Відповідь Представника України при ЄС К.П.Єлісєєва на запитання агентства «Інтерфакс-Україна» в контексті заяв окремих європейських політиків та представників Єврокомісії щодо наміру не брати участі у ЄВРО 2012 (01.05.2012)
Відповідь Представника України при ЄС К.П.Єлісєєва на запитання агентства «Інтерфакс-Україна» в контексті заяв окремих європейських політиків та представників Єврокомісії щодо наміру не брати участі у ЄВРО 2012 з огляду на «справу Ю.Тимошенко» та можливих наслідків такої ситуації для укладення Угоди про асоціацію Україна-ЄС.
“Сподіваюсь, що інформація про заклики «бойкотувати» ЄВРО 2012 виявиться перебільшенням.
Водночас вважаю, що окремі сигнали про жорстке обумовлення відвідання чемпіонату в Україні, так само як і укладення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, вирішенням ситуації навколо т.зв. «вибіркового правосуддя» в Україні не сприяють конструктивному розвиткові двосторонніх відносин та переводять політичний діалог на мову ультиматумів.
Такому підходу, на мою думку, бракує стратегічного бачення, оскільки він не дозволяє Європейському Союзу в повній мірі використати трансформаційний потенціал ідеї європейської інтеграції та «футбольної дипломатії».
В тому, що стосується Угоди про асоціацію хотів би відзначити, що ця Угода є стратегічним документом, який визначатиме на багато років вперед взаємовигідні параметри відносин 46-мільйонної європейської держави та Європейського Союзу.
Цей документ має стати всеохоплюючим, ґрунтовним та ефективним механізмом для належного впровадження в Україні спільних з ЄС цінностей, що слід розглядати як головну мету, а не передумову для укладення Угоди про асоціацію. Саме завдяки імплементації Угоди міжнародне співтовариство спостерігатиме за процесом зміцненням демократичних та ринкових інститутів в Україні, які поступово наближатимуться до стандартів Європейського Союзу, а відтак – і критеріїв членства.
Вважаю несправедливим вимагати від України досягнення політичних критеріїв членства як передумову для укладення Угоди про асоціацію, що сама по собі стане початком підготовки країни до членства в ЄС.
Чинна Угода про асоціацію стане надійною гарантією забезпечення незалежності, суверенітету, територіальної цілісності України та запорукою її незворотного євроінтеграційного курсу. Цей документ закріпить місце України в геополітичній системі координат, тим самим надаючи імпульс трансформаційним процесам у регіоні Східного партнерства. Тому будь-які перешкоди на шляху укладення Угоди про асоціацію, незалежно від причин, фактично залишають питання реальних гарантій безпеки Української держави відкритим.
Відносини Україна та ЄС переживають найвідповідальніший момент у своїй історії, коли мають бути ухвалені стратегічні рішення. Сучасні виклики внутрішнього розвитку України та двосторонніх відносин вимагають неординарних рішень, ключовим з яких має стати якнайскоріше і безумовне укладення Угоди про асоціацію та започаткування її імплементації”.