• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Огляд ЗМІ за 13.08.2010
Опубліковано 13 серпня 2010 року о 14:29

Україна:

Події в Україні не отримали цього тижня висвітлення в ЗМІ ЄС. Водночас ЗМІ („Франс-Прес”, „ІюБізнес”) повідомили про участь українських пожежників у гасінні лісових пожеж в Росії поряд з пожежниками з країн-членів ЄС та країн-сусідів РФ. У ЗМІ продовжує лунати занепокоєння через пожежі у Брянській області, у „безпосередній близькості до територій, постраждалих внаслідок від Чорнобильської аварії”.

Події в ЄС:

Уряди країн-членів ЄС схвалили в четвер за письмовою процедурою бюджет ЄС на 2011 рік, з обсягом на 3,6 млрд.євро менше, ніж пропонувала Європейська Комісія в квітні ц.р., повідомляють „Юропіан Войс” та „ІюОбзервер”. Комісія пропонувала бюджет у 130,14 млрд.євро, погоджена урядами сума – 126,53млрд.євро.

За повідомленнями мас-медіа, за зменшення асигнувань виступили Австрія, Чеська Республіка, Данія, Фінляндія, Нідерланди, Швеція, Великобританія. Скорочень мають зазнати такі сфери як фонди для зростання і конкуренції, підтримка фермерів та риболовної галузі, програми щодо громадянства, щодо зовнішньої політики ЄС, а також фонди на адміністрування.

Прагнення урядів зменшити цифру приведе до конфлікту між Радою міністрів ЄС та Європейським парламентом, який у липні виступав проти зменшення бюджету, - повідомляє „Юропіан Войс”.

ЗМІ також повідомляють, що Комісар ЄС з питань бюджету Я.Левандовський після канікул продовжить розпочаті ним консультації з урядами країн-членів щодо запровадження прямого податку ЄС. Введення такого податку (з авіаційного пального, з торгівлі викидами, а також з фінансових трансакцій) може стати одним з центральних елементів перегляду бюджетної системи ЄС, пише „ІюОбзервер”, посилаючись на інтерв’ю Левандовського „Файненшл Таймс Дойчланд”. Наразі в підтримку прямого податку у бюджет ЄС виступають Бельгія, Польща, Австрія, Іспанія. Проти – „основні гравці” ЄС: Великобританія, Франція, Німеччина. Як інформує „ІюОбзвервер”, скоріш за все до них приєднаються і Нідерланди. „Контроверсійний” податок задовольняє далеко не всі країни-члени, які насамперед не хочуть втрачати власний суверенітет у цьому питанні, - пише видання.

Країни-члени ЄС:

Словаччина:

Різкої критики з боку Європейської Комісії зазнало рішення словацького парламенту не брати участь у виділенні єврозоною фінансової допомоги Греції у розмірі 110 млрд.євро. Як повідомляє „Юропіан Войс”, негативно відреагувала на таке рішення Словаччини також канцлер Німеччини А.Меркель. Голосування в словацькому парламенті стало додатковим підтвердженням позиції, яку зайняла прем’єр країни І.Радічова, яка у липні заявила, що Словаччина занадто бідна, щоб допомагати Греції, - повідомляє видання.

Комісар ЄС з економічних та монетарних питань О.Рен, критикуючи рішення Словаччини, відзначив, що це „порушення зобов’язання, взятого Словаччиною на себе”, і порушення принципу солідарності. Міністри фінансів країн-членів єврозони та Рада ЄС обговорять це питання на наступній зустрічі у вересні, повідомляють ЗМІ з посиланням на О.Рена. Речник Комісара Рена в коментарі для „ІюОбзервер” заявив, що по відношенню до Словаччини не буде застосовано санкцій, проте їй варто очікувати на „політичні наслідки”.

ЗМІ („Юропіан Войс”, „ІюОбзервер”, „Файненшл Таймс”) водночас інформують, що рішення Словаччини не стане на заваді виділення Греції погодженого кредиту.

ЄС – треті країни:

ЄС-РФ:

Повідомлення в російській пресі про розміщення РФ в абхазькому регіоні Грузії ракетних установок S300 «земля-повітря» «здивувало» ЄС, пише «ІюОбзервер» в статті „Російська ракетна дипломатія дивує ЄС”. У розмові, яка відбулася між К.Ештон та С.Лавровим в середу, останній нічого не сказав з цього приводу, повідомляє виданню джерело в європейських інституціях. Моніторингова місія ЄС в Грузії також заявила в коментарі для видання, що вона не може підтвердити повідомлення російських медіа, адже її працівникам не дозволяють в’їжджати на територію Абхазії. В п”ятницю у другій половині дня Верховний представник ЄС „відповіла” на російські дії в Грузії, заявивши, що „розміщення Росією ракет S300 суперечить угоді про припинення вогню... та ризикує призвести до зростання напруження”. „Вона також розкритикувала російського лідера Медвєдєва за відвідання грузинського регіону без дозволу Грузії”, - так трактує „ІюОбзервер” заклик К.Ештон здійснювати офіційні візити до грузинських регіонів з повагою до грузинського суверенітету та територіальної цілісності.

ЄС –США:

Цього тижня Представник ЄС в США Ж.Вале де Альмейда вручив вірчі грамоти Президенту США Б.Обамі і офіційно приступив до виконання своїх обов’язків. Як повідомляють ЗМІ ЄС, Ж.Вале де Альмейда одразу дав інтерв’ю низці вашингтонських ЗМІ, „хизуючись новими повноваженнями” („ІюОбзервер”). Зокрема, увагу брюссельських ЗМІ привернула фраза Вале де Альмейди „я перший у світі посол ЄС нового типу”, сказана у розмові з „Франс-Прес”. Також Представник ЄС відзначив, що він має повноваження робити заяви від імені Президента Ради ЄС Г.Ван Ромпея, Президента ЄК Ж.М.Баррозо та від імені країн-членів, повідомляє „ІюОбзервер” з посиланням на „Вашингтон Пост”. „Я не хочу і не буду нав’язувати себе там, де є посли країн-членів...Там, де є спільна позиція, модератором буду я. Двосторонні питання залишаються в рамках мандату 27 послів”, - цитує Вале де Альмейда „ІюОбзервер”.

Серед питань, які порушив Вале де Альмейда у ході зустрічей зі ЗМІ, - можливість проведення Саміту ЄС-США у листопаді ц.р. в Лісабоні, повідомляє „Файненшл Таймс” у статті „США та ЄС ведуть переговори щодо саміту із зовнішньополітичних питань”. У статті водночас підкреслюється, з посиланням на джерела серед офіційних кіл США, що європейським лідерам не варто мати завищені очікування щодо персональних контактів з Б.Обамою. „Ми не відчуваємо потреби постійно заявляти про любов. Це і так факт, що Європа є нашим основним партнером у всьому, що ми робимо у світі... Що ми будемо щоразу казати?”, - цитує джерело „ФТ”, підкреслюючи, що саміт повинен бути наповненим змістовно.

Серед проблемних питань, які є у відносинах ЄС-США, „ФТ” знову відзначає першу реакцію Європейського парламенту, який навесні провалив голосування по угоді щодо обміну особистими даними, яка є принципово важливою для США в цілях боротьби з тероризмом. Лише після п”яти місяців візитів високого рівня з США до ЄС Європейський парламент дав свою згоду, - підкреслює „ФТ”.

„ІюОбзервер” натомість звертає увагу на інший аспект: прагнення країн-членів проводити незалежну від ЄС політику у стосунках з глобальними гравцями, такими як США, Індія, Китай. „Коли ви говорите з китайцями або індусами, всі вони кажуть: „Да, у нас є саміт з ЄС раз на рік. Але між тим кожна з ваших країн приходить і каже, що ЄС – то не важливо”, - цитує видання одного з „ветеранів дипломатії ЄС” на правах анонімності.

ЄС-Ізраїль-Палестинська автономія:

З посиланням на Верховного представника ЄС К.Ештон брюссельські ЗМІ повідомляють, що керівництво Палестинської автономії готове почати прямі переговори з Ізраїлем. Про це йдеться, за повідомленнями ЗМІ, у листі К.Ештон, адресованому міністрам закордонних справ країн-членів ЄС. „Президент Аббас дуже близький до того, щоб погодитися на прямі переговори, але попросив декілька днів для остаточних консультацій”, - цитує лист Ештон „ІюОбзервер”. Як тільки Аббас погодиться, прямі переговори можуть початися пізніше в серпні, за умови, що Ізраїль зі свого боку схвалить заяву Міжнародного квартету з близькосхідного врегулювання від 19 березня.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux