«Креативна Європа» – це рамкова програма Європейської Комісії, спрямована на підтримку та посилення конкурентоспроможності європейського культурного, креативного та аудіовізуального секторів, а також збереження, розвиток та просування культурного та мовного розмаїття країн Європи.
Загальний бюджет Програми на 2021-2027 роки становить 2,44 млрд. євро.
Мета програми «Креативна Європа»:
захист, розвиток та промоція європейського культурного та мовного розмаїття, а також спадщини;
підвищення конкурентоспроможності та економічного потенціалу секторів культурних та креативних індустрій, зокрема аудіовізуального.
«Креативна Європа» включає три підпрограми:
1. «Культура» (33% бюджету) – просування культурного та креативного секторів,
2. «Медіа» (58% бюджету) – підтримка розвитку та поширення аудіовізуальних творів та кінопродукції,
3. «Міжсекторальна співпраця» (9% бюджету) – сприяння співпраці між різними культурними та креативними секторами, а також охоплення напрямку новинних ЗМІ.
1. Підпрограма «Культура» складається з наступних напрямків:
· Горизонтальні конкурси, які охоплюють всі сектори культурних та креативних індустрій: підтримка проєктів міжнародної співпраці, мережі професійних організацій, платформи для промоції європейських митців та робіт, а також схему індивідуальної мобільності;
· Підтримка окремих секторів, що входять до горизонтального напрямку, серед яких музика, література та видавництво, культурна спадщина та архітектура;
· Спеціальна підтримка у вигляді нагород у сфері літератури, музики, архітектури, культурної спадщини, а також премії Культурна столиця Європи та Відзнака європейської спадщини.
2. Підпрограма «Медіа» фокусується на наступних напрямках:
· Підтримка співпраці як по загальному ланцюжку вартості, так і на рівні ЄС, з метою збільшення масштабів підприємств в аудіовізуальному секторі та поширення європейського контенту у світі.
· Підтримка талантів з різних країн, розширення можливостей участі та співпраці з іншими країнами;
· Підтримка використання нових технологій для забезпечення повною мірою використання цифрових технологій;
· Сприяння екологізації галузі, а також виконання соціальних цілей, таких як гендерний баланс та національна різноманітність.
3. Підпрограма «Міжсекторальна співпраця» підтримує такі напрями:
· Транснаціональна стратегічна співпраця: поширення знань про програму «Креативна Європа» та підтримка розповсюдження результатів.
· Креативні інноваційні лабораторії: поширення інноваційних підходів до створення контенту, доступу, дистрибуції та промоції серед секторів культурних та креативних індустрій.
· Новинні ЗМІ: підтримка медіаграмотності, якісної журналістики, свободи ЗМІ та плюралізму.
Відповідальним за реалізацію програми від імені Європейської Комісії є Виконавче агентство з питань освіти та культури ЄС.
Україна долучилася до програми «Креативна Європа» у 2016 р., а у грудні 2021 року було підписано нову Угоду між Європейським Союзом та Україною про участь України у програмі «Креативна Європа» (2021 – 2027).
З метою реалізації Угоди та координації залучення до Програми українських учасників в Україні діє Національне бюро «Креативної Європи», яке розвиває Програму на національному рівні, сприяє обміну інформацією та пошуку партнерів, надає консультативну підтримку заявникам, співпрацює з національними бюро «Креативної Європи» інших країн.
Наразі Україна бере участь у програмі «Креативна Європа» у рамках підпрограми «Культура» і часткову участь у підпрограмах «Міжсекторальна співпраця» та «Медіа».
У відповідь на російську повномасштабну агресію проти України Європейська Комісія здійснила низку заходів, зокрема
1) у Робочому плані «Креативної Європи» на 2023 і на 2024 роки, допомога Україні визначена наскрізним пріоритетом усіх проєктів Програми, тобто при конкурсному відборі перевага надається проєктам, де передбачена участь українських митців, або тим, які спрямовані на допомогу Україні.
2) восени 2022 року проведено Спеціальний конкурс «Підтримка українських переселенців та культурного і креативного секторів України» 2023 із загальним бюджетом 5 млн. євро. Проєкти будуть імплементовані впродовж 2023 - 2025 років, три відібрані переможці проєкти-консорціуми за участі України надають субгранти для підтримки українських мистецьких проєктів.
1й переможець – «ЗМІНА: ВІДНОВЛЕННЯ» від «ІЗОЛЯЦІЯ.Платформа культурних ініціатив». Мета проєкту – підтримати українських митців та культурні організації у створенні та демонстрації робіт в Україні та принаймні в 12 інших країнах-учасницях «Креативної Європи». Проєкт надасть 1,4 млн євро у вигляді субгрантів для підтримки мінімум 40 мистецьких проєктів, пов’язаних із темою відновлення, а також спрямованих на збільшення впізнаваності українських мистецьких робіт в Україні та за кордоном. Партнери консорціуму: TRANS EUROPE HALLES (TEH) (Іспанія) та MALY BERLIN (Німеччина).
2й переможець – «Культура допомагає» від «Інша Освіта». Проєкт буде спрямований на допомогу українцям, особливо переміщеним через війну сім’ям з дітьми, з інтеграцією в нові громади. Ініціатива надаватиме субгранти для підтримки психічного здоров’я, організації онлайн- та офлайн-воркшопів та зустрічей для переміщених працівників культури як в Україні, так і за кордоном. Партнер консорціуму: MitOst e.V. (Німеччина).
3й переможець – «Архітектори за спадщину в Україні: Відтворення ідентичності та пам’яті». Проект стосуватиметься питань оцінки, збереження та реставрації міської та архітектурної спадщини в Україні під час та після війни. Міждисциплінарні команди українських та європейських спеціалістів поділяться своїми знаннями та досвідом з метою формування компетенцій щодо захисту спадщини, відродження культурно значущих планів і проектів та розширення можливостей місцевих громад. 11 учасників проєкту: Асоціація архітекторів Литви (головний координатор), Національна спілка архітекторів України, Урбаністична коаліція Ro3kvit, спілки архітекторів й митців Німеччини, Данії, Румунії, Італії, Естонії.
Із набуттям статусу кандидата в члени ЄС у червні 2022 року Україна отримала право брати участь у конкурсі «Європейська столиця культури», який проводиться щороку у рамках Програми «Креативна Європа». Починаючи з 2023 року українські міста зможуть виборювати цей титул та, у разі перемоги, отримають можливість прискорення свого культурного, соціального та економічного розвитку, оновлення історичних центрів, реалізації креативних проектів, приваблення туристів, тим самим роблячи внесок у формування європейської ідентичності України.