• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Співробітництво у воєнно-політичній, військовій та військово-технічній сферах
Опубліковано 30 жовтня 2020 року о 12:00

Співробітництво України з ЄС у воєнно-політичній, військовій та військово-технічній сферах

Співробітництво Міністерства оборони України з агенціями (інституціями) ЄС здійснюється відповідно до положень:

 • Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони;
 • Адміністративної угоди між Міністерством оборони України
  та Європейським оборонним агентством від 07.12.2015;
 • Робочого плану співробітництва Збройних Сил України (ЗС України)
  та Секретаріату Ради ЄС (у сфері Спільної політики безпеки і оборони)
  на поточний рік;
 • Зведеного плану заходів міжнародного співробітництва МО України та
  Збройних Сил України на поточний рік.

На сьогодні визначено чотири ключові пріоритети у оборонній сфері в рамках виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом:

1. Розширення формату діалогу з ЄС за воєнно-політичним, військово-технічним та військовим напрямами.

2. Посилення практичного співробітництва з ЄС у рамках Спільної політики безпеки і оборони (залучення сил і засобів Збройних Сил України до міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки під проводом ЄС та бойових тактичних груп ЄС).

3. Участь в ініціативі ЄС “Східне партнерство”.

4. Розвиток співпраці з Європейським оборонним агентством (ЄОА), залучення до проектів програми Постійного структурованого співробітництва в сфері безпеки і оборони (PESCO).


Розширення формату воєнно-політичного діалогу

Регулярно проводяться зустрічі (консультації) керівництва МО України
та командування ЗС України з представниками інституцій (агенцій) ЄС, Військового комітету ЄС та Військового штабу ЄС.

У рамках розвитку військового співробітництва щорічно підписується Робочий план співробітництва ЗС України та Секретаріату Ради ЄС (у сфері СПБО).

Заходи, проведені на вищому рівні:

19-20.06.2019, м. Київ – відбувся візит в Україну Голови Військового комітету ЄС генерала Клаудіо Граціано.

09-10.10.2019, м. Вільнюс – заступник Міністра оборони України взяла участь семінарі високого рівня в рамках ініціативи ЄС “Східне партнерство”.

20-22.11.2019, м. Брюссель – начальник Генерального штабу –Головнокомандувач ЗС України взяв участь у засіданні Військового комітету ЄС на рівні начальників генеральних штабів держав-членів ЄС.

Червень 2020 року – відбулась телефонна розмова Головнокомандувача Збройних Сил України з Головою Військового ЄС, під час якої були обговорені питання щодо поточної ситуації в ЄС (військовий вимір), впливу COVID-19
на місії та операції ЄС та Збройні Сили України, а також інші питання, що становлять взаємний інтерес для Збройних Сил України та військових структур ЄС.

22.09.2020, м. Київ – зустріч Міністра оборони України з Високим представником ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки паном Ж.Боррелем.


Посилення практичного співробітництва з ЄС у рамках СПБО

1. Щодо участі України в місіях під егідою ЄС

На сьогодні опрацьовується питання нормативно-правового врегулювання направлення представника Збройних Сил України до складу міжнародної операції з підтримання миру та безпеки під проводом ЄС “Алтея” (Боснія і Герцеговина).

Довідково. Операцію “Алтея” започатковано 02.12.2004 на виконання Резолюції Ради Безпеки ООН від 22.11.2004 №1575. Ключовими військовими завданнями операціями є підтримка миру і безпеки в регіоні, а також підготовка ЗС Боснії і Герцеговини як партнера у військовій сфері.


2. Щодо залучення України до формування бойових тактичних груп ЄС (БТГ ЄС)

У 2020 році (01.01 – 30.06.2020) підрозділи ЗС України заступали
на оперативне чергування в БТГ ЄС “Хелброк” (наступне чергування заплановано у І півріччі 2023 року).

Довідково. Держави-учасниці  БТГ ЄС “Хелброк”: Грецька Республіка, Республіка Болгарія, Кіпр, Румунія, Україна та Республіка Сербія.

Сили та засоби ЗС України, які у період 01.01 – 30.06.2020 заступали на оперативне чергування у складі БТГ ЄС “Хелброк” (чергування відбувалось у пунктах постійної дислокації): 

 • рота морської піхоти Військово-Морських Сил ЗС України
  (96 військовослужбовців);
 • транспортний літак Іл-76 МД Повітряних Сил ЗС України з екіпажем
  (25 військовослужбовців);
 • група штабних офіцерів (10 військовослужбовців).

Сили та засоби Збройних Сил України чотири рази (у 2011, 2014, 2016 та 2018 роках) залучались до чергування у складі БТГ ЄС “Хелброк” у такому ж форматі, перебуваючи в місцях постійної дислокації на території України.


Участь Міністерства оборони України в ініціативі ЄС “Східне партнерство” (СхП)

Програму СхП започатковано на виконання рішення Ради ЄС від 20.03.2009 з метою зміцнення стосунків зі східними сусідами ЄС. Програма є продовженням Європейської політики сусідства та передбачає участь 6 держав Східної Європи (Азербайджану, Білорусії, Вірменії, Грузії, Молдови та України) за різними напрямами (у тому числі і з питань СПБО).

Починаючи з 2012 року представники оборонного відомства України беруть участь у заходах у рамках СхП за такими напрямами: 

1. Воєнно-політичний.

Двічі на рік участь в дискусіях та обговореннях в рамках Багатосторонньої платформи СхП: Платформа 1 “Демократія, належне урядування та стабільність” (питання співробітництва у сфері СПБО та цивільного захисту).

2. Військовий.

У рамках ініціативи СхП за підтримки європейської сторони проводиться підготовка представників Збройних Сил України з питань СПБО.

Зокрема, під егідою Національного університету оборони України імені Івана Черняхівського (далі – НУОУ) з 2014 року щорічно проводиться Орієнтаційний курс СПБО. В останні роки зазначений курс проводився за сприяння Європейського коледжу безпеки і оборони (далі – ЄКБО). Крім того, щорічно представники ЗС України проходять навчання на закордонних курсах з питань СПБО, які проводяться за сприяння ЄКБО.

Довідково. Національний університет оборони України імені Івана Черняховського набув статусу Асоційованого партнера та приєднався до мережі Асоційованого партнерства ЄБОК;

Розвиток співпраці з ЄОА та залучення України до проектів PESCO

Відповідно до Адміністративної угоди між Міністерством оборони України та Європейським оборонним агентством визначено початкові напрями співробітництва:

1. Матеріальна стандартизація (Material Standardisation).

2. Єдине Європейське небо (Single European Sky).

3. Логістика (Logistics), у т.ч. запасні частини і транспортні перевезення, Європейський авіатранспортний флот (European Air Transport Fleet).

4. Тренування (Training).

Забезпечено розвиток діалогу на вищому рівні.

Довідково.

22-23.11.2018, м. Київ – відбувся візит в Україну Виконавчого директора ЄОА Х.Домека;

25.10.2019, м. Брюссель – зустріч Міністра оборони України з Виконавчим директором ЄОА, яка відбулась в рамках участі делегації МО Україні в заходах в штаб-квартирі НАТО.

Україна прагне приєднатися до програми PESCO та сподівається на позитивне рішення держав-членів ЄС щодо можливості залучення країн-партнерів до цього масштабного проекту з питань безпеки та оборони. Участь у проектах PESCO розглядається як один із пріоритетних шляхів розвитку військово-технічного співробітництва між Україною та ЄС та вдосконалення національних оборонних можливостей відповідно до найкращих європейських практик та стандартів.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux