Контракт щодо продажу Францією Росії вертольотоносців типу «Містраль» порушує базові правила Європейського Союзу.
Про це заявив представник України при ЄС Костянтин Єлісєєв, реагуючи на коментарі французької сторони щодо виконання контракту про будівництво десантних кораблів «Містраль», повідомляє власний кореспондент Укрінформу у Брюсселі.
«Вимоги щодо постачання військового озброєння третім країнам закріплені у Кодексі поведінки ЄС у сфері експорту озброєнь від 1998 року, які у 2008 році було підтверджено у відповідній спільній позиції Ради ЄС», - зазначив посол. Відтак, наголосив він, це питання жодним чином не може розглядатися у контексті застосування так званого третього пакету санкцій проти Росії, оскільки контракт порушує базові правила Європейського Союзу. «Прив'язка контракту до економічних санкцій є необгрунтованою. Такий контракт мав би бути переглянутий ще вчора, виходячи з вимог законодавства Європейського Союзу. Таким чином, виконання контракту французькою стороною потенційно може бути предметом розгляду в судових інстанціях», - заявив Єлісєєв.
За його словами, навіть не вдаючись до детального аналізу законодавства ЄС, війна у Грузії у серпні 2008 року, анексія Криму, а також підігрівання Росією дестабілізуючих процесів у східних областях України є очевидними свідченнями невідповідності поведінки російської сторони принаймні трьом із восьми критеріїв згаданих правил.
«Наприклад, при укладенні контракту про постачання озброєння держави ЄС мають враховувати ризик використання цієї зброї проти країн-сусідів, зокрема для висунення територіальних претензій; виконання покупцем міжнародних норм, включаючи незастосування сили чи ставлення до тероризму тощо», - зазначив Єлісєєв.
На його думку, не менш тривожними для майбутнього регіональної безпеки є нинішні коментарі російських офіційних осіб щодо подальшого базування цих кораблів. На думку українського дипломата, рішення про постачання сучасного озброєння країні, яка висуває територіальні претензії до сусідніх країн та фактично зруйнувала систему міжнародного права, є досить суперечливим.