• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Культурне співробітництво, участь України у програмі ЄС «Креативна Європа»
Опубліковано 30 квітня 2020 року о 12:46

Культурне співробітництво України та ЄС здійснюється у рамках програми ЄС «Креативна Європа».

«Креативна Європа» – це рамкова програма Європейської Комісії, спрямована на підтримку та посилення конкурентоспроможності європейського культурного, креативного та аудіовізуального секторів, а також збереження, розвиток та просування культурного та мовного розмаїття країн Європи.

Загальний бюджет Програми на 2014-2020 рр. становить 1,46 млрд. євро.  

 «Креативна Європа» складається з трьох компонентів:

- «Культура» (31% бюджету) - просування культурного та креативного секторів,

- «Медіа» (56% бюджету) - підтримка розвитку та поширення аудіовізуальних творів,

- міжсекторальна взаємодія (13% бюджету) - підтримка мережі національних бюро програми «Креативна Європа» та реалізація механізму фінансових гарантій.

Відповідальним за реалізацію програми від імені Європейської Комісії є Виконавче агентство з питань освіти, аудіовізуальних засобів і культури ЄС [1].

Україна долучилася до програми «Креативна Європа» у 2016 р. після підписання у листопаді 2015 р. Угоди між Урядом України та Європейською Комісією про участь України у програмі «Креативна Європа»: програма Європейського Союзу для сектору культури та креативності.

З метою реалізації Угоди та координації залучення до Програми українських учасників в Україні створено Національне бюро «Креативна Європа Україна»  [2], яке розвиває Програму на національному рівні, сприяє обміну інформацією та пошуку партнерів, надає консультативну підтримку при підготовці заявок на гранти, співпрацює з національними бюро «Креативної Європи» інших країн.

Наразі Україна бере участь у програмі «Креативна Європа» у рамках підпрограми «Культура» та частково у підпрограмі «Медіа» [3].

У 2019 р. шість українських організацій були відібрані у рамках конкурсу «Проєкти міжнародної співпраці» підпрограми «Культура»:

 • Фонд Василя Хмельницького K.Fund – лідер-партнер міждисциплінарної програми «Модернізація європейського дизайну: зміцнення транснаціонального потенціалу»;
 • Національно-культурне об’єднання «Амала» – партнер проєкту «Європейський ромський театр – сучасна культурна спадщина формує наше майбутнє»;
 • ГО «Pro Cultura Subcarpathica» – партнер проєкту «Music Bridge Art»;
 • ГО «Архікідз» – партнер проєкту «Мистецтво, відкриття, традиції, еклектика, сучасність, спадщина»;
 • Харківська регіональна недержавна організація «Центр гендерної культури» – партнер проєкту «Материнство та народження дитини через призму європейської історії та традицій»;
 • Реміснича палата України – партнер проєкту «Crafting Europe».

У 2019 р. три українські видавництва здобули перемогу в конкурсі «Художній переклад» підпрограми «Культура» та отримали гранти, зокрема: «Видаництво Анетти Антоненко», «Астролябія» та «Навчальна книга - Богдан».

Загалом за допомогою програми «Креативна Європа» було перекладено 18 українських книг на різні мови, дві з них – у 2019 році: «Понаїхали», Артем Чапай (новела, переклад на французьку) та «Антена», Сергій Жадан (поезія, переклад на болгарську).

У 2019 р. український кінофестиваль – Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» – вперше отримав підтримку програми «Креативна Європа» (підпрограма «Медіа») та був високо оцінений міжнародними експертами.

Програмою «Креативна Європа» протягом 2019-2020 рр. було підтримано три кінострічки, створених за участі представників української кіноіндустрії, зокрема: «Земля блакитна, ніби апельсин» (2020 р., Україна-Литва); «Ціна правди», робоча назва - «Ґарет Джонс» (2019 р., Україна-Польща-Велика Британія) та «Пофарбоване пташеня» (2019 Чехія-Словаччина-Україна).

Крім того, у 2019 р. українські автори вперше взяли участь у конкурсі на здобуття Літературної премії Європейського Союзу, метою якої є визнання найкращих авторів у Європі. «Креативна Європи» надає підтримку лауреатам Премії з перекладу та популяризації їх творів. Серед українських письменників Літературну премію Європейського Союзу у цьому році здобула авторка Гаська Шиян за свій новий роман «За спиною» (видавництво «Фабула»).

Протягом року національне бюро програми «Креативна Європа» продовжило активну діяльність в Україні, залучаючи все більше творчих організацій до процесу підготовки проєктів міжнародної співпраці та участі у конкурсах. За рік надано понад 110 консультацій потенційним заявникам, організовано 28 тренінгів з підготовки заявок, відвідано 24 заходів у сфері культурних та креативних індустрій по всій Україні. Бюро також організувало низку успішних міжнародних заходів, зокрема: День Креативної Європи (17.07.2019) за участі представників Болгарії, Словенії, Угорщини, України та Молдови у рамках 10-го Одеського міжнародного кінофестивалю, а також  День арт-кіно Європи (14.10.2019) – захід ініційований у 2016 р. з метою популяризації європейського кіно та діяльності кінотеатрів арт-хаусного типу.

За підсумками року Національне бюро провело звітну конференцію «Культурні відносини України та ЄС: Премії ЄС у сфері культури» з метою інформування про результати роботи у рамках програми «Креативна Європа», а також про доступні державні та приватні премії у сфері культури в Україні.  


[1] https://eacea.ec.europa.eu/creative-europe_en  Education, Audiovisual and Culture Executive Agency (EACEA)

[2] https://creativeeurope.in.ua/

[3] До приведення Україною національного законодавства в аудіовізуальній сфері у відповідність до законодавства ЄС заявники з України можуть брати участь у підпрограмі «Медіа» у якості основного апліканта лише у конкурсах за напрямками «Кіноосвіта», «Кінофестивалі», «Доступ до ринків» і «Тренінги». На інші конкурси Україна може подаватися лише в якості партнера.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux