• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Регіональне співробітництво
Опубліковано 10 квітня 2020 року о 17:43

Правова основа співробітництва між Україною та ЄС у сфері регіонального розвитку, регіонального та транскордонного співробітництва визначена положеннями статті 27 Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС «Транскордонне та регіональне співробітництво».

Співробітництво між Україною та ЄС у сфері регіонального розвитку, на сьогодні, зосереджено на таких напрямах:

 • налагодження взаємодії між представниками місцевої та регіональної влади України та ЄС у рамках Комітету регіонів ЄС (КР);
 • реалізація на регіональному рівні проектів за рахунок фінансових інструментів ЄС (Європейський інструмент сусідства) та фінансових установ ЄС (Європейський інвестиційний банк, Європейський банк реконструкції та розвитку);
 • участь в реалізації програм транскордонного співробітництва, програмах територіального співробітництва «Східного партнерства»;
 • участь в реалізації Стратегії ЄС для Дунайського регіону та Дунайській транснаціональній програмі;
 • співробітництво з Об’єднаним дослідницьким центром Єврокомісії у розробці регіональних стратегій розумної спеціалізації;
 • залучення регіонів України до діяльності європейських регіональних асоціацій, зокрема Асамблеї європейських регіонів (Assembly of European Regions), Ради європейський муніципалітетів та регіонів (Council of European municipalities and regions), Конференції європейських законодавчих асамблей (Conference of European Regional Legislative Assemblies), Асоціації європейських прикордонних регіонів (Association of European Border Regions), Конференції периферійних морських регіонів (Conference of Peripheral Maritime Regions), Конференції президентів регіонів із законодавчими повноваженнями (Conference of Presidents of Regions with legislative power), Європейської асоціації представників місцевого самоврядування гірських районів (European Association of elected representatives from Mountain Areas) та Асоціації європейських міст (EUROCITIES).

Продовжується співпраця України з ЄС у рамках Робочої групи з питань децентралізації, створеної Комітетом Регіонів ЄС у 2015 р. з метою активізації двосторонніх відносин та політичної й технічної підтримки Україні у процесі реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, залучення місцевих і регіональних влад до транскордонного та регіонального співробітництва, розвитку прикордонних та приморських регіонів України. У ході шостого засідання Робочої групи (12-14.02.2019, м.Брюссель) було обговорено просування реформ зі зміцнення верховенства права та місцевої демократії в Україні, перспективи співпраці для посилення потенціалу на місцевому та регіональному рівнях. Українська сторона провела презентацію нового етапу реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.

Представники України також входять до складу та беруть участь в роботі спільного органу місцевих і регіональних влад ЄС та держав «Східного партнерства» - Конференції регіональних і місцевих влад «Східного партнерства» (CORLEAP). Дев’яте засідання CORLEAP відбулося 12 вересня 2019 року в м. Турку (Фінляндія). 

У 2019 р. українська сторона активно долучалася до роботи у рамках Стратегії ЄС для Дунайського регіону та Дунайської транснаціональної програми. Протягом року представники України взяли участь у спільному засіданні Координаторів пріоритетних напрямів та Національних координаторів Дунайської Стратегії (26 червня, м. Брюссель), у восьмому щорічному Форумі країн-учасниць Дунайської Стратегії (27-28 червня, м.Бухарест), а також у Зустрічі високого рівня з питань впровадження макрорегіональних стратегій ЄС (22 лютого, м. Брюссель).

Україна підтримує ініціативу щодо створення нової макрорегіональної Стратегії ЄС для Карпатського регіону, яка покликана сприяти розвитку карпатського макрорегіону з урахуванням його унікальної природної та культурної спадщини та внутрішнього потенціалу розвитку. У вересні 2018 р. Польща, Словаччина, Україна та Угорщина підписали Декларацію про наміри щодо створення нової макрорегіональної Стратегії ЄС для Карпатського регіону. У жовтні 2018 р. польська сторона подала на розгляд Єврокомісії відповідну комплексну пропозицію, яка включає чотири основні пріоритетні напрями співробітництва: конкурентоспроможні Карпати, зелені Карпати та згуртовані Карпати, з четвертим горизонтальним пріоритетом, що стосується інституційної співпраці.

Україна також є учасником чотирьох програм прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства 2014-2020 у відповідності до угод, укладених між Урядом України та ЄК у грудні 2016 р., зокрема: “Польща – Україна – Білорусь”, “Басейн Чорного моря”, “Україна – Румунія” та “Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна”.

28-29 січня 2020 р. (м. Брюссель) українська делегація взяла участь у першій щорічній Конференції програм прикордонного співробітництва у рамках Європейського територіального співробітництва на 2021-2027 рр. (Interreg NEXT). У новому програмному періоді Україна продовжить брати участь у чотирьох програмах прикордонного співробітництва.

У представленому Єврокомісією Спільному документі щодо формування майбутніх програм прикордонного співробітництва відзначається стратегічне значення тіснішої співпраці між державами-членами ЄС та Україною. Пріоритетними напрямами нових програм прикордонного співробітництва ЄС з Україною є: навколишнє середовище (зокрема, доступ до чистої питної води), сталий транспорт, енергетична освіта, охорона здоров'я та культура, економічне та туристичне співробітництво, а також вирішення транскордонних проблем у різних секторах.

У 2021-2027 рр. програми прикордонного співробітництва Interreg NEXT на зовнішніх кордонах ЄС з партнерами з сусідніх країн отримають фінансування з двох джерел – Інструменту розвитку сусідства та міжнародного співробітництва (NDICI) та Європейського фонду регіонального розвитку (ERDF). Передбачається, що конкретні бюджети нових програм визначатимуться після завершення переговорів щодо багаторічної фінансової перспективи ЄС на 2021-2027 рр.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux