• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Інтерв'ю Представника України при ЄС К.Єлісєєв агентству Agence Europe
Опубліковано 18 жовтня 2012 року о 13:17

AGENCE EUROPE, 17/10/2012 – Посол України при ЄС Костянтин Єлісєєв дав інтерв’юEUROPE у вівторок 16 жовтня. Йшлося про угоду про асоціацію, парламентські вибори 28 жовтня, енергетику та торгівлю (інтерв’ю взяли Каміль Жессан та Еммануель Агрі).

Agence Europe: Який загалом стан відносин України з ЄС?

К.Єлісєєв: Наші відносини тісні, конструктивні, глибокі та багатообіцяючі. Я б охарактеризував їх на даний час як момент істини у питанні підписання Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Насамперед йдеться про те, коли угода, яку ми парафували у березні цього року, може бути підписана. Ми очікуємо рішення європейської сторони.

AE: Чи розумієте Ви, чому ЄС не хоче підписувати цю Угоду?

К.Єлісєєв: ЄС вагається щодо того, коли її треба підписувати. Україна готова це зробити в будь-який момент. Чим раніше, тим краще. За даних обставин ЄС має продемонструвати гостроту свого стратегічного бачення. Я не розумію, чому ЄС вагається. Ми 5 років вели переговори щодо угоди, яка є найбільш амбіційною угодою, що ЄС коли-небудь укладав з третьою країною. Угода надасть потужного стимулу модернізації України: як економіки, так і суспільства. Ми могли б її використати як важливий реальний, а не абстрактний, інструмент інтеграції України до ЄС. Реформуванням України через успішну імплементацію Угоди про асоціацію ми створимо надійну основу для майбутньої заявки на членство. Ідеально, вона закладе перспективу, за якою членство буде неминучим. Головною метою угоди є наближення України до європейських цінностей. Це має бути метою Угоди, а не передумовою її укладення.

AE: ЄС спостерігає за виборами в Україні і видається занепокоєним. Чи Ви розумієте занепокоєння ЄС?

К.Єлісєєв: Я переконаний, що ми гідно та успішно пройдемо цей тест, тому що у нас є міцна юридична база для вільних та чесних виборів, закладена законом, прийнятим українським Парламентом у листопаді 2011 року. Наш Уряд чітко заявив, що він відкритий до міжнародного моніторингу парламентських виборів. В результаті ми очікуємо на 5000 міжнародних спостерігачів з різних інституцій, що будуть спостерігати за виборами. В той самий час ми задоволені тим, що ЄС уважно слідкує за виборами. Для мене – це політичний сигнал, що ЄС дійсно хоче побачити в Україні вільні та чесні вибори. Втім, я закликаю ЄС бути відповідальним і не основувати власні висновки на поверховому аналізі поточних політичних баталій в Україні.

AE: Чи можуть вибори бути вільними, якщо люди з опозиції у в’язниці? У цьому зв’язку справа Ю.Тимошенко викликає велике занепокоєння в ЄС …

К.Єлісєєв: Питання не в справі Тимошенко. Питання у так званому «вибірковому правосудді», як каже нам сторона ЄС. Це справжній виклик, на якому ми концентруємо наші зусилля, що включають реформу судової та конституційної системи. Наразі в Україні триває справжнє змагання. Опозиція вирішила брати участь у виборах і погодилася на правила гри. Одночасно, атмосфера виборів змагальна, зі справжніми демократичними дебатами по телебаченню і в мас-медіа. Знов-таки, судити чи наперед визначати, що вибори не будуть вільними та чесними, є неправильним. Давайте дочекаємося 28 жовтня. Незважаючи на результати, я впевнений, що вибори відповідатимуть міжнародним стандартам.

AE: Минулого місяця Президент Польщі Коморовський зазначив, що Києву треба обрати між ЄС та Росією. Отже, ваш вибір, схоже, - це ЄС?

К.Єлісєєв: Мене трохи вражає така філософія. Моя відповідь проста: давайте підпишемо угоду про асоціацію. На мій погляд, зараз саме ЄС має показати, що він дійсно переживає за майбутнє України. Відповідно до закону, схваленого два роки тому українським парламентом, нашим основним пріоритетом у внутрішній та зовнішній політиці є європейська інтеграція. І ми вже платимо за наш європейський вибір, переплачуючи за російський газ. Ми повністю відкинули ідею, запропоновану Москвою, щодо вступу у митний союз з Росією (плюс Білоруссю та Казахстаном) для отримання дешевшого газу. Знов-таки: підписання Угоди про асоціацію покладе край спекуляціям довкола політичного шляху України – чи йти на Схід, чи на Захід. Україна намагається йти назустріч ЄС.

AE: Якими є ваші відносини з Європейською службою зовнішньої діяльності, Високим представником К.Ештон та Комісаром ЄС з питань розширення Ш.Фюле?

К.Єлісєєв: Я хочу підкреслити важливу роль та лідерство Комісара Фюле у наближенні України до ЄС, у просуванні та стимулюванні внутрішніх реформ в країні. Він дуже відданий європейському майбутньому України. Щодо Кетрін Ештон, то вона ніколи не була в Україні, окрім короткого візиту ввічливості на початку 2010 року одразу після президентських виборів. Всі мої зусилля, спрямовані на глибше залучення її до питань відносин Україна-ЄС, на жаль, не були успішними. Інколи краще побачити, ніж чути про Україну.

AE: Відносно енергетики: якими будуть наступні етапи процесу модернізації ГТС в Україні?

К.Єлісєєв: У відповідності до заяви, підписаної у березні 2009 року, модернізація української ГТС є пріоритетом як для ЄС, так і для України. Незабаром ми з ЄС завершимо підготовчу роботу для підписання документу з міжнародними фінансовими інституціями – ЄБРР, ЄІБ, Світовим Банком – для модернізації газопроводу в Україні. Перший пілотний проект – модернізація ділянки Уренгой-Помари-Ужгород вартістю 308 млн.доларів. Другий проект – модернізація всієї ГТС України, заміна старих компресорних системи і модернізація підземних сховищ на Заході країни. Ми вже інвестували 100 млн.доларів. Водночас у нас є другий пріоритет – це диверсифікація джерел енергопостачання. Саме тому ми зацікавлені у трансанатолійському газопроводі (TANAP), в рамках Південного коридору, і ми пропонуємо з’єднати його з українською ГТС. Третім пріоритетом є ефективне використання енергетики та проекти з енергозбереження.

AE: Чи непокоїть Вас можливий вплив розслідування Європейської Комісії проти Газпрому на постачання газу до України, а також на його транзит цієї зимою до ЄС?

К.Єлісєєв: По-перше, ЄС може покластися на Україну як на стабільну і передбачувану транзиту країну для російського газу до ЄС, особливо у зимовий період. Щоб забезпечити передбачуваність та стабільність постачань російського газу до ЄС, ми вже закачали у наші підземні сховища приблизно 20 млрд. куб. метрів газу. Ми хочемо показати ЄС, що ми серйозно підходимо до наших зобов’язань з транзиту газу. Але мені не хотілося б коментувати розслідування, розпочате Генеральним директоратом Європейської Комісії з питань конкуренції. Давайте дочекаємось результатів.

AE: Україна нещодавно подала заявку на перегляд тарифної лінії в рамках СОТ на основі статті 28 ГАТТ. Партнери по СОТ розкритикували цей крок як такий, що становить загрозу багатосторонній системі торгівлі, а ЄС - як такий, що ставить під загрозу ЗВТ. Чим було викликане таке рішення? Ви усвідомлюєте ці занепокоєння?

К.Єлісєєв: Цей крок ініціювали українські бізнесові кола, їх скарги та побажання не можна ігнорувати. Ми просто передали ці зауваження до СОТ. Ми не порушили жодного правила. Як Ви зазначили, є спеціальна стаття, яка дає нам це право. Питання вдасться нам це чи ні – це інше питання. Але я не думаю, що цей крок ставить під загрозу систему та правила СОТ. Ми працюватимемо в Женеві у конструктивному дусі і в рамках СОТ з тим, щоб знайти прийнятний компроміс. Але я не політизував би занадто це питання. Тому що ЗВТ з ЄС йде набагато далі, ніж регуляції та стандарти СОТ.(CG/EH)

COPYRIGHT AGENCE EUROPE© NOT AVAILABLE FOR RE-DISSEMINATION

Agence Europe,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux