• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Заключна Заява та Рекомендації 21-го засідання Комітету з парламентського співробітництва між Україною та ЄС
Опубліковано 27 березня 2014 року о 17:27

26-28 березня 2014 року у м. Київ під спільним головуванням Сергія Тігіпка від імені Верховної Ради України, і Павела Коваля від імені Європейського Парламенту відбулось Двадцять перше засідання Комітету з парламентського співробітництва між Україною та ЄС. Комітет з парламентського співробітництва, обговоривши стан відносин між Україною та ЄС після Третього Саміту Східного Партнерства (28-29 листопада 2013 року, Вільнюс) та подальші події, що мали місце, ухвалив наступну Заключну Заяву та Рекомендації:

Комітет з парламентського співробітництва (КПС):

 

1.        Захоплюється стійкістю та зразковою мужністю, яку проявив український народ впродовж останніх місяців та його незмінній прихильності до європейських цінностей. Наголошує, що спільним інтересом України та ЄС є якнайшвидша реалізація прагнення народу України жити в демократичній європейській державі; ще раз заявляє про своє абсолютне переконання в праві народу України самостійно визначати майбутній шлях країни.

 

2.        Рішуче засуджує акт агресії з боку Росії щодо вторгнення та окупації Криму, що є порушенням суверенітету та територіальної цілісності України. Наголошує, що він був здійснений та може знову здійснитися на підставі цілковито необґрунтованих аргументів. Нагадує, що проведення так званого «референдуму» в Автономній Республіці Крим 16 березня 2014 року відбулося всупереч Конституції України, в умовах фактичної російської окупації та з грубим порушенням основоположних норм міжнародного права. Таким чином він не несе за собою жодних юридичних наслідків, є недійсним і таким, що не може бути визнаним, а, отже, повинен вважатися незаконним та нелегітимним.

 

3.        Закликає Російську Федерацію, як постійного члена Ради Безпеки ООН, належним чином виконувати свої міжнародні зобов'язання, зокрема, в рамках Будапештського меморандуму про гарантії безпеки 1994 року, а також інших міжнародних договорів та двосторонніх угод, укладених з Україною, і, відповідно, відновити легітимний статус Криму як невід'ємної частини України.

 

4.   Закликає ЄС надавати підтримку Україні в усіх міжнародних організаціях та, зокрема, в міжнародних судових інстанціях, якщо Україна вирішить піднімати кримське питання в цих організаціях.

  

5.        Висловлює глибоке занепокоєння антиукраїнською та спрямованою проти ЄС пропагандою, розпочатою Російською Федерацією з метою дезінформування російських громадян та провокування недовіри і ненависті до української та націй країн-членів ЄС, підриву ідеї євроатлантичного і євразійського безпекового співтовариства, схваленого Росією разом з іншими країнами-учасницями ОБСЄ  Астанинською Пам’ятною  декларацією 2010 року. Підкреслює, що такі агресивні дії Росії є грубим та цинічним порушенням зобов'язань, взятих на себе Російською Федерацією як постійним членом Ради Безпеки ООН, що має підтримувати міжнародний мир та безпеку, а також сприяти розвитку дружніх відносин між націями.

 

6.        Закликає Російську Федерацію утриматися від будь-яких навмисних і організованих дій, невиправданого політичного втручання і економічного тиску, які можуть погіршити ситуацію в Україні, зокрема, в східних та південних регіонах.

 

7.    Вітає рішення Європейського Союзу запровадити адресні санкції, зокрема, обмеження пересування та заморожування активів осіб, відповідальних за дії, що сприяють нетерпимості та ненависті, в тому числі, заклики до війни, та такі, що спрямовані на підрив або становлять загрозу територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України. Слідом за рішенням Європейської Ради від 20-21 березня, вітає рішення Ради міністрів ЄС розширити список осіб, на яких поширюються обмежувальні заходи.

 

8.        Закликає Російську Федерацію до прямого та відкритого діалогу з Урядом України, у разі необхідності, через наявні багатосторонні механізми, з метою мирного вирішення ситуації, що склалася, з урахуванням двосторонніх і багатосторонніх зобов'язань, в тому числі, щодо поваги суверенітету та територіальної цілісності України.

 

9.        Наголошує на необхідності оцінки політики Східного Партнерства та визначення стратегічних кроків її майбутнього розвитку. Відзначає, в цьому зв’язку, доповідь П. Коваля щодо оцінки та пріоритетів відносин ЄС з країнами Східного Партнерства, прийняту Європейським Парламентом 20 березня 2014 року.

 

10.   Нагадує, що Угода про асоціацію з Україною не є кінцевою метою її відносин з ЄС. В цьому контексті зазначає, що відповідно до статті 49 Договору про Європейське Співтовариство, Україна, як і будь-яка інша європейська країна, має європейську перспективу та може подавати заявку на членство в ЄС, за умови, що вона дотримується принципів демократії, поважає фундаментальні свободи, права людини та меншин та забезпечує верховенства права.

 

11.     Вітає прийняття Верховною Радою України Постанови «Про підтвердження курсу України на інтеграцію до Європейського Союзу та першочергові заходи у цьому напрямі» від 13 березня 2014, яка підтвердила прагнення значної частини суспільства та політичних сил щодо євроінтеграційного вибору України.

 

12.     Вітає підписання 21 березня 2014 року Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом та негайне часткове застосування її політичних розділів, підтверджуючи тим самим незворотність та рішучість європейського вибору України. Закликає обидві сторони якомога швидше підписати інші частини Угоди та нагадує, що разом з політичними розділами вони складуть єдиний документ. Наголошує на тому, що політичні та фінансові зобов’язання ЄС щодо європейської інтеграції України вимагають взаємних значних зобов’язань щодо відданості демократичним принципам та цінностям, а також зобов’язань щодо прозорого використання фінансової допомоги ЄС.  

 

13.  Підтверджує взаємні зобов’язання Європейського Парламенту та Верховної Ради України щодо якнайшвидшої ратифікації Угоди про асоціацію. Наголошує на спільній відповідальності України та Європейського Союзу за успішну та всеохоплюючу імплементацію Угоди про асоціацію і закликає Кабінет Міністрів України у найкоротші терміни та, з проведенням відповідних консультацій з ЄС, завершити роботу над Національною Програмою з імплементації Угоди про асоціацію та затвердити її.

 

14. Вітає задекларовані українською владою зобов'язання провести дострокові президентські вибори у вільний, прозорий та демократичний спосіб у відповідності з чинними міжнародними стандартами. Закликає Європейський Парламент надати позитивну відповідь на прохання української влади щодо направлення спостережної місії за президентськими виборами в Україні як це пропонувалося у попередніх резолюціях Європейського Парламенту.  Закликає Україну не піддаватися тиску щодо відкладення президентських виборів, запланованих на 25 травня 2014 року, оскільки це може зашкодити швидкому підписанню решти частин Угоди про асоціацію.

 

15.     Закликає Європейський Союз та Уряд України якнайшвидше розробити відповідні програми та провести ефективну інформаційну кампанію для українських громадян щодо переваг політичної асоціації та економічної інтеграції з ЄС та з протидії неправдивої та заангажованої інформації для регіонів України, зокрема для її східних і південних областей та на місцевому рівні.

 

16.     Закликає Уряд України розпочати низку прозорих, всеосяжних та структурних реформ, спрямованих на зміцнення верховенства права, викорінення корупції шляхом прийняття та контролю за виконанням відповідного законодавства, створення збалансованої і функціональної системи урядування, заснованої на розподілі влад відповідно до європейських стандартів, значних реформ судової системи, вдосконалення виборчого та антидискримінаційного законодавства.

 

17. Звертає увагу Уряду України на першочергову важливість започаткування вкрай необхідних політичних, економічних та соціальних реформ, концентрації зусиль на створенні умов для сталого економічного розвитку, вдосконалення інвестиційного клімату, сприяння малому і середньому бізнесу разом із тими зобов’язаннями, які Україна вже взяла на себе. 

 

18. Вітає рішення ЄС щодо надання значного пакету економічної та фінансової допомоги Україні з метою підтримки впровадження реформ, а також вітає швидке рішення щодо запровадження односторонніх торгівельних заходів та надання макрофінансової допомоги. Закликає Європейський Союз якнайшвидше опрацювати можливість проведення в найкоротші терміни Міжнародної донорської конференції, як було запропоновано раніше, з метою напрацювання механізмів допомоги Україні у проведенні реформ та імплементації Угоди про асоціацію.

 

19.     Наголошує, що прозоре та ретельне розслідування актів насильства та грубих порушень прав людини, що мали місце в Києві та інших регіонах України впродовж останніх місяців, а також проведення демократичних, чесних та прозорих виборів, боротьба з корупцією, утвердження принципу верховенства права та запровадженням незалежної судової системи є критично важливими кроками для відновлення єдності країни та довіри суспільства до нової української влади. Відзначає також, що ті, хто є відповідальними за грубі порушення прав людини, що мали місце впродовж останніх місяців, повинні бути притягнені до відповідальності. Закликає владу України якнайшвидше розпочати правдиве та незалежне розслідування розстрілів, що мали місце під час подій на Майдані із залученням міжнародного компоненту та під наглядом Ради Європи.

 

20. Наголошує на важливості підтримки роботи місцевих неурядових громадських організацій щодо просування проєвропейського вибору та суспільного консенсусу, поглиблення міжлюдських контактів між громадянами Європейського Союзу та України через встановлення безвізового режиму, що є одним із фундаментальних інструментів європейської інтеграції. Закликає до просування на шляху до встановлення безвізового режиму для громадян України, що подорожують до країн-членів ЄС. 

 

21. Наголошує на важливості інвестування в проекти для молоді та майбутніх лідерів шляхом повноцінного використання наукових можливостей програми Еразмус+ та створення, серед іншого, університету Східного Партнерства та Європейського Коледжу Чорного моря, які б надавали можливості для розвитку освітніх програм на різних рівнях.

 

22.     Переконаний у тому, що допомога Україні з боку ЄС у забезпеченні енергетичної безпеки шляхом подальшої диверсифікації, підвищення енергоефективності та забезпечення успішних взаємозв’язків з Європейським Союзом зміцнить незалежність України від політичного та економічного тисків.

 

23. Підкреслює важливість завершення реформування існуючого мовного законодавства у тісній співпраці з Венеціанською Комісією з метою приведення його у відповідність до взятих Україною зобов’язань в рамках Європейської Хартії регіональних або міноритарних мов. 

 

24.     Висловлює намір провести наступне засідання Комітету з парламентського співробітництва між Україною та ЄС восени 2014 року в Брюсселі, дозвіл на проведення якого повинен отримати новий склад частини Європейського Парламенту у КПС, який буде визначено після виборів до Європейського Парламенту, проведення яких заплановане на 25 травня 2014 року. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux