• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Огляд ЗМІ за 19.02.2010
Опубліковано 19 лютого 2010 року о 15:13

Україна: вибори Президента України

Оскарження результатів до ВАСУ:

Висвітлення в європейських ЗМІ перипетій навколо виборів Президента України триває. „Євроньюз”, „ІюОбзервер”, „Файненшл Таймс” повідомили, що суд „призупинив результати виборів”. Водночас багато хто вважає, що це не завадить інаугурації 25 лютого, повідомляє „Євроньюз”.

Авторитетний брюссельський журналіст – керівник бюро „Файненшл Таймс” Тоні Барбер пише у власному блозі, що спротив Тимошенко може призвести до втрати нею друзів в Європі. „Ще минулого грудня я бачив, як для Тимошенко розстилали червону доріжку в Бонні, на конгресі правоцентристської ЄНП – найбільшої партії в Європейському парламенті. Всі були там: А.Меркель, Г.Ван Ромпей, Ф.Фільйон, С.Берлусконі. Тимошенко була одною з зірок з „нової” східної Європи. Тепер вона ризикує все це відкинути”, пише Т.Барбер. „Якщо ЄС хотів насамперед якогось результату від українських виборів, то це були чесні змаганні та беззаперечне визнання результату переможеним. Це ключ до середньострокової політичної стабільності в Україні... Оскаржуючи результати після того, як міжнародні спостерігачі заявили, що вибори відповідали необхідним стандартам, Тимошенко зробила саме те, чого європейські лідери не хотіли, щоб вона робила”, продовжується в блозі.

Електронне видання „ІюОбзервер” у статті „ЄСівські соратники Тимошенко схиляються до завершення виборчого спору” також дотримується думки, що Ю.Тимошенко може втратити широку підтримку Європи у разі, якщо наполягатиме далі на продовженні боротьби. На запитання „ІюОбзервера” німецький депутат Е.Брок – провідна постать в ЄНП та комітеті у закордонних справах Європейського парламенту – зазначив, що Ю.Тимошенко має повне право звертатися до суду, якщо у неї є докази порушень. Але на уточнення, чи не ризикує вона, що соратники по ЄНП відвернуться від неї, якщо вона продовжуватиме не визнавати поразку, Е.Брок, за повідомленням видання, зазначив: „Це не повинно тривати довго... Буде судове рішення, після чого не буде підстав продовжувати (спор) тривалий час так, щоб зайти в тупик”. Британський консерватор, член ЄП, і „особистий друг” Тимошенко Ч.Теннок відзначив: „Моя порада Юлії: це демократія. Якщо тебе перемогли чесно і справедливо, тоді ти маєш визнати поразку. Я говорю це з тягарем на серці, але я боюсь, що Янукович переміг на виборах. Якщо вона не може навести докази і проводжуватиме наполягати, то вона ризикує втратити підтримку”, додав він, передає „ІюОбзервер”.

Очікування щодо політики В.Януковича:

Тим часом, пише Т.Барбер, перед ЄС наразі стоїть задача побудувати конструктивні відносини з В.Януковичем. Його часто зображують проросійським, а ставлення до Заходу характеризують як „прохолодне”, але „не все так просто”, вважає керівник бюро „Файненшл Таймс”. Наприклад, у нього кращі стосунки з російським президентом Д.Мєдвєдєвим, ніж з більш авторитарним прем’єром та колишнім президентом В.Путіним. Дж.К”єр, керівник відділу України, Молдови та Білорусі в Європейській Комісії, якого цитує бюлетень організації „Права людини без кордонів” за результатами дебатів по Україні в брюссельському політологічному центрі EPC, також вважає, що новообраному президенту доведеться шукати міжнародного визнання і широкомасштабної західної підтримки для інвестицій в модернізацію промисловості. Тому очікується, що він дивитиметься на Захід. А оголошення про намір відвідати Брюссель – це позитивний сигнал для ЄС у цьому контексті. Аналогічно висловлювався в Брюсселі також український політолог К.Бондаренко, який переконував, що перемога В.Януковича не означатиме великих змін у політиці України щодо ЄС, інформує видання „Парламент”, зауважуючи, що якщо перший закордонний візит В.Януковича буде до Брюсселя, а не до Москви, в Брюсселі цьому нададуть великого значення.

Водночас в ЄС не очікують від В.Януковича як радикальної зміни курсу, так і радикальних реформ. В.Янукович – не людина реформ, пише „Права людини без кордонів” з посиланням на Дж.К”єра. Він навряд чи змінить угоди України з ЄС та з Росією щодо постачання газу та модернізації ГТС. Він також навряд чи буде співпрацювати з російсько-білорусько-казахським митним союзом, адже Україна є членом СОТ, вважає Дж.К”єр, за повідомленням бюлетеня. Водночас, як пише Т.Барбер у своєму блозі, „особисто, посадовці (policymakers) ЄС залишаються знервованими щодо Януковича”, будучи стурбованими його намірами в сфері українсько-російського газових відносин. Якщо все буде добре, Україна та ЄС зможуть підписати довгоочікувану угоду про асоціацію цього року. Але амбіції України наблизитися до ЄС проваляться, якщо Янукович поверне назад скромний прогрес, досягнутий недавно, у розкритті схем газового бізнесу, підсумовує керівник бюро „Файненшл Таймс”.

Проте схоже, що обговорення в брюссельських ЗМІ і блогах щодо можливого курсу В.Януковича триватиме і надалі. В четвер брюссельське спеціалізоване видання „ЄврАктів” у публікації „Московська щоденна газета: Україна приєднається до митного союзу з Росією” повідомляє про появу відповідного матеріалу в російському „Комерсанті”. Команда В.Януковича готовиться до переговорів про запровадження митного союзу з Росією, Казахстаном та Білоруссю, переповідає „ЄврАктів” та подає цитату високопоставленого українського чиновника та члена команди В.Януковича, який зазначає, що хоч Україна і є членом СОТ, мультинаціональні компанії не розглядають її як окремий ринок для інвестицій і торгівлі, а тільки в зв’язці з РФ, Білоруссю та Казахстаном. Український прем’єр-міністр Ю.Тимошенко вже розкритикувала потенційну участь України в такому митному союзі, але визнала, що такий крок дозволить Україні отримати 20-30% знижку на газ. Водночас представники Партії Регіонів реагують обережно на плани нового президента щодо приєднання до митного союзу та кажуть, що Україна не прагнутиме повноправного членства в цій схемі, переповідає „ЄврАктів” видання „Комерсант”.

„ІюОбзервер” також звертає увагу на підняте командою В.Януковича питання Митного союзу, зауважуючи, що окремі ремарки, зроблені новообраним президентом та його командою на цю тему „грають на нервах” в ЄС. " Потенційне членство України в Митному союзі може бути перешкодою нашим переговорам по ЗВТ”,- цитує видання анонімне джерело серед посадовців ЄС. Проте, як відзначає „ЄврАктів” у власному коментарі до публікації „Комерсанта”, скоро Янукович має сам розповісти про власні плани щодо ЄС та Росії.
Тим часом, українські джерела „ЄврАктів” повідомили, що вибір між російським митним союзом та ЗВТ з ЄС має „геостратегічне” значення. І хоч відносини Києва з Брюсселем стають все важливішими, Україна може схилитися в бік Росії, адже ЄС „занадто мало” пропонує. Угода про асоціацію, переговори по якій тривають, не згадує про вступ одного дня України до ЄС, хоч Туреччина свого часу це отримала. „Високопоставлені” українські джерела також скаржаться, що сам запропонований документ не є змістовним. „ЄС нас підводить, і тут з’являється Москва”, цитує „ЄврАктів” власне джерело.

Роздуми щодо того, яку політику щодо України має проводити ЄС, розміщує також провідний брюссельський тижневик „Юропіан Войс”. „ЄС міг би привнести справжні зміни в Україну”. Робота з політичним класом не спрацювала, відтак Європі варто повернути свою увагу до українських громадян, пише кореспондент „Економіст” по центральній та східній Європі, постійний автор „Юропіан Войс”. „Фальшиві аналогії та політичні махінації не є частиною навчальної програми з міжнародних відносин, але виходячи з того, як поводяться дипломати, посадовці та аналітики, говорячи про Україну, можна подумати, що вони були обов’язковими курсами”, - починає свою статтю автор, закликаючи далі подивитися оптимістично на те, як пройшли вибори в Україні, порівняно з Росією, незважаючи на всі інші негаразди і проблеми в Україні. Українські політики всіх кольорів, громадськість, продовжують прагнути до європейських цінностей і європейської інтеграції. ЄС все ще не відповів на цю їхню потребу, переконаний автор. Європейські лідери втратили шанс помаранчевої революції (хоч українські політики ще більше). Лідери ЄС також не змогли скористатися останніми виборами, зокрема „розгублена” К.Ештон та далеке від України іспанське головування. ЄС поводиться з Україною як з Туреччиною, яка „безкінечно чекає на членство”.

Натомість саме Україна – те місце, де К.Ештон та її нова Європейська Служба Зовнішньої Діяльності могли б дійсно себе проявити. Україні вкрай необхідна увага. І якщо все правильно зробити, позитивні результати нової участі ЄС будуть величезними, вважає автор статті. Зокрема, він пропонує переключити увагу з політичної еліти країни, співпраця з якою занадто коштовна і не приносить результатів, на співпрацю з людьми: наприклад, відкрити по Україні 50 центрів „Дім Європи”, аналогічних до тбіліського. Те саме в Криму. Це пом’якшить московські інтриги. Саме це має стати ЄСівською „м’якою силою”. ЄС не має військової могутності, він не може протистояти РФ в російській енергетичній тактиці, але ЄС має те, чого Кремль не має: привабливість. „Проектуючи це на Україну, Ештон та її команда отримає щось вартісне. Це навіть може спрацювати”, - підсумовується у статті.

Європейський Союз:

Призначення Голови Делегації ЄС в США:

В інституціях Європейського Союзу триває процес переформатування та налагодження роботи в умовах Лісабонського договору. Однією із знакових подій цього тижня стало перше засідання коледжу новопризначеної Європейської Комісії в середу, на якому приймалась низка кадрових рішень. Зокрема, було призначено керівника Делегації ЄС в США: ним став колишній голова кабінету Ж.М.Баррозу і з кінця 2009 року Генеральний директор ГД „Зовнішні зносини” ЄК Ж.Вале де Алмейда. Посада керівника делегації ЄС в США залишалася вакантною з жовтня 2009 року, і ЄК не могла призначити представника раніше, адже не мала повноти повноважень. ЗМІ відзначають, що призначення співпало в часі з коментарями окремих посадовців США про те, що ЄС не вдається говорити „одним голосом”, особливо на фоні існування низки проблемних питань у відносинах: розходження щодо зміни клімату, відмова президента США Б.Обами брати участь в саміті ЄС-США, а також триваючі переговори щодо системи обміну банківськими даними громадян в рамках системи SWIFT, тимчасову угоду по якій тиждень тому не пропустив Європейський парламент, незважаючи на дзвінок Х.Клінтон президенту ЄП Є.Бузеку.

Спеціалізовані брюссельські видання, зокрема „Юропіан Войс”, вважають, що хоч формально кандидатуру Ж.Вале де Алмейда запропонувала К.Ештон, це призначення є насамперед призначенням з боку Баррозу. Посилаючись на речника ЄК, газета повідомляє, що рішення про призначення голів делегацій все ще в компетенції Комісії, адже нова Європейська служба зовнішньої діяльності все ще не створена. Коли вона запрацює, такі призначення робитиме К.Ештон. Також було додано, що консультацій з урядами країн-членів також не було, оскільки це призначення є частиною домовленостей, узгоджених у листопаді 2009 року, які не могли бути належним чином оформленні через відсутність повноважень.

Іншим нюансом цього призначення є відхід від практики призначення „політиків” на такі посади. Попередником Вале де Алмейда був колишній прем’єр-міністр Ірландії Джон Брутон. Натомість сам Вале де Алмейда фактично не мав досвіду політичної діяльності.

Ж.Вале де Алмейда залишатиметься в Брюсселі до червня і продовжуватиме роботу над створенням Європейської служби зовнішньої діяльності.

Процес створення Європейської служби зовнішньої діяльності:

Європейська Комісія визначила правила, за якими буде здійснюватися підбір кандидатур для роботи в Європейській службі зовнішньої діяльності, повідомляє „Юропіан Войс”. Проект пропозиції, який наразі обговорюється в ЄК, передбачає, що всі вакантні посади будуть відкриті на рівних підставах посадовцям, що наразі працюють в Раді міністрів ЄС, в ЄК, або в дипломатичних службах країн-членів. На початковому етапі, і максимум до 1 липня 2013 року, робочі місця будуть розподілятися саме між цими трьома категоріями кандидатів. Після чого доступ до них буде відкритий також працівникам з інших інституцій ЄС, зокрема Європейського парламенту. Працівники з національних дипломатичних служб будуть працювати на умовах тимчасового контракту, але користуватимуться такими самими умовами роботи та пільгами, як посадові особи.

Працівники ЄК або Ради ЄС будуть автоматично переведені до нової ЄСЗД у разі, якщо відділ, в якому вони працюють, переводиться до ЄСЗД. Як пояснює „Юропіан Войс”, таке положення необхідне, оскільки працівник не може бути переведений до іншої інституції без його згоди.

Крім того прописується, що працівники ЄСЗД до 01 липня 2020 зможуть подавати власні кандидатури на посади в ЄК та в Раді на таких самих засадах, як посадовці, що працюють цих інституціях. Це положення потрібне для того, щоб гарантувати, що талановиті працівники не уникатимуть подачі своїх кандидатур до нової служби, щоб не втратити хороші можливості в інших інституціях.

Основна мета змін – зробити ЄСЗД, яка є інституцією повністю відокремленою від ЄК та від Ради, оперативною з самого початку. Після затвердження правил набору персоналу в ЄК (очікувано найближчими тижнями), їх буде передано країнам-членам та Європейському парламенту.

„Юропіан Войс” також звернувся за коментарем до генерального секретаря профспілки працівників Г.Лоренца, який зауважив, що профспілка хотіла б побачити „стелю” для набору дипломатів з національних служб, щоб завадити тому, що країни-члени повністю перебрали б службу на себе.

Європейський Союз – Білорусь:

Арешт в Білорусі близько 40 активістів польського походження викликав бурхливу негативну реакцію як серед офіційних осіб Брюсселя, так і серед ЗМІ. Серед можливих наслідків – перегляд відносин між ЄС і Білоруссю щодо її участі в „Східному партнерстві”. Це виклик для К.Ештон, пише „Файненшл Таймс”, перед якою стоїть делікатна задача збалансувати занепокоєння ЄС станом дотримання прав людини з потребою не ізолювати Білорусь повністю, щоб країна не потрапила ще більше під російський вплив.

Європейський Союз – Ізраїль:

Широкого розголосу в ЗМІ набуло використання паспортів європейських громадян групою кіллерів, які вбили в м.Дубаї керівника Хамас. Серед основних припущень – вбивство здійснили ізраїльські спецслужби. МЗС Ізраїлю традиційно не коментує, не підтверджує і не спростовує факту. Водночас МЗС Ірландії, Великобританії та Німеччини викликали до себе послів Ізраїлю для обговорення паспортного питання. Всі країни, паспорти яких були використані, окрім Німеччини, заявили, що європейські паспорти були підроблені. Німецька федеральна поліція продовжує розслідування.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux