• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Звернення міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби до Ради ЄС у закордонних справах
Опубліковано 18 липня 2022 року о 17:43

Шановний пане високий представник!

Шановний пане комісар!

Шановні колеги та друзі!

Я вдячний високому представнику ЄС Жозепу Боррелю за запрошення обмінятися думками.

Важливо разом зосередитися на перспективах протидії російській агресії проти України та спільного захисту Європи від безпекових та економічних викликів з боку агресивної Росії. Спільними зусиллями, ми їх подолаємо.

Ми зібралися разом вперше після історичного рішення про надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС. Я глибоко вдячний кожній із ваших країн, шановні колеги, за цей історичний крок. Це був момент сили та єдності для ЄС, України та всієї Європи. Я вдячний ЄС за те, що його дії відповідають масштабу викликів. Те, з чим ми нині маємо справу, є справді безпрецедентним за нашого життя.

Протягом останніх тижнів ми побачили жахливий російський ракетний терор в Україні. 14 липня, мирне українське місто Вінниця, за сотні кілометрів від лінії фронту. Ранок, центр міста, чудова українська мати та її мила 4-річна донька. Мати публікує сторі в Instagram, розмовляючи зі своєю дитиною та посміхаючись їй. Менш ніж за годину в це місце вдаряє російська крилата ракета, яка прилетіла з Чорного моря. Дитина гине одразу, а мати отримує важкі поранення. Загинуло 24 людини, багато десятків людей були поранені. Росіяни точно знали, куди вони били і що навколо ніде не було жодних військових об’єктів. Це і було їхньою метою. Вони хочуть посіяти страх і спровокувати нас на помсту. Це відвертий тероризм. Росія має бути юридично і політично визнана державою-терористом, а всі ми повинні усвідомлювати, з яким злом маємо справу.

Хибно і наївно вважати, що цілі Росії обмежуються Україною. План Путіна полягає не лише в тому, щоб знищити нашу країну, а й у тому, щоб занурити всю Європу в кризу. Ви вже бачите, як він використовує кожну залежність Європи від Росії для досягнення своїх цілей. Тому єдиний шлях уперед - позбавитися від всяких залежностей Європи від Росії. Агресивна та реваншистська Росія є найбільшою загрозою для Європи та основним джерелом проблем, які нині постають перед нашим континентом.

Путін хоче вкрасти нормальне життя і стабільність у кожної європейської родини. Енергетичним шантажем і зростанням цін, дефіцитом продовольства, пропагандою та брехнею, спробами дестабілізувати уряди.

Справжня ціль Росії – страждання Європи. Путін хоче, щоб і європейці, і росіяни жили однаково погано. Він хоче налаштувати громадську думку проти діючих урядів, сподіваючись замінити їх на радикальні сили, які будуть більш прихильними до Росії.

Ми все це бачили у роки після вторгнення Росії в Україну 2014 року. Але є і відмінність: нині Москва більш агресивна. Ще одна відмінність полягає в тому, що ми тепер маємо досвід і знаємо, в які ігри вони грають. Давайте цього разу будемо розумнішими, швидшими та сильнішими за Путіна, щоб перехитрити його та зруйнувати його план.

Відступити і підкоритися його вимогам не вийде, і це ніколи не працювало. Це пастка. Я впевнений, що наступними тижнями з’являться нові проросійські голоси, які будуть підштовхувати громадську думку до необхідності дати Путіну те, чого він хоче, аби він лише залишив Європу в спокої.

Ми повинні активно протистояти цим наративам. Він не лише не залишить Україну і Європу в спокої, якщо ми задовольнимо його ультиматуми, але й посилить тиск і шантаж.

Якщо Росія зараз відчує слабкість, наслідки будуть набагато гіршими за все, з чим ми вже маємо справу. Ми повинні перемогти Росію. Не турбуйтеся про те, що буде, якщо загнати Путіна в кут. Російська пропаганда знайде спосіб представити всяку поразку як перемогу.

У найближчому майбутньому не буде жодного повернення до business as usual з Росією. Росія є найбільшим джерело загроз для Європи і має бути повністю ізольована. Найкращий спосіб протистояти їй та придушити її зловмисний вплив у Європі – це підтримати Україну та забезпечити українську перемогу.

За достатньої та своєчасної допомоги Україна переможе, тоді як ЄС має триматися курсу і залишатися непохитним перед залякуваннями Росії.

Росія продовжує говорити, що санкції не працюють. Водночас вони використовують всяку можливість, щоб спробувати їх зняти. Чому? Тому що насправді санкції працюють і послаблюють здатність Росії продовжувати війну. Нам потрібно підтримувати та посилювати тиск, допоки воєнна машина Путіна не вийде з ладу. За умови більш високого тиску йому доведеться відступити.

Нещодавні пакети санкцій є важливими, але для того, щоб стримати Росію, ми маємо вводити подальші обмежувальні заходи: зокрема енергетичне ембарго, включно з забороною імпорту нафти, газу та вугілля.

Я вітаю