• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Леонід Кожара в Брюсселі дав інтерв'ю "Уолл Стріт Джорнал"
Опубліковано 31 січня 2013 року о 18:05

В інтерв’ю Леонід Кожара зазначив, що Україна не платитиме 7 млрд. доларів за рахунком, виставленим  «Газпромом» "Нафтогазу". Він також  попередив, що у разі якщо Росія  не зменшить  ціну на газ для України, вона втратить ключовий ринок для експорту. 

Неофіційний переклад з англійської 

 

«Україна заявляє, що відкрита до збільшення цін на газ

Лоранс Норман та Джеймс Марсон

Уолл Стріт Джорнал

Брюссель – Уряд України відкритий до підняття цін на газ для деяких споживачів, - заявив в коментарях міністр закордонних справ країни у середу, що свідчить про те, що один з основних каменів спотикання на шляху нової угоди про позику від МВФ може бути усунений.

В інтерв’ю «Dow Jones Newswires» та «The Wall Street Journal» Леонід Кожара також сказав, що Україна не платитиме 7 млрд. доларів за рахунком, виставленим російським енергетичним гігантом «Газпромом» українській державній енергетичній компанії цього тижня. Він попередив Росію, що у разі якщо вона не зменшить ціну на газ для України, вона втратить ключовий ринок для експорту.

Дводенний візит Кожари до Брюсселя відбувається на наступний день після прибуття до України місії МВФ для підготовки переговорів про позику. Міністр економіки України в середу висловив сумніви щодо вірогідності швидкого досягнення домовленості по програмі позики обсягом, за сподіваннями Києва, у 15,4 млрд. доларів, зазначивши, що місія МВФ спочатку «вивчить ситуацію в Україні», повідомило агентство «Інтерфакс-Україна».

Але коментарі Л.Кожари є на цей час найчіткішим сигналом про те, що уряд може піти на поступки у питанні піднятті цін на газ, що раніше відкидалося. 

"Український уряд готовий вести переговори з усіх питань, включно з цінами на газ на споживчому ринку», - зазначив він. На запитання, чи готовий уряд здійснити кроки у питанні внутрішніх цін на газ, пан Кожара сказав «так».

Це питання переслідує історію відносин України з МВФ. Воно призвело до  призупинення попередньої угоди у 2011 році.

Україна щороку витрачає мільярди доларів, продаючи споживачам російський газ за пільговими цінами. МВФ наголошує, що скасування цих субсидій послабить бюджетне навантаження та сприятиме більшій енергоефективності.

МВФ може все ще висунути Україні інші важкі вимоги, зокрема подальше скорочення бюджетних витрат та більш гнучкий курс валюти. Уряд цього року має сплатити 9 млрд.доларів за борговими зобов’язаннями, половину з яких – на користь МВФ.

Вимога «Газпрому» цього тижня про сплату НАК «Нафтогазом» 7 млрд. доларів через закупку менших, ніж домовлено, обсягів російського газу, може потенційно зашкодити домовленості з МВФ. Аналітики зазначають, що рахунок може бути спробою Кремля посилити тиск на Україну, яка вже місяцями намагається отримати знижку на ціну на газ. В обмін Росія вимагає більш тісні економічні та політичні зв’язки.

Рахунок «Газпрому» надійшов через декілька днів після того, як Україна підписала угоду на 10 млрд.доларів з Royal Dutch Shell PLC для розвитку сланцевого газу в країні – останній з кроків уряду у намаганні диверсифікувати постачання енергоресурсів для зменшення залежності від Росії.

Енергетичне питання є вирішальним питанням в часи, коли перед Києвом стоїть важкий вибір – чи поглиблювати зв’язки із Заходом, яким зашкодив  судовий процес та ув’язнення колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, чи повернутися ближче до Росії.  До цього часу Київ витримав російський тиск щодо вступу до Євразійського митного союзу під проводом Москви, зазначаючи, що це не дозволить укласти торговельну та політичну угоду з Європейським Союзом, призупинену у 2011 році.

ЄС та Україна, чиї президенти зустрінуться в Брюсселі на саміті наступного місяця, сподіваються заключити торговельну угоду у листопаді.

Кожара підкреслив, що українсько-російські зв’язки залишаються «міцними». За його словами, уряд сподівається знайти вирішення питанню імпорту газу на переговорах за закритими дверима.

Але він сказав, що Україна не буде платити по рахунку.

«Ми не визнали рахунок як такий», - сказав він, додаючи «ми не збираємося платити».

Міністр закордонних справ сказав, що часті розбіжності через імпорт газу стоять на шляху тіснішим зв’язкам з Росією.

«Цей уряд довів, що ми можемо протистояти будь-якому тиску», - сказав він.

Він попередив, що якщо Росія не проявить гнучкість у питанні ціни на газ, не тільки Київ розгляне можливість звернення до міжнародного арбітражу, але й Москва може поступово втратити одного зі своїх найбільших ринків експорту газу.

«Сьогодні у нас набагато більше енергоресурсів, і говорячи відверто… російський газ не буде потрібен через декілька років. Якщо Росія хоче цього, Росія це отримає», - сказав він. «Це просто. Україна не може дозволити собі газ за 500 доларів за 1000м3. Ми хочемо принаймні таку ціну, за якою Росія продає газ в Німеччині». 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux