• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
СПІЛЬНА ЗАЯВА Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана і Високого представника ЄС із закордонних справ і безпекової політики Федеріки Могеріні за результатами 4-го засідання Ради асоціації між Україною та Європейським Союзом
Опубліковано 08 грудня 2017 року о 12:40

СПІЛЬНА ЗАЯВА
Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана і Високого представника ЄС із закордонних справ і безпекової політики Федеріки Могеріні за результатами 4-го засідання Ради асоціації між Україною та Європейським Союзом
8 грудня 2017 року в Брюсселі Україна та Європейський Союз провели четверте засідання Ради асоціації. Це – перше засідання Ради асоціації з часу набрання чинності Угодою про асоціацію між Україною та ЄС (включаючи Поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі) 1 вересня 2017 року, а також з часу запровадження 11 червня 2017 року безвізового режиму для громадян України, які подорожують до Європейського Союзу.
Рада асоціації підтвердила зобов’язання політичної асоціації та економічної інтеграції між Україною та Європейським Союзом на основі загальних цінностей демократії, верховенства права та прав людини. Рада асоціації привітала прогрес у проведенні комплексної програми реформ, що здійснюється незважаючи на існування серйозних безпекових викликів, та оцінила кроки щодо імплементації Угоди про асоціацію, підкресливши необхідність активізації зусиль з реформування. Рада асоціації привітала створення Україною інституційної та правової основи для посилення імплементації, координації та контролю за виконанням Угоди про асоціацію, включаючи новий урядовий План дій, і сподівається на запуск онлайн-інструменту моніторингу "Пульс Угоди".
Рада асоціації розглянула та обговорила шляхи подальшого просування реформ, що були спільно визначені Україною та ЄС в Порядку денного асоціації, вітаючи прогрес з децентралізації, реформи державного управління, прийняття в першому читанні виборчого кодексу та закону про приватизацію. ЄС привітав ухвалення законодавства щодо фінансування охорони здоров’я, закликавши Україну продовжувати впровадження реформування сфер громадського здоров’я та охорони здоров'я, висловивши підтримку зусиллям Уряду на цьому шляху. ЄС також відзначив низку амбітних реформ, розпочатих Урядом у соціальній сфері (включаючи пенсійне забезпечення) з метою підвищення рівня життя громадян України. ЄС підтвердив свою підтримку значним зусиллям України з проведення реформ, зокрема надання фінансової допомоги, обумовленої конкретним прогресом у реалізації реформ.
Рада асоціації обговорила пропозицію України щодо підготовки заходів з подальшої інтеграції України до Енергетичного Союзу ЄС, Єдиного цифрового ринку, а також Митного союзу між Україною та ЄС.
Рада асоціації сподівається на ухвалення нового Трудового кодексу України, а також на ратифікацію Стамбульської конвенції про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок та насильством в сім'ї. Рада асоціації взяла до уваги модернізацію Україною систем освіти, науки та інновацій, а також підвищення їхньої якості та конкурентоспроможності. Рада асоціації погодилася, що стосується нового Закону України про освіту, з необхідністю забезпечити повагу до прав, якими вже користуються особи, що належать до національних меншин, як це закріплено у конвенціях ООН і Ради Європи та відповідних протоколах, а також недискримінацію осіб, які належать до меншин, та повагу до різноманіття, повністю враховуючи оцінку органів Ради Європи. Рада асоціації підкреслила важливість свободи ЗМІ та плюралістичного середовища для ЗМІ, з належною увагою до пропорційності застосування заходів із захисту національної безпеки, а також погодилася з необхідністю забезпечення адекватних ресурсів для громадського мовлення. Україна та ЄС домовилися активізувати свої комунікаційні зусилля, зокрема через нещодавно створену неформальну робочу групу зі стратегічних комунікацій, спрямовані на висвітлення широкомасштабної програми реформ і можливостей, що надаються громадянам України Угодою про асоціацію, а також з метою боротьби з дезінформаційними кампаніями.
Рада Асоціації привітала прогрес у здійсненні судової реформи, включаючи запуск нового Верховного суду, а також у боротьбі з корупцією, погоджуючись із необхідністю продовження важливих зусиль у цій сфері та нагадуючи про потребу забезпечити необхідну незалежність, повну ефективність та достатні ресурси для спеціалізованих антикорупційних установ. Рада асоціації наголосила на важливості створення спеціалізованого антикорупційного суду в Україні та забезпечення його повної незалежності, а також ефективного механізму для перевірки електронного декларування доходів та подальшого повернення активів. Рада асоціації визнала значну роботу, проведену Національним антикорупційним бюро (НАБУ) з розслідування випадків корупції на високому рівні та погодилася з необхідністю продовження реалізації судової реформи. Рада асоціації високо оцінила загальну прозорість процесу відбору суддів до нового Верховного Суду, підкресливши необхідність формування громадської довіри шляхом адекватного врахування питання про чесність при відборі суддів. Рада асоціації привітала ключову роль громадянського суспільства у боротьбі з корупцією серед інших реформ та погодилася з тим, що вимоги до подання антикорупційними НУО декларацій про доходи повинні бути скасовані, а правила прозорості фінансової відповідальності НУО повинні бути приведені у відповідність до стандартів Ради Європи та інших міжнародних стандартів. Вони погодились прискорити реформу цивільного сектору безпеки, вітаючи підтримку, надану Консультативною місією Європейського Союзу з реформування цивільного сектору безпеки України (КМЄС в Україні). Рада асоціації підтвердила взаємну зацікавленість у подальшому зміцненні співробітництва між Україною та ЄС у сфері безпеки, зокрема в сфері інтегрованого управління кордонами, та вирішенні таких проблем як нелегальна міграція, тероризм, кіберзлочинність, відмивання грошей, торгівля людьми, розшук та повернення активів, контрабанда та незаконна торгівля, а також участь України, в разі необхідності, в ініціативах ЄС у цій сфері. Сторони погодилися з важливістю проекту Закону України "Про національну безпеку", висловивши сподівання на його прийняття.
ЄС високо оцінив здійснення Україною надійної макроекономічної політики та її зусилля щодо відновлення довіри до фінансового сектора. Рада асоціації погодилася з необхідністю сприятливого та надійного інвестиційного і бізнес-клімату, включаючи підтримку розвитку малого та середнього бізнесу в Україні, подальше зменшення регуляторного тягаря для бізнесу та розвиток доступу до фінансування. ЄС закликав до подальших зусиль у реформуванні державних підприємств та прогресу у земельній реформі.
Рада асоціації відзначила важливість подальшого поступу у реформуванні енергетичного сектору, одночасно підтверджуючи роль України як країни – довгострокового стратегічного партнера у сфері транзиту газу та ключового партнера для Європейського Союзу в цій сфері. ЄС підтвердив готовність продовжувати співпрацю щодо спільної модернізації та експлуатації української газотранспортної системи та сховищ та наголосив на необхідності завершення реформування газового сектора. Рада асоціації підкреслила потенціал енергоефективності для забезпечення енергетичної безпеки України та узгодила необхідність швидкого впровадження відповідного законодавства та Фонду енергоефективності. Україна також погодилася з необхідністю досягнення швидкого прогресу у розукрупненні НАК "Нафтогаз" та вдосконаленні управління енергетичним регулятором. Рада асоціації привітала поточне та майбутнє співробітництво в галузі енергетики на основі принципів солідарності та довіри.
Рада асоціації підкреслила важливість якомога швидшого підписання Угоди між Україною та ЄС про спільний авіаційний простір, як це зазначено в Угоді про асоціацію.
Рада асоціації також привітала підписання обома сторонами Взаєморозуміння високого рівня, що відкриває шлях до поширення ключової Транс'європейської транспортної мережі (ТEN-Т) (дорожньої та залізничної) на Україну та підтвердила важливість включення внутрішніх водних шляхів України до мережі ТEN-Т, на основі прогресу, якого має досягти Україна щодо дотримання міжнародних природоохоронних конвенцій.
Рада асоціації також відзначила значний потенціал співпраці між Україною та ЄС, щоб поширити на Україну переваги Єдиного цифрового ринку ЄС у відповідності до пріоритетів, викладених у Декларації 2-ї Міністерської зустрічі ініціативи "Східне партнерство" з питань цифрової економіки (5 жовтня 2017 року, м. Таллінн), включаючи збільшення доступу до високошвидкісного широкосмугового доступу, зменшення тарифів на роумінг, координацію політики використання радіочастотного спектру та створення нових робочих місць у сферах цифрової економіки.
Рада асоціації також позитивно відзначила започаткування в березні 2017 року Промислового діалогу Україна-ЄС високого рівня, який сприятиме подальшій економічній інтеграції між Україною та ЄС шляхом створення умов для посиленого співробітництва між підприємствами України та ЄС в рамках світових, європейських та регіональних ланцюжків постачання, а також заохочення обмінів з їхніми партнерами з ЄС.
Рада асоціації висловила очікування щодо представлення Україною прогресу в реалізації своєї програми реформ під час конференції з питань реформ в Україні, яка відбудеться в Копенгагені.
Рада асоціації привітала зростання двосторонньої торгівлі між Україною та ЄС, відзначаючи збільшення обсягу торгівлі на 27 % протягом перших восьми місяців 2017 року порівняно з аналогічним періодом минулого року, та введення в дію додаткових автономних торговельних преференцій, запропонованих ЄС Україні. Обидві сторони погодилися зосередити зусилля на ефективній та своєчасній імплементації Поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі, в тому числі щодо запровадження митних процедур, що сприяють торгівлі, прийняття санітарних та фітосанітарних заходів, технічних регламентів і стандартів, що забезпечують безпеку продуктів для споживачів України та ЄС. Також було досягнуто домовленості зосередити зусилля на реформуванні систем державних закупівель, щоб заощадити гроші платників податків, і захисті прав інтелектуальної власності, сприяючи розвитку креативних індустрій. ЄС закликав Україну продовжувати боротьбу з корупцією та прихованими інтересами для якнайшвидшого покращення ділового та інвестиційного клімату, а також якнайшвидше усунути торговельні подразники, такі як заборона на експорт деревини.
З метою ефективного виконання Угоди про асоціацію Рада Асоціації погодилася активізувати діалог між сторонами щодо оновлення додатків та прийняття ще несхвалених дорожніх карт з адаптації законодавства, як це передбачено Угодою.
ЄС підтвердив рішучу підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, поділяючи занепокоєння щодо погіршення безпекової ситуації на сході України. ЄС підтвердив свою підтримку зусиллям, спрямованим на стале та мирне врегулювання конфлікту на сході України, включаючи роботу в Нормандському форматі та в рамках Тристоронньої контактної групи. Рада асоціації погодилася з необхідністю повної імплементації Мінських домовленостей всіма сторонами, підкреслюючи в цьому контексті відповідальність Росії. Україна підкреслила необхідність посилення міжнародного залучення до мирного врегулюванні ситуації на Донбасі та, зокрема, представила своє бачення можливої майбутньої міжнародної операції ООН з підтримання миру та безпеки. ЄС нагадав, що тривалість економічних санкцій проти Російської Федерації залишається прив’язаною до повної імплементації Мінських домовленостей. Рада асоціації наголосила на важливості забезпечення повного, безпечного та безперешкодного доступу Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ (СММ) при забезпеченні безпеки її спостерігачів та обладнання.

