Портал в режимі тестування та наповнення
11-й Саміт Україна-ЄС (Київ, 14 вересня 2007)
Опубліковано 12 листопада 2012 року о 18:53

Спільна заява Саміту Україна – ЄС

Сьогодні в Києві відбулася зустріч лідерів України та Європейського Союзу на щорічному Саміті Україна – ЄС. Господарем Саміту був Президент України Віктор Ющенко, якого супроводжував Міністр закордонних справ України Арсеній Яценюк. Європейський Союз представляли Прем’єр-Міністр Португалії Жозе Сократеш як Голова Європейської Ради спільно з Генеральним Секретарем – Високим Представником Хав’єром Соланою, а також Голова Європейської Комісії Жозе Мануель Дурао Баррозу. Голову Європейської Ради супроводжував Міністр закордонних справ Луїш Амаду. Голову Європейської Комісії супроводжувала член Європейської Комісії з питань зовнішніх відносин та Європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер.

Лідери України та ЄС підтвердили міцні та сталі зв’язки між Сторонами. Подальший рух України до консолідації демократії, зміцнення верховенства права та поваги до прав людини повинен посилити ці зв’язки та сприяти досягненню нового, якісно вищого рівня відносин з ЄС на основі принципів тісних та привілейованих політичних зв’язків та поглибленої економічної інтеграції. Лідери ЄС наголосили, що проведення вільних та справедливих позачергових парламентських виборів в Україні у вересні та формування ефективного й стабільного Уряду стане найліпшим свідченням спроможності країни досягти цієї мети. Українська сторона запевнила у своїй рішучості забезпечити демократичний характер виборчого процесу та визнати результати виборів.

Сторони відзначили великий прогрес, досягнутий у виконанні Плану дій Україна – ЄС. Вони відзначили започаткування переговорів стосовно нової посиленої угоди, завершення переговорного процесу та підписання угод про спрощення візового режиму та реадмісію, а також позитивне співробітництво з Місією ЄС з питань допомоги на українсько-молдовському кордоні. Лідери ЄС наголосили, що успіх України в стабілізації її політичної системи буде основним чинником, що визначатиме її спроможність продовжувати політичні та економічні реформи.

Лідери відзначили звіт про прогрес у переговорах стосовно нової посиленої угоди. Вони підтвердили своє бачення угоди як інноваційного та амбіційного документа, який виходить за існуючі рамки співробітництва та відкриває новий етап у відносинах між Україною та ЄС. Вони відзначили започаткування переговорів стосовно всеосяжної та поглибленої Зони вільної торгівлі як ключового елемента угоди після завершення вступу України до СОТ. У цьому контексті лідери ЄС підтвердили свою повну підтримку прогресові України на шляху вступу до СОТ і наголосили на важливості вирішення неврегульованих питань як пріоритетного завдання.

На Саміті було відзначено продовження тісного співробітництва у сфері зовнішньої політики та безпеки, зокрема з питань регіональної стабільності й врегулювання криз. Було відзначено зростаюче зближення позицій сторін з регіональних та міжнародних питань шляхом регулярних політичних консультацій, приєднання України до зовнішньополітичних позицій ЄС та участь України в зусиллях ЄС із врегулювання криз. Лідери ЄС висловили глибоку подяку за роль України в операціях ЄС із врегулювання криз.

Лідери України та ЄС підтвердили свої наміри далі розвивати співробітництво з урегулювання регіональних конфліктів і нерозповсюдження зброї масового знищення, а саме в рамках Ініціативи Великої Вісімки стосовно Глобального партнерства проти розповсюдження матеріалів та зброї масового знищення, боротьби з тероризмом, запобігання надзвичайним ситуаціям, знищення застарілої та надлишкової легкої та стрілецької зброї та боєприпасів.

Лідери України та ЄС підтвердили свою відданість конструктивному співробітництву для досягнення сталого, усеосяжного та справедливого врегулювання придністровського конфлікту. Обидві сторони наголосили на важливості існуючого митного режиму на придністровській ділянці українсько-молдовського кордону відповідно до Спільної заяви від 30 грудня 2005 року. Сторони відзначили ефективну роботу Місії ЄС з питань допомоги на українсько-молдовському кордоні як приклад взаємовигідного та успішного співробітництва між Україною та ЄС і відзначили продовження її мандату на наступний дворічний період. Лідери ЄС підтримали Україну в забезпеченні належного виконання Протоколів від 21 листопада 2006 року про обмін митною та прикордонною інформацією між Україною та Молдовою.

Лідери також обговорили становище в Білорусі та відносини з Росією.

Сторони висловили задоволення поглибленням співробітництва в торговельно-економічній сфері. Воно включає укладення угод про торгівлю сталеливарними виробами й текстилем, посилене співробітництво в застосуванні інструментів торговельного захисту, а також новий регулярний діалог у сфері сільського господарства та розвитку сільської місцевості. Було звернуто увагу на необхідність подальшого поліпшення ділового та інвестиційного клімату в Україні, зокрема шляхом прогресу у сфері верховенства права, реформування судової системи та боротьби з корупцією. Сторони привітали суттєве підвищення обсягів торгівлі між Україною та ЄС у 2006 році. Водночас вони погодилися, що тенденції у торгівлі, які включають зростаючий дефіцит з українського боку, повинні стати предметом подальшого обговорення на експертному рівні. Вони підтвердили намір продовжувати тісно співробітничати над вирішенням неврегульованих питань двосторонніх відносин.

Лідери України та ЄС підтвердили їхній спільний стратегічний інтерес до енергетичного співробітництва. Вони відзначили значний прогрес, досягнутий у реалізації пріоритетів Меморандуму про взаєморозуміння між Україною та ЄС у сфері енергетики від 1 грудня 2005 року, як відображено в представленому на Саміті звіті про прогрес у його виконанні. Вони домовилися продовжувати співробітництво для поглиблення реформ енергетичного сектора України та забезпечення безпечного, надійного та прозорого енергетичного транзиту енергоресурсів через Україну. Лідери ЄС підтримали наміри України отримати статус спостерігача в рамках Договору про Енергетичне Співтовариство та запевнили у сприянні з боку ЄС її зусиллям стосовно набуття членства. Сторони відзначили великий прогрес у двосторонньому співробітництві стосовно зміни клімату й наголосили на необхідності започаткування переговорів стосовно глобальної та всеосяжної угоди на період після 2012 року в рамках Конференції ООН зі зміни клімату в грудні цього року та завершити їх до 2009 року.

Лідери відзначили конкретні заходи, ужиті для поліпшення ядерної безпеки в Україні, зокрема успішне завершення стабілізаційних заходів на об’єкті «Укриття» в Чорнобилі, а також досягнення домовленості між Україною, Європейською Комісією та МАГАТЕ стосовно мандату на проведення спільної оцінки безпеки українських ядерних реакторів.

Сторони наголосили на важливості виконання оновленого Плану дій у сфері юстиції, свободи та безпеки, затвердженого Радою з питань співробітництва Україна – ЄС 18 червня 2007 р., та Плану-графіка його імплементації. Сторони висловили сподівання на швидке завершення переговорів стосовно Стратегічної угоди між Україною та Європолом. Сторони позитивно відзначили підписання Робочих домовленостей про започаткування оперативного співробітництва між Державною прикордонною службою України та агентством ФРОНТЕКС, а також налагодження контактів між відповідними українськими органами влади та Європейським центром моніторингу проблем наркотиків та наркоманії.

На Саміті було відзначено підписання угод про спрощення візового режиму та реадмісію і погоджено вжити всіх необхідних заходів для їхньої швидкої ратифікації та повної імплементації. Очікуючи на їхню ратифікацію та подальшу імплементацію, Україна звернулася з проханням до держав – членів ЄС щодо подальшого вдосконалення процедури розгляду звернень стосовно видачі віз українським громадянам. Сторони відзначили спільну декларацію про технічну та фінансову допомогу, укладену в рамках угоди про реадмісію. Сторони висловили твердий намір далі розвивати співробітництво у сфері юстиції, свободи та безпеки в контексті майбутньої нової посиленої угоди.

Лідери ЄС відзначили європейський вибір України та наголосили, що подальші внутрішні реформи та запровадження європейських стандартів сприятимуть подальшому наближенню України до ЄС.

Перший спільний звіт про прогрес у переговорах стосовно нової посиленої угоди між Україною та ЄС

Офіційний переклад

Спільний звіт про прогрес
у переговорах стосовно нової посиленої угоди
між Україною та ЄС

Контекст

Відносини між ЄС та Україною зараз ґрунтуються на Угоді про партнерство та співробітництво (УПС). УПС набула чинності у 1998 році на десятирічний період, який згідно з відповідними положеннями УПС, та як було підтверджено на саміті Україна – ЄС у жовтні 2006 року, автоматично продовжуватиметься з року в рік до набрання чинності новою договірною домовленістю.

З лютого 2005 року спільний План дій Україна – ЄС надав підтримки відносинам між Україною та ЄС. У рамках УПС він став політичним інструментом для спрямування відносин Україна – ЄС в усіх сферах співробітництва.

На знак визнання значних демократичних та економічних реформ, які відбуваються в Україні, у березні 2007 року ЄС та Україна розпочали переговори стосовно нової посиленої угоди (НПУ), яка вийде за рамки існуючої Угоди про партнерство та співробітництво та спільного Плану дій там, де це виявиться можливим.

З моменту початку переговорів 5 березня у Брюсселі відбулося чотири раунди. Переговори були проведені у конструктивній і позитивній атмосфері, при цьому обидві сторони виявили готовність швидко просуватися вперед і перейти до змістовної частини переговорів. Переговори проводилися на пленарних засіданнях та у трьох переговорних групах з питань і) політичного діалогу, зовнішньої та безпекової політики; іі) юстиції, свободи й безпеки та ііі) економічного й секторального співробітництва.

Було домовлено, що переговори стосовно поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі, яка має стати ключовим елементом НПУ, розпочнуться як тільки буде завершено процес вступу України до СОТ.

Наступний раунд переговорів стосовно НПУ передбачається провести в жовтні 2007 року в Брюсселі. Ще один раунд буде організований наприкінці 2007 року в Києві.

Ключовий прогрес

Обидві сторони погодилися, що НПУ повинна бути всеосяжним, амбіційним та інноваційним документом, що охоплює всі сфери співробітництва між Україною та ЄС. Вона повинна якісно виходити за рамки УПС та спільного Плану дій для найбільш можливого наближення України до ЄС. НПУ повинна відображати стратегічну важливість відносин Україна – ЄС.

Обидві сторони досягли широкого розуміння загальних цілей, цінностей і принципів, а також основних елементів Угоди. Стосовно загального політичного контексту, а також європейських прагнень України, українська сторона наголосила на своїй меті встановити новий, більш високий рівень відносин, рухаючись від принципів партнерства та співробітництва до принципів політичної асоціації та економічної інтеграції. У цьому контексті сторона ЄС наголосила, що НПУ повинна забезпечити найбільш можливе зближення України з ЄС, але «не визначатиме наперед будь-який можливий розвиток відносин між Україною та ЄС у майбутньому». Обидві сторони погодилися, що це питання повинне бути розглянуте на більш пізньому етапі і що переговори мають зосереджуватися на широкому спектрі політичних та секторальних аспектів у відносинах Україна – ЄС.

Обидві сторони домовилися використовувати робочу назву «Нова посилена угода» під час переговорів і визначити остаточну назву на більш пізньому етапі, беручи до уваги зміст тексту угоди.

Стосовно політичного діалогу, зовнішньої та безпекової політики обидві сторони вели переговори на підставі проекту тексту Угоди. Ключові цілі політичного діалогу повинні включати політичне зближення, ефективну багатосторонність, міжнародну безпеку та врегулювання криз, спільні зусилля для забезпечення миру, безпеки та стабільності на європейському континенті, повагу до демократичних принципів, верховенство права та ефективне врядування, права людини та основні свободи, а також розвиток діалогу та співробітництва з питань безпеки та оборони. Обидві сторони домовилися розглянути, яким чином ліпше відобразити українську пропозицію стосовно посилання на повагу до суверенітету, територіальної цілісності та непорушності кордонів. Текст уключає такі ключові питання, як внутрішня реформа, Міжнародний кримінальний суд, регіональна стабільність, запобігання конфліктам, урегулювання криз, можливе військово-технічне співробітництво, нерозповсюдження зброї масового ураження, роззброєння та контроль над озброєнням, боротьба з тероризмом, а також формати для ведення політичного діалогу. Хоча більша частина тексту вже погоджена, під час наступного раунду буде необхідно здійснити деяку подальшу роботу. Деякі питання, пов’язані зі згаданим вище загальним політичним контекстом, потребуватимуть опрацювання на пізніших етапах переговорів.

Стосовно юстиції, свободи та безпеки обидві сторони вели переговори на підставі проекту тексту Угоди, в якому, inter alia, йдеться про верховенство права, права людини, захист особових даних, співробітництво у питаннях міграції, притулку та управління кордонами, переміщення осіб, відмивання коштів та фінансування тероризму, співробітництва стосовно незаконного обігу наркотиків, боротьби з організованою злочинністю, боротьби з тероризмом та правового співробітництва. Українська сторона наголосила на важливості руху далі за рамки оновленого Плану дій Україна - ЄС у сфері юстиції, свободи та безпеки, що був затверджений 18 червня 2007 року, з тим, щоб НПУ належним чином відобразила динаміку співробітництва між Україною та ЄС. Більш того, Українська сторона наголосила на своєму бажанні закріпити у тексті НПУ положення, які б обумовлювали запровадження взаємного безвізового режиму між Україною та ЄС, запровадження ефективних механізмів оперативного прикордонного співробітництва та співробітництва правоохоронних органів, а також протоколу судового співробітництва у цивільних справах. При тому, що сторона ЄС висловила чіткі застереження стосовно запропонованих положень, ці та інші питання будуть надалі обговорюватися під час наступного раунду.

Стосовно економічного та секторального співробітництва переговори вже охопили 14 із 25 сфер співробітництва, яке повинне покращити частку України на внутрішньому ринку. Тексти проекту Угоди розповсюджені та ведуться переговори з питань енергетики, навколишнього середовища, науково-технічного розвитку, освіти, навчання та молоді, а також культури, соціального співробітництва та макроекономічного співробітництва. Сторони також обмінялися неофіційними та позиційними документами з питань транспорту, аудіовізуальної політики та інформаційного суспільства, промислової політики та політики підприємництва, законодавства про компанії, – в той час як розпочалися переговори стосовно державних фінансів, гірничої промисловості, туризму, транскордонного та регіонального співробітництва. Під час перших раундів обидві сторони досягли широкого зближення поглядів стосовно цілей та елементів співробітництва у цих сферах. Переговори будуть продовжені на цій основі для попереднього завершення обговорення певної кількості питань під час наступного раунду.

Було також домовлено винести питання, пов’язані з допомогою, у горизонтальний розділ Угоди та включити посилання на участь України в програмах та агентствах Співтовариства.

Висновки

Завдяки конструктивним зусиллям обох сторін протягом перших чотирьох раундів переговорів переговори стосовно нової посиленої угоди просувалися успішно. Цей процес має бути продовжений у такому саме позитивному дусі.

Необхідна подальша робота у трьох переговорних групах та у пленарному режимі для уточнення різних питань. Політичні питання, пов’язані з європейськими прагненнями України, уключаючи питання назви угоди, необхідно вирішити пізніше, як тільки з’ясується загальний зміст НПУ.

Започаткування переговорів стосовно зони вільної торгівлі як частини нової посиленої угоди є пріоритетним питанням. Переговори будуть започатковані як тільки Україна завершить процес вступу до СОТ.

 

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux