Портал в режимі тестування та наповнення
12-й Саміт Україна-ЄС (Париж, 09 вересня 2008)
Опубліковано 12 листопада 2012 року о 18:38

Спільна заява щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС

Саміт Європейський Союз – Україна
СПІЛЬНА ЗАЯВА ЩОДО УГОДИ ПРО АСОЦІАЦІЮ УКРАЇНА-ЄС
(м. Париж, 9 вересня 2008 року)

Президенти Ющенко, Саркозі та Голова Європейської Комісії Баррозу зустрілись сьогодні та ухвалили наступну спільну заяву:

Президенти та Голова ЄК привітали той факт, що після ухвалення у 2005 році Плану дій Україна-ЄС партнерство між Європейським Союзом і Україною істотно поглибилося у всіх сферах, що становлять спільний інтерес: співробітництві у сфері зовнішньої політики та врегулювання криз, економічній та енергетичній співпраці, співробітництві у сфері юстиції, свободи та безпеки, у тому числі візовій політиці, та у багатьох інших сферах.

Успішне проведення парламентських виборів у вересні 2007 року засвідчило прогрес, досягнутий Україною в реалізації демократичних реформ, а вступ до Світової організації торгівлі у 2008 році став свідченням успіху економічних реформ. У цьому зв’язку Президенти наголосили, що політична стабілізація в Україні, конституційна реформа, консолідація правової держави, у тому числі в інвестиційній сфері, повне виконання зобов’язань у рамках СОТ є необхідними умовами для продовження реформ та поглиблення відносин між Україноюі ЄС, що базуються на наших спільних цінностях, зокрема, демократичних принципах, ефективному державному управлінні та поваги до прав людини.

Як відзначено у Другій спільній доповіді про стан переговорів щодо нової посиленої угоди, з часу їх започаткування у 2007 році під час Німецького головування сторони досягли суттєвого прогресу в переговорному процесі. Практично завершено роботу над розділами угоди про політичне співробітництво та співпрацю в галузі юстиції, свободи та безпеки, значні результати досягнуто в роботі над розділами про економічне та галузеве співробітництво. Переговори про всебічну та поглиблену зону вільної торгівлі, що стане невід’ємною частиною нової угоди, розпочалися у лютому 2008 року завдяки вступу України до СОТ та швидко просуваються в дуже конструктивній атмосфері.

Усвідомлюючи стратегічне значення відносин між Європейським Союзом та Україною, на Паризькому Саміті Президенти прийняли рішення надати рішучого імпульсу розвиткові наших відносин.

Вони визнали, що Україна як європейська держава поділяє з країнами Європейського Союзу спільну історію та спільні цінності. Вони задоволені тим, що нова угода між Європейським Союзом і Україною буде угодою про асоціацію, яка залишає відкритим шлях для подальшого прогресивного розвитку у відносинах між Україною та ЄС. Європейський Союз визнає європейські устремління України і вітає її європейський вибір. Лідери визнають, що поступове зближення України та ЄС у політичній, економічній та правовій галузях сприятиме подальшому прогресові у відносинах України та ЄС.

Угода про асоціацію оновить наші спільні інституційні рамки, сприятиме поглибленню наших відносин у всіх галузях, посилить політичну асоціацію та економічну інтеграцію між Україною і Європейським Союзом на основі взаємних прав та обов’язків. Вона створить міцну основу для подальшого зближення між Україною таЄС у сферах зовнішньої політики та безпеки, включаючи повагу до забезпечення принципів незалежності, суверенітету, територіальної цілісності та непорушності кордонів. Україна та ЄС в оперативному порядку реагуватимуть на виклики цим принципам на всіх відповідних рівнях політичного діалогу, включаючи міністерський рівень. Створення всебічної та поглибленої зони вільної торгівлі з масштабним сегментом наближення регуляторного законодавства України до стандартів ЄС сприятиме поступовій інтеграції України до внутрішнього ринку ЄС. Угода про асоціацію також посилить співробітництво з широкого кола питань у сфері юстиції, свободи та безпеки, включаючи міграційні питання.

Беручи до уваги значний прогрес у переговорному процесі та з метою підготовки до виконання Угоди про асоціацію, лідери підкреслили важливість підготовки нового практичного інструменту, який замінить План дій у березні 2009 року.

Вони також вирішили започаткувати візовий діалог, розробляючи відповідні умови щодо запровадження безвізового режиму між Україною та ЄС у довгостроковій перспективі.

Виходячи з дискусії, що відбулася між Україною та Європейським Союзом, Президенти сподіваються, що Угода про асоціацію, яка буде якомога амбіційнішою, буде швидко погоджена та підписана.

Європейський Союз представляли пан Ніколя Саркозі, Президент Французької Республіки, як Голова Ради Європейського Союзу, пан Хав’єр Солана, Генеральний Секретар / Високий Представник, у супроводі пана Бернара Кушнера, Міністра закордонних справ Французької Республіки, а також пан Жозе Мануель Баррозу, Голова Європейської Комісії, у супроводі Комісара з питань зовнішніх зносин і європейської політики сусідства пані Беніти Ферреро-Вальднер та Комісара з питань зовнішньої торгівлі пана Петера Мандельсона. Україну представляв пан Віктор Ющенко, Президент України, у супроводі пана Володимира Огризка, Міністра закордонних справ України.

Саміт Україна-ЄС: поглиблення співробітництва між Україною та ЄС

План дій – новий спільний інструмент

Лідери України та ЄС привітали тіснішу співпрацю, досягнуту в минулому році, особливо через План дій Україна – ЄС, і сподіваються на подальше поглиблення відносин у майбутньому. Вони підтвердили свою готовність до виконання Плану дій, включаючи додаткові заходи, погоджені на засіданні Ради з питань співробітництва Україна – ЄС у березні 2008 року, а також підтвердили рішення розробити новий практичний інструмент на заміну Плану дій у березні 2009 року.

Зовнішня і безпекова політика

Обговорюючи питання зовнішньої політики і безпеки, сторони підтвердили повну та щиру відданість чіткому дотриманню та повазі визнаних міжнародних принципів суверенітету, територіальної цілісності та непорушності кордонів. Вони висловили своє задоволення розвитком співробітництва між Україною та ЄС у цій сфері у напрямку до дедалі тіснішої політичної конвергенції.

Особливо було відзначено подальшу конвергенцію позицій з регіональних та міжнародних питань в існуючих рамках політичних консультацій, приєднання України до заяв та позицій ЄС, а також залучення України до зусиль ЄС з врегулювання криз. Сторони відзначили нові горизонти практичного співробітництва у даній сфері, що відкрилися із набуттям чинності Рамкової угоди про визначення участі України в операціях з врегулювання криз, що здійснюються під егідою ЄС.

Саміт привітав започаткування та заохотив подальший розвиток регулярного діалогу між військовими органами, а саме - Військовим Комітетом ЄС та Генеральним Штабом Збройних сил України. Сторони висловили свої наміри вивчити потенціал військового та технічного співробітництва. Україна та Європейське оборонне агентство встановлять тісні контакти для обговорення питань удосконалення військових спроможностей.

Співробітництво у сфері енергетики

Сторони підтвердили спільний стратегічний інтерес в енергетичній співпраці та підкреслили, що потреби в енергетичній безпеці України та ЄС нерозривно пов'язані між собою. Сторони привітали наміри України забезпечувати прогрес у реформуванні газового сектору та встановити дієві фінансові механізми модернізації газотранспортної системи України. У цьому контексті Сторони привітали майбутню конференцію з модернізації газотранспортної системи України.

Вони також привітали значний прогрес, який був досягнутий в імплементації пріоритетів Меморандуму про взаєморозуміння щодо співробітництва у сфері енергетики між Україною та ЄС від 1 грудня 2005 року, як це відображено у Третьому Спільному звіті про виконання Меморандуму, представленому на Саміті. Вони домовилися продовжувати співпрацю з метою поглиблення реформи українського енергетичного сектору та забезпечення безпечної, надійної і прозорої системи транзиту енергоносіїв територією України. Лідери відзначили прогрес в інтеграції України до енергетичної системи ЄС, зокрема стосовно очікуваного початку переговорів із вступу України до Договору про Енергетичне Співтовариство та підготовчих досліджень із синхронізації об’єднаної електричної системи України з відповідною системою Союзу для координації передачі електроенергії. Вони також привітали подальший прогрес у сфері ядерної безпеки.

Юстиція, свобода та безпека

Лідери України та ЄС обговорили імплементацію угод щодо спрощення видачі віз та реадмісії. Лідери підкреслили необхідність повного та ефективного впровадження угод щодо спрощення видачі віз та реадмісії компетентними органами держав-членів ЄС та України, визнаючи те, що Україна надала громадянам ЄС право безвізового в’їзду. Українська сторона наголосила на важливості вдосконалення процедур видачі віз.

Лідери ЄС та України закликали максимально використовувати можливості, що надаються в рамках законодавства ЄС щодо малого прикордонного руху. Вони підкреслили переваги угод щодо малого прикордонного руху та заохотили інтенсифікацію співробітництва, спрямованого на скоріше набуття чинності відповідними угодами між Україною та суміжними державами-членами ЄС - у повній відповідності до законодавства ЄС щодо малого прикордонного руху - з метою заохочення міжлюдських контактів та економічного розвитку в прикордонних регіонах.

Лідери закликали Україну та держави-члени ЄС, що межують з нею, вивчити можливості запровадження спільного контролю на пунктах пропуску на спільному кордоні як ефективного засобу, що спрощуватиме транскордонний рух і торгівлю, із дотриманням вимог безпеки та відповідного законодавства.

З метою започаткування діалогу щодо запровадження безвізового режиму для короткострокових подорожей між ЄС та Україною у довгостроковій перспективі, лідери закликали експертів розпочати цей діалог якомога швидше у цьому році.

Особлива увага буде приділена таким аспектам як безпека документів, нелегальна міграція, включаючи реадмісію, громадський порядок та безпека, а також зовнішні відносини.

Навколишнє середовище

ЄС та Україна погодилися щодо важливості здійснення подальших практичних кроків з метою реалізації зобов'язань у рамках конвенцій Еспо (Espoo), Аарус (Aahrus) та інших відповідних багатосторонніх угод з питань довкілля, а також визначення та здійснення заходів для досягнення повної відповідності зобов'язанням.

Сторони підтвердили свої наміри й надалі поглиблювати співробітництво у сфері охорони навколишнього природного середовища, у тому числі шляхом проведення зустрічей на високому рівні, особливо, що стосується розробки та виконання національної природоохоронної стратегії України. Вони привітали прогрес в удосконаленні адміністративної домовленості з питань цивільного захисту, зокрема щодо її поширення на оцінку впливу стихійних лих на навколишнє середовище. У цьому зв’язку вони підкреслили важливу роль, яку відіграв Інформаційний та моніторинговий центр Європейської Комісії під час нещодавніх повеней в Україні. Вони також відзначили значний прогрес у двосторонньому співробітництві щодо змін клімату та наголосили на необхідності завершити протягом 2009 року переговори щодо глобальної та всеохоплюючої угоди зі зміни клімату після 2012 року.

Торгівля, економіка та транспорт

Сторони обговорили питання щодо можливого майбутнього поширення на Україну Європейської хартії для малих підприємств, яка покликана робити ділове середовище більш сприятливим для малих та середніх підприємств та сприяє їх встановленню та розвитку. Вони відзначили, що Хартія може стати успішним інструментом для формування політики щодо малих та середніх підприємств, обміну кращим досвідом, встановлення системи критеріїв та оцінки прогресу. Вони домовились, що такий підхід має стати основою діалогу між Україною та ЄС у сфері підприємництва.

Лідери привітали значний прогрес у забезпеченні більш передбачуваного і безпечного інвестиційного клімату та наголосили на необхідності подальшого поліпшення ділового середовища, зокрема по відношенню до регуляторних та наглядових механізмів у сфері фінансових ринків та послуг, що має розглядатися як пріоритет. Враховуючи важливість фінансового сектору як локомотива зростання, вони дійшли згоди щодо визначальної важливості продовження регуляторної апроксимації у цій сфері у контексті створення зони вільної торгівлі, що складатиме невід’ємну частину Угоди про асоціацію, на основі чітких цілей, пріоритетів та часових рамок. Вони зобов’язалися сприяти більш тісному співробітництву в цій сфері, у тому числі шляхом належного рівня співпраці між регуляторними органами України та ЄС.

Саміт відзначив започаткування у грудні 2007 року переговорів між Україною та ЄС щодо Спільного авіаційного простору та визнав важливість якомога скорішого завершення переговорів. Вони підкреслили важливість питань безпеки та прийняття проекту нового Повітряного кодексу України.

Вони постановили активніше співпрацювати над вдосконаленням української наземної транспортної інфраструктури, відповідно до Доповіді Групи високого рівня щодо розширення транс-європейських транспортних мереж, із особливим наголосом на забезпеченні розбудови якомога досконалішої транспортної системи до часу проведення Чемпіонату Європи з футболу у 2012 році.

Євро-2012

Україна та ЄС привітали факт призначення України та Республіки Польща країнами-господарями проведення фінальної частини Чемпіонату Європи з футболу у 2012 році.

Рішення про проведення в Україні частини фінальних матчів Євро-2012 є додатковим стимулом для притоку інвестицій в українську економіку, що, у свою чергу, здатне позитивно вплинути на розвиток інфраструктури в Україні.

Сторони погодилися використовувати там, де можливо, діючі форми співробітництва задля сприяння підготовці української сторони до проведення на своїй території фінальної частини Євро-2012.

Молдова/Придністров’я

Сторони висловили свій сильний інтерес у відновленні переговорів у форматі «5+2» з метою прискорення процесу врегулювання конфлікту. Вони висловили особливе задоволення щодо триваючого позитивного співробітництва з Місією ЄС з надання допомоги Україні та Молдові у питаннях кордону. ЄС привітав прогрес, досягнутий на цей час у демаркації державного кордону між Україною та Молдовою та підтвердив готовність підтримувати цей процес.

Саміт Україна-ЄС: Грузія

Європейський Союз та Україна серйозно стурбовані відкритим конфліктом, що спалахнув у Грузії, насильствами, до яких він призвів, та диспропорційною реакцією Росії. Такі воєнні дії не є рішенням та є неприйнятними. Висловлюємо жаль щодо людських жертв, страждань, завданих населенню, кількості переміщених осіб і біженців, а також значних матеріальних збитків.

Європейський Союз та Україна нагадують, що мирне та довготривале вирішення конфліктів у Грузії має базуватись на повній повазі принципів незалежності, суверенітету та територіальної цілісності, визнаних міжнародним правом, Заключним актом Гельсінської конференції з питань безпеки та співробітництва в Європі та резолюцій Ради Безпеки ООН.

Європейський Союз та Україна підкреслюють, що всі держави в Європі мають право вільно визначати свою зовнішню політику та свої альянси, поважаючи міжнародне право та принципи добросусідства і мирного співробітництва. Вони стурбовані впливом нинішньої кризи на увесь регіон та підтверджують їхнє спільне прагнення взяти активну участь у посиленні регіонального співробітництва.

Європейський Союз та Україна зобов’язуються робити активний внесок у повну реалізацію угоди із шести пунктів, схваленої сторонами конфлікту, довготривале відновлення миру в Грузії та гуманітарну, економічну і соціальну реабілітацію зон, що постраждали внаслідок бойових дій.

Другий спільний звіт про прогрес у переговорах щодо нової посиленої Угоди між Україною та ЄС

Контекст

Відносини між ЄС та Україною засновані на Угоді про партнерство та співробітництво (УПС), яка поновлюватиметься автоматично до набуття чинності нової договірної домовленості. У рамках УПС спільний план дій став політичним інструментом для управління відносинами між Україною та ЄС в усіх сферах співробітництва. Він залишиться керівним інструментом до березня 2009 року. До того часу обидві сторони розроблять новий спільний практичний інструмент на заміну Плану дій з метою підготовки до реалізації нової угоди.

Переговори щодо нової посиленої угоди (НПУ) між ЄС та Україною були розпочаті у березні 2007 року. Перший звіт про прогрес, досягнутий у переговорах протягом 2007 року, був представлений на Саміті Україна – ЄС у вересні 2007 року в Києві. Цей другий звіт відзначає прогрес, досягнутий з того часу.

З часу попереднього звіту, відбулися п’ять раундів переговорів щодо нової посиленої угоди. Після вирішення питання про членство України у Світовій організації торгівлі у лютому 2008 року ЄС та Україна розпочали переговори щодо поглибленої та всебічної зони вільної торгівлі (ЗВТ) як ключового елементу НПУ 18 лютого 2008 року. Наразі відбулися три раунди щодо ЗВТ. Переговори щодо НПУ проводилися у форматі пленарних засідань та чотирьох робочих груп з питань (і) політичного діалогу, зовнішньої і безпекової політики, (іі) юстиції, свободи та безпеки, (ііі) економічного та секторального співробітництва, (іv) з лютого 2008 року ЗВТ.

Переговори продовжувалися у конструктивній та позитивній атмосфері. Обидві сторони засвідчили готовність рухатися вперед та могли б умовно завершити переговори з розділів „Політичний діалог та зовнішня і безпекова політика” та „Юстиція, свобода та безпека”, а також 19 глав розділу з питань секторального та економічного співробітництва.

Ключовий прогрес

Обидві сторони змогли досягти широкого порозуміння щодо преамбули, основних цілей та загальних принципів угоди. Зокрема, вони вирішили, що угода буде Угодою про асоціацію, яка відображатиме готовність обох сторін до поглиблення їхніх відносин через асоціацію, включаючи взаємні права та обов’язки.

Було також досягнуто широкої домовленості щодо основних положень інституційного забезпечення угоди. Наприклад, обидві сторони домовилися про запровадження прийняття взаємозобов’язуючих рішень спільною Радою у випадках, передбачених цією угодою. Було погоджено, що сфери, у яких прийматимуться такі рішення спільною Радою, вимагатимуть визначення наприкінці переговорного процесу.

Стосовно політичного діалогу та зовнішньої і безпекової політики, то обидві сторони домовилися умовно завершити переговори з цього розділу угоди. Умовно погоджений текст охоплює такі питання як цілі політичного діалогу, формати політичного діалогу, внутрішні реформи, Міжнародний кримінальний суд, регіональна стабільність, запобігання конфліктам, врегулювання криз, військово-технічне співробітництво, нерозповсюдження зброї масового знищення, роззброєння та контроль над озброєннями, а також боротьба з тероризмом.

Стосовно юстиції, свободи та безпеки, то обидві сторони можуть також умовно закрити відповідний розділ угоди. Цей розділ охоплює такі питання як верховенство права та повага до прав людини, захист персональних даних, співробітництво з питань міграції, управління притулками та кордонами, рух людей, відмивання грошей та фінансування терористичної діяльності, співробітництво у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків, боротьби зі злочинністю та корупцією, боротьби з тероризмом, а також співробітництво у судових справах. Тим не менш, наразі обмежена кількість питань залишаються відкритими і було досягнуто домовленості повернутися до них на більш пізніх стадіях переговорів. Йдеться, зокрема, про незаконну зайнятість, рух осіб та правила допуску осіб. Крім того, обидві сторони домовилися вивчити можливість проведення переговорів щодо укладення угоди про судову співпрацю у цивільних справах між Україною та ЄС.

У рамках засідання групи з питань економічного та секторального співробітництва, переговори щодо 19 з 26 частин відповідного розділу угоди були попередньо завершені. Йдеться, зокрема, про корпоративне право, спорт, туризм, управління державними фінансами, політику у сфері охорони здоров’я, енергетику, включаючи ядерну, співробітництво у сфері охорони довкілля, промислову та підприємницьку політику, транскордонну та регіональну співпрацю, освіту, навчання та молодь, культуру, співпрацю у сфері досліджень та технологій, співробітництво у сфері макроекономіки, співробітництво у соціальній сфері, гірничу промисловість та ливарство, сільське господарство та сільськогосподарський розвиток, транспорт та аудіовізуальну політику. Переговори продовжуватимуться у таких сферах як оподаткування, статистика, захист прав споживачів, інформаційне суспільство та космос. Переговори з трьох решти сфер співробітництва – громадянське суспільство, фінансові ринки та рибальство і морська політика – розглядатимуться, відповідно, під час 10 та 11 раундів переговорів. Крім того, обидві сторони продовжать переговори стосовно додатків до більшості згаданих вище сфер співробітництва, які мають безпосереднє відношення до відповідних законів ЄС та передбачатимуть дорожню карту співробітництва в адаптації Україною відповідного законодавства до регуляторного режиму ЄС у цих сферах. Обидві сторони домовилися у горизонтальний спосіб вирішувати питання, пов’язані з наданням допомоги, та включити до тексту угоди посилання про участь України у програмах та агенціях Спільноти.

Після започаткування у лютому 2008 р. офіційних переговорів щодо створення зони вільної торгівлі, у квітні та липні відбулося два раунди переговорів. Квітневий раунд складався лише з пленарного засідання, під час якого відбувся розгляд усіх питань, які увійдуть до тексту угоди, але на загальному та дослідницькому рівні. Обидві сторони домовилися щодо рамок та основних принципів майбутньої ЗВТ. Липневий раунд відбувся у рамках засідань підгруп, під час яких сторони обговорили питання, пов’язані з торгівлею товарами (TDI та тарифи/TBT), торговельним та сталим розвитком, правилами походження товарів, послуг, правами на інтелектуальну власність (включно з географічними показниками походження товарів), сприянням торгівлі та митами, державними закупівлями, конкуренцією (антимонопольне законодавство та державна допомога), санітарною та фітосанітарною системою. Обидві сторони відзначили значний прогрес, досягнутий під час цього раунду, та домовилися щодо основних параметрів, пов’язаних з обміном тарифними пропозиціями під час наступного раунду переговорів.

Висновки

Завдяки конструктивному підходу сторін, переговори добре просунулися вперед протягом 2007-08 рр., в результаті чого було досягнуто спільного розуміння з більшості розділів Угоди про асоціацію. Обидві сторони вирішили продовжити переговори з метою підготовки амбіційної та інноваційної угоди.

 

 

 

 

 

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux