• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Технічне регулювання в ЄС
Опубліковано 15 квітня 2021 року о 19:23

В умовах лібералізації міжнародної торгівлі середній рівень тарифного захисту ринку промислових товарів в ЄС для України коливається у межах 4,4% - 5%. Тому основними перешкодами у торгівлі промисловими товарами з ЄС є не імпортні тарифи, а технічні бар’єри.

Система технічного регулювання в ЄС вважається найбільш ефективним та успішним прикладом усунення технічних бар’єрів у торгівлі. Європейська технічна модель базується на принципах «Нового» та «Глобального» підходів, вперше сформульованих у 1985 та 1989 роках.

Відповідно до цих принципів основні вимоги до безпечності та якості продукції містяться у технічних регламентах ЄС та є обов’язковими для виконання, в той час як гармонізовані стандарти ЄС є добровільними. При цьому, відповідність продукції одному із гармонізованих стандартів ЄС (розроблюються у рамках технічних регламентів) розглядається як загальне задоволення базових вимог, передбачених тим чи іншим технічним регламентом. Контроль за дотриманням вимог, передбачених технічними регламентами здійснюється шляхом ринкового нагляду, а не контролю виробничого процесу.

Загальний порядок та умови розміщення продукції на внутрішньому ринку ЄС, проведення робіт з оцінки відповідності та акредитації, а також механізм ринкового нагляду окреслені у Регламенті Ради ЄС № 765/2008 від 9 липня 2008 року та Рішенні Європейського Парламенту та Ради ЄС № 768/2008 від 9 липня 2008 року.

ЄС посилює заходи ринкового нагляду за продукцією, яка потрапляє на Єдиний ринок.  14.06.2019 Рада ЄС ухвалила Регламент про ринковий нагляд та відповідність продукції, який вніс зміни до Директиви 2004/42/ЕС та регламентів (ЕС) 765/2008 і (EU) 305/2011 (ttps://data.consilium.europa.eu/doc/document/PE-45-2019-INIT/en/pdf). Ухвалення Регламенту посилило зусилля ЄС щодо забезпечення розміщення на ринку ЄС лише тієї продукції, яка є безпечною та відповідає чинному законодавству ЄС, регулюючи порядок виведення з ринку небезпечної продукції, а також забезпечуючи більш суворе дотримання правил ЄС з метою підвищення довіри споживачів до товарів, які розміщуються на ринку ЄС.

Відповідно до ст. 56 Глави 3 «Технічні бар’єри у торгівлі» Розділу ІV «Торгівля і питання, пов’язані з торгівлею» Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, Україна вживає необхідних заходів з метою поступового досягнення відповідності з технічними регламентами ЄС та системами стандартизації, метрології, акредитації, робіт з оцінки відповідності та ринкового нагляду ЄС та зобов’язується дотримуватися принципів та практик, викладених в актуальних рішеннях та регламентах ЄС-1.

Подолання технічних бар’єрів у торгівлі промисловою продукцією є важливою умовою ефективного функціонування Поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, а також збільшення українського експорту товарів з високою доданою вартістю не тільки до Європейського Союзі, але і до інших держав.

Адаптація технічних регламентів і впровадження європейських гармонізованих стандартів забезпечить високу якість і безпечність промислових товарів для покупців, підвищить конкурентоспроможність української продукції і відкриє експортерам нові ринки збуту, сприятиме інноваційному розвитку промисловості.

Питання двостороннього співробітництва Україна – ЄС у сфері технічного регулювання та стандартизації обговорюється у рамках органів Асоціації: Ради Асоціації, Комітету Асоціації, Комітету Асоціації у торговельному складі, а також на експертному рівні – у рамках Робочої групи з питань технічних бар’єрів у торгівлі і стандартизації Промислового діалогу Україна-ЄС, пленарного засідання Промислового діалогу Україна-ЄС, Кластера 2 Підкомітету з питань економіки та іншого галузевого співробітництва Комітету асоціації між Україною та ЄС.

Питання координації заходів у галузі технічного регулювання з ЄС та державами «Східного партнерства» обговорюється у рамках Панелі з питань реформування системи технічного регулювання та пов’язаної інфраструктури у рамках Тематичної платформи №2 «Економічний розвиток та ринкові можливості» ініціативи ЄС «Східне партнерство».

Співпраця України та ЄС у сфері технічного регулювання спрямована на  наближення законодавчої бази України у сфері технічного регулювання до вимог ЄС та СОТ, у тому числі, перехід від обов’язкової сертифікації до оцінки відповідності, прийняття технічних регламентів, узгоджених з Директивами Нового Підходу ЄС, перегляд і заміна старих стандартів (ГОСТ) та запровадження стандартів ISO (International Organization for Standardization) та Європейських стандартів, створення системи ринкового нагляду, оновлення та модернізація матеріальної бази, реформування та зміцнення інституціональної бази забезпечення якості тощо.

Відчутним результатом даної співпраці має стати укладення з ЄС Угоди про оцінку відповідності та взаємну прийнятність промислових товарів (Угода АСАА) у ключових секторах виробництва.

Пріоритетними для Угоди АСАА секторами промислової продукції на першому етапі визначено низьковольтне електричне обладнання, електромагнітну сумісність обладнання, безпеку машин.

Укладення Угоди АСАА також передбачено Угодою про асоціацію між Україною та ЄС (ст. 57), що має відбутися у формі підписання додаткового протоколу після узгодження галузевого та горизонтального законодавства України з відповідними директивами ЄС.

Корисні посилання:

TBT leaflet and TBT Brochure

https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/tbt/en/documents/

CEN & CENELEC

https://www.cencenelec.eu/Pages/default.aspx

The European single market

https://ec.europa.eu/growth/single-market_en

Market surveillance for products

https://ec.europa.eu/growth/single-market/goods/building-blocks/market-surveillance_en

CE marking

https://ec.europa.eu/growth/single-market/ce-marking_en

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux