Витримки з виступу Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна на панельній дискусії "Росія, Україна та майбутнє Європи" в рамках Брюссельського форуму.
"Доброго ранку усім.
Приємно бачити таку велику кількість людей, які зосередилися на Україні. Насправді, вчора у нас був дуже сумний ювілей, другі роковини силової окупації Криму. Втім, і два роки потому мета РФ залишається абсолютно аналогічною. Ця мета -знищити будь-яку можливість досягнення успіху об'єднаною, демократичною та європейською Україною.
Звичайно, ми можемо обговорювати геополітику.
Я особисто вважаю, що Росія торгує безпекою, як товаром на фондовій біржі, створюючи нестабільності тут і там, намагаючись купувати і продавати стабільність. Але в контексті України справа не лише у геополітиці. Йдеться про нас, українців. Йдеться про український народ.
І мій особистий вибір - жити у вільній, демократичній і європейській України. Я не хочу жити в невільній країні, наприклад у такій, якою є РФ. І такий самий вибір у більшості українців, саме через це ми боремося з російською агресією вже третій рік.
Росія намагається створити на Донбасі мафіозний анклав, а потім заштовхнути його назад в Україну, як свого роду Троянського коня, щоб дестабілізувати нашу державу зсередини. Сама ідея Мінських угод проста, і, як на мене, її доволі легко втілити в життя. Для цього треба:
Припинити обстріли.
Дозволити ОБСЄ контролювати ситуацію на місці, передусім, на українсько- російському кордоні.
Припинити надсилати війська.
Уявіть собі, сьогодні в Україну йде потік сучасного зброї, російських найманців та регулярних військ, яких тут тисячі, ми не кажемо про 200, чи 500 осіб.
В кожній військовій частині [на окупованому Донбасі] є регулярні офіцери російською армії. Без цього тамтешню систему не можна було б контролювати. Ідея також полягає в тому, щоб спробувати вичерпати українські ресурси. Через окупацію Криму і Донбасу ми втратили близько 20 відсотків нашого промислового виробництва.
І при цьому наразі ми повинні виділяти ці п'ять відсотків від ВВП на оборону. І ми будемо продовжувати це робити, тому що зараз, через два роки, ми маємо реальну армію. У нас є збройні сил, які здатні захищати Україну.
Ідея Мінських Угод - гарантувати безпеку, провести вибори, можливо, не ідеальні вибори, але все ж таки вільні і справедливі вибори під міжнародним контролем і відповідно до стандартів ОБСЄ.
Росія продовжувала говорити протягом року, що немає ніяких стандартів ОБСЄ, тому я показав російському керівництву знамените рішення Копенгагенської саміту ОБСЄ від 1990 року. Що це за стандарти? Наприклад:
1. Дозволити політичним партіям брати участь у вільних виборах.
2. Дозволити ЗМІ брати участь у передвиборчому та виборчому процесах.
3. Забезпечити право внутрішньо переміщених осіб, хоча мені не подобається така термінологія, брати участь у виборах. Уявіть собі, в Україні, в самому центрі Європи, 1,5 мільйона внутрішньо переміщених осіб, і вони також мають право визначати подальшу долю Донбасу.
Але йдеться не лише про Донбас.
За наявності політичної волі [в РФ], вирішити ситуацію на Донбасі можна за кілька місяців. Безпека, вільні і справедливі вибори і відновлення регіону. Втім, думка про те, щоб дестабілізувати Донбас і таким чином дестабілізувати Україну все ще головний пріоритет російського порядку денного. Керівництво Росії хоче, щоб Україна відійшла від європейського шляху і була слабкою і роздробленою, представити Україну як державу, що не відбулася. Але так не буде!
З 1 січня вступила в силу зона вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом. І від Росії ми отримали за це покарання. Знову ж таки уявіть собі, всього три роки тому обсяг торгівлі з Росією складав 37 відсотків, в минулому році – 11, в цьому році це може бути 4 або 5 відсотків. Росія ввела ембарго та заборону на транзит. В минулому і цьому році ми вперше не купуємо російський газ. Таким чином, зараз ми знаходимося абсолютно в іншому [політичному та економічному]середовищі.
Не буде ніякої паузи в намаганні побудувати Україну такою, якою ми її розуміємо. А ми розуміємо нашу Україну як єдину, демократичну і європейську країну, яка може стати «сценарієм жаху» для Росії. Ми, українці, маємо самі визначити, як будувати нашу країну, якою має бути наша зовнішня політика. І в цьому сенсі не може бути жодних компромісів".
Переглянути повне відео дискусії за посиланням:
http://brussels.gmfus.org/videos/brussels-forum-2016-russia-ukraine-and-future-europe