• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Політика ЄС щодо тимчасово окупованих територій окремих районів Луганської та Донецької областей
Опубліковано 30 квітня 2020 року о 12:02

Після початку збройної агресії Російської Федерації проти України на в окремих районах Луганської і Донецької областей Європейський Союз на підставі Рішення Ради ЄС 2014/512/CFSP від 31 липня 2014 року запровадив низку обмежувальних заходів проти РФ у зв’язку з діями з дестабілізації ситуації в Україні (т.зв. секторальні санкції). Ці обмежувальні заходи поширюються на доступ низки російських банківських установ до первинного та вторинного позикових ринків капіталу ("Сбербанк", "Внєшекономбанк", "ВТБ Банк", "Газпромбанк", "Россельхозбанк"), обмеження щодо торговельних операцій стосовно озброєння та товарів подвійного використання, а також обмеження щодо постачання обладнання та технологій, які використовуються в енергетичній сфері.

Гуманітарна допомога

ЄС допомагає Україні долати гуманітарні, соціальні та економічні наслідки російської агресії на Донбасі. Надавши загалом понад 402 млн євро з початку агресії в 2014 року, Європейський Союз та його держави-члени разом є найбільшим гуманітарним донором, що реагує на потреби людей у районах, що безпосередньо постраждали від конфлікту, внутрішньо переміщених осіб та біженців, які залишили свої домівки в зоні конфлікту, а також осіб, які повернулися в місця свого постійного проживання. Крім того, ЄС надає підтримку для якнайшвидшого відновлення та співфінансує Спеціальну моніторингову місію ОБСЄ, для якої ЄС та його держави-члени є найбільшим донором, забезпечуючи приблизно дві третини як бюджету місії, так і кількості спостерігачів.

16 квітня 2020 року Європейська Комісія оголосила про виділення Україні 13 млн. євро на підтримку вразливих верст населення, які страждають внаслідок триваючої агресії Росії у східних регіонах нашої держави. Євросоюз також підтримуватиме реалізацію гуманітарних проектів, спрямованих на боротьбу з COVID 19.    

Представляючи цей пакет допомоги, Комісар ЄС з питань гуманітарної допомоги та управління кризовими явищами Янез Ленарчіч зазначив, що Євросоюз є солідарним в питаннях надання громадянам східних регіонів України, які живуть по обидві сторони лінії розмежування, необхідної гуманітарної допомоги. Допомога найбільш вразливим верствам населення внаслідок триваючої шостий рік поспіль агресії залишається для Євросоюзу важливим питанням, особливо що стосується надання необхідних медичних послуг та вирішення проблеми, пов’язаної із водою.  Вирішення цих проблемних питань набуває особливої актуальності у контексті боротьби з COVID 19. Оголошений пакет допомоги у розмірі 13 млн. євро також покриватиме ремонт будинків, ушкоджених внаслідок військових дій, таких як школи та лікарні, а також задовольнятиме освітні потреби. Для реалізації окреслених цілей Євросоюз активно залучатиме неурядові організації, а також представників Міжнародного комітету Червоного Хреста.

Розмінування

HALO Trust (британська неприбуткова організація, яка працює в секторі протимінної діяльності по всьому світу з 1988 році, а в Україні з 2015 року) має спільний проект з Європейським Союзом — Instrument contributing to Stability and Peace — Інструмент сприяння стабільності і миру, який розпочав свою роботу у серпні 2019 року і розрахований до січня 2021 року.

Одним з завдань спільного проекту HALO Trust та Європейського Союзу є навчання мінним ризикам:

1 групи обстежень знешкодження вибухонебезпечних боєприпасів;

6 груп ручного розмінування;

1 групи механічного розмінування.

Окрім того, важливою і суттєвою частиною роботи HALO Trust з ЄС є розвиток національного потенціалу України в протимінній діяльності. Основним компонентом цього напрямку роботи є проведення повноцінної та всебічної підготовки представників ДСНС для виконання задач з гуманітарного розмінування. Після проходження підготовки чотири групи розмінування ДСНС отримають не тільки знання, але і все необхідне обладнання: автомобілі, металодетектори, особисте захисне спорядження та інші необхідні інструменти для виконання задач гуманітарного розмінування. Після цього 4 групи мають розпочати роботи на півдні Донецької області, що є найбільш пріоритетним для Європейського Союзу.

Засудження процесу паспортизації на Донбасі

24 квітня 2019 року Президент Російської Федерації підписав указ, який спрощує мешканцям тимчасово  підконтрольних Україні окремих областей Донецької та Луганської областей України отримання російського громадянства та отримання російських паспортів. Згідно з указом, жителі цих регіонів можуть подати заяву на отримання громадянства Росії, використовуючи ідентифікаційний документ, виданий так званими "органами влади" в недержавних контрольованих районах, не вимагаючи проживання в Російській Федерації.

Європейська Рада у своїх Висновках, прийнятих 20 червня 2019 року, висловила глибоку стурбованість цим указом російського президента, заявивши, що він суперечить духу та цілям Мінських домовленостей. Європейська Рада погодилася розглянути подальші варіанти, включаючи невизнання цих паспортів, виданих всупереч Мінським домовленостям.

https://www.consilium.europa.eu/media/39922/20-21-euco-final-conclusions-en.pdf

У результатів Європейська Комісія у жовтні 2019 року запровадила Рекомендації ЄС з питань поводження з візовими заявками жителів тимчасово непідконтрольних Україні окремих регіонів Донецької та Луганської областей

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/IP_19_5975

Зазначені Рекомендації можна розділити на три частини, дві з яких (територіальна компетенція консульського округу та доведення відповідної інформації до населення) є обов’язковими, а одна (невизнання паспортів) носить рекомендаційний характер. Під поняттям «територіальна компетенція консульського округу» розуміється, що заявники на отримання Шенгенської візи, які проживають на тимчасово непідконтрольних територіях Донецької і Луганської областей, мають подавати свої заявки на отримання візи у консульства держав-членів ЄС в Україні, або можуть скористатися безвізовим режимом. Під поняттям «доведення відповідної інформації до населення» розуміється, що консульства держав-членів ЄС в Україні та РФ повинні чітко комунікувати, що жителі тимчасово непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей мають подавати заявку на отримання візи лише у консульстві відповідної держави-члена ЄС в Україні. І зрештою, під поняттям «невизнання паспортів» розуміється надання консульствам держав-членів ЄС в Росії критеріїв, які допоможуть консулам виявляти російські паспорти, видані мешканцям тимчасово непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей. При цьому важливо врахувати, що критерії «невизнання паспортів» можуть формувати підґрунтя для політики невизнання ЄС, яка має впроваджуватися державами-членами у порядку їхньої виняткової компетенції.

 

Політичні заяви

Європейський Союз на постійні основі засуджує російську збройну агресію на Донбасі.

Лише на перше неповне півріччя 2020 року було зроблено наступні заяви: 

НАЗВА ДОКУМЕНТА

ОРГАН, ЩО УХВАЛИВ

ДАТА УХВАЛЕННЯ

ЗМІСТ ДОКУМЕНТА - ОСНОВНІ СИГАЛИ

Statement by the Spokesperson on access to ORDLO

речник Європейської служби зовнішньої діяльності оприлюднив заяву щодо необхідності забезпечити доступ представників спостережної місії ОБСЄ та гуманітарних організацій до тимчасово непідконтрольних територій Луганської та Донецької областей


European Union External Action Service (Європейська служба зовнішньої діяльності)

21.03.2020

Починаючи з 21 березня ц.р. члени збройних формувань (members of the armed formations), які діють на тимчасово непідконтрольних територіях Луганської та Донецької областей, відмовляють у доступі Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ в райони, непідконтрольні Уряду України. Крім того, організації ООН, неурядові організації та Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) зіштовхуються з труднощами в доступі через лінію розмежування. У заяві підкреслюється важливість забезпечення Росією та підтримуваними нею незаконними збройними формуваннями свободу пересування через лінію розмежування для представників СММ ОБСЄ, організацій ООН, неурядових організацій, у тому числі Міжнародного комітету Червоного Хреста.

Statement by the Spokesperson on human rights violations in the non-government controlled areas

речник Європейської служби зовнішньої діяльності оприлюднив заяву на тему порушення прав людини на тимчасово непідконтрольних Україні територіях Луганської та Донецької областей


European Union External Action Service (Європейська служба зовнішньої діяльності)

27.03.2020

Остання Доповідь Управління Верховного Комісара ООН з прав людини (далі - OHCHR) підтверджує продовження ганебної практики щодо безпідставних затримувань, тортур та жорстокого поводження із затриманими, які страждають внаслідок триваючого конфлікту на сході України. Наголошується на безумовній необхідності поваги прав затриманих відповідно до міжнародних прав людини та гуманітарного права. 

У згаданій Доповіді ідентифіковано та підтверджено випадки безпідставних затримувань, які часто призводять до насильницьких зникнень, катувань та жорсткого поводження із затриманими особами з боку так званих «ЛНР» і «ДНР». ЄС закликає до негайного припинення такої практики та очікує на невідкладні та всеосяжні розслідування кожного випадку, які було виявлено OHCHR і внесено до зазначеної Доповіді. Окремо ЄС закликає забезпечити таким організаціям як Міжнародний Комітет Червоного Хреста та Управління Верховного Комісара ООН з прав людини безпосередній доступ до затриманих осіб та міць їх утримання. У цьому зв’язку Євросоюз очікує від Росії, що вона використає увесь арсенал тиску на підтримуваних нею збройних формувань для досягнення стійкого та мирного вирішення конфлікту на сході України, а також підкреслює відданість суверенітету та територіальної цілісності нашої держави у міжнародно визнаних кордонах.Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux