• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Україна, Грузія, Молдова: вищі амбіції щодо ЄС
Опубліковано 24 червня 2021 року о 08:20

Переклад спільної статті міністрів закордонних справ України Дмитра Кулеби, Грузії Давіда Залкаліані та Молдови Ауреліу Чокоя на шпальтах видання Euractiv.

Сім років тому, 27 червня 2014 року, три східні сусіди ЄС – Грузія, Молдова та Україна – здійснили історичний та рішучий крок до свого європейського майбутнього: підписали угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Вони включали поглиблену та всеосяжну зону вільної торгівлі і стали найамбітнішими угодами, які ЄС коли-небудь в історії укладав  із державами-сусідами.

Це рішення допомогло нам зміцнити свободу, демократичний розвиток і будувати процвітаючі держави. Угоди суттєво покращили відносини між трьома східними партнерами Європейського Союзу та надійно зафіксували їх на політико-економічній мапі Європи. Вони стали визнанням європейських прагнень України, Грузії та Молдови, а також спільної історії та цінностей, які ми поділяємо з рештою країн Європи. У наступні роки ЄС став нашим торговельним партнером номер один, провідним інвестором і пріоритетним напрямом безвізових подорожей для мільйонів наших громадян.

Угоди про асоціацію склали основу посиленої політичної асоціації та економічної інтеграції ЄС та асоційованих партнерів, а також поступово ведуть нас до інтеграції у Внутрішній ринок ЄС. Вони також слугують ефективним і всебічним дороговказом динамічного процесу реформ. Для ЄС ці угоди стали потужним інструментом супроводу і допомоги нашим державам на шляху комплексної та історичної трансформації.

З нагоди підписання цих документів тодішній Президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей заявив, що це – не просто угоди, а історичні віхи для відносин наших держав із ЄС і для Європи в цілому.

Відтоді ми, асоційовані партнери, поступово та неухильно імплементуємо угоди про асоціацію. Ми вже досягли відчутного прогресу в реформуванні державного управління, лібералізації торгівлі, європейських трансформаціях у сферах транспорту та енергетики, розвитку контактів між людьми завдяки лібералізації візового режиму, просуванні екологічного порядку денного та посиленні безпеки. Зміцнення наших демократій та верховенства права, боротьба з корупцією і вдосконалення судової системи завжди були та залишаються нашими пріоритетами. Звісно, попереду ще багато роботи, але ми твердо віддані взятим на себе зобов’язанням.

Наші держави продовжують протистояти безпековим викликам. Зокрема, через конфлікти, що тривають, доки ми зосереджені на реформах. Йдеться про спроби анексії та незаконну окупацію територій Грузії та України і неподоланий конфлікт у Придністровському регіоні Республіки Молдова. Все це серйозно загрожує суверенітету і підриває територіальну цілісність наших держав. Ці порушення міжнародного права суттєво дестабілізують європейську і регіональну безпеку та підривають заснований на правилах міжнародний лад. Ми розраховуємо на співпрацю з ЄС задля миру та безпеки в регіоні.

Як три незалежні держави, об’єднані європейським вибором та прагненням вивести взаємодію з ЄС на новий рівень, Грузія, Молдова й Україна вже мають значний досвід співпраці та координації на шляху європейської інтеграції, зокрема у форматі “Східного партнерства”. Започаткування Асоційованого тріо відображає наші прагнення стати членами Європейського Союзу, підтверджує наші зобов’язання просуватися вперед у впровадженні угод про асоціацію з ЄС, надає нового поштовху стратегічному розвитку “Східного партнерства” з урахуванням амбіцій та прогресу партнерів.

Асоційоване тріо об’єднує не лише велика мета членства в Європейському Союзі. Ми також спільно працюватимемо над розширенням порядку денного діалогів між Європейською Комісією та партнерами. Серед нових тематичних напрямів - транспорт, енергетика, цифрова трансформація, зелена економіка, освіта, юстиція, стратегічні комунікації, охорона здоров’я, культура тощо. Ми прагнемо знайти додаткові інструменти поглиблення економічної інтеграції на додачу до глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі, зміцнити безпечну та надійну пов’язаність з ЄС.  

Іншою важливою складовою спільної діяльності Тріо буде посилення співпраці з ЄС у сферах безпеки й оборони, зокрема щодо протидії гібридним загрозам, посилення кіберстійкості, розробки платформ співпраці з відповідними агенціями та службами ЄС. Ми і надалі братимемо участь у місіях та операціях Спільної політики безпеки та оборони на підтвердження нашого статусу надійних і цінних партнерів у проєктах Постійного структурованого співробітництва ЄС (PESCO).

24 червня ми вперше відвідуємо Брюссель у складі Асоційованого тріо, міністрів закордонних справ України, Грузії та Молдови. Ми прагнемо зробити співпрацю з ЄС якомога більш практичною і націленою на результат, а також скерованою на перспективу і відкритою для нових орієнтирів.

Ми прагнемо донести такі сигнали:

Шлях змін може бути тернистим, але ми твердо налаштовані його пройти. ЄС дійсно здатний змінити ситуацію у нашому регіоні на краще, а ми готові активно взаємодіяти з ЄС на політичному, експертному та рівні громадянського суспільства задля європейського майбутнього наших держав. Ми прагнемо втілити ці можливості спільними зусиллями.

Ефективне виконання угод про асоціацію залишається пріоритетом нашої політики. Водночас, ми шукаємо у нашому діалозі з ЄС додану вартість, яка здатна пришвидшити інтеграцію та створити нові можливості.

“Східне партнерство” потребує нового політичного поштовху та визначення нових горизонтів співпраці. Ми готові працювати разом над наближенням “Східного партнерства” до потреб та прагнень його учасників. Потенціал диференціації має бути розкритий, що не заважає збереженню інклюзивності ініціативи. 

Асоційоване тріо є виявом твердої рішучості трьох наших держав та нашого суверенного вибору європейського майбутнього. Нині ми знаходимося на важливому новому перехресті та сподіваємося, що наші друзі та партнери і надалі стоятимуть пліч-о-пліч із нами на нашому шляху євроінтеграції.

https://www.euractiv.com/section/eastern-europe/opinion/georgia-moldova-and-ukraine-a-higher-eu-ambition/ 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux