• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Співробітництво у сфері транспорту
Опубліковано 30 жовтня 2020 року о 17:39

Співробітництво між Україною та ЄС у сфері транспорту регламентується Угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами та має на меті сприяння розвитку стабільних транспортних систем, здійсненню ефективних і безпечних транспортних перевезень, а також інтермодальності й оперативної сумісності транспортних систем.

Відповідно до глави 7 Розділу 5 ("Економічне та галузеве співробітництво"), ця співпраця має на меті сприяння реструктуризації та оновленню транспортного сектору України і поступовій гармонізації діючих стандартів та політики з існуючими в ЄС, зокрема шляхом впровадження заходів, викладених у Додатку XXXIІ до цієї Угоди.

Співробітництво також спрямовується на покращення руху пасажирів та вантажів, зростання плинності транспортних потоків між Україною, ЄС і третіми країнами регіону за рахунок усунення адміністративних, технічних, прикордонних та інших перешкод, покращення транспортної мережі та модернізації інфраструктури.

У контексті гармонізації національного законодавства України розпорядженням КМ України від 30 травня 2018 р. № 430-р схвалено Національну транспортну стратегію України на період до 2030 року, основним завданням якої є адаптація національного законодавства до законодавства ЄС, що сприятиме лібералізації та взаємному доступу на ринки України та Європейського Союзу.

У процесі імплементації положень Угоди про асоціацію у сфері транспорту Україна потребує ухвалення законодавства, яке б відповідало вимогам ЄС, у галузях автомобільного, залізничного транспорту, внутрішніх водних шляхів  та перевезення небезпечних речовин. Очікується ухвалення Плану дій з імплементації Національної транспортної стратегії на період до 2030 року та прийняття Комплексного плану дій щодо вдосконалення управління циклом інфраструктури відповідно до міжнародних стандартів.


Співробітництво на двосторонньому та багатосторонньому рівнях

Питання двостороннього співробітництва Україна – ЄС у сфері транспорту обговорюються в рамках органів Асоціації: Ради Асоціації, Комітету Асоціації, а також на експертному рівні – у рамках  Кластера 3 Підкомітету з питань економіки та іншого галузевого співробітництва Комітету асоціації між Україною та ЄС.

Україна та ЄС співпрацюють в рамках різних регіональних ініціатив, зокрема ТРАСЕКА, на міжнародному рівні – в рамках міжнародних транспортних організацій, угод та конвенцій, ратифікованих сторонами.

Наприкінці 2011 року було також створено додатковий багатосторонній формат взаємодії з питань транспорту – Панель з питань транспорту Східного партнерства (Тематична платформа № 2 «Економічна інтеграція та наближення до політик ЄС»), засідання якої проводяться двічі на рік.

Важливим кроком у напряму посилення інтеграції між ЄС та країнами Східного партнерства стало створення спільної транспортної мережі між ЄС та його східними сусідами 9 жовтня 2013 р. у Люксембурзі під час зустрічі Міністрів транспорту Східного партнерства. Регіональна транспортна мережа Східного партнерства, схвалена міністрами, визначає найважливіші транспортні поєднання між ЄС та його східними сусідами, включаючи Україну. Мережу було розроблено у відповідності до поєднань TEN-T в Литві, Латвії, Польщі та інших країнах-членах ЄС.

21 червня 2016 року в Роттердамі міністрами транспорту країн Східного партнерства, країн-членів ЄС та Європейською Комісією ухвалено рішення щодо поширення Транс’європейської транспортної мережі (TEN-T) на сусідні з ЄС країни, в тому числі Україну. Транспортні сполучення та вузли, зображені на мапі транс’європейських транспортних коридорів ґрунтуються на всеохоплюючій та базовій мережах (comprehensive and core network), затверджених Регламентом № 1315/2013 Європейського Парламенту та Ради про керівні принципи розвитку Транс’європейської транспортної мережі.

24 листопада 2017 року Міністр закордонних справ України П.Клімкін та Високий представник ЄС Ф.Могеріні підписали «Взаєморозуміння високого рівня між Україною та ЄС про поширення індикативних карт Європейської транспортної мережі TEN-T на Україну».

У грудні 2018 року ухвалено Індикативний інвестиційний план дій держав СхП у рамках TEN-T, який включив пакетні інвестиційні пропозиції та потреби цих країн з модернізації транспортної інфраструктури. На основі цього Плану держави СхП формулюють проектні пропозиції для отримання фінансування у європейських та світових фінансових інституціях. Україна запланувала модернізацію транспортної інфраструктури у рамках цього плану на загальну суму близько 4,5 млрд. євро. 

Одним з цільових форматів співпраці з ЄС є щорічні засідання на рівні міністрів з питань розвитку річки Дунай. Останнє Четверте засідання відбулось 3 грудня 2018 року у м. Брюссель, за підсумками якого було підписано Висновки щодо ефективного відновлення та технічного обслуговування інфраструктури водних шляхів на р. Дунай та її судноплавних притоках.


Угода між Україною та ЄС про Спільний авіаційний простір

28 листопада 2013 р. Україна та ЄС парафували Угоду про Спільний авіаційний простір в рамках Вільнюського саміту «Східного партнерства». Ця угода визначає шлях створення спільного авіаційного простору між Україною та ЄС на основі спільних та надійних стандартів у сфері безпеки польотів та управління повітряним рухом. Вона сприятиме розширенню доступу до ринку та запропонує нові комерційні можливості для споживачів і авіаліній обох сторін. Підписання Угоди про САП очікується протягом року, після завершення всіх внутрішньодержавних процедур у державах-членах ЄС.

Угода між Україною та Європейським Співтовариством про певні аспекти повітряного сполучення  на сьогодні є ключовим документом в авіаційній сфері між Україною та ЄС.

Останнім часом багато пасажирів, у тому числі з України, зіткнулися зі скасуваннями авіаперельотів, квитків та іншими ускладненнями подорожей через пандемію COVID-19.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux