• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Зона вільної торгівлі між Україною та ЄС
Опубліковано 15 квітня 2021 року о 19:20

Положення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС в частині запровадження поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ПВ ЗВТ) передбачають поступове взаємне зниження та скасування ввізних мит на товари. ПВ ЗВТ також визначає зобов’язання України щодо проведення економічних реформ, зокрема у сфері технічного регулювання, санітарних та фітосанітарних заходів, підвищення стандартів якості та безпечності продукції.

Для українського бізнесу ПВ ЗВТ з ЄС відкрила низку нових можливостей:

 • вихід на один з найбільших, найпотужніших та найбільш захищених ринків світу;
 • вирівнювання умов конкуренції та створення передумов для нарощення обсягів експорту до країн ЄС;
 • збільшення кола потенційних споживачів української продукції;
 • можливість знайти нових партнерів та диверсифікувати свої експортні потоки з метою мінімізації ризиків у разі неможливості доступу на ринки певних країн СНД;
 • спрощення процесів залучення технологічних та інноваційних рішень, що реалізуються у країнах ЄС;
 • зниження нетарифних обмежень у торгівлі сільськогосподарською продукцією у рамках співробітництва у сфері санітарних та фітосанітарних заходів;
 • спрощення виходу української продукції на ринки третіх країн.

Митні тарифи 

Ставки ввізного мита будуть зменшуватись відповідно до графіків сторін, викладених у Додатку І-А до Угоди про асоціацію між Україною і ЄС. Завантажити Додаток І-А можна на сайті Верховної Ради України за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_a11.

У графіках використовуються такі позначення:

 • базова ставка – ставка ввізного мита з якої починається зниження;
 • перехідний період – термін, протягом якого митну ставку буде знижено або скасовано.

Скасування/зниження ставок ввізних мит відбувається рівними частинами впродовж встановленого періоду. Якщо перехідний період дорівнює нулю, це означає, що митна ставка стала нульовою з моменту застосування положень щодо вільної торгівлі з 1 січня 2016 року.

Інформація щодо актуальних ставок ввізного мита ЄС для товарів походженням з України доступна в режимі он-лайн на інтернет-ресурсі Європейської Комісії Trade Helpdesk за посиланням: https://trade.ec.europa.eu/tradehelp/. На сайті можна також отримати актуальну інформацію щодо оподаткування українських товарів у різних країнах ЄС та вимог до продукції.

Відеоінструкція щодо користування порталом (англійською мовою) доступна за посиланням: https://bit.ly/3dka40M.

Сертифікат з перевезення (походження) товарів EUR.1

Підставою для застосування до українських товарів торговельних преференцій є наявність сертифікату з перевезення (походження) товарів EUR.1, який з 1 січня 2016 року видають митні органи на безоплатній основі. Порядок заповнення та видачі митницею сертифіката з перевезення (походження) товару EUR.1 був затверджений наказом Міністерства фінансів України № 950 від 20.11.2017 р. Ознайомитися з ним можна за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1563-17.

Детальну інформацію про місця розміщення підрозділів митниць, які здійснюють видачу сертифікатів оприлюднено на сайті Державної фіскальної служби України за посиланням: http://sfs.gov.ua/mapc/.

Наявність сертифіката з перевезення товарів з України EUR.1 не вимагається у таких випадках:

загальна фактурна вартість партії товарів, походженням з України, не перевищує 6 000 євро (для отримання преференцій в країнах ЄС експортер самостійно декларує походження товарів з України в декларації інвойсі, текст якої наведено в додатку IV до Угоди);

експортер має статус уповноваженого (схваленого) відповідно до статті 23 Правил походження;

в країнах ЄС товари оподатковуються за нульовою ставкою ввізного мита Митного тарифу (за винятком положень Правил походження щодо кумуляції та квот).

Статус уповноваженого (схваленого) експортера

Статус уповноваженого (схваленого) експортера дає можливість самостійно декларувати походження товару без оформлення сертифікату з перевезення (походження) товарів EUR.1. Уповноваженим експортером може бути підприємство-експортер або юридична особа, зареєстрована в Україні, за винятком митного брокера, яка здійснює постійні відправлення товарів на умовах угод та має право самостійно оформлювати декларацію інвойс незалежно від вартості партії товару.

Термін дії статусу уповноваженого (схваленого) експортера є необмеженим.

Порядок надання та анулювання митницею статусу уповноваженого (схваленого) експортера був затверджений наказом Міністерства фінансів України № 1013 від 07.10.2014 р. Ознайомитися з ним можна за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1529-14.


Пошук партнерів у ЄС

При Мінекономіки України діє Офіс з просування експорту України (https://epo.org.ua), створений з метою підтримки та просування експорту товарів, робіт та послуг українських виробників. Його напрямами роботи є консультування експортерів, пошук партнерів, підготовка аналітичних та інформаційних матеріалів про закордонні ринки. Офіс з просування експорту також є офіційним членом консорціуму EEN-Україна, що створює додаткові можливості для пошуку бізнес-партнерів у ЄС.


Детальні відповіді на найчастіші запитання щодо функціонування ПВ ЗВТ можна знайти на сайті Мінекономіки України за посиланням: https://bit.ly/3b9Z9oR.

Корисна інформація для експортерів також міститься на веб-ресурсі Офісу з просування експорту України: https://helpdesk.epo.org.ua.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux