• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Співробітництво у сфері Спільної політики безпеки та оборони ЄС
Опубліковано 30 квітня 2020 року о 12:00

Співробітництво між Україною та Європейським Союзом в політико-безпековій  сфері здійснюється відповідно до пріоритетів, визначених Порядком денним асоціації Україна – ЄС, а також Робочого плану співробітництва Збройних Сил України (далі – ЗС України) та Секретаріату Ради ЄС (у сфері Спільної політики безпеки і оборони (далі – СПБО).

Військово-політичний діалог між Україною та ЄС 

З 2008 року ведеться військово-політичний діалог між Україною та ЄС на рівні начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України та Голови Військового комітету ЄС, а також проводяться консультації з Військовим штабом ЄС у рамках щорічного Робочого плану співробітництва ЗС України та Секретаріату Ради ЄС (у сфері СПБО).

Тематика співробітництва між Україною та ЄС у політико-безпековій сфері залучається до порядку денного самітів Україна-ЄС, засідань Ради асоціації Україна-ЄС, зустрічей на міністерському рівні та рівні політичних директорів.

Експертний діалог відбувається у таких форматах:

Україна – Політико-безпековий комітет ЄС (PSC);

Україна – Робоча група ЄС з питань експортного контролю (COARM);

Україна –Робоча група ЄС з питань нерозповсюдження та роззброєння (CONOP);

Україна – Робоча група ЄС з питань ОБСЄ (OSCE).

Додатковим багатостороннім форматом для політичного діалогу у сфері безпеки є панель з питань СПБО в рамках ініціативи “Східне партнерство”, зокрема, у рамках тематичної платформи № 1 “Демократія, належне врядування та стабільність”.  

Адміністративна угода між Міністерством оборони України та Європейським оборонним агентством 

Адміністративну угоду між Міністерством оборони України та Європейським оборонним агентством (ЄОА) підписано 7 грудня 2015 року у м.Брюссель у рамках засідання Ради асоціації Україна-ЄС. 

Зазначена угода визначає напрямки потенційного співробітництва - Єдине європейське небо, стандартизація, логістика та навчання – відповідно до яких триває практична взаємодія між ЄОА та МОУ.

Співробітництво у сфері військової освіти

У рамках ініціативи «Східне партнерство ЄС» за підтримки європейської сторони проводиться підготовка представників Збройних Сил України з питань СПБО.

Зокрема, під егідою Національного університету оборони України імені Івана Черняхівського (далі – НУОУ) з 2014 року щорічно проводиться Орієнтаційний курс СПБО. В останні роки зазначений курс проводився за сприяння Європейського коледжу безпеки і оборони (далі – ЄКБО). Крім того, щорічно представники ЗС України проходять навчання на закордонних курсах з питань СПБО, які проводяться за сприяння ЄКБО.

Залучення Збройних Сил України до складу бойових тактичних груп  ЄС

Бойова тактична група ЄС (БТГ ЄС) “Балтійська” стала першою групою, до якої вперше в історії були залучені  підрозділи ЗС України. Зокрема, літак аеромедичної евакуації Ан-26 “Віта” з групою аеромедичної евакуації ЗС України перебував на оперативному чергуванні у складі згаданої БТГ (Республіка Польща, Федеративна Республіка Німеччина, Словацька Республіка, Литовська Республіка та Латвійська Республіка) у першому півріччі 2010 року

Підрозділи ЗС України залучалися до чергування у складі БТГ ЄС “Хелброк” у другому півріччі 2011 року, першому півріччі 2014, 2016, 2018 та 2020 роках  у такому складі: рота морської піхоти (96 осіб); транспортний літак Іл-76МД з екіпажем; група штабних офіцерів ЗС України (10 осіб). Зазначені сили та засоби ЗС України перебували в місцях дислокації на території України та участі в операціях ЄС з урегулювання кризових ситуацій не брали. Грецька Республіка є країною-формувачем БТГ ЄС “Хелброк”, а країнами-учасниками є Болгарія, Кіпр, Румунія та Україна. У 2020 році до БТГ приєдналася Республіка Сербія.

Підрозділи ЗС України залучалися до чергування у складі БТГ ЄС країн-членів Вишеградської четвірки (Республіка Польща, Словацька Республіка, Угорщина, Чеська Республіка, далі – БТГ ЄС В4), у першому півріччі 2016 року у такому складі: група штабних офіцерів (8 осіб); літак Повітряних Сил ЗС України ІЛ-76МД з екіпажем.

У другому півріччі 2016 року, два офіцери ЗС України були залучені до оперативного чергування  БТГ ЄС під проводом Великобританії у складі литовського національного елементу забезпечення.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux