Портал в режимі тестування та наповнення
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Новини з Брюсселя
Опубліковано 03 серпня 2020 року о 16:35

До 31 серпня 2020 року тривають громадські консультації щодо попередньої оцінки впливу ініціативи ЄС про екологічний слід агропродовольчої продукції (product environmental footprinting - PEF).

Консультації проводяться Генеральним директоратом Європейської Комісії з питань навколишнього середовища (DG ENVI) у рамках підготовки низки пілотних проектів, покликаних імплементувати зазначену ініціативу.

У зазначеному документі ЄК пропонує розробити методи підтримки компаній, які вже застосовують екологічні вимоги до своєї продукції та забезпечують відповідну поінформованість споживачів.

Європейська Комісія вважає, що ця ініціатива може мати позитивні економічні наслідки у частині забезпечення підтримки економічного зростання цих компаній та гарантій їхньої справедливої конкуренції на «зеленому» ринку ЄС. Це стосується, насамперед, компаній з інших країн, у т.ч. України, які експортують продукцію до ЄС.

Пропонуємо долучитись всім зацікавленим сторонам до обговорення зазначеної оцінки у частині можливого впливу на торгівлю агропродовольчою продукцією між Україною та ЄС та висловити свою позицію за посиланням: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12511-Environmental-claims-based-on-environmental-footprint-methods

Одним з важливих кроків для протидії спалаху коронавірусу та наслідкам пандемії через наукові та клінічні дослідження стало вироблення Європейським Союзом Плану дій «ERA vs CORONA», який було представлено 7 квітня 2020 року. 

Україна активно взяла участь у двох раундах консультацій між ЄС та асоційованими країнами, надала змістовний огляд національних заходів, що відповідають зазначеному плану дій ЄС. Крім того, українські учасники активно долучились до конкурсу «EUvsVirus Hackathon» (24-26 квітня), де продемонстрували чудові результати серед асоційованих країн – 6 українських учасників увійшли в топ 117 фіналістів з усього світу.

Безумовно, план дій ЄС залишається, в першу чергу, орієнтовним на консолідацію науково-дослідних робіт, медичних досліджень та клінічних даних в межах ЄС, а також визначає механізми об’єднання фінансових можливостей ЄС та держав-членів. В той же час, асоційовані країни мають можливість та заохочуються стороною ЄС до участі в доступних їм частинах, а саме:

 • Пошук проектів на «European Research Area corona platform». Зважаючи на асоційований статус у Програмі «Горизонт 2020», українські дослідники мають можливість брати участь в тематичних конкурсах, присвячених боротьбі з COVID-19. Окрім конкурсів програми «Горизонт 2020» платформа включає корисні посилання на інші наукові проекти та заходи, що здійснюються міжнародними організаціями та консорціумами.
 • Долучення до заходів держав-членів ЄС та асоційованих країн. Розділ «National activities» згаданої платформи містить інформацію щодо національних заходів держав-членів ЄС та асоційованих країн, відкритих для участі іноземних партнерів. Також розділ містить корисні посилання та дані контактних осіб. У разі наявності відкритих до міжнародної співпраці науково-дослідних заходів в Україні сторона ЄС може розмістити відповідну інформацію на платформі. Зацікавлені можуть звертатись до Директорату науки та інновацій МОН України та Представництва України при ЄС.
 • Підвищення видимості результатів національних досліджень для консолідації зусиль та пошуку партнерів. Для пошуку потенційних партнерів (як для проектів проти COVID-19, так і інших) ЄК проводить пошук на спеціалізованій платформі «H2020 Results platform». Платформа наповнюється самими дослідниками та є важливим елементом для демонстрації отриманих результатів, компетентності та напрямків можливих робіт. Якщо українські дослідники раніше брали участь в дослідженнях програми «Горизонт 2020», що мають відношення до охорони здоров’я та боротьби з наслідками пандемії, сторона ЄС закликає створювати відповідні звіти в системі.


Крім того, 28 липня ЄК опублікувала Маніфест (Manifesto for EU COVID-19 Research) – заклик до європейської спільноти зробити інформацію про спільні дослідження щодо COVID-19 та їх результати доступними і відкритими.

Українські зацікавлені особи можуть приєднатися до Маніфесту.

Довідково:

План дій включає оптимізацію можливостей фінансування дослідників та інноваторів, поширення інформації про такі можливості, а також започаткування спільної платформи для досліджень та інновацій. Планом дій в короткостроковій перспективі, зокрема, передбачено:

 • налагодження координації фінансування науково-дослідних та дослідницьких робіт проти COVID-19;
 • створення можливостей для залучення сторонніх джерел фінансування для участі в науково-дослідницьких заходах щодо COVID-19;
 • створення єдиної платформи для фінансування відповідних заходів;
 • створення спеціальної Робочої групи високого рівня з питань науково-дослідних робіт стосовно COVID-19;
 • забезпечення пріоритетного доступу до дослідницької інфраструктури;
 • сприяння обміну результатами досліджень щодо SARS-CoV-2 та COVID-19;
 • розширення та підтримка великих європейських клінічних випробувань для клінічного лікування хворих на COVID-19;
 • посилення підтримки інноваційних компаній, залучених до протидії COVID-19;
 • проведення нового конкурсу в рамках програми «Горизонт-2020», що фокусуватиметься на інноваційних та швидких засобах реагування на COVID-19, які зможуть в найкоротші терміни підвищити рівень готовності систем охорони здоров’я або матимуть швидкий суспільний ефект;
 • проведення загальноєвропейського хакатону для мобілізації європейських інноваторів та громадянського суспільства.

Європейська Комісія проводить реєстрацію на безкоштовний онлайн курс «Copernicus MOOC (Massive Open Online Course)», що розпочнеться вже в вересні 2020 року. Реєстрація та отримання детальної інформації щодо курсу за посиланням: https://mooc.copernicus.eu/

«Copernicus MOOC» - це онлайн-тренінг, спрямований на те, щоб дати можливість людям зрозуміти, як використовувати дані спостереження за Землею супутників «Sentinel» для забезпечення суспільних та державних потреб, а також створення бізнес-можливостей. Програма ЄС «Copernicus» - комплексна програма спостереження за Землею за допомогою системи супутників та наземних систем, а також комплекс похідних програмних продуктів та сервісів для застосування даних в щоденному житті – від екологічних та аграрних проблем до питань безпеки та реагування на надзвичайні ситуації.

Онлайн курс орієнтований на представників державного сектору, підприємців, науковців та інноваторів, які зацікавлені у використанні геоінформаційних даних для вирішення суспільних викликів та розвитку нових можливостей для бізнесу.

Курс стосуватиметься трьох ключових тем:

 • Дані та послуги європейської системи «Copernicus» - що це за дані, як до них можна отримати доступ та використовувати.
 • Історії успіху - як були розроблені та розгорнуті служби та програми, що підтримуються програмою «Copernicus»
 • Як кожен може використати ці можливості - навчання ключовим навичкам та знанням для використання, розробки та розгортання продуктів та послуг на основі даних програми «Copernicus».

Курс складається з 2 годинних семінарів раз на тиждень (всього 24 години, 12 тижнів), викладається англійською мовою. Презентувати матеріал будуть представники провідних європейських університетів, державних установ, Європейського космічного агентства та інноваційних компаній ЄС, які безпосередньо використовують космічні дані для агро- та екологічного моніторингу, метеорології, картографування та міського планування, роботи з масивами даних, штучним інтелектом та машинним навчанням, тощо. Можливості використання можливостей програми будуть представлені компанією «PwC Luxemburg».


Довідково:

В 2018 році підписана Угода між Державним космічним агентством України та Європейською Комісією про співробітництво в галузі доступу до даних і використання даних супутників «Sentinel» програми ЄС «Copernicus», що забезпечує нам доступ до європейських космічних даних.

Ці знімки можуть бути використані в інтересах української економіки, фермерства, екологічного моніторингу, а також для реагування надзвичайні ситуації.

В 2020 році в Києві розпочав роботу Регіональний дзеркальний сайт програми ЄС «Copernicus», який забезпечує вільний доступ всіх бажаючих до матеріалів зйомок території України з супутників «Sentinel-1», «Sentinel-2» та «Sentinel-3». Процедура реєстрації та отримання даних є вільною та без обмежень.

Об’єднаний дослідницький центр (JRC) Європейської Комісії оголосив 11 нових конкурсів в рамках програми «Відкритий доступ до дослідницьких інфраструктур JRC».

Цього разу мова йде про доступ до сучасних дослідницьких лабораторій в сфері ядерних досліджень. Програма стала можливою завдяки співпраці JRC та Євратом. Участь в конкурсах можуть брати держави-члени ЄС та країни, асоційовані з Євратом (Україна та Швейцарія).

До участі запрошуються в першу чергу заклади вищої освіти та науково-дослідні інститути, що спеціалізуються на ядерних дослідженнях, а також малі та середні підприємства з інженерним досвідом в об’єктах ядерної інфраструктури.

Конкурси розділені на три категорії:

Actinide User Laboratory (ActUsLab) (Карлсруе, Німеччина)

 • Три лабораторії в Карлсруе призначені для дослідження актиноїдів, які є основою ядерних технологій, що використовуються в енергетиці, дослідженнях космосу або ядерній медицині. Вчені зможуть провести новітні дослідження, щоб допомогти розробити нове ядерне обладнання чи матеріали
 • Термін подачі заявки: до 30 вересня 2020 р.

 • HC-KA, Hot Cell Laboratory
 • FMR, Fuels and Materials Research
 • PAMEC, Properties of Actinide Materials under Extreme Conditions


Laboratory of the Environmental & Mechanical Materials Assessment (EMMA) (Петтен, Нідерланди)

 • Чотири дослідницькі інфраструктури забезпечать можливість проведення механічних випробувань у навколишньому та корозійному середовищі від кріогенних до високих температур в мікро та макро масштабах. Вчені матимуть можливість дослідити механічні та корозійні властивості матеріалів, провести їх характеризацію та попрацювати над більш безпечною інфраструктурою ядерного реактора.
 • Термін подачі заявки: до 15 жовтня 2020 р.

 • AMALIA, assessment of nuclear power plants core internals
 • LILLA, Liquid Lead Laboratory
 • SMPA, Structural Materials Performance Assessment Laboratories
 • MCL, Micro-Characterisation Laboratory


European research infrastructure for nuclear reaction, radioactivity, radiation and technology studies in science and applications (EUFRAT) (Гель, Бельгія)


Більш детальна інформація про конкурси: https://ec.europa.eu/jrc/en/research-facility/open-access

Національний контактний пункт Євратом в Україні: https://uaineuratom.kipt.kharkov.ua/

28 липня 2020 р. Європейська Комісія оголосила конкурс на створення тематичних партнерств для пілотних міжрегіональних інноваційних проектів, спрямованих на реагування та відновлення після пандемії коронавірусу. Цим конкурсом ЄК має на меті допомогти регіонам знайти нові можливості в умовах кризи, розвинути стійкість та продовжити зелену та цифрову трансформацію як елементи відновлення найбільш постраждалих секторів, таких як охорона здоров'я та туризм.

У рамках конкурсу Європейська Комісія прагне з’ясувати інтерес регіональних органів влади та інших зацікавлених сторін (університети, науково-дослідні центри, малі та середні підприємства) започаткувати міжрегіональні інноваційні партнерства, спрямовані на сприяння комерціалізації та розширення міжрегіональних інноваційних проектів та стимулювання інвестицій в бізнес. Партнерства повинні складатися з регіональних органів влади щонайменше з чотирьох різних країн ЄС і представляти, наскільки це можливо, цілісний ланцюжок інноваційної системи: науково-дослідні установи, бізнес, державне управління та кінцеві споживачі з різних країн. Допускається участь у конкурсі учасників з третіх країн.

Коментуючи відкриття конкурсу, Комісар ЄС з питань єдності та реформ Е.Феррейра, сказала: "Комісія виходить з попереднього успіху подібних заходів з підвищення інновацій та конкурентоспроможності на регіональному рівні. Запуск цього конкурсу - це ще один приклад спроможності та готовності ЄС підтримувати місцеву економіку в такі складні часи. Орієнтація на охорону здоров'я, туризм, розбудову стійкості та цифрової компоненти економіки цілком відповідає пріоритетам Комісії та є необхідною реакцією для протидії наслідкам пандемії".

Конкурс передбачає створення 4 партнерств:

 • Поліпшення доступності медичних товарів та препаратів для боротьби з коронавірусом. Може включати інноваційні концепції на будь-якому етапі доступу пацієнтів до товарів - від розробки концепції ліків до процесу їх розповсюдження до користувачів.
 • Безпека та поводження з медичними відходами, в контексті провадження циркулярної економіки в сфері охорони здоров'я.
 • Проекти підтримки сталого та цифрового туризму.
 • Розробка водневих технологій у найбільш вуглемістких регіонах, наприклад, шляхом трансформації існуючих вугільних шахт, плавильниць або виробничих потужностей.

Кожне обране партнерство отримає технічну допомогу у сумі до 100 тис євро з Європейського фонду регіонального розвитку, які будуть направлені на експертну допомогу в роботі партнерства. Очікується, що до кінця 2021 року кожне обране партнерство проведе аналіз наявних фінансових та правових перешкод та визначить комплекс заходів для прискорення впровадження інновацій, комерціалізації та розширення масштабів міжрегіональних інвестиційних проектів. Партнерства будуть також заохочені долучатись до інших програм та ініціатив ЄС, а також спільних заходів в рамках Тематичних Платформ смарт-спеціалізації.

Збір пропозицій до конкурсу триватиме до 7 вересня 2020 року.

Деталі доступні за посиланням: https://bit.ly/3fmTKgr.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux