• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Огляд ЗМІ за 22.09.2010
Опубліковано 22 вересня 2010 року о 14:20

Візит Президента України до Брюсселя

В останньому номері тижневика „Нью Юроп” в продовження висвітлення візиту Президента України В.Ф.Януковича до Брюсселя з’явилася публікація „ЄС та Україна говорять про економіку, газ та футбол”.

У статті повідомляється, що лідери ЄС привітали стабільність, яку отримала Україна з обранням В.Ф.Януковича Президентом. Сам Глава української держави запевнив, пише видання, що використає цю стабільність та добрі відносини з РФ для забезпечення безперебійного транзиту російського газу до Європи.

„Нью Юроп” також звертає увагу на слова Президента, що європейська інтеграція має бути „поступовою”, стати процесом взаємних компромісів та поступок.

Видання інформує про домовленість сторін провести Саміт Україна-ЄС 22 листопада 2010, у ході якого оголосити про прогрес у переговорах про зону вільної торгівлі та про План дій безвізового режиму.

Тижневик також широко цитує Президента ЄК Ж.М.Баррозу, який привітав прогрес, досягнутий Україною протягом останніх місяців, наголосив на поглибленні відносин між Україною та ЄС та необхідності прискорити переговори по Угоді про асоціацію.

„Нью Юроп” повідомляє, що візит 13 вересня пройшов на фоні повідомлень з України про утиски з боку СБУ неурядових структур та ЗМІ. У цьому зв’язку видання додає, що Президент ЄК закликав Україну забезпечити повне дотримання прав людини та демократичних свобод, зокрема свободу ЗМІ та незалежність судової системи.

Заява ЄС щодо ситуації в Україні

До питання свободи ЗМІ повернулися у вівторок-середу також інші європейські видання. Зокрема, європейське он-лайн видання „ЄврАктів” у публікації „ЄС стурбоване зникненням українського журналіста” повідомляє про заяви Європейського Союзу та США в рамках засідання ОБСЄ у Відні в минулий четвер, в яких владу України закликають дотримуватися плюралізму ЗМІ, захищати журналістів та довести до кінця справи зниклого журналіста В.Климентьєва та вбитого Г.Гонгадзе. „ЄврАктів” повідомляє, що Г.Гонгадзе, сильний критик тогочасного лідера Л.Кучми, зник у вересні 2000 року. „Влада в Києві спробувала підвести риску під цим епізодом, назвавши померлого міністра внутрішніх справ замовником вбивства”, -підсумовує видання.

Не оминає увагою цей факт також видання „Файненшл Таймс”. Так, у редакційній статті „Відступ Києва назад” видання закликає до захисту здобутків помаранчевої революції. „ФТ” так само посилається на згадані вище заяви ЄС та США і зазначає, що занепокоєння Заходу обґрунтовані. В.Янукович сформував парламентську більшість в обхід Конституції; три судді КС, призначені за часів його попередника В.Ющенка, „подали у відставку за підозрілих обставин”; влітку коаліція прийняла – хоч потім і внесла зміни – закон про місцеві вибори, яким обмежила змагальність процесу. В.Янукович, намагається перемістити акцент з парламентської форми правління, яку він підтримував до того, як став Президентом, на президентську, - пише видання. Видання також згадує заяви про цензуру та залякування, які надходять від журналістів.

Водночас, пише редакція „ФТ”, ситуація в Україні не така, як в Росії. Крім того, як показав 2004 рік, українц схильні більше захищати свої права, ніж росіяни. Дилемою залишається, яку відповідь повинен дати Захід. На думку видання, різка критика може призвести до того, що В.Янукович піде ближче до Росії. ЄС, залишивши без відповіді прагнення попереднього уряду щодо членства в ЄС, втратив свій авторитет в Україні, - вважають автори публікації. Натомість є ознаки того, що бізнесові структури, на які спирається Янукович, віддають перевагу тіснішим відносинам України саме з Європою, а не з Росією, - повідомляє „ФТ”. Відтак ЄС має підкреслити, що інтеграція потребує дотримання європейських цінностей. Наслідки помаранчевої революції – неоднозначні, але її демократичні здобутки жодним чином не повинні бути відкинуті, - наголошує редакція „ФТ”.

Україна – Енергетичне співтовариство

У статті „Так” – Україні, „ні” – відновлювальній енергії та третьому енергетичному пакету” журналіст щоденного брюссельського видання „Європолітікс” Д.Аб Яго повідомляє, що 24 вересня Енергетичне співтовариство формально прийме Україну до своїх членів. Так завершиться „довгий та тернистий шлях України” до Енергетичного співтовариства. Автор також нагадує, що Україна повільно просувалася в імплементації необхідних для вступу до ЕС реформ. За його словами, за часів попереднього уряду часто виникали сумніви щодо готовності країни втілювати оголошені реформи. Більше того, складалося враження, що сама колишня прем’єр-міністр Тимошенко блокувала імплементацію ключових реформ, - пише журналіст.

„Європолітікс” також згадує у цьому контексті останню зустріч Президентів України та ЄК, у ході якої сторони обговорили прогрес, досягнутий за останні два місяці в реформуванні газового сектору.

Видання нагадує, що зі вступом України до Енергетичного співтовариства, Україні треба бути вкластися у терміни імплементації приблизно 15 елементів законодавства ЄС у сферах електроенергії, газу, охорони довкілля, відновлювальної енергії та безпеки постачань.

Україна: інше

За результатами економічного форуму в Криниці брюссельське видання „ЄврАктів” розміщує публікацію свого словацького партнера „ЄврАктів Словаччина” під заголовком „Україна: зміни в геополітиці” . Членство в ЄС офіційно залишається стратегічною метою „проросійського уряду України”, але країна також хоче розвивати співпрацю в інших напрямках – особливо з Москвою та країнами Азії, пише „ЄврАктів” за результатами дебатів, в яких брали участь народні депутати України О.Плотніков, Л.Кожара, Е.Прутнік.

Нові орієнтири України – „позаблокова політика” та нові ринки, зокрема в Азії. Так, цитуючи Е.Прутніка, видання пише, що позаблокова політика не виключає Україну з дискусій щодо майбутньої безпекової інфстрастуктури Європи. У безпекових питаннях Україна повинна „адаптувати багатосторонній підхід” і „облишити мрії про односторонні безпекові підходи”, засновані, наприклад, тільки на НАТО. Діючий уряд позиціонує Україну як місток, що з’єднує „глобальний простір” Європи та Азійського континенту. Внаслідок цього, за думку Е.Прутніка, Київ зміцнює відносини з Росією та азійськими країнами Шанхайської групи.

Нові орієнтири України, зокрема поглиблення відносин з РФ, азійськими країнами викликані також економічними міркуваннями, - пише „ЄврАктів” з посиланням на Л.Кожару, який у „менш дипломатичний” спосіб наголосив: „провідні економічні країни, країни, що мають найвищий показник зростання, можна знайти сьогодні не в ЄС, а в Азії. Попередній уряд не звертав на це уваги”, - цитує його видання.

Стосовно європейської інтеграції України Л.Кожара також відзначив, що вона залишається стратегічною метою Україною, але уряд наразі фокусується на більш реалістичних цілях, а саме: митний союз з ЄС та безвізові поїздки для громадян України. Зі свого боку, Е.Прутнік, як повідомляє „ЄврАктів”, відзначив, що Україна поступово адаптує європейське законодавство, незважаючи на те, що інколи це має негативні економічні наслідки для країни. Він також наголосив, що Україна прагне якимсь чином брати участь у процесі прийняття рішень в ЄС, і закликав створити спільний комітет за участі представників України та ЄС на високому рівні для обговорення питань двостороннього інтересу.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux