• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Громадські організації Люблінського трикутника представили в Брюсселі спільний звіт про російську дезінформацію та пропаганду
Опубліковано 06 грудня 2022 року о 22:25

6 грудня 2022 року в Брюсселі три неурядові організації з Литви, Польщі та України, а саме Ініціатива громадянської стійкості (CRI), Інститут Костюшко та Детектор Медіа, представили під час Форуму ЄС-Україна з протидії дезінформації комплексний спільний звіт, у якому висвітлюються виклики, пов’язані з російською дезінформаційною та пропагандистською діяльністю в країнах Люблінського трикутника.

Передісторія

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року відкрило новий етап російської пропаганди та дезінформації, спрямованої проти країн Люблінського трикутника. Україна опинилася в епіцентрі російської дезінформації та пропаганди, яка напряму виправдовує агресивні дії РФ. Литва і Польща, котрі надають Україні політичну та військову підтримку, також піддаються постійним інформаційним атакам з боку Кремля. Незважаючи на це, усі три країни демонструють стійкість до російської пропаганди.

Ключові напрацювання звіту

Ініціатива громадянської стійкості (CRI), Інститут Костюшко і Детектор Медіа об’єднали зусилля, щоб проаналізувати існуючі виклики та висвітлити основні елементи стійкості до російської дезінформації в Литві, Польщі та Україні.

По-перше, для того, щоб окреслити найкращі практики боротьби з дезінформацією, експерти спочатку розглянули подібності та відмінності основних наративів і повідомлень, спрямованих проти країн Люблінського трикутника. По-друге, вони визначили основні джерела дезінформації та проаналізували її приклади. По-третє, було досліджено і надано оцінку заходам, які вживалися для боротьби з дезінформацією.

У рамках аналізу було визначено декілька цілей російської пропаганди та дезінформації в країнах Люблінського трикутника:

 • накачування громадян негативними повідомленнями, аби викликати у них песимізм щодо можливості розбудови кращого майбутнього;

 • підрив довіри всередині груп країн і між групами;

 • дискредитація міжнародної співпраці та солідарності.

Російська пропаганда та дезінформація, спрямовані проти країн Люблінського трикутника, мають багато спільного. Стійкість до проявів пропаганди в усіх трьох країнах також базується на спільних принципах.

По-перше, існує чітке розуміння того, що російська зловмисна інформаційна діяльність загрожує національній безпеці. Розуміння, визначення та усунення загрози працюють у якості першого рівня захисту від російської пропаганди. Ба більше, притягнення до відповідальності осіб, які розповсюджують пропаганду та фейки, надсилає чіткий сигнал про те, що ніхто не має права використовувати свободу слова, розпалювати ненависть, закликати до насильства або поширювати риторику геноциду. 

По-друге, експерти відзначають багатовимірний підхід в питанні боротьби з російською пропагандою та дезінформацією серед країн Люблінського трикутника. 

По-третє, робиться наголос на багатосторонній співпраці. У країнах Люблінського трикутника існує відмінна співпраця як між урядами, так і бізнесом, ЗМІ та громадянським суспільством. 

По-четверте, необхідно розробити вимірювальні показники для здійснення оцінки впливу конкретних пропагандистських повідомлень на ухвалення рішень громадянами.

Рекомендації

У звіті представлено низку рекомендацій, адресованих усім зацікавленим сторонам, міжнародним організаціям і донорам, представникам громадянського суспільства та ЗМІ. Ці рекомендації включають:

 • Підвищення обізнаності про те, що є наріжним каменем стійкості до російських зловмисних інформаційних кампаній;

 • Створення критично важливого координаційного органу, відповідального за стратегічну комунікацію як всередині країни, так і за кордоном;

 • Розробка або зміцнення комплексної системи моніторингу дезінформації в режимі реального часу;

 • Участь в обміні практичними навичками та ноу-хау з іншими країнами та партнерами, які також вразливі до російської дезінформації;

 • Заохочення міжнародного та багатостороннього політичного діалогу з метою об'єднання зусиль у боротьбі з дезінформацією;

 • Створення прозорої та вимірної системи оцінки з відстеження ефективності зусиль для підвищення стійкості до дезінформації.

З повним текстом доповіді можна ознайомитися тут: the-lublin-triangle-joint-report-on-countering-disinformation.pdf ( .pdf , 1.39 Мб )

Про громадські організації, які підготували звіт

Ініціатива громадянської стійкості (CRI) – литовська некомерційна та неурядова організація, заснована групою експертів з усієї Європи у 2018 році у Вільнюсі, Литва. CRI зосереджує свою діяльність на підвищенні стійкості литовського та інших суспільств регіону через освіту. Ця організація прагне підвищити стійкість у галузях безпеки, медіаграмотності, дезінформації, кібербезпеки, громадській та масовій діяльності та надати громадянському суспільству можливість активно залучатися до освітньої діяльності.

Інститут Костюшко - польський неурядовий та некомерційний аналітичний центр, що діє в інтересах соціально-економічного розвитку та безпеки Польщі як активного члена Європейського Союзу та НАТО. Будучи лідером серед польських неурядових організацій, Інститут Костюшко реалізує низку національних та міжнародних проєктів, присвячених цифровізації та різноманітним аспектам кібербезпеки та дезінформації. Інститут Костюшко виступає засновником та організатором Європейського форуму з кібербезпеки - CYBERSEC, щорічної конференції, присвяченої стратегічним аспектам кіберпростору. Завдяки своїм проєктам та обізнаності із нормативно-правовою базою ЄС в галузі управління технологіями та прихильності зміцнення трансатлантичного співробітництва, Інститут Костюшко висвітлює такі питання, як дезінформація, розгортання 5G, штучний інтелект, квантові та хмарні обчислення, блокчейн, а також сприяє зростанню польського ринку ІКТ.

Детектор Медіа - українська громадська організація, яка працює над підвищенням стійкості до дезінформації, просуває свободу ЗМІ та збагачує якісну журналістику. Майже 20 років поспіль команда Детектор Медіа проводить дослідження, організовує експертні дискусії та просвітницькі заходи в українському медіапросторі. З 2013 року діяльність ДМ спрямована на виявлення та оприлюднення російського ворожого інформаційного впливу, зокрема з використанням елементів штучного інтелекту.

Форум ЄС-Україна з протидії дезінформації відбувся за організаційного сприяння BRAND UKRAINE та Центру європейських досліджень імені Вільфріда Мартенса в партнерстві з Міністерством закордонних справ України та Представництвом України при ЄС.


https://mfa.gov.ua/news/gromadski-organizaciyi-lyublinskogo-trikutnika-predstavili-v-bryusseli-spilnij-zvit-pro-rosijsku-dezinformaciyu-ta-propagandu

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux