16 червня в Європейському Парламенті у відповідь на звернення української сторони відбулися спеціальні слухання щодо стану імплементації Мінських домовленостей.
Участь у заході взяв Представник України при ЄС Костянтин Єлісєєв, який поінформував євродепутатів про численні та систематичні порушення Мінських домовленостей російською стороною та підтримуваними нею бойовиків. Констатовано, що фактично жодне зобов’язання в рамках мінського процесу проросійськими силами не виконується.
«Для відновлення миру в Україні та Європі замало виважених дій Збройних Сил України та стриманого реагування на постійні провокації з боку проросійських сил, - наголосив Костянтин Єлісєєв. – Атаки, на зразок тих, що були здійснені на Мар’їнку, мали б отримувати більш різку та змістовну реакцію з боку Європейського Союзу, якщо ми дійсно хочемо недопустити розповзанння російської агресії в Європі». Зокрема, на думку Представника України, у зв’язку із суттєвим загостренням безпекової ситуації на Донбасі Європейський Союз мав би серйозно задуматися над посиленням санкційного тиску на Росію з метою недопущення нових трагедій на українській землі.
Водночас, комплексність завдань, визначених Мінськими домовленостями, потребує збільшення присутності Євросоюзу у врегулювання ситуації в Україні, що має відповідати його потенціалу. Одним із таких кроків могла б стати підтримка ініціативи Президента України про розміщення миротворчої місії ЄС на Донбасі, що дозволило б застосувати європейських досвід у врегулюванні кризових ситуацій на континенті.
«Порівняно з іншими міжнародними організаціями,сьогодні Європейський Союз володіє найбільш потужним набором інструментів для врегулювання ситуації в Україні, - зазначив український представник, - вміле та креативне поєднання безпекових, політичних та економічних інструментів – це шлях до швидкого встановлення миру в Україні та Європі загалом».
Окремий наголос було зроблено на важливості використання інструментів т.зв. «м’якої сили» ЄС, включаючи надання українським громадянам безвізового режиму, вироблення заходів для протидії російській пропаганді, направлення додаткових гуманітарних вантажів під безпосередньо під прапором ЄС.
«Всестороння підтримка Української держави – це запорука перетворення України в «успішну історію», що стане рушійною силою для змін в усьому регіоні», - підсумував Костянтин Єлісєєв.
Євродепутати закликали вжити всіх можливих заходів для деескалації ситуації, а також для надання допомоги населенню, яке страждає в результаті триваючої російської агресії.
Спеціальні слухання, які відбулися під егідою Підкомітету ЄП з питань безпеки та оборони та Делегації ЄП до Парламентського комітету асоціації Україна-ЄС, були проведені напередодні чергових засідань Ради ЄС у закордонних справах (22 червня) та Європейської Ради (25-26 червня).