Рада асоціації ще раз із занепокоєнням відзначила погіршення гуманітарної ситуації в районі конфлікту та збільшення кількості порушень режиму припинення вогню, в тому числі із застосуванням важкої зброї, особливо в цивільних та житлових районах. Рада асоціації засудила погіршення ситуації з правами людини в тимчасово непідконтрольних Уряду України районах Донецької та Луганської областей. ЄС нагадав про свою готовність відігравати важливу роль у зусиллях з якнайшвидшого відновлення та відбудови. Рада асоціації визнала необхідність підтримання соціально-економічних зв'язків між територіями, що тимчасово не контролюються Урядом України, та іншими територіями України з метою забезпечення постачання води, енергоносіїв та надання всіх необхідних комунальних послуг через лінію зіткнення, пом'якшення екологічних ризиків, зокрема, шляхом створення зони безпеки навколо критичної цивільної інфраструктури та надання сприяння переміщенню людей і товарів. Рада асоціації привітала роботу Уряду України в цьому напрямку.

ЄС підтвердив свою політику невизнання незаконної анексії Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Україна представила свою ініціативу щодо започаткування міжнародної Групи друзів українського Криму. Рада асоціації засудила триваючу мілітаризацію Росією півострова та погіршення ситуації у сфері прав людини, в тому числі заборону на діяльність органу самоврядування кримських татар (Меджлісу) та переслідування тих, хто не визнає незаконну анексію. Рада асоціації закликала до негайного звільнення всіх незаконно затриманих громадян України на незаконно анексованому півострові та в Росії.
Рада асоціації позитивно відзначила широку співпрацю між Україною та ЄС у сфері Спільної зовнішньої та безпекової політики ЄС, відзначивши, зокрема, високий рівень приєднання України до заяв та декларацій ЄС щодо міжнародних та регіональних питань, а також участь України в бойових тактичних групах ЄС. ЄС привітав значний прогрес у виконанні Адміністративної угоди між Міністерством оборони України та Європейським оборонним агентством.
Рада асоціації закликала всі держави сприяти розслідуванню та кримінальному переслідуванню відповідальних за збиття рейсу MH17 з метою їх притягнення до відповідальності, відповідно до вимог Резолюції РБ ООН 2166.

Рада асоціації взяла до уваги підсумки 5-го Саміту Східного партнерства в Брюсселі. ЄС привітав активну участь України в рамках Східного партнерства, що є важливим виміром Європейської політики сусідства (ЄПС). Рада асоціації також відзначила своєчасність залучення, зберігаючи інклюзивний характер СхП, України та інших асоційованих партнерів до спільних обговорень про прогрес, можливості та виклики стосовно реформ, пов'язаних з асоціацією, на прохання цих партнерів та з метою сприяння повній імплементації УА/ПВЗВТ.

Рада асоціації привітала підписання:
- Угоди про фінансування програми ЄС з підтримки Сходу України, внесок у розмірі 50 млн євро на зміцнення місцевого самоврядування, відновлення економіки, безпеку громади та соціальну взаємодію у підконтрольних Уряду України районах Донецької та Луганської областей;
- Угоду про фінансування з метою спрощення участі України в Стратегії ЄС для Дунайського регіону та забезпечення повної інтеграції в Дунайську транснаціональну програму з метою сприяння сталому економічному зростанню та співробітництву в Дунайському басейні.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux