Правова основа співробітництва між Україною та ЄС у сфері регіонального розвитку, регіонального та транскордонного співробітництва визначена положеннями Угоди про Асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (2014), зокрема Глави 27 «Транскордонне та регіональне співробітництво» Розділу V «Економічне та галузеве співробітництво».
Співробітництво між Україною та ЄС у сфері регіонального розвитку, на сьогодні, зосереджено на таких напрямах:
Асамблея європейських регіонів
Рада європейських муніципалітетів та регіонів
Конференція європейських законодавчих асамблей
Конференція периферійних морських регіонів
Європейська асоціація гірських районів EUROMONTANA
Асоціація європейських міст EUROCITIES
Угода мерів за збереження клімату і енергії
Практичне регіональне співробітництво України з ЄС
Продовжується співпраця України з ЄС у рамках Робочої групи з питань України, створеної Європейським Комітетом Регіонів (КР) у 2015 р. з метою зміцнення відносини між ЄС та Україною, об’єднання членів КР, інституцій ЄС та представників українських міст, регіонів та місцевих органів влади, а також сприяння діалогу та співпраці з питань регіональної політки, Робоча група функціонує в рамках комісії CIVEX (Комісія з громадянства, управління, інституційних та зовнішніх справ – один із органів КР) та доповнює консультативну роботу Апарату КР. Головою Робочої групи з питань України Європейського комітету регіонів, є Мер міста Гданськ (Польща) Александра Дулькевич. Засідання Робочої групи відбуваються двічі на рік, почергово у Брюсселі та в Україні.
Комітет регіонів системно також підтримує інтеграцію України до ЄС, зокрема в рамках 160-ої пленарної сесії Європейського комітету регіонів, одним з головних питань порядку денного сесії були дебати щодо Пакету розширення 2023 та прийняття відповідної позиції ЄКР, що вперше включала у себе Україну, КР висловив беззаперечну підтримку інтеграції України до ЄС.
Комітетом регіонів та його партнерами, включно з асоціаціями місцевих і регіональних органів влади ЄС та України рішенням прийнятим на 150 Пленарному засіданні було утворено Європейський альянс міст і регіонів за відбудову України, з метою координації спільних зусиль, спрямованих на допомогу у відновленні та реконструкції України, Альянс був запущений через сім днів після того, як Україна отримала статус країни-кандидата на вступ до ЄС.
Представники України є членами Конференції регіональних і місцевих влад «Східного партнерства» (CORLEAP). CORLEAP є політичним форумом місцевих і регіональних органів влади з Європейського Союзу та країн Східного партнерства, який було створено у 2011 році. Це платформа, яка пропонує ЄС і країнам СхП можливість обговорити внесок міст і регіонів у розвиток Східного партнерства. CORLEAP складається з 33 регіональних і місцевих політиків: 18 членів КР і 15 представників з п'яти східних країн-партнерів. Кожна східна країна-партнер має по три місця. Місця від сторони ЄС розподіляються відповідно до політичного складу КР, який розподіляється між шістьма політичними групами: Європейська народна партія (EPP), Партія європейських соціалістів (PES), «Відновити Європу» (RE), Група європейських консерваторів і реформістів (ECR), Європейський альянс (EA) і Зелені. Україна у CORLEAP представлена по одному представнику від Асоціації міст України, Української асоціації районних та обласних рад, Всеукраїнської асоціації громад. CORLEAP має двох співголів: один є Президентом Європейського комітету регіонів (на сьогодні це – Васко Алвес Кордейро) за посадою, а інший чергується на один рік між країнами Східного партнерства. Із 1 жовтня 2023 р. розпочався мандат співголови від України, якою було обрано Голову Української асоціації районних та обласних рад Тетяни Єгорової-Луценко. Наступна 13-ої щорічна зустрічі Конференції регіональних та місцевих влад для Східного партнерства (CORLEAP) повинна відбутися восени 2024 р. в Україні.
Європейський Комітет Регіонів допомагає відкривати українським містам та регіонам свої представництва у м. Брюссель. Станом на червень 2024 р. при Комітеті регіонів функціонують представництва міст Львова, Вінниці, Луцька, Дніпропетровської області, Асоціації міст України та Всеукраїнської асоціації громад.
Українська сторона активно долучається до роботи у рамках Стратегії ЄС для Дунайського регіону. Стратегія Європейського Союзу для Дунайського регіону є прикладом скоординованого підходу щодо розвитку великого макрорегіону, реалізація якого відкриває можливості для поліпшення співпраці між Україною та країнами-учасниками Стратегії, та спрямована на забезпечення інфраструктурного, екологічного, соціально-економічного та інституційного розвитку.
Стратегія ЄС для Дунайського регіону (далі – Стратегія ЄСДР) була затверджена Радою ЄС 24.06.11 р. та спрямована на забезпечення інфраструктурного, екологічного, соціально-економічного та інституційного розвитку регіону.
Ключовими завданнями ЄСДР є зміцнення міжнародних зв’язків, залучення політичної уваги до необхідності розвитку Дунаю як регіону з потужним потенціалом, посилення співробітництва між органами влади на всіх рівнях для подолання економічної та соціальної нерівності країн у регіоні.
В географічному плані Стратегія ЄСДР охоплює 14 країн:
– країни Євросоюзу: Німеччина (Баден-Вюртемберг, Баварія), Австрія, Словаччина, Чехія, Угорщина, Словенія, Румунія, Хорватія та Болгарія;
– країни, які не є членами ЄС: Сербія, Боснія та Герцеговина, Чорногорія, Молдова та Україна.
Україна долучилася до реалізації Стратегії ЄСДР у 2011 р., чітко визначивши цілі та проекти, які відповідали пріоритетам Стратегії.
Україна головувала у Дунайській стратегії з 1 листопада 2021 року. до 31 жовтня 2022 року, проголосивши своїми пріоритетами «Сталий розвиток Дунайського регіону: декарбонізація та трансформація економіки» та «Розвиток людського капіталу та ринків праці». Національним координатором виступило міністерство розвитку громад і територій.
Україна підтримує ініціативу щодо створення нової макрорегіональної Стратегії ЄС для Карпатського регіону, яка покликана сприяти розвитку карпатського макрорегіону з урахуванням його унікальної природної та культурної спадщини та внутрішнього потенціалу розвитку.
Україна і ЄС активно розвивають регіональне співробітництво через програми транскордонного співробітництва. Україна приєдналася до програм ЄС «Interreg Europe», «UBRBACT» і отримали статус спостерігача у програмі «ESPOON».
В кінці 2023 р. Україна підписала фінансові угоди до п’яти програм регіонального співробітництва ЄС «Interreg NEXT» 2021-2027: «Польща-Україна», «Румунія-Україна», «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна», «Басейн Чорного моря» та «Дунайська регіональна програма».. Зазначені Угоди було ратифіковано Парламентом України 9 травня 2024 року.
Проекти програми Interreg Europe фінансуються ЄС. Бюджет програми становить (загальний із внесками держав учасниць) – 682.8 млн. євро, він націлений на допомогу місцевим, регіональним та національним органам влади по всій Європі у розробці та впровадженні кращої політики, обміну рішеннями з питань регіонального розвитку.
Детальніше із програмами можна ознайомитись за посиланнями:
Польща-Україна |
|
Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна |
|
Румунія-Україна |
|
Басейн Чорного моря |
|
Дунайська регіональна програма |