Україна посідає третє місце в переліку найбільших постачальників продукції аграрного сектору до держав-членів ЄС, експортувавши на суму 7,3 млрд. євро.
Понад 83% товарної структури поставок до ЄС припадає на експорт зернових та олійних культур, жирів та олії, залишків переробної промисловості.
Інституційні рамки
Співпраця між Україною та ЄС у сфері сільського господарства (с/г) здійснюється на основі Угоди про асоціацію між Україною та ЄС , у тому числі Поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ЗВТ).
Основною правовою базою є Глава 17 "Сільське господарство та розвиток сільських територій" Розділу V "Економічне та галузеве співробітництво" Угоди.
Напрямки співробітництва у цій сфері: органічне фермерство, стандарти торгівлі рослинами та політика якості.
Сторони співпрацюють в рамках Кластеру №5 Підкомітету з питань економіки та іншого галузевого співробітництва Комітету асоціації між Україною та ЄС – Кластер «Сільське господарство та розвиток сільських територій, транскордонне та регіональне співробітництво, р. Дунай, рибальство та морська політика».
Ще одним форматом співпраці є Діалог з аграрних питань Україна – ЄС, який проходить двічі на рік в рамках реалізації Меморандуму про взаєморозуміння щодо діалогу з питань сільського господарства.
Сфери співробітництва:
Очікувані результати:
З 1 жовтня 2017 р. ЄС запровадив додаткові безмитні тарифні квоти (автономні торговельні преференції) на сільськогосподарську та харчову продукцію, яка користується найбільшим попитом в ЄС, терміном на 3 роки в рамках тимчасових додаткових торговельних преференцій ЄС для України (Регламент (ЄС) 2017/1566). Зокрема, були збільшені такі безмитні квоти: мед, ячмінь, ячмінне борошно та гранули, оброблене зерно та борошно, оброблені томати, виноградний сік, овес, кукурудза, кукурудзяне борошно та гранули, пшениця м'яка, пшеничне борошно та гранули. Більшість додаткових безмитних квот застосовуються з 1 жовтня 2017 р., крім квот на пшеницю, кукурудзу та ячмінь, які доступні з 1 січня 2018 р.
Корисні посилання:
Угода про асоціацію: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_011/print
Залишки квот онлайн: https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp?Lang=en
Санітарні та фітосанітарні вимоги ЄС: https://ukraine-eu.mfa.gov.ua/centr-pidtrimki-eksporteriv/netarifne-regulyuvannya/sanitarni-ta-fitosanitarni-zahodi
Програма підтримки малого та середнього бізнесу EU4Business: http://www.eu4business.eu/uk/ukraine
Інформаційно-аналітичний портал агропромислового комплексу України: https://agro.me.gov.ua/ua
Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України: https://www.me.gov.ua/?lang=uk-UA
Український клуб аграрного бізнесу: http://www.ucab.ua
Генеральний директорат Європейської Комісії з питань сільського господарства та розвитку сільської місцевості: http://ec.europa.eu/dgs/agriculture/index_en.htm