4 грудня 2018 року Представництво України при ЄС провело в Будинку європейської історії (Європейський Парламент) конференцію “Голодомор 1932-1933 років в Україні: трагічні сторінки європейської історії”.
Захід був організований за сприяння депутата Європейського Парламенту (ЄП) Сандри Калнієте (ЄНП, Латвія).
Участь в конференції взяли офіційні представники інституцій ЄС, віце-президент ЄП Здзіслав Краснодебський, депутат ЄП Сандра Калнієте, депутат ЄП та співголова Парламентської Асамблеї ЄВРОНЕСТ Ребекка Хармс, креативний директор Будинку європейської історії Тая Вовк ван Гааль, представники дипломатичного корпусу, бельгійської громадськості, експертних кіл та української громади.
У рамках експертної дискусії доповідачами виступили генеральний директор Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» Олеся Стасюк, головний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Кураса НАН України Юрій Шаповал, а також професор Мюнхенського університету та Берлінського університету ім. Гумбольдта Герхард Сімон.
Відкриваючи захід, Представник України при ЄС Микола Точицький наголосив, що Голодомор 1932-1933 років в Україні є невід’ємною частиною європейської історії, яка довгий час була невідомою широкій громадськості. Заради відновлення історичної справедливості та з тим, щоб уникнути повторення злочинів проти людяності в майбутньому, Микола Точицький запропонував розмістити постійну експозицію, присвячену трагедії Голодомору, в Будинку європейської історії.
Під час конференції запрошені науковці окреслили причини та наслідки цілеспрямованої політики геноциду сталінського режиму проти українців, зокрема в контексті прагнень радянської влади знищити український національно-визвольний рух та не допустити побудову незалежної Української держави. Експерти також закликали представників іноземних держав та інституцій ЄС долучитися до процесу визнання на міжнародному рівні Голодомору 1932-1933 рр. в Україні геноцидом українського народу та поширювати об’єктивну інформацію про злочини комуністичного режиму серед світової спільноти.
У рамках конференції також було організовано показ тематичної експозиції, демонстрацію відеоматеріалів та презентацію інформаційно-довідкових матеріалів.
Проведення заходу дозволило привернути увагу представників інституцій ЄС, держав-членів та громадськості до подій Голодомору 1932-33 років в Україні та консолідувати подальшу підтримку нашої держави у контексті визнання Голодомору геноцидом проти українського народу.