Правова основа співробітництва між Україною та ЄС у сфері регіонального розвитку, регіонального та транскордонного співробітництва визначена положеннями Угоди про Асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (2014), зокрема Глави 27 «Транскордонне та регіональне співробітництво» Розділу V «Економічне та галузеве співробітництво».
Співробітництво між Україною та ЄС у сфері регіонального розвитку, на сьогодні, зосереджено на таких напрямах:
Асамблея європейських регіонів
Рада європейських муніципалітетів та регіонів
Конференція європейських законодавчих асамблей
Асоціація європейських прикордонних регіонів
Конференція периферійних морських регіонів
Європейська асоціація гірських районів EUROMONTANA
Асоціація європейських міст EUROCITIES
Угода мерів за збереження клімату і енергії
Практичне регіональне співробітництво України з ЄС
Продовжується співпраця України з ЄС у рамках Робочої групи з питань децентралізації, створеної Комітетом Регіонів ЄС у 2015 р. з метою активізації двосторонніх відносин та політичної й технічної підтримки Україні у процесі реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, залученні місцевих і регіональних влад до транскордонного та регіонального співробітництва, розвитку прикордонних та приморських регіонів України. У ході шостого засідання Робочої групи (12-14.02.2019, м.Брюссель) було обговорено просування реформ зі зміцнення верховенства права та місцевої демократії в Україні, перспективи співпраці для посилення потенціалу на місцевому та регіональному рівнях, а також здійснення реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.
Представники України є членами Конференції регіональних і місцевих влад «Східного партнерства» (CORLEAP), дев’яте засідання якої відбулося 12 вересня 2019 року в м. Турку (Фінляндія). Основна увага була зосереджена на можливому внеску міст та регіонів у розвиток Східного партнерства ЄС, сприянні розвитку адміністративного потенціалу місцевих та регіональних влад у країнах СхП та розбудові контактів між людьми у транскордонному вимірі.
Українська сторона активно долучається до роботи у рамках Стратегії ЄС для Дунайського регіону та Дунайської транснаціональної програми. Протягом 2019-2020 років представники України взяли участь у спільних засіданнях Координаторів пріоритетних напрямів та Національних координаторів Дунайської Стратегії, у щорічних Форумах країн-учасниць Дунайської Стратегії, а також у Зустрічах високого рівня з питань впровадження макрорегіональних стратегій ЄС.
Україна підтримує ініціативу щодо створення нової макрорегіональної Стратегії ЄС для Карпатського регіону, яка покликана сприяти розвитку карпатського макрорегіону з урахуванням його унікальної природної та культурної спадщини та внутрішнього потенціалу розвитку. У вересні 2018 р. Польща, Словаччина, Україна та Угорщина підписали Декларацію про наміри щодо створення нової макрорегіональної Стратегії ЄС для Карпатського регіону. У жовтні 2018 р. польська сторона подала відповідну комплексну пропозицію щодо ініціативи на розгляд Єврокомісії. У лютому 2020 р. для подальшого просування ініціативи було створено Карпатську виконавчу раду на рівні представників урядів держав Карпатського регіону. Ініціатива також обговорювалася під час Міжнародної конференції «Європа Карпат» 21-22 лютого 2020 р. у м. Красичин (Польща) за участю Міністра інфраструктури України В. Криклія та під час он-лайн зустрічі високого рівня 14 жовтня 2020 р. за участю заступника Міністра з питань розвитку громад і територій України І.Корхового.
Україна також є учасником чотирьох програм прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства 2014-2020 у відповідності до угод, укладених між Урядом України та ЄК у грудні 2016 р., зокрема: “Польща – Україна – Білорусь”, “Басейн Чорного моря”, “Україна – Румунія” та “Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна”.
28-29 січня 2020 р. (м. Брюссель) українська делегація взяла участь у першій щорічній Конференції програм прикордонного співробітництва у рамках Європейського територіального співробітництва на 2021-2027 рр. (Interreg NEXT). У новому програмному періоді Україна продовжить брати участь у чотирьох програмах прикордонного співробітництва.
У представленому Єврокомісією Спільному документі щодо формування майбутніх програм прикордонного співробітництва відзначається стратегічне значення тіснішої співпраці між державами-членами ЄС та Україною. Пріоритетними напрямами нових програм прикордонного співробітництва ЄС з Україною є: навколишнє середовище (зокрема, доступ до чистої питної води), сталий транспорт, енергетична освіта, охорона здоров'я та культура, економічне та туристичне співробітництво, а також вирішення транскордонних проблем у різних секторах.
У 2021-2027 рр. програми прикордонного співробітництва Interreg NEXT на зовнішніх кордонах ЄС з партнерами з сусідніх країн отримають фінансування з двох джерел – Інструменту розвитку сусідства та міжнародного співробітництва (NDICI) та Європейського фонду регіонального розвитку (ERDF). Передбачається, що конкретні бюджети нових програм визначатимуться після завершення переговорів щодо багаторічної фінансової перспективи ЄС на 2021-2027 рр.