• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Україна та ЄС підписали Угоду про Спільний авіаційний простір
Опубліковано 13 жовтня 2021 року о 17:25

12 жовтня 2021 року Україна та ЄС підписали Угоду про Спільний авіаційний простір (САП).

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, Віце-президент Єврокомісії — Високий представник із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель та Посол Головуючої в Раді ЄС Республіки Словенія в Україні Томаж Менцін підписали угоду між Україною та Європейським Союзом про Спільний авіаційний простір.

Укладення угоди відбулося 12 жовтня в межах 23-го Саміту Україна — ЄС в присутності Президента України Володимира Зеленського, Президента Європейської Ради Шарля Мішеля та Президента Європейської Комісії Урсули фон дер Ляєн.

«Угода про Спільний авіаційний простір — це «авіаційний безвіз» одночасно для українських та європейських авіаперевізників. Україна отримає такі самі можливості, правила й стандарти в галузі авіаперевезень, як і в держав-членів Євросоюзу. Ми «створюємо Європу» на українському авіаційному ринку. Уряди України та країн ЄС більше не надаватимуть призначення на той чи інший маршрут. Авіаперевізники зможуть самі домовлятись про можливість рейсів та їх кількість напряму з аеропортами», — зазначив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Глава українського Уряду зауважив, що конкуренція між авіаперевізниками, як у Європі, — це один із суттєвих факторів зниження цін на квитки. Тож угода відкриє для українців більше можливостей та напрямків для подорожей.

Відповідно до положень Угоди, сторони встановлять Спільний авіаційний простір між Україною та ЄС на основі рівних правил безпеки авіації, управління повітряним рухом, соціальних прав працівників, електронних систем бронювання, захисту довкілля та забезпечення прав споживачів.

https://www.kmu.gov.ua/news/ukrayina-ta-yevropejskij-soyuz-uklali-ugodu-pro-spilnij-aviacijnij-prostir 


Основні питання та відповіді щодо імплементації Угоди та переваг, що вона надає:

(Неофіційний переклад з вебсайту Європейської Комісії https://bit.ly/3aw2rFe)

1. Огляд


Мета Авіаційної стратегії ЄС – забезпечити краще сполучення для пасажирів та підприємців за одночасної підтримки високих стандартів безпеки, чесної конкуренції, захисту навколишнього середовища та соціальних питань.
Єврокомісія отримала мандат від Ради ЄС на започаткування переговорного процесу щодо цієї Угоди у 2006 році.  Переговори було завершено у листопаді 2013 року. Однак підписання Угоди тривалий час не відбувалося через спірне питання між Іспанією та Великою Британією щодо статусу аеропорту Гібралтар, що було формально нівельовано офіційним виходом Великої Британії з Євросоюзу. Підписана Угода вперше встановлює єдиний перелік правил для надання авіатранспортних послуг між ЄС та Україною.


2. Які переваги від Угоди про САП?


Нова Угода замінить двосторонні авіаційні угоди держав-членів ЄС з Україною і створить Спільний авіаційний простір між Україною та ЄС.
Україна поступово приводитиме своє авіаційне законодавство у відповідність до правил ЄС в таких сферах як безпека польотів, авіаційна безпека, управління повітряним рухом, економічне регулювання та навколишнє середовище. Угода також поступово забезпечить доступ до ринку в інтересах споживачів, надасть нові можливості для реалізації бізнесу європейськими та українськими компаніями та сформує справедливі і прозорі ринкові умови на основі чіткої нормативної бази. Це  призведе до розширення географії польотів і вигідніших цін для пасажирів. Глобальне авіасполучення – це рушійна сила для розвитку торгівлі і туризму, що безпосередньо сприяє економічному зростанню і створенню робочих місць.


3. Що це дає громадянам?


Угода вдосконалить авіасполучення, надасть більше можливостей з точки зору прямих маршрутів та операторів, а також запропонує більш конкурентні ціни для пасажирів. Вона забезпечує найвищі стандарти безпеки пасажирів, захисту прав споживачів, чесної конкуренції, захисту навколишнього середовища та прав працівників повітряного транспорту.


4. Яким чином Україна інтегруватиметься в Спільний авіаційний простір ЄС?


Інтеграція України в Спільний авіаційний простір ЄС передбачає ефективне та поступове (у два перехідних періоди) впровадження практично всіх авіаційних правил та стандартів ЄС у таких сферах, як безпека польотів, авіаційна безпека, управління повітряним рухом, економічне регулювання, захист прав споживачів та навколишнє середовище. Протягом першого перехідного періоду Україна застосовуватиме базове авіаційне законодавство, в той час як інші правові акти повинні набути чинності до кінця другого перехідного періоду.
Європейська Комісія проводитиме моніторинг дотримання Україною відповідних вимог та стандартів ЄС шляхом проведення відповідних технічних оцінок та інспекцій експертами Європейського агентства з безпеки польотів (EASA).


5. Які можливості пропонує Угода з точки зору доступу на ринок?


Після підписання Угоди обидві сторони зможуть невідкладно застосовувати в повному обсязі так звані «права третьої і четвертої свободи руху». Це означає, що авіакомпанії ЄС та України зможуть надавати необмежену кількість прямих рейсів між будь-якою точкою ЄС і будь-якою точкою України і навпаки.
Після того, як Україна виконає всі відповідні вимоги і стандарти ЄС, українські перевізники також зможуть виконувати рейси між державами-членами ЄС за умови, що рейс також обслуговує пункт в Україні (так зване «право п'ятої свободи руху»). Наприклад, стане можливим рейс Київ – Копенгаген - Брюссель. Такі права також будуть надані перевізникам ЄС, які зможуть виконувати рейси в Україну та продовжувати подорож до будь-якої іншої країни за її межами. Наприклад, за маршрутом Брюссель – Київ - Тбілісі. Водночас, з цього ж часу перевізникам ЄС дозволятиметься надавати послуги на території України, тобто каботаж.


6. Які комерційні можливості будуть надані, крім прав на трафік?


Угода передбачає низку пов'язаних з бізнесом перспектив, спрямованих на спрощення роботи авіакомпаній, таких як угоди про код-шерінг, свобода ціноутворення, доступ до послуг наземного обслуговування, лізинг, інтермодальні перевезення, а також право на нічні зупинки в аеропортах обох сторін.
Також Спільний комітет, створений Угодою для забезпечення здійснення загального контролю застосування та функціонування її положень, уповноважений займатися будь-яким конкретним питанням ведення бізнесу, що є предметом цієї Угоди.


7. Чи містить Угода положення щодо охорони навколишнього середовища та соціальних питань?


Сторони домовились співпрацювати за цими напрямками. Крім цього, Україна погодилась впроваджувати відповідні авіаційні екологічні та соціальні стандарти і заходи ЄС.


8. Чи буде Україна дотримуватися майбутнього авіаційного законодавства ЄС?


Угодою передбачається, що Спільний Комітет Угоди регулярно оновлюватиме перелік законодавства ЄС, якого слід дотримуватись.


9. Чи гарантуватиме Угода чесну конкуренцію між авіакомпаніями України та ЄС?


Одним з ключових завдань ЄС під час укладання угод про повітряний транспорт є гарантія чесної конкуренції на ринках повітряного транспорту. Не може бути відкритого авіаційного ринку без рівних умов для обох сторін. Угода передбачає надійні гарантії забезпечення чесної конкурентної практики для авіаперевізників. Звертаємо увагу, що субсидування та підтримка авіакомпаній проводиться відповідно до жорстких критеріїв, які базуються на правилах політики конкуренції ЄС. Також передбачені детальні процедури врегулювання суперечок у разі виникнення розбіжностей між сторонами Угоди.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux