• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Що значить Україна для ЄС?
Опубліковано 21 квітня 2010 року о 14:50

Що значить Україна для ЄС? - Штефан Фюле, Європейський комісар з розширення та Європейської політики сусідства, спеціально для «Дня» (21.04.2010)

Україна дуже багато важить для ЄС. Вона важлива для ЄС не тільки з географічних, демографічних чи геополітичних причин. Україна має величезний промисловий, економічний та сільськогосподарський потенціал. Її демократичні традиції стають дедалі глибшими. Вона є лідером у регіоні, а відтак її розвиток наступними роками матиме ключовий вплив на країни, які є її сусідами.

Нині Україна перебуває на важливому перехресті свого розвитку. Країна стикається з величезними політичними та економічними викликами. Україна терміново потребує реформаторських кроків, якщо вона прагне забезпечити стабільність та добробут своїх громадян у майбутньому. І хоч відповідальність за впровадження реформ лежить на Президентові України та на новій адміністрації, Європейський Союз також має відіграти свою роль у цьому процесі.

За останні кілька місяців довіра до демократичного розвитку України зросла, зважаючи на те, що президентські вибори в Україні відбулися відповідно до міжнародних стандартів. Вони були дуже вагомим досягненням, що підтверджує рух України за демократичною траєкторією.

Виклики, з якими стикається Україна, є дуже істотними. Першим пріоритетом має бути відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом у рамках домовленостей про надання Україні кредиту стенд-бай. Це завдання не є легким, адже передбачає розв’язання низки пов’язаних реформаторських питань у фіскальній сфері. Йдеться, зокрема, про досягнення домовленостей щодо конфігурації бюджету на 2010 рік, яка би дозволила здійснити контроль над видатками бюджету без провокування подальшого падіння економіки.

Водночас існує термінова потреба у здійсненні подальших кроків у таких украй важливих сферах, як газовий сектор чи рекапіталізація банківського сектору. Потрібні також рішучі дії для боротьби проти корупції, зокрема, за допомогою судової реформи, а також докладання більших зусиль для поліпшення внутрішнього бізнесового та інвестиційного клімату, що нині є надто несприятливим для зовнішніх інвестицій, яких Україна так потребує.

Однак базою для реалізації цих пріоритетів є підвищення політичної стабільності через запровадження конституційної реформи. У цьому контексті дуже важливим є відкритість у проведенні реформи і досягнення тривалого конституційного врегулювання, що витримає перевірку часом.

ЄС готовий взяти на себе практичні та конкретні зобов’язання щодо України. По-перше, тією мірою, якою Україна рухатиметься далі у запровадженні реформ, ЄС готовий надати додаткову макрофінансову допомогу в обсязі 610 млн. євро, щойно Україна відновить співпрацю із МВФ у рамках домовленостей про надання кредиту стенд-бай.

Так само, якщо Україна досягне поступу в реформуванні газової галузі, Європейська комісія здійснить подальші кроки щодо надання пакета підтримки газового сектору України.

Якщо Україна досягне поступу у впровадженні секторальних реформ, ЄС буде готовим відповісти істотною технічною та фінансовою підтримкою. Уже сьогодні ЄС є найбільшим донором України, який від 1991 року надав їй загалом 2,5 млрд. євро.

Водночас ми залишаємося вірними принципові ще більшого поглиблення відносин між нами. Центральним складником цього поглиблення є Угода про асоціацію, включно з її розділом про глибоку та всебічну зону вільної торгівлі. Ця амбітна та далекоглядна угода має величезний потенціал і для поглиблення нашої співпраці на політичному рівні, і для трансформації наших економічних відносин.

Глибока та всебічна зона вільної торгівлі у свій час надасть Україні повний доступ до ринку ЄС, який налічує 500 млн. споживачів. Вона здатна подвоїти експорт України до ЄС. Вона також допоможе закріпити процес упровадження внутрішніх реформ задля створення динамічної економіки, яка здатна конкурувати і на ринках ЄС, і на ринках цілого світу.

Крім того, нині між ЄС та Україною триває візовий діалог, чиєю кінцевою метою є запровадження безвізового режиму між ЄС та Україною. У довгостроковій перспективі це дозволить українським громадянам вільно подорожувати до ЄС. Цей процес є надзвичайно технічним, але також політичним. Запровадження безвізового режиму не відбудеться миттєво, протягом однієї ночі. Адже перш ніж це станеться, Україна має запровадити важливі реформи. Утім, без сумніву, ЄС є щирим та рішучим у своєму прагненні рухатися далі в цьому процесі.

І ЄС, і Україна матимуть величезні вигоди від нашої співпраці. Чи йдеться про більшу інтенсивність торговельних відносин, про прямі інвестиції чи спрощення візового режиму, всі ці ділянки мають прямі та конкретні наслідки для добробуту людей, які живуть в Україні. Це тривала та складна подорож, однак наприкінці неї — вагомі вигоди. Я з нетерпінням чекаю на те, аби в цій подорожі Україну супроводжувати.

«День», Ш.Фюле, Європейський комісар з розширення та Європейської політики сусідства

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux