Співпраця у сфері цифрової економіки є одним із ключових пріоритетів у співробітництві України та ЄС. Основу для двостороннього співробітництва становлять положення Угоди про асоціацію між Україною і ЄС, та домовленості, досягнуті за результатами засідань Саміту Україна – ЄС та двосторонніх органів Асоціації Україна – ЄС.
Наразі, інтеграція до Єдиного цифрового ринку ЄС — одна з пріоритетних цілей українського Уряду.
Роумінг з ЄС
Приєднання України до роумінгового простору ЄС є одним із флагманських кроків для набуття Україною режиму внутрішнього ринку в секторі електронних комунікацій, що передбачається Угодою про асоціацію, а також практичним кроком і демонстрацією Європейської сторони бажання бачити Україну державою-членом ЄС.
У цьому контексті, 8 квітня 2022 року 24 оператори мобільного зв’язку ЄС (серед яких Vodafone, Orange, Deutsche Telekom та інші) та три мобільні оператори України (Kyivstar, VF Ukraine, lifecell) підписали Спільну заяву про координацію зусиль для забезпечення доступного та безкоштовного роумінгу під час міжнародних дзвінків ЄС-Україна. Документ має на меті застосування скоординованого підходу операторів обох сторін (добровільне зниження оптових тарифів на послуги роумінгу та послуги термінації (завершення) міжнародних дзвінків на підставі комерційних угод) на підтримку українських біженців, щоб допомогти їм підтримувати зв’язок на території ЄС з родиною та друзями вдома, без надмірних витрат.
У січні 2023 року під егідою Європейської Комісії та за підтримки НКЕК, сім українських (Kyivstar, Vodafone Ukraine, lifecell, Укртелеком, Data Group, Vega Telecom Group та 3Mob) та 20 європейських мобільних та фіксованих операторів підписали нову Спільну Заяву, яка чинна до липня 2024 року.
У результаті дії Спільної заяви, близько 4,5 млн українців, які перебувають у роумінгу в ЄС, можуть дзвонити додому в Україну та користуватися мобільним інтернетом безкоштовно або за більш доступними тарифами.
У контексті довгострокової лібералізації тарифів на роумінг між Україною та ЄС, створення передумов приєднання України до політики ЄС «Roam like at home» залишається незмінним пріоритетом як і для України, так і для ЄС.
29 квітня 2023 року рішенням Комітету асоціації Україна-ЄС у торговельному складі (КАТС) було оновлено Доповнення XVII-3 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС з метою внесення до Угоди необхідного роумінгового законодавства ЄС. Відповідно до оновленого Додатку XVII-3 Україна матиме 1 рік (до квітня 2024 року) задля імплементації у національне законодавство законодавчих актів ЄС у роумінговій сфері.
Електронні довірчі послуги
Ще одним із ключових пріоритетів для України є отримання режиму внутрішнього ринку ЄС або взаємне визнання у сфері електронної ідентифікації, автентифікації та довірчих послуг (отримання публічних послуг онлайн, укладення контрактів в електронній формі з іноземними контрагентами, отримання міжнародного електронного рахунку тощо).
Завдяки плідній співпраці з ЄС Україна вже досягла значного прогресу в імплементації eIDAS (Регламенту ЄС про електронну ідентифікацію та довірчі послуги).
У травні 2023 року Європейська Комісія опублікувала перелік країн, які увійшли до списку TC AdES LOTL (довірчий список ЄС). Він містить інформацію про електронні підписи та печатки держав, які не є членами Європейського Союзу, що дозволяє перевіряти їх у країнах ЄС. Україна стала першою країною, яка потрапила до цього переліку. Українські електронні підписи та печатки на цифрових документах зможуть перевіряти за допомогою інфраструктури ЄС - тепер європейські країни зможуть приймати електронні заяви та документи, підписані за допомогою Дія.Підпис-ЄС.
Це важливий крок до взаємного визнання кваліфікованих довірчих послуг. Напередодні Європейська комісія провела технічну оцінку правового та технічного складника українських електронних підписів і підтвердила, що українська інфраструктура відповідає всім вимогам ЄС для того, щоб бути частиною довірчого списку ЄС. У Європейській комісії також визнали, що Дія.Підпис-EU відповідає регламенту eIDAS Європейського Союзу і ним можна підписувати документи чи контракти, які дійсні як в Україні, так і в країнах ЄС.
Зі свого боку Україна вже визнала кваліфіковані довірчі послуги ЄС. Це дає можливість громадянам ЄС використовувати свої національні кваліфіковані сертифікати для електронних підписів чи печаток в Україні або під час ведення бізнесу з компаніями в Україні.
Програма ЄС «Цифрова Європа»
Програма Цифрова Європа (2021-2027) – це програма фінансування ЄС з загальним бюджетом 7.6 млрд. євро, спрямована на поширення цифрових технологій серед населення, бізнесу та державних установ. Метою Програми є прискорення економічного відновлення та стимулювання цифрової трансформації європейського суспільства та економіки.
Програма забезпечує стратегічне фінансування для проєктів у п’яти ключових сферах (SO - strategic objectives):
· SO1 «Суперкомп'ютери»;
· SO2 «Штучний інтелект, дані і хмарні обчислення»;
· SO3- «Кібербезпека та довіра»;
· SO4- «Цифрові навички»;
· SO5- «Забезпечення широкого використання цифрових технологій в економіці та суспільстві», зокрема через створення Європейських цифрових інноваційних центрів (European Digital Innovation Hubs).
5 вересня 2022 року на полях 8-го засідання Ради асоціації Україна-ЄС було підписано Угоду про приєднання України до Програми ЄС «Цифрова Європа». Підписантами стали Віце-прем'єр-міністр України – Міністр цифрової трансформації України Федоров М. А. з української сторони та Комісар ЄС з питань внутрішнього ринку Т. Бретон зі сторони ЄС. У лютому 2023 року Угоду між Україною та ЄС про участь України у Програмі було ратифіковано.
У вересні 2023 року Уряд визначив Національний контактний пункт Програми - Офіс з розвитку підприємництва та експорту. З метою масштабування Програми в Україні планується створення мережі Європейських цифрових інноваційних хабів (EDIHs).
Програма ЄС «Connecting Europe Facility.Digital»
Програма «Connecting Europe Facility» (CEF) підтримує розвиток транс’європейських мереж інфраструктури у таких секторах як транспорт, телекомунікації та енергетика. Ці три сектори об’єднані в рамках CEF, оскільки між ними можливий значний рівень синергії.
Цифровий компонент Програми - CEF Digital спрямований на розвиток сполученості (connectivity) в ЄС і покликана підтримувати розбудову цифрової інфраструктури на період з 2021 по 2027 роки. CEF Digital надає підтримку проєктам у сфері зв'язку, що становлять спільний інтерес, зокрема, для магістральних мереж, що з'єднують ЄС з третіми країнами, відповідно до стратегії «Global Gateway», а також для розвитку безпечної, надійної та стійкої високопродуктивної інфраструктури, включаючи гігабітні мережі та мережі мобільного зв'язку п'ятого покоління (5G).
6 червня 2023 року Комісар ЄС з питань транспорту Адіна Велян та Віце-прем'єр-міністр з питань відновлення України, Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков підписали Угоду про приєднання України до Програми ЄС «Connecting Europe Facility» у всіх трьох її компонентах.
Ініціатива «Laptops for Ukraine»
1 грудня 2022 року Європейська Комісія спільно з торговою асоціацією DIGITALEUROPE та Міністерством цифрової трансформації України оголосила про створення нової ініціативи під назвою «Ноутбуки для України» («Laptops for Ukraine») для збору від європейського бізнесу, меценатів та громадян гаджетів на потреби нашої держави.
Метою ініціативи є збір та доставка понад 50.000 ноутбуків, смартфонів та планшетів для задоволення основних потреб шкіл, лікарень та державних адміністрацій у найбільш постраждалих від російської війни регіонах України.
У червні 2023 року ініціативу було розширено, щоб допомогти українським культурним установам оцифровувати, сканувати та фотографувати документи й об’єкти, які можуть бути втрачені через війну.
Протягом 2023 року в рамках ініціативи було зібрано близько 13 тис. гаджетів та передано перші партії девайсів до України, що дозволило забезпечити зв’язок та доступ до інтернету нашим громадянам у найбільш постраждалих регіонах.
Корисні посилання:
Міністерство цифрової трансформації України: https://thedigital.gov.ua
Презентація системи «Дія»: https://plan2.diia.gov.ua
Угода щодо підтримки ЄС для електронного урядування та цифрової економіки в Україні (на сайті Верховної Ради України): https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_001-20
Портал Європейської Комісії, присвячений цифровій сфері: https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/europe-fit-digital-age_en
Спільна заява про координацію зусиль для забезпечення доступного та безкоштовного роумінгу під час міжнародних дзвінків ЄС-Україна: https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/joint-statement-eu-and-ukrainian-operators-help-refugees-ukraine-stay-connected
Програма ЄС «Digital Europe»: https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/activities/digital-programme
https://business.diia.gov.ua/en/digital-europe-programme
Програма ЄС «Connecting Europe Facility»: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/find-funding/eu-funding-programmes/connecting-europe-facility_en
Ініціатива «Laptops For Ukraine»: https://laptopsforukraine.com/