Представництво України при Європейському Союзі та Європейському Співтоваристві з атомної енергії

Київ 15:21

Про розвиток безвізового діалогу між Україною та ЄС

На виконання домовленостей, досягнутих за результатами саміту Україна – ЄС 9 вересня 2008 року (м. Париж), 29 жовтня 2008 року (м. Брюссель) було офіційно започатковано безвізовий діалог між Україною та ЄС.

У ході Саміту Україна – ЄС 22 листопада 2010 року в м. Брюссель Україні було надано План дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України, який дозволив сторонам перейти до предметної та цілеспрямованої роботи з чіткою перспективою запровадження безвізового режиму поїздок громадян України до ЄС.

План дій було розроблено Європейською Комісією за аналогією з «дорожніми картами», наданими балканським державам, успішне виконання яких призвело до встановлення безвізового режиму для громадян Сербії, Македонії, Чорногорії, Албанії та Боснії і Герцеговини.

План дій для України охоплював 4 блоки питань безвізового діалогу: 1) безпека документів, включаючи біометрику; 2) нелегальна міграція, включаючи реадмісію; 3) громадський порядок та безпека; 4) зовнішні зносини та фундаментальні права.

Виконання документа здійснювалося у 2 фази. У ході першої фази Україна мала забезпечити ухвалення необхідного законодавства та державних програм у сферах, охоплених безвізовим діалогом, у ході другої – імплементувати ухвалене законодавство.

18 грудня 2015 року Європейська Комісія оприлюднила фінальну шосту Доповідь про хід виконання Україною Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму, у якій зазначено, що Україна виконала всі критерії, визначені в рамках чотирьох блоків Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму, а тому Європейська Комісія представить на початку 2016 року законодавчу пропозицію Європейському Парламенту та Раді ЄС щодо внесення відповідних змін до Регламенту (EC) № 539/2001 від 15 березня 2001 року.

20 квітня 2016 р. Європейською Комісією подано законодавчу пропозицію про внесення змін до Регламенту Ради (ЄС) № 539/2001 від 15.03.2001 р., яка передбачає запровадження ЄС безвізового режиму для громадян України для короткострокових (до 90 днів) поїздок до держав-членів ЄС та держав-асоційованих учасниць Шенгенської угоди.

28 лютого 2017 р. Європейський Парламент, Єврокомісія та Рада ЄС досягли політичного рішення стосовно лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України у рамках відповідних міжінституційних переговорів, результати якого були підтверджені 2 березня 2017 р. на рівні COREPER та схвалені на засіданні профільного комітету ЄП LIBЕ 9 березня 2017 р.

6 квітня 2017 р. Європейський Парламент схвалив законодавчу пропозицію стосовно лібералізації Євросоюзом візового режиму для громадян України. За відповідну пропозицію проголосував 521 член ЄП, проти виступили 75 євродепутатів, 36 утримались.

17 травня 2017 р. під час урочистої церемонії в Європейському Парламенті у м. Страсбург за участі Президента України П.Порошенка Президент Європарламенту А.Таяні та представник Мальтійського Головування в Раді ЄС К.Абела підписали законодавче рішення про лібералізацію ЄС візового режиму для України, яке було офіційно опубліковане 22 травня 2017 р.