• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Cпівробітництво у сфері культури. Програма ЄС «Креативна Європа»
Опубліковано 15 квітня 2021 року о 12:46

Культурне співробітництво України та ЄС здійснюється у рамках програми ЄС «Креативна Європа».

«Креативна Європа» – це рамкова програма Європейської Комісії, спрямована на підтримку та посилення конкурентоспроможності європейського культурного, креативного та аудіовізуального секторів, а також збереження, розвиток та просування культурного та мовного розмаїття країн Європи.

Загальний бюджет Програми на 2014-2020 рр. становить 1,46 млрд. євро. 

 «Креативна Європа» включає три компоненти:

- «Культура» (31% бюджету) – просування культурного та креативного секторів,

- «Медіа» (56% бюджету) – підтримка розвитку та поширення аудіовізуальних творів,

- міжсекторальна взаємодія (13% бюджету) – підтримка мережі національних бюро програми «Креативна Європа» та реалізація механізму фінансових гарантій.

Відповідальним за реалізацію програми від імені Європейської Комісії є Виконавче агентство з питань освіти, аудіовізуальних засобів і культури ЄС.

Україна долучилася до програми «Креативна Європа» у 2016 р. після підписання у листопаді 2015 р. Угоди між Урядом України та Європейською Комісією про участь України у програмі «Креативна Європа»: програма Європейського Союзу для сектору культури та креативності.

З метою реалізації Угоди та координації залучення до Програми українських учасників в Україні створено Національне бюро «Креативної  Європи», яке розвиває Програму на національному рівні, сприяє обміну інформацією та пошуку партнерів, надає консультативну підтримку заявникам, співпрацює з національними бюро «Креативної Європи» інших країн.

Наразі Україна бере участь у програмі «Креативна Європа» у рамках підпрограми «Культура» та частково у підпрограмі «Медіа» [1].

У 2019 р. шість українських організацій були відібрані у рамках конкурсу «Проєкти міжнародної співпраці» підпрограми «Культура». Три українські видавництва здобули перемогу в конкурсі «Художній переклад» підпрограми «Культура» та отримали гранти.

За допомогою програми «Креативна Європа» було перекладено 18 українських книг на різні мови, дві з них – у 2019 році.

Два великі українські кінофестивалі отримали підтримку програми «Креативна Європа» (підпрограма «Медіа»), зокрема Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» (у 2019 р.) та Одеський міжнародний кінофестиваль (вересень 2020 р., у форматі «он-лайн»).

Протягом 2019-2020 рр. програмою «Креативна Європа» було підтримано три кінострічки, створені за участі представників української кіноіндустрії, зокрема: «Земля блакитна, ніби апельсин» (2020); «Ціна правди» (2019) та «Пофарбоване пташеня» (2019).

Крім того, у 2019 р. українські автори вперше взяли участь у конкурсі на здобуття Літературної премії Європейського Союзу, метою якої є визнання найкращих авторів у Європі. «Креативна Європа» надає підтримку лауреатам Премії з перекладу та популяризації їх творів. Серед українських письменників Літературну премію Європейського Союзу у 2019 році здобула авторка Гаська Шиян за свій новий роман «За спиною» (видавництво «Фабула»).

План подальшого співробітництва України з ЄС у рамках «Креативної Європи» залежить від затвердження Євросоюзом нової фінансової перспективи на 2021-2027 роки. 21 липня 2020 р. Рада ЄС ухвалила висновок, за яким на програму «Креативна Європа» у наступній фінансовій перспективі пропонується виділити 1,66 млрд. євро, що на 12% більше, ніж у поточному семирічному фінансовому періоді (2014-2020 рр.).

22 липня 2020 р. відбулася телефонна розмова між Міністром культури та інформаційної політики України О.Ткаченком та Комісаром ЄС з питань інновацій, культури, освіти і молоді М.Габріель, у ході якої співрозмовники обговорили діючі і нові робочі програми і ініціативи, обмінялися ідеями потенційної співпраці у сфері культури та туризму. Міністр О.Ткаченко також висловив бажання приєднатися до Європейської програми «Культурні столиці Європи».


[1] До приведення Україною національного законодавства в аудіовізуальній сфері у відповідність до законодавства ЄС заявники з України можуть брати участь у підпрограмі «Медіа» у якості головного апліканта лише у конкурсах за напрямками «Кіноосвіта», «Кінофестивалі», «Доступ до ринків» і «Тренінги». На інші конкурси Україна може подаватися лише в якості партнера.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux