Head of Mission of Ukraine to the EU commented on the expectation from EaP Summit
23 November 2017 12:56

(in Ukrainian)


Цьогорічний Саміт Східного партнерства є особливим. Не тільки з точки зору місця його проведення – в Брюсселі – столиці Євросоюзу, адже до цього такі саміти завжди відбувалися в столиці головуючої в Раді ЄС держави. Особливим він є також з точки зору досягнень, які є найбільшими у порівнянні з попередніми самітами Східного партнерства. На сьогодні ми маємо укладені угоди про асоціацію, які вже, попри всі негаразди, набули чинності, між ЄС та трьома партнерами – Україною, Грузією та Молдовою. З цими ж країнами завдяки спільним зусиллям та проведеним системним реформам було запроваджено безвізовий режим для поїздок до країн-членів ЄС, який нині успішно діє, і всі охочі можуть на собі відчути переваги європейської інтеграції. З іншого боку, на завершальній стадії знаходиться підготовка нових рамкових угод з Азербайджаном та Вірменією, активізовано співпрацю з Білоруссю.

Водночас, амбіції України і українців не обмежуються Угодою про асоціацію та безвізовим режимом. Цю Угоду ми завжди розглядали як інструмент впровадження докорінних реформ, реалізація яких дозволить побудувати дійсно європейську державу, яка буде готова в осяжному майбутньому стати повноправним членом Європейського Союзу. Саме за таку Угоду чотири роки тому піднялися на Революції Гідності мільйони українців. Саме за європейське майбутнє протягом цих років віддали життя понад десять тисяч і продовжують майже щоденно гинути наші побратими.

Усвідомлюючи обсяги нашого домашнього завдання для досягнення таких амбітних цілей, вже сьогодні потрібно обговорювати питання майбутнього розвитку Східного партнерства, майбутнього відносин з ЄС України та інших держав-партнерів, які прагнуть подальшого поглиблення відносин, більш потужної підтримки з боку ЄС в імплементації реформ та угод про асоціацію, адже у цьому контексті можливості Східного партнерства на сьогодні практично вичерпані. Україна готова відігравати провідну роль з метою подальшого розвитку Східного партнерства, зокрема в контексті реалізації підтриманої минулого тижня Європейським Парламентом ідеї СхП+, яка б передбачала можливість приєднання зацікавлених партнерів до Енергетичного Союзу ЄС, Єдиного Цифрового ринку, асоціацію з Шенгенською зоною, гармонізацію митного регулювання.

Увага під час Саміту буде також зосереджена і на низці практичних речей, які мають продемонструвати громадянам практичну користь від СхП. Серед таких практичних кроків – перспективи зниження тарифів на роумінг між країнами-партнерами, а також між ними та ЄС, розширення переваг Єдиного цифрового ринку ЄС на країни-партнери, прискорення підписання угод про спільний авіаційний простір, активізація торгівлі та підтримка малих на середніх підприємств, збільшення участі партнерів у навчальних та дослідницьких програмах ЄС, активізація академічних та студентських обмінів тощо.

Важливим кроком стане заплановане підписання в рамках Саміту Взаєморозуміння високого рівня про розширення Транс’європейської транспортної мережі на Україну. На практиці це дозволить нам підвищити конкурентоспроможність наших транспортних коридорів, удосконалити логістику, а також сприятиме спрощенню формальностей у сфері транспорту між Україною та ЄС.

Водночас, є й інше важливе для нас питання – безпекові виклики, Росія та її агресивна політика, яка стала спільною загрозою для усього регіону Східного партнерства і нашою новою геополітичною реальністю. Ми просто не можемо дозволити собі закривати на неї очі. Ми маємо не тільки публічно визнати, хто стоїть за такими безпрецедентними порушеннями міжнародного права, як агресія на Донбасі, тимчасова окупація Криму, і взагалі за більшістю конфліктів в регіоні, але й обговорити як спільно протистояти таким викликам як інформаційна пропаганда, кіберзлочинність, гібридна агресія тощо.

Загалом вважаю, що Саміт буде своєрідним моментом істини для Східного партнерства. Євросоюз та його партнери мають не лише підбити підсумки досягнень, яких дійсно немало, та окреслити практичні короткотермінові завдання, але й визначитися щодо стратегічних цілей ініціативи, її подальшого розвитку та подолання існуючих стратегічних загроз.

https://day.kyiv.ua/uk/article/den-planety/chotyry-klyuchovi-napryamy-spivpraci

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux