• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Наука і технології, співробітництво у сфері космосу
Опубліковано 15 квітня 2021 року о 17:42

Правову основу співробітництва Україна – ЄС у сфері науки та досліджень складає Угода про Асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, Угода між Україною та Європейським Співтовариством про наукове і технологічне співробітництво від 4 липня 2002 року та низка профільних двосторонніх угод.

Моніторинг виконання Угоди, а також узгодження наступних кроків, спрямованих на активізацію співробітництва у цій сфері, здійснюється Спільним комітетом з питань наукового та технологічного співробітництва між Україною та ЄC. Чергове засідання Спільного комітету відбулось 11 листопада 2020 року.

З укладенням Угоди між Україною та Європейською Комісією про асоційовану участь України в Рамковій програмі Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт 2020» 17 серпня 2015 року, українські дослідники отримали можливість брати участь в конкурсах Програми та отримувати фінансування наукових досліджень від ЄС.

Загалом у період з 2014 року українські установи та організації подали на конкурси ЄС понад 2500 проектних пропозицій. За підсумками цих конкурсів українські учасники отримали 220 грантів на загальну суму майже 44 млн євро.

Україна є асоційованим учасником Програми наукових досліджень та навчання Європейського співтовариства з атомної енергії (Євратом) з 2016 року. Угодою, зокрема, передбачено можливість грантової підтримки досліджень у сферах поділу ядра та термоядерного синтезу, а також співпрацю з Об’єднаним дослідницьким центром ЄК в галузі ядерних досліджень.

Україна має високі показники участі в програмі Євратом в 2018 році і непогану тенденцію до розширення співпраці у 2019-2020 роках. За результатами конкурсів 2018 року було обрано 5 нових проектів за участі українських установ у сфері розщеплення ядра, що пов’язані з проектуванням нових ядерних реакторів, поводженням із радіоактивними відходами та використанням радіотерапії в педіатрії. Проекти розраховані до 2024 року та будуть профінансовані на загальну суму понад 800 тис євро.

Так само, в рамках програм Євратом українські установи активно долучені до проектів консорціуму EUROfusion, який здійснює комплексну спільну програму в рамках узгодженої Європейської дорожньої карти запровадження термоядерної електроенергетики.

Крім того, 150 тисяч євро були виділені ЄК в 2018 році для розбудови відповідного Національного контактного пункту України (UAinEuratom). Цей проект полегшує участь українських науковців у програмах Євратому, посилюючи їхню співпрацю з європейськими колегами та збільшуючи поінформованість як про Євратом в Україні, так і про вітчизняну дослідницьку діяльність у ЄС.

Загалом участь України в Програмі наукових досліджень та навчання Євратом є гарним прикладом успішної співпраці з ЄС у науковій сфері. За приблизними оцінками, ми отримуємо грантів на суму, що втричі перевищує наші внески. Орієнтовна загальна сума фінансування українських установ за програмами Євратом на сьогодні склала вже понад 4,7 млн євро.

Також асоційований статус в програмі Євратом дозволяє українським дослідникам безкоштовно проводити дослідження на європейських ядерних наукових комплексах Об’єднаного дослідницького центру Європейської Комісії. 

Участь українських наукових установ у європейських ядерних проектах сприяє імплементації нашою державою стандартів ядерної безпеки Європейського Союзу та впровадженню відповідних кращих практик.

Україна та ЄК розпочали процес підготовки до офіційних переговорів щодо приєднання до Програми Горизонт Європа (2021-2027) та Програми наукових досліджень та навчання Євратом (2021-2025). Станом на квітень 2021 р., проведено два раунди технічних консультацій для попереднього обговорення умов та нових аспектів асоціації України до згаданих програм. Українська сторона робить все можливе для якнайшвидшого укладання відповідних угод про асоціацію вже восени 2021 року.


Космічна сфера

В рамках реалізації положень Угоди про асоціацію щодо розширення співробітництва між Україною та Європейським Союзом у космічній сфері особлива увага приділяється активній взаємодії з Європейською Комісією, Європейським космічним агентством (ЄКА), космічними агенціями країн-членів ЄС, залученню України до участі в програмах GALILEO-EGNOS (Європейська глобальна система супутникової навігації), COPERNICUS (Глобальний моніторинг в інтересах безпеки і збереження довкілля), а також створенню передумов для набуття Україною в перспективі членства в Європейському космічному агентстві.

За останні роки Україна значно просунулась у реалізації домовленостей з ЄС в космічній сфері.

В 2018 році підписана Угода між ДКАУ та Європейською Комісією про співробітництво в галузі доступу до даних і використання даних супутників Sentinel програми ЄС «Copernicus», що забезпечує нам доступ до європейських космічних даних.

Ці знімки можуть бути використані в інтересах української економіки, фермерства, екологічного моніторингу, а також для реагування надзвичайні ситуації.

В 2020 році розпочав роботу Регіональний дзеркальний сайт програми ЄС «Copernicus», який забезпечує вільний доступ всіх бажаючих до матеріалів зйомок території України з супутників «Sentinel-1», «Sentinel-2» та «Sentinel-3». На 2020-2021 роки заплановано розширення доступу до супутника «Sentinel-5P».

12 березня 2020 р. проведено перший раунд переговорів стосовно проекту Угоди між Україною та ЄС щодо розширення покриття системи EGNOS та забезпечення доступу до послуги «Safety of Life».

Під час переговорів сторони дійшли згоди щодо ключових аспектів майбутньої угоди, обговорили технічні особливості впровадження системи та терміни введення системи в експлуатацію.

Сферами застосування системи є автоматизація та підвищення точності навігації у річковому, автомобільному та залізничному транспорті, що дозволить побудувати надійні та захищені системи управління повітряним рухом, а також стане практичною допомогою агропромисловості.

Впровадження системи на території України дозволить забезпечити високоточну автоматичну систему посадки літаків в регіональних аеропортах та аеродромах, не оснащених сучасними аеронавігаційними комплексами Instrument Landing System (ILS). Крім того, послуга «Safety of Life» дозволить рятувальним гелікоптерам виконувати посадку в умовах обмеженої видимості та складних погодних умов.

Очкується, що за результатами консолідованої роботи Уряду та Європейської Комісії, черговий раунд переговорів може бути проведено в першій половині 2021 року, а Угода може бути підписана до кінця року. Україна стане першою країною поза ЄС, яка отримає доступ до цієї системи.

Корисні посилання:

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux