• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Огляд ЗМІ за 25.05.2012
Опубліковано 25 травня 2012 року о 12:37

Протягом поточного тижня увага європейських ЗМІ Брюсселя в контексті України була приділена насамперед дебатам 2012 в Європейському парламенті щодо ситуації в Україні та ЄВРО-2012. Крім того, увагу ЗМІ привернули дебати щодо гомофобії в Європі та події навколо «Київ-Прайд» в Києві, а також призначення нового голови Делегації ЄС в Україні.

Дебати в Європейському парламенті

За результатами дебатів в Європейському парламенті та прийняття Резолюції ЄП вийшли публікації, які зробили акцент як на суті парламентської резолюції, виступі Комісара ЄС Ш.Фюле («ЄврАктів», «Європолітікс», «Парламент»), так і на появі в ложі для гостей доньки Ю.Тимошенко Євгенії («Юропіан Войс», «ІюОбзервер»).

Так, «ЄврАктів» пише, що прийняття резолюції, в якій міститься заклик проводити різницю між політичною та кримінальною відповідальністю, відбулося у вирішальний момент відносин Україна-ЄС: на фоні, з одного боку, заяв Прем’єр-міністра України про перебування України «у заручницях» справи Ю.Тимошенко, а з іншого – на фоні невизначеності міністрів закордонних справ ЄС щодо шляху, який треба обрати по відношенню до України, зважаючи на можливість «втрати Україну на користь Росії». «ЄврАктів» цитує у цьому зв’язку Комісара ЄС Ш.Фюле, який зазначив, що ситуація з Україною «комплексна», але ЄС поважатиме прохання самої Ю.Тимошенко про продовження процесу асоціації України з ЄС попри її справу. Ш.Фюле виклав бачення процесу розширення та сили європейської трансформації, але водночас застеріг від «гри у геополітику».

Як пише портал, резолюція «внесла певну ясність» щодо позиції ЄС і по відношенню до чемпіонату з футболу: зокрема, ЄС не закликає до «політичного бойкоту», а звертається до європейських політиків із закликом відвідати ЄВРО 2012 у приватній якості і шукати можливості зустрічей з політичними в’язнями.

«Європолітікс» не вдавався до детального аналізу ходу дискусій та резолюції Європейського парламенту, повідомивши лише про сигнал Ш.Фюле про «системність» політичних переслідувань в Україні та про неможливість перейти до підписання Угоди про асоціацію з Україною, доки Україна не продемонструє дотримання «духу політичної асоціації». «Європолітікс» також повідомляє про інші передумови підписання Угоди, якими, за словами Ш.Фюле, є складення стратегії того, як виправити ситуацію із вибірковим правосуддям, проведення чесних і прозорих парламентських виборів, а також відновлення реформ, закладених у Порядок денний асоціації.

«ІюОбзервер» не інформує про суть парламентських дебатів, але підсумовує, що пленарне засідання продемонструвало відсутність як зовнішньої, так й ідеологічної єдності депутатів Європарламенту. «Один з депутатів одягнув український пуловер, критикуючи про цьому плани Комісії бойкотувати ЄВРО в Україні. Інший натомість надягнув футболку зі написом «Звільніть Юлію». При цьому польські депутати всіх кольорів попереджали про ризик, що Україна опиниться в руках РФ, якщо ЄС неправильно вибудує відносини», - пише автор публікації.

Розвиток домовленостей Азарова-Шульца

В тій самій та в наступній публікації Е.Реттман з «ІюОбзервера» натомість робить акцент на розвитку домовленостей Прем’єр-міністра Україна М.Азарова та Президента ЄП М.Шульца щодо надсилання медичних експертів та неупередженого європейського фахівця для відслідковування касації у справі Ю.Тимошенко. «Україна закріплює обіцянку про моніторинг Тимошенко», - пише журналіст, посилаючись на інформацію з Європарламенту про отримання листа від українського Прем’єр-міністра, що створює «формальну основу» для дій Президента Європейського парламенту. У наступній публікації Е.Реттман інформує, що «родина Тимошенко прохолодно ставиться до лікарів Європейського парламенту». Посилаючись на розмову з донькою Ю.Тимошенко, він повідомляє, що родина колишнього Прем’єр-міністра Україна просить Європейський парламенту змінити свій план медичного моніторингу у випадку, якщо він виявиться контрпродуктивним. Ю.Тимошенко не потрібна додаткова медична допомога, якщо вона буде створювати «непорозуміння». «Їй вже поставили діагноз, за нею дивиться незалежний лікар… Це може призвести до непорозуміння та дезінформації українською владою. Це може дати їм шанс фальсифікувати інформацію та вводити в обману людей», - цитує журналіст Є.Тимошенко. «Ми ведемо медіа-війну з системою». За її словами, пише видання, вона сказала М.Шульцу, що незалежних лікарів натомість треба присилати для Ю.Луценка та В.Іващенка. Водночас, за її словами, друга частина домовленості – про міжнародного відомого фахівця – є «дуже важливою».

Скасування Київ-Прайд та засудження з боку Європарламенту

Протягом тижня з’явилося також дві публікації, в яких акцентувалося на випадках гомофобії в Україні, в контексті відповідних дебатів в Європейському парламенті. Видання «Парламент» пише, що європейські депутати попри різну політичну приналежність все більше занепокоєні скасованими гей-прайд маршами по Європі, а також законодавством, яке вводить кримінальну відповідальність за публічну підтримку прав геїв та лесбіянок. Видання продовжує, що Україна, «за повідомленнями», є одним з найбільш злісних порушників. Видання констатує, що напади на учасників гей-руху та прийняття невідповідного законодавства мали місце також в РФ, Молдові, Литві, Латвії та Угорщині. Водночас київський випадок отримав найбільшу увагу у публікації. «Соромно, що київська поліція не захистила маленьку групу мирних демонстрантів», - цитує видання представника групи Зелених М.Корнеліссен. Інший голландський депутат додає, що «в той час як уряд запевняє, що прийме антидискримінаційне законодавство в рамках процесу візової лібералізації, сексуальна орієнтація була вилучена з пропозиції», «Україна має відкликати все гомофобне законодавство». У статті також наводяться слова українського представника Amnesty International, який зазначає, що «з самого початку було зрозуміло, що київське відділення поліції не хотіло, щоб цей марш відбувся. Їх небажання займатися подією та забезпечити належні заходи безпеки… призвели до побоювань організаторів за власну безпеку».

Аналогічна стаття з’явилася також в «ІюОбзервері». Електронне видання звертає увагу, що прийняття Європарламентом резолюції по боротьбі з гомофобією в Європі стало вже четвертим подібним кроком за історію Парламенту і першим в цьому скликанні. У 2007 році було засуджено Польщу за прийняття законодавства анти-гейського спрямування. Зараз перелік країн зі Східної Європи розширено. Звертаючи, серед іншого, увагу на київський випадок, «ІюОбзервер» пише, що згадана вище депутатка М.Корнеліссен була присутня на місці подій і зазначила, що організатори були добре підготовлені, не повідомляли про місце проведення події до останнього моменту, але поліція відмовилася захистити їх після того, як місце проведення було розкрито. «На місці було багато поліції, але вони нічого не робили. Не було барикад. Вони не зробили жодного зусилля, щоб відштовхнути тих людей назад. Було зрозуміло, що вони не отримали чіткого наказу забезпечувати безпеку учасників маршу гей-прайд», - сказала вона в коментарі «ІюОбзерверу».

Призначення Я.Томбінського Главою Делегації ЄС в Україні

Нарешті, брюссельські «ІюОбзервер» та «ЄврАктів» не оминули увагою призначення поляка Я.Томбінського керівником Делегації ЄС в Україні. «ЄврАктів» надрукував з цього приводу невелику публікацію під заголовком «ЄС робить жест Україні, призначаючи нового посла». В статті звертається увага на те, що Я.Томбінський походить з країни, яка найбільше підтримує європейську інтеграцію України. Україна, як пише видання, «схоже не сумує» через від’їзд попереднього посла – португальця Ж.М.Тейшейри. «ЄврАктів» у цьому зв’язку навів коментар О.Волошина, директора ДІП МЗС України, оприлюднений в українських ЗМІ з приводу призначення Я.Томбінського.

За оцінкою видання, призначення Я.Томбінського може розглядатися як жест Україні, особливо в часи зростаючого побоювання щодо посиленого тиску РФ на Україну. Аналогічний висновок робить також «ІюОбзервер», який пише, що призначення Я.Томбінського може свідчити про те, що Європейська Служба зовнішньої діяльності все більше пристає до позиції поляків, які попереджують про загрозу російського впливу.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux