• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Європейський Зелений Курс
Опубліковано 30 жовтня 2020 року о 12:42

Європейський Зелений Курс (European Green Deal)

Європейський Зелений Курс є дорожньою картою заходів, які перетворять Євросоюз на ефективну, стійку та конкурентоспроможну економіку, визначать засоби перетворення Європи на перший у світі кліматично нейтральний континент до 2050 року, стимулюючи розвиток економіки, покращення здоров’я та якості життя людей, а також трансформують кліматичні та екологічні виклики на можливості у всіх сферах та політиках ЄС, гарантуючи справедливий та інклюзивний характер зеленого переходу.

Зелена угода була офіційно представлена Президентом ЄК Урсулою фон дер Леєн в Європарламенті 11 грудня 2019 року.

Ключовими напрямами Зеленої угоди є біорозмаїття, стійка аграрна політика (Стратегія «Від лану до столу»), чиста енергія, стійка промисловість, будівництво та реновація, стійка мобільність, зменшення забруднення довкілля та кліматична дія.

Чиста енергія 

14 січня 2020 року ЄК представила проект Регламенту ЄП та Ради ЄС про започаткування Фонду справедливого переходу. Відповідно до проекту, ЄК має намір залучити орієнтовно 7,5 млрд євро коштів для зменшення наслідків переходу до низьковуглецевої економіки, які повинні доповнювати наявні ресурси у рамках політики згуртованості. Фонд є ключовим елементом Механізму справедливого переходу, який має на меті забезпечити фінансування досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року. Фонд надаватиме підтримку територіям, які стикаються з серйозними соціально-економічними викликами внаслідок декарбонізації. 

8 липня 2020 року ЄК ухвалила т.зв. Водневу стратегію ЄС. Стратегія позиціонується як дорожня карта створення в ЄС до 2050 року водневої екосистеми та скорочення викидів вуглецю упродовж наступних 30 років шляхом збільшення використання електроенергії і водню та зменшення відпрацьованої енергії.

Відповідно до Стратегії, заохочуватиметься співробітництво ЄС у сфері відновлюваної електроенергії та водню з країнами Південного і Східного сусідства та Енергетичного Співтовариства, особливо Україною, а також заохочуватиметься участь України в Альянсі чистого водню.

8 липня 2020 року ЄК офіційно представила Європейський альянс чистого водню, метою якого є амбітне впровадження водневих технологій до 2030 року. За допомогою Альянсу ЄС має намір розвивати глобальне лідерство у водневій сфері для реалізації цілей ЄС щодо досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року.

Будь-яка європейська організація, діяльність якої пов’язана з чистим та низьковуглецевим воднем, може приєднатися до Альянсу шляхом підписання Декларації, яка доступна на сайті ЄК.

Ключовим очікуваним результатом діяльності Альянсу буде визначення та створення пулу інвестиційних проектів вздовж ланцюгу вартості водню з метою забезпечення вагомого внеску у скорочення викидів парникових газів.

До Альянсу приєдналися такі українські стейкхолдери: ДТЕК, ТОВ «Грін Енерджі Токмак», Українська Воднева Рада.

Кліматична дія 

4 березня 2020 року ЄК представила проект Регламенту ЄК та Ради ЄС щодо досягнення кліматичної нейтральності та внесення змін до Регламенту (ЄС) 2018/1999 (Європейський кліматичний закон). Зазначений проект має закласти юридичне підґрунтя Європейського зеленого курсу та відобразити потужні кліматичні амбіції Європейського Союзу. Зокрема, ЄК пропонує юридично закріпити обов’язкову мету щодо досягнення нульового рівня викидів парникових газів до 2050 року. Проект Регламенту надає Комісії повноваження на реалізацію більш жорстких скорочень викидів кожні п’ять років після 2030 року.

4-31 березня 2020 року ЄК офіційно провела консультації щодо Механізму коригування вуглецю на кордоні (CBAM) та перегляду Директиви про оподаткування енергії. На думку ЄК, впровадження CBAM на рівні ЄС підвищить вартість імпорту вуглецевої продукції, що може спричинити зміни відносно стійких продуктів в ЄС та третіх країнах. Вироблення відповідної законодавчої пропозиції очікується до середини 2021 року. Цей захід має бути розроблений згідно з правилами СОТ та іншими міжнародними зобов’язаннями ЄС і може стати альтернативою тим заходам, які наразі вживаються у рамках Європейської системи торгівлі викидами. За підсумками відкритих консультацій Комісія узагальнить пропозиції та зауваження, які будуть викладені в окремому звіті. Отримані відгуки будуть опубліковані на сайті ЄК. У консультаціях взяло участь Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. 

17 вересня 2020 року Європейська Комісія представила Цільовий кліматичний план до 2030 року, в якому пропонується підвищити загальноєвропейський цільовий рівень скорочення викидів парникових газів щонайменше до 55% до 2030 року порівняно з рівнем 1990 року.

Метою плану є встановлення більш амбітних шляхів досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року, стимулювання «зеленої» зайнятості, балансування скорочення викидів в атмосферу та зростання економіки, заохочення міжнародних партнерів до збільшення амбіцій щодо обмеження зростання глобальної температури до 1.5°C та запобігання найбільш негативним наслідкам зміни клімату.

14 жовтня 2020 року Європейська Комісія представила Стратегію ЄС щодо зменшення викидів метану.

Одним із пріоритетів Стратегії є вдосконалення вимірювання та звітування про викиди метану. Рівень моніторингу наразі різниться між секторами та державами-членами, а також у міжнародному вимірі. На додаток до заходів на рівні ЄС щодо посилення стандартів вимірювання, перевірки та звітності, Комісія підтримає створення незалежної міжнародної обсерваторії викидів метану у партнерстві з Програмою ООН з охорони довкілля, Коаліцією з питань клімату та чистоти повітря та Міжнародним енергетичним агентством. Супутникова програма ЄС «Copernicus» покращить спостереження та допоможе виявити глобальні над-емітенти та масштабні витоки метану. Комісія підтримає створення незалежної міжнародної обсерваторії зі спостереження за викидами метану, яка буде збирати,  узгоджувати, перевіряти та публікувати дані про антропогенні викиди метану на глобальному рівні. На основі цих даних обсерваторія розробить індекс постачання метану для підвищення прозорості глобальних викидів метану.

Стійка промисловість

11 березня 2020 року ЄК представила План дій щодо циркулярної економіки як частину промислової стратегії ЄС, який передбачає такі ключові заходи:

 • перетворення стійкої продукції на норму в ЄС. Комісія запропонує законодавство стосовно політики щодо сталого продукту з метою гарантування розміщення на ринку ЄС продукції, виробленої для тривалого використання, полегшення повторно використання, ремонту та утилізації, з одночасним забезпеченням використання у виробничому процесі вторинних матеріалів замість первинної сировини. Одноразове використання буде обмежене, передчасне застарівання та знищення непроданих товарів тривалого користування буде заборонено;
 • розширення можливостей споживачів у контексті доступу до достовірної інформації з таких питань як ремонтопридатність та довговічність продукції;
 • фокус на секторах, які мають великий потенціал щодо циркулярності і використовують найбільше ресурсів;
 • скорочення відходів.

14 жовтня 2020 року Європейська Комісія ухвалила Стратегію ЄС щодо хімічних речовин, яка є першим кроком для досягнення нетоксичного середовища у рамках Європейського зеленого курсу. Стратегія сприятиме стимулюванню інновацій щодо безпечних та стійких хімічних речовин, а також збільшить захист здоров'я людей та екології від небезпечних хімічних речовин. Це включатиме заборону використання найшкідливіших хімічних речовин у споживчих товарах, таких як іграшки, предмети для догляду за дітьми, косметика, миючі засоби, матеріали, що контактують з продуктами харчування, та текстиль, а також забезпечення безпечного та стійкого використання хімічних речовин.

Біорозмаїття 

20 травня 2020 року ЄК представила проект Стратегії ЄС щодо біорозмаїття, яка спрямована на усунення основних факторів втрати біорозмаїття таких як нераціональне використання землі та моря, надмірна експлуатація природних ресурсів, забруднення навколишнього середовища та використання інвазійних чужорідних видів флори і фауни. Також метою документа є перетворення питання збереження біорозмаїття у невід’ємну частину загальної стратегії економічного зростання ЄС.

Стійка аграрна політика

20 травня 2020 року ЄК також представила проект Стратегії ЄС «Від лану до столу». Стратегія встановлює перехід до стійкої харчової системи ЄС, яка гарантуватиме продовольчу безпеку та забезпечуватиме доступ до здорового харчування, дотримуючись умов захисту довкілля. Такий підхід повинен зменшити вплив харчової системи ЄС на довкілля і зміну клімату та підвищити її стабільність, захищаючи здоров'я громадян та забезпечуючи інтереси економічних операторів.

Стійкі інвестиції

18 червня 2020 року ЄП ухвалив Регламент щодо стійких інвестицій (т.зв. Регламент про таксономію), який визначає основні екологічні цілі та дозволяє маркувати економічну діяльність як екологічно стійку, якщо вона сприяє досягненню однієї з цілей без завдання шкоди жодній інший. Це допоможе створити перший у світі «зелений каталог» - класифікаційну систему стійкої економічної діяльності, якою користуватимуться інвестори, інвестуючи в проекти та економічну діяльність, що мають істотний позитивний вплив на клімат та довкілля.

Долучення України до ЄЗК

24.01.2020 Уряд України створив міжвідомчу групу, що координуватиме подолання наслідків зміни клімату в рамках Європейського зеленого курсу. Групу очолив Віце-прем’єр-міністр України з європейської та євроатлантичної інтеграції.

Листом Прем’єр-міністра України Д.Шмигаля від 13 серпня 2020 року на адресу Першого віце-президента ЄК Ф.Тіммерманса було передано позиційний документ щодо Участі України у Європейському зеленому курсі.

У документі, серед іншого, Уряд України пропонує встановити структурований і регулярний діалог з ЄС щодо модальностей раннього залучення української сторони до розробки та реалізації політик у рамках Європейського зеленого курсу, розробити спільну Дорожню карту участі України у ЄЗК, а також відзначає перспективні напрямки співробітництва у рамках ЄЗК.

 

Корисні посилання

European Green Deal

https://cutt.ly/DgIW6FA

https://cutt.ly/RgIEwxs

https://cutt.ly/LgIErVF

The European Green Deal Investment Plan and Just Transition Mechanism

https://cutt.ly/3gIEoql

Commission Communication on the Sustainable Europe Investment Plan

https://cutt.ly/MgIEjJE

Proposal for a European climate law

https://cutt.ly/agIElpy

European industrial strategy

https://cutt.ly/fgIEzth

Circular Economy Action Plan

https://cutt.ly/CgIExj3

European Clean Hydrogen Alliance

https://www.ech2a.eu/

Концепція «зеленого» енергетичного переходу України до 2050 року

https://cutt.ly/0gIEcAo


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux