Портал в режимі тестування та наповнення
5-й Саміт Україна-ЄС (Ялта, 11 вересня 2001)
Опубліковано 12 листопада 2012 року о 20:12

Ялта, 11 вересня 2001

СПІЛЬНА ЗАЯВА

Президента України Л.Д.Кучми
та Президента Європейської Ради Г.Вергофстадта, за участі
Генерального секретаря Ради ЄС/Високого представника з питань Спільної зовнішньої та безпекової політики ЄС,
а також Президента Комісії Європейських Співтовариств Р. Проді

1. Самміт став важливим кроком у розвитку відносин між Україною та Європейським Союзом, які базуються на спільних цінностях. Ми підтвердили зобов'язання посилити наше стратегічне партнерство, націлене на подальше наближення України до ЄС, яке сприяє стабільності і процвітанню в Європі, а також зміцнює демократію, повагу до прав людини, верховенство права і ринкову економіку.

2. Ми будемо намагатися використати повний потенціал Угоди про Партнерство і Співробітництво між Україною та ЄС (УПС), Спільної Стратегії ЄС щодо України і Стратегії інтеграції України до ЄС. Ми обговорили прогрес досягнутий в імплементації УПС, а також те, як тісніше співпрацювати над пріоритетами, визначеними на червневому засіданні Ради з питань співробітництва, а саме - з наближення законодавства України, енергетика, торгівля, юстиція та внутрішні справи, охорона довкілля та транспорт. Наше співробітництво повинно спрямовуватися на досягнення конкретних результатів відчутних для громадян України та ЄС.

3. Ми із задоволенням відзначили нові перспективи для тіснішої співпраці, які відкриті рішеннями Європейської Ради в Гьотеборгу, щодо участі України в Європейській конференції.

4. Обидві сторони погодилися, що успішний економічний розвиток та покращений інвестиційний клімат мають ґрунтуватися на подальшій консолідації демократичних реформ, верховенстві права, ефективному та прозорому державному управлінні, а також розвитку громадянського суспільства.

5. ЄС визнав європейські прагнення України та наголосив, що стабільний та демократичний політичний та економічний розвиток в Україні становить стратегічну важливість для Європи. Європейський Союз підтвердив своє зобов"язання продовжувати підтримувати демократичний розвиток, права людини, верховенство права та ринково орієнтовані економічні реформи, маючи на меті зміцнення європейської орієнтації України.

6. При обговоренні політичного розвитку України, Президент України підкреслив відданість України демократії, верховенству права, правам людини, свободі слова, громадянському суспільству та наголосив на діях та заходах, вжитих в Україні з метою підтримки та зміцнення цих цінностей. Було відзначено зростаючу важливість вільних ЗМІ у розвитку демократичного суспільства в Україні. ЄС привітав таку відданість та наголосив на важливості, якої він надає зміцненню плюралістичних незалежних ЗМІ. Ми погодилися, що відповідні органи України мають зробити все від них залежне для того, щоб забезпечити поліпшення правових основ для функціонування ЗМІ, безпеки та умов праці журналістів. У випадку щодо журналістів, які померли за нез’ясованих обставин, обидві сторони погодилися на важливості проведення та завершення відкритих, прозорих та неупереджених розслідувань. ЄС продовжує надавати щонайповнішу підтримку зусиллям України, спрямованим на розвиток вільних та незалежних ЗМІ. ЄС заохотив Україну забезпечити демократичну та прозору підготовку для парламентських виборів наступного року та інтенсифікувати зусилля для проведення правової та адміністративної реформ. Вибори нададуть можливість продемонструвати демократичний прогрес в Україні.

7. Ми погодилися вивчити та заохочувати подальші програми навчання, твіннінґ та обмін експертів та державних службовців з метою підтримки правової, адміністративної та економічної реформи. ЄС відзначив ініціативу України запросити експертів ЄС для роботи у відповідних адміністративних та законодавчих органах в Україні з метою надання підтримки у процесі підготовки та впровадження відповідних урядових рішень та законодавчих актів. Підтримка та допомога Європейського Союзу має базуватися на належному досвіді програм "Твіннінґу" ЄС призначених для країн-кандидатів та включати співробітництво з цими країнами. Ми визнали потребу розповсюджувати серед українців більше інформації та знань стосовно ЄС, а також цілей та принципів європейської інтеграції.

8. ЄС привітав Урядову програму економічних реформ в Україні та заохотив до здійснення подальших кроків, особливо, у таких сферах як податки, стандартизація, конкурентна політика та державна допомога та продовження широкомасштабної приватизації за прозорих ринкових умов. Відзначалася особлива важливість адміністративної реформи в Україні, яка має бути зорієнтована на посилення здатності українських державних органів забезпечувати функціонування ринкової економіки, здійснювати відносини з ЄС та впроваджувати УПС. В світлі цього, Україна поінформувала про реалізацію своєї Програми інтеграції до ЄС. ЄС відзначив, що міг би вивчити можливість підтримки певних заходів Програми, які збігаються з Індикативною програмою Тасіс.

9. Ми обговорили процес розширення ЄС та його можливий вплив на Україну. Розширення відкриває нові можливості в різних сферах нашого співробітництва. Ми погодилися, що найкращим засібом використати ці можливості для України є максимальне приведення її законодавства, норм та стандартів до моделі ЄС. Ми із задоволенням відзначили продовження діалогу в рамках органів УПС щодо наслідків розширення ЄС, включаючи рух людей, товарів та послуг між ЄС та Україною. Ми відзначили занепокоєння України щодо наслідків застосування антидемпінгового законодавства у країнах-кандидатах після їх приєднання до ЄС. Ми настійливо рекомендували відповідному підкомітетові УПС розглянути це питання якнайскоріше.

10. Ми висловили наше спільне бажання боротися з організованою злочинністю, відмиванням грошей, нелегальним транспортуванням наркотиків та зброї, а також тісно співпрацювати у питаннях нелегальної імміграції, біженців, контрабанди та транспортування людей. Ми домовилися розвивати співробітництво у судовій сфері та у сфері охорони правопорядку для досягнення практичних результатів, відчутних для громадян України та ЄС. Ми будемо намагатися завершити План дій України - ЄС з юстиції та внутрішніх справ до кінця 2001 року. Цей План дій надасть можливість Україні та Європейському Союзу співпрацювати разом над реалізацією цінностей та принципів свободи, безпеки та правосуддя.

11. Європейський Союз та Україна будуть продовжувати свою роботу над зміцненням політичних, торговельних та культурних зв'язків. З метою сприяння подальшим контактам між розширеним Союзом та Україною, ми будемо працювати разом над тим, щоб гарантувати, що громадянам України, які бажають перетинати кордони, не перешкоджали зайві адміністративні перешкоди. Ми також будемо продовжувати наш діалог з візових питань. Ми будемо тісно співпрацювати над зміцненням управління (контролю) кордонів України та підтримувати розвиток інфраструктури кордонів. В рамках вимог законодавства, що застосовуватиметься в розширеному Європейському Союзі, Союз вивчить можливості забезпечення сприятливого руху через кордони в прикордонних регіонах. Ми погодилися розпочати роботу над підготовкою угоди про реадмісію між Європейськими Співтовариствами та Україною, що пов"язується з підготовкою угод про реадмісію з іншими країнами, включаючи сусідніх з Україною.

12. ЄС інформував Україну про прогрес, досягнутий у сфері Європейської політики безпеки та оборони (ЄПБО). Ми із задоволенням відзначили подальший розвиток нашого діалогу, співробітництва та консультацій з питань безпеки та оборони з повним застосуванням рішень, прийнятих у Ніцці. Ми ще раз констатували те, що відповідно до рішень Європейської Ради у Ніцці, Україна може бути запрошена до участі в операціях, які проводяться ЄС. Ми домовились провести попереднє обговорення з метою оцінки можливостей для ЄС скористатися українським потенціалом важкої транспортної авіації.

13. Адаптація законодавства України до норм та стандартів ЄС є ключовою ціллю для обох сторін з метою реалізації УПС, інтеграції України до європейської економіки, а також задля прискорення процесу вступу України в СОТ. Ми заохотили відповідний підкомітет в рамках УПС визначати щорічні пріоритети у цьому процесі. Ми погодилися щодо важливості продовження цілеспрямованої технічної допомоги ЄС з метою наближення законодавства, включаючи переклад законодавства Співтовариства та наступну розробку законопроектів України.

14. Ми привітали значне зростання у торгівлі між ЄС та Україною. Ми продовжуватимемо нашу роботу зі спрощення доступу до ринків компаніям України та ЄС, а також інтенсифікуємо наші зусилля по вирішенню суттєвих двосторонніх торгових проблем. Ми розглянемо яким чином найкраще удосконалити зв'язки між промисловцями та постачальниками послуг ЄС та України.

15. Ми привітали інтенсифікацію контактів по укладенню Угоди про науково-технічне співробітництво. Ми також визнали важливість подальшого просування та співробітництва у сфері розвитку Європейської глобальної навігаційної супутникової системи.

16. Ми підкреслили необхідність продовження реформ енергетичного сектору та приватизації енергетичної інфраструктури в Україні. Ми погодились, що енергетична ефективність та розвиток відновлювальної енергетики мають найближчим часом стати важливим напрямком нашого співробітництва. Ми зобов"язалися тісно працювати разом у цій галузі. Ми визнали важливість лібералізації ринку послуг транзиту енергоносіїв в Україні.

17. ЄС знов підтвердив свої зобов"язання надати допомогу Україні у вирішенні питань ядерної безпеки та соціальних наслідків закриття ЧАЕС. Серед іншого, ЄС на даний час надав 90,5 мільйонів Євро для фонду "Укриття" та зобов"язався надати 33,3 мільйонів Євро для засобів утилізації радіоактивних відходів. Він також надав 25 мільйонів Євро на часткове покриття тимчасового "паливного дефіциту" до запуску двох нових реакторів на Хмельницькій та Рівненській АЕС (Х2/Р4), та має намір надати додаткові 20 мільйонів Євро на наступний зимовий період.

18. Ми погодилися на важливості приведення рівня безпеки двох нових реакторів (Х2/Р4) у відповідність до західних стандартів та практики безпеки. ЄС очікує, що усі умови, визначені необхідними для прийняття остаточного рішення про надання позики ЄБРР та Євроатому, будуть найближчим часом виконані, а також на те, що після цього контракти позики будуть підписані якнайшвидше. Задля цього необхідно, щоб процедури погодження двосторонніх експортно-кредитних установ відбулися оперативно, одразу ж після відновлення програми розширеного фінансування, погодженої між МВФ та Україною, а також після набуття чинності угоди, досягнутої в рамках Паризького клубу. Україна підтвердила, що продовжуватиме свою політику приватизації та реструктуризації енергетичного сектору. Це є важливою вимогою для надання позик.

19. Ми погодилися з необхідністю розвивати ефективні шляхи вирішення питань, пов"язаних із зміною клімату та впровадження Кіотського протоколу. Ми визначили захист навколишнього природного середовища важливою галуззю подальшого співробітництва.

20. Ми обговорили широке коло міжнародних та регіональних питань. Ми підкреслили важливість регіонального співробітництва та, особливо, важливість більш тісних зв"язків усіх країн Чорноморського простору на основі тісних відносин співробітництва з ЄС. Ми погодилися, що залучення держав-кандидатів на вступ до ЄС до співробітництва ЄС з його східними сусідами, включаючи Україну, надасть значної доданої вартості усім сторонам. Для відображення спрямованості своєї зовнішньої політики, Україна відзначила своє одностороннє приєднання до заяв ЄС в рамках СЗБП. Був відзначений позитивний вплив послідовної про-європейської політики України на регіональне співробітництво та стабільність.

21. Ми вітали рішення Європейської Ради у Гьотеборгу запросити Молдову до участі у Європейській Конференції. Ми підтверджуємо нашу відданість територіальної цілісності Молдови. Придністровський конфлікт має бути вирішений відповідно до Стамбульської декларації 1999 року. Ми підкреслили необхідність посилення прикордонного контролю між Україною та Молдовою.

22. Ми взяли до уваги результати президентських виборів в Білорусі 9 вересня разом з оцінкою процесу президентських виборів 2001 року Міжнародної місії спостерігачів на виборах, погоджуючись з її попередніми висновками щодо виборчого процесу.

23. Ми підтверджуємо нашу рішучу та тривалу відданість стабільності і миру на Західних Балканах. Ми будемо підтримувати тих, хто однозначно обирає мир, демократію, примирення, міжетнічний діалог і порозуміння, а також регіональне співробітництво.

24. Ми погодились, що стабільна і демократична Росія є дуже важливою для обох сторін. В цьому контексті, ми наголосили на важливості продовження реформ в Росії. Виключно важливим є розвиток громадянського суспільства, включаючи вільні та незалежні ЗМІ. Обидві сторони погодилися інформувати одна одну щодо їх діалогу з Росією з питань енергетики, економічних відносин, врегулювання криз та міжнародних подій.

25. Україна взяла до уваги запрошення з боку ЄС якнайшвидше ратифікувати Конвенцію про заборону протипіхотних мін. ЄС відзначив пропозицію України розглянути можливість допомоги в знищенні запасів протипіхотних мін. ЄС заохотив Україну приєднатися до принципів Кодексу поведінки при експорті озброєнь ЄС і привітав наміри України приєднатися до Кодексу.

26. Ми дійшли згоди, що прогресивний розвиток нашого стратегічного партнерства через здійснення конкретних кроків в інтересах наших громадян, слугує забезпеченню миру, стабільності і процвітання в Європі.

 

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux