватиметься автоматично до набуття чинності новою договірною домовленістю.

Переговори стосовно всеосяжної, амбітної та інноваційної „нової посиленої угоди” між Україною та ЄС були розпочаті у березні 2007 р. З того часу було підготовлено два спільних звіти про прогрес, досягнутий у переговорах. Вони були представлені, відповідно, на самітах Україна – ЄС у м. Київ 2007 р. та м. Париж 2008 р. Під час Паризького саміту лідери України та ЄС домовились, що нова посилена угода отримає назву Угода про асоціацію (УА) і оновить спільні інституційні рамки Україна – ЄС, сприятиме поглибленню відносин у всіх галузях, а також посилить політичну асоціацію та економічну інтеграцію на основі взаємних прав і обов’язків.

Цей Третій спільний звіт відображає прогрес, досягнутий з часу проведення Паризького саміту. Так, відбулося п’ять раундів переговорів. Починаючи з березня 2009 р., вони були доповнені інтенсивним графіком відеоконференцій, що уможливило безперервність та пришвидшення переговорного процесу з питань економічного і секторального співробітництва за участі широкого кола експертів. Після вирішення питання членства України в СОТ (безпосередній вступ відбувся 16 травня 2008 р.) Україна та ЄС розпочали переговори стосовно поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ЗВТ) як ключового елементу Угоди про асоціацію. З часу проведення Паризького саміту відбулося 4 таких раунди.

Протягом останнього року переговори продовжувалися у позитивній та конструктивній атмосфері. Завдяки сильній спільній зацікавленості сторін у значному просуванні вперед їм вдалося попередньо закрити усі 31 глави секторального та економічного співробітництва, що уможливлює імплементацію Україною важливих законодавчих актів та стандартів ЄС у таких галузях як довкілля, охорона здоров’я, сільське господарство і транспорт.

Наступний раунд переговорів стосовно аспектів Угоди, пов’язаних із ЗВТ, заплановано провести 7-11 грудня 2009 р. у м. Київ. Було погоджено також програму переговорів на першу половину 2010 р. Сторони продовжують зберігати оптимізм щодо можливості завершення переговорів стосовно Угоди наступного року; водночас, вони виходять з того, що ключовим вихідним положенням у цьому зв’язку залишається якість та життєздатність зазначеного документа.

Ключовий прогрес з часу Саміту 2008 року

Сторони досягнули домовленості стосовно переважної більшості положень розділу Угоди „Преамбула, цілі та загальні принципи”. Водночас, було досягнуто широкої згоди щодо ключових елементів інституційних положень Угоди – іншими словами, щодо механізмів, за допомогою яких функціонуватиме посилений діалог між Україною та ЄС. Стосовно загальних та прикінцевих положень, то багатообіцяючим є нещодавно започатковане обговорення положень про механізм урегулювання розбіжностей щодо угоди.

Стосовно розділу, в якому йдеться про політичний діалог та реформи, політичну асоціацію та співробітництво, а також конвергенцію у сфері зовнішньої і безпекової політики, сторони попередньо закрили переговори щодо переважної більшості відповідних положень Угоди. Попередньо погоджений текст охоплює такі питання як цілі політичного діалогу, формати його проведення, діалог та співробітництво у сфері внутрішніх реформ, регіональна стабільність, попередження конфліктів, антикризове управління та військово-технічне співробітництво, нерозповсюдження зброї масового знищення, роззброєння та контроль над озброєннями, а також боротьба з тероризмом. Триває обговорення питання посилання у тексті угоди на повагу до принципів незалежності, суверенітету, територіальної цілісності і непорушності кордонів.

Розділ щодо юстиції, свободи і безпеки також знаходиться на завершальній стадії погодження. Обидві сторони дійшли згоди з таких аспектів Угоди як забезпечення верховенства права та повага до прав людини, захист персональних даних, співробітництво у сфері міграції, надання притулку та управління кордонами; рух осіб; боротьба з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму; співробітництво у боротьбі з торгівлею наркотиками; протидія злочинності та корупції; боротьба з тероризмом. Наразі переговори сконцентровані на питаннях нелегального працевлаштування; руху осіб, зокрема у контексті запровадження безвізового режиму; правил в’їзду та співробітництва у цивільних справах.

Робоча група з питань економічного та секторального співробітництва завершила переговори в усіх 31 сферах, відкривши, таким чином, шлях для всеохоплюючої імплементації Україною ключових законів та стандартів ЄС, які мають позитивно позначитися як на умовах підприємницької діяльності, так і на житті пересічних громадян. зазначеними сферами є розвиток сільського господарства та сільської місцевості; аудіовізуальна політика; співробітництво у галузі громадянського суспільства; корпоративне право; захист прав споживачів; транскордонне та регіональне співробітництво; культура; придунайське співробітництво; освіта, навчання та молодь; фінансове співробітництво, у тому числі щодо боротьби з шахрайством; енергетичне співробітництво; захист навколишнього природного середовища; фінансові послуги; рибальство і морська політика; охорона здоров’я; промислова та підприємницька політика; інформаційне суспільство; макроекономічне співробітництво; управління державними фінансами; гірнича промисловість та ливарство; участь у агенціях та програмах Співтовариства; дослідження та технологічний розвиток; співробітництво у соціальній сфері; космос; спорт; статистика; податки; туризм та транспорт.

З моменту започаткування переговорного процесу щодо створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ЗВТ) у лютому 2008 року було проведено вісім раундів переговорів. Останній з них відбувся 5- 9 жовтня 2009 року у м. Брюссель. Переговори охопили широке коло питань (тарифи, інвестиції/послуги та правила, зокрема, щодо захисту прав інтелектуальної власності, санітарні та фітосанітарні стандарти, технічні бар’єри в торгівлі). Переговори щодо деяких розділів, наприклад, щодо митної та торгівельної лібералізації, а також захисту прав інтелектуальної власності, наближаються до попереднього завершення (розділ про правила походження вже завершений). Інтенсивний обмін думками щодо регуляторного зближення, наприклад, щодо санітарних та фітосанітарних стандартів або технічних бар’єрів у торгівлі, триватиме протягом наступних декількох місяців. Черговий – дев’ятий – раунд переговорів відбудеться 7-11 грудня 2009 р. у Києві. З метою завершення переговорів у цій складній сфері сторонам доведеться докласти значних додаткових зусиль. У ході подальших переговорів щодо розділу про створення ЗВТ обидві сторони керуватимуться тим, що створення поглибленої і всеохоплюючої ЗВТ між Україною та ЄС вестиме до поступової та дедалі більшої інтеграції України до внутрішнього ринку з одночасною імплементацією відповідних елементів законодавства ЄС.

Імплементація Угоди про асоціацію

Приділяючи увагу результативній імплементації нової угоди, лідери України та ЄС заявили під час Саміту Україна-ЄС (9 вересня 2008 р., м. Париж) про наміри підготувати новий практичний інструмент, покликаний замінити чинний План дій Україна-ЄС. За результатами широкомасштабних переговорів було погоджено текст „Порядку денного асоціації”. Порядок денний був затверджений Радою з питань співробітництва Україна – ЄС під час засідання 16 червня 2009 р. і набув чинності після взаємного обміну нотами 23 листопада 2009 р. Разом з Планом дій у сфері ЮВС (юстиція, свобода і безпека), Порядок денний асоціації слугуватиме орієнтиром для спільних дій, а також подальших реформ в Україні.

Будучи першим документом такого типу, Порядок денний асоціації сприятиме не лише підготовці, але й набуттю Угодою про асоціацію між Україною та ЄС чинності. Це практичний, спрямований на результат та гнучкий документ, який базується на принципах спільної відповідальності і спільної власності; він буде оновлюватися сторонами у міру виконання визначених в ньому пріоритетів.

Висновки

Завдяки конструктивному підходу сторін, переговори щодо Угоди про асоціацію протягом 2008-2009 рр. добре просунулися вперед. Завдяки цьому Сторонам вдалося досягнути порозуміння стосовно більшості розділів Угоди та попередньо погодити на експертному рівні тексти преамбули, розділів про політичний діалог, юстицію, свободу і безпеку, а також секторальне та економічне співробітництво. Незначна кількість питань залишається для подальшого обговорення на більш пізньому етапі. Україна та ЄС розглядають завершення переговорів своїм ключовим завданням на короткострокову перспективу. Вони підтверджують налаштованість закласти нову основу для подальших відносин на принципах „політичної асоціації та економічної інтеграції”, яка буде підтримана потужними інституціями і відповідатиме Європейським очікуванням українців.

 

 

 

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux