• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Заява Моніторингової місії Європейського Парламенту в Україну від 13 листопада 2013 року
Опубліковано 13 листопада 2013 року о 20:51

Неофіційний переклад

Враховуючи мінливість ситуації стосовно відповідності умовам, необхідним для підписання Угоди про асоціацію між Європейським Союзом, його державами-членами та Україною, включаючи поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі, це є проміжною заявою нашої Місії, а не остаточним звітом.

Ми щойно повернулися з 26-ого візиту Місії в Україну. Ми відзначаємо досягнення значного прогресу у виконанні вищезазначених умов. Водночас, ми з жалем спостерігаємо, що наразі ми ще не маємо можливості констатувати їх повне виконання.

Станом на сьогодні два конкретних законопроекти та один потенційний законопроект, які необхідні для виконання умов, знаходяться на порядку денному Верховної Ради.

Законопроект про прокуратуру та законопроект про внесення змін до закону про парламентські вибори успішно схвалені в першому читанні у Верховній Раді минулої п’ятниці 8 листопада 2013 року за повної підтримки з боку опозиції. Друге та останнє читання цих законопроектів має відбутися наступного тижня на парламентській сесії, яка розпочинається у вівторок 19 листопада 2013 року.

Після кількох місяців роздумів та обговорень різних варіантів Місія запропонувала часткове помилування пані Юлії Тимошенко як найбільш прийнятний шлях для вирішення останньої проблеми вибіркового правосуддя. Цей варіант міг би забезпечити максимальний ефект за мінімальних необхідних зусиль, міг би залежати виключно від повноважень та доброї волі Президента України та не вимагав би делегування відповідальності іншим інституціям чи будь-яких змін до чинного законодавства. Водночас, Президент Віктор Янукович вказав на більшу прийнятність альтернативного шляху схвалення спеціального закону, який дозволив би лікування засуджених осіб закордоном за станом здоров’я та з гуманітарних міркувань, включаючи пані Юлії Тимошенко.

Протягом останніх тижнів кілька законопроектів щодо лікування закордоном були зареєстровані у Верховній Раді, але жодний з них не отримав спільної підтримки влади та опозиції. Тимчасовій робочій групі на чолі з народним депутатом Васильєвим (Партія регіонів) було доручено розробити законопроект на основі консенсусу.

Наразі жодний законопроект не був запропонований Партією регіонів, яка відкидає всі інші існуючі законопроекти. Водночас, пропозиція щодо розробки такого закону походить від Президента України, який особисто підтвердив засобам масової інформації, багатьом главам держав та міністрам закордонних справ Європейського Союзу та представниками Європейського Парламенту та Європейської Комісії намір підписати такий закон, якщо він буде схвалений Верховною Радою.

Час для досягнення відповідності умовам, необхідним для підписання Угоди про асоціацію 29 листопада 2013 року, спливає. Остання парламентська сесія в Україні перед Вільнюсом буде проведена наступного тижня. Вона може стати вирішальною у врегулюванні ситуації, але також ризикує привести її у безвихідь та спровокувати непродуктивний пошук винуватих. Місія закликає всі причетні сторони конструктивно використати цей короткий проміжок часу для віднайдення історичного консенсусу, який забезпечить успішність саміту у Вільнюсі.

Ми відзначаємо хронічний брак впевненості та взаємної довіри між партіями влади та опозиції у Верховній Раді, яка може призвести, у випадку невдачі, до взаємних звинувачень у тому, що на завершальному етапі інша сторона перетворилася на заручника емоцій та чутливості моменту.

У контексті наступного засідання Ради ЄС у закордонних справах 18 листопада 2013 року ми вважаємо, що на даному етапі було б передчасно робити висновок щодо відповідності переліку умов чи, навпаки, що такої відповідності не досягнуто. На нашу зважену думку, питання, що залишилися, можуть бути вирішені у той чи інший спосіб. Вирішальне значення має не здатність забезпечити рішення, а політична воля зробити це. Наступного тижня необхідно знайти таку політичну волю, діяти та забезпечити результат.

Враховуючи викладене вище та рекомендацію Президента Шульца, підтриману одноголосно Конференцією Президентів Європейського Парламенту, було вирішено продовжити мандат Місії до Вільнюського Саміту та доручити Місії повернутися в Україну наступного тижня.

 

Пан Пет КОКС, колишній Президент Європейського Парламенту

Пан Алєксандр КВАСНЄВСКИЙ, колишній Президент Республіки Польща

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux