• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Огляд ЗМІ за 11.06.2012
Опубліковано 11 червня 2012 року о 12:31

Тематика ЄВРО-2012 протягом минулого тижня досить активно обговорювалася в європейських ЗМІ. Спектр тональностей повідомлень дуже широкий: від «бойкотування» англійським урядом та членами урядів інших країн матчів в Україні і проблем «расизму» у Східній Європі до констатації факту повної готовності Польщі та України до проведення чемпіонату. Негативні повідомлення кількісно суттєво переважали позитивні. Водночас, варто відзначити, що з початком ЄВРО 2012 та приїздом вболівальників та кореспондентів європейських ЗМІ в Україну, риторика репортажів починає покращуватися. Акцент робиться не стільки на політичних справах, скільки на фінансових аспектах чемпіонату, зокрема, чи зможуть вкладені інвестиції окупитися, а також на переважно позитивних враженнях від міжлюдських контактів.

Тема «бойкотування» ЄВРО 2012 та проблем «расизму» в Україні та Польщі піднялася з «легкої руки» британських ЗМІ, зокрема «Гардіан» та «ВВС», а саме з сюжету «Стадіони ненависті»[1]. Пізніше в самих британських ЗМІ пройшла інформація, з посиланням на українських і на польських посадовців, що сюжети про спалахи расизму є сфабрикованими. Зокрема, брюссельський «ЄврАктів» з посиланням на представника МВС України при ПУ при ЄС В.Ридвана у статті «Україна відкидає звинувачення про расизм на стадіонах»[2] повідомляє, що продемонстрований в ефірі британського ВВС сюжет є «провокацією». Попри те, що сюжет на «ВВС» доволі широко критикувався не тільки представниками України і Польщі, але й інших країн, негативні повідомлення про расизм в Україні розійшлися в європейській пресі дуже широко.

Бельгійське радіо в Брюсселі перед початком чемпіонату транслювало різко негативні повідомлення про «катастрофічний» імідж країни, в яких, окрім расизму, згадувалися також проблемна ситуація з ВІЛ/СНІД та справа Ю.Тимошенко. Водночас, під час прямого включення студії в Брюсселі з кореспондентом бельгійського радіо RTBF в Україні повідомлення про стан готовності України були цілком збалансованими. Зокрема, зазначалося, що Україна готова до чемпіонату. На запитання ведучого, яка насправді ситуація з расизмом в країні, журналіст повідомив, що Україна залишається консервативною країною, не знайомою з феноменом масової імміграції. За оцінками кореспондента, певна нетолерантність є, але насилля, про яке повідомляли британські ЗМІ, немає. Бельгійське радіо цікавилося також фінансовими аспектами підготовки до ЄВРО, і зокрема тим, наскільки дорого коштуватиме свято футболу українцям. Кореспондент відзначив, що з майже 10 млрд. євро, витрачених Україною на ЄВРО, 80% доведеться покривати українським платникам податків. Варто відзначити, що питання про політичну ситуацію, зокрема справу Тимошенко, було порушене в останню чергу.

Також певним чином змінило риторику і німецьке видання «Шпігель», зокрема його міжнародна англомовна он-лайнова версія. На відміну від звичних критичних повідомлень про Україну в контексті справи Ю.Тимошенко та корупції у владі, видання звертається до молодого покоління поляків та українців, які покладають великі сподівання на ЄВРО 2012. «Ті, що заходять у один з внутрішніх двориків на вул.Володимирівській в Києві, почуваються як подорожуючі у часі. Інший світ української столиці, з її корумпованими апаратчиками, безпринципними олігархами та гучними заголовками про порушення прав людини, залишається позаду. Тут всередині вони знаходять хіпову кав’ярню, як це могло б бути у Берліні або Стокгольмі». Публікація побудована на коротких інтерв’ю з українськими та польськими студентами та їх очікуваннями від життя[3]. Варто уваги те, що українські студенти, опитані «Шпігелем», висловлюються за європейський стиль життя, прагнуть використати шанс ЄВРО 2012, щоб показати Україну світові, а також майже не вдаються у політичні дискусії, виважено оцінюють дії попереднього та діючого урядів. Інколи в тональності висловлювань студентів трапляються міграційні настрої.

Загальноєвропейський канал «Євроньюз» у сюжеті про початок чемпіонату зазначає, що повідомлення про расизм в Польщі та Україні є перебільшеними. «Місцеві антирасистські групи зазначають, що такої проблеми немає». Також журналісти каналу констатують, що ті, хто пророкував Польщі та Україні проблеми з організацією чемпіонату, помилилися. «Обидві нації довели, що їхні наклепники неправі. З турніром все гаразд і він готовий розпочатися. Він також увійде в історію як перший європейський чемпіонат, що відбувається у колишньому Східному блоці», - повідомляється в сюжеті «Євроньюз» від 8 червня. У пізнішому сюжеті телеканал привертає увагу натомість до секс-індустрії в Україні та Польщі. У сюжеті зазначається, що кількість залучених до проституції жінок в Україні, за оцінками неурядових організацій, становить від 63 до 93 тис. Офіційні оцінки – близько 12 тис. Однією з найбільших проблем у цьому зв’язку є те, що Україна є країною з найвищими в Європі показниками щодо кількості ВІЛ-інфікованих людей – майже 1,5% населення. Серед проституток показник є найвищим, повідомляє телеканал.

Блог британського «Файненшл Таймс» також переключає увагу з політичних аспектів і фокусується на питаннях готовності інфраструктури України та фінансових аспектах. «Декілька сучасних південнокорейських потягів вже курсує між містами. Нові автобуси, трамваї та тролейбуси були закуплені на заміну радянським реліктам», - пише у блозі Р.Олеарчик. Звертаючись до піднятого у пресі декілька місяців тому питання надзвичайно завищених цін на готелі та відповідну критику УЄФА, блогер констатує, що «нечисленні європейські фанати, які прибули в Київ з Данії та Швеції», не бачать проблем. «Наприклад, в п’ятницю два відвідувачі з Данії сказали, що вони платять за ніч у гуртожитку приблизно 15 доларів та задоволені поселенням». Водночас, на думку автора, справжнім питанням є те, що отримає Україна в результаті проведення ЄВРО 2012: владу звинувачують у корупції та перевитратах, а суспільство веде дебати щодо того, чи зможе Україна окупити масивні інвестиції.

Натомість «Файненшл Таймс» напередодні ЄВРО 2012 дав розширений аналіз політичної ситуації в Україні. У статті «Гіркий кінець помаранчевої ери», аналізуючи розвиток політичних подій в Україні з часів помаранчевої революції до сьогоднішнього дня, газета пише, що ЄВРО 2012 «тільки підкреслить, наскільки сильно Україна збилася з курсу за часів перебування у владі Президента В.Януковича». Частина провини за це лежить і на самій Ю.Тимошенко, визнає британське видання. Зокрема, її уряд «не функціонував» через боротьбу з В.Ющенком, корупція була такою самою, як і за попередників, реформи не здійснювалися. Інша частина провини – на ЄС, який ніколи так і не запропонував перспективу членства Україні. Водночас, попри неоднозначне минуле Ю.Тимошенко та її «туманні» газові справи у 1990-х роках, її засудження розглядається ЄС та США як спроба усунути конкурента. Парламентські вибори стануть вирішальними, вважає редакція. За оцінками видання, протестні настрої населення зростають, але тільки жовтень місяць покаже, чи це не перебільшена оцінка.

Поєднати спорт, історію та політику намагається також французьке інформагентство «Франс Пресс» у матеріалі «Футбол: привиди минулого та майбутнього переслідують ЄВРО 2012»[4]. Приймаюча ЄВРО 2012 країна Україна постійно наголошувала, пише інформагентство, що не можна змішувати спорт і політику, відповідаючи на погрози європейських лідерів бойкотувати ігри через ставлення до ув’язненої опозиціонерки. Але історія та геополітика – невід’ємна ознака чемпіонату, зазначає агентство напередодні гри збірних Польщі та Росії. Посилаючись на болісні та іноді криваві моменти історії між двома країнами, агентство, втім, зазначає, що звісно минули ті часи, коли збірні відмовлялися грати одна проти одної через геополітичні чи ідеологічні підстави. Водночас, продовжує «Франс Прес», Німеччина, яка також є одним з фаворитів ЄВРО 2012, досі сприймається в Польщі крізь призму злочинів Другої світової війни. Схожі «привиди» можуть виникнути і в Україні, якщо Німеччині вдасться пройти до фіналу і доведеться грати в Києві, адже столиця України зазнала великих руйнувань та була окупована нацистами, а в Бабиному Яру в Києві близько 34 тис. євреїв було розстріляно в один день. «Російський імперський привид» ходить слідом за Україною, де у Львові кореспондент «Франс Прес» став свідком демонстрації на захист української мови. «Минуле під час ЄВРО 2012 є неминучим», - підсумовується у публікації.

У попередньому репортажі зі Львова «Франс Прес» повідомляє про використання ЄВРО 2012 як зручної платформи для проведення різноманітних політичних акцій: від захисту каплиці монахами греко-католиками від дій мерії, закликів до боротьби проти наркотиків та «європейських законів, що підтримують гомосексуалістів» до акцій проти російської мови та на підтримку Ю.Тимошенко.

Європейські ЗМІ Брюсселя, такі як «ІюОбзервер», «ЄврАктів», «Європолітікс», «Юропіан Войс», «Парламент» не висвітлювали початок та перебіг ЄВРО 2012, фокусуючись натомість на політичних питаннях, таких як призначення представників Європейського парламенту для моніторингу касаційного розгляду справи колишнього прем’єр-міністра Ю.Тимошенко.

laquo;Місцеві антирасистські групи зазначають, що такої проблеми немає

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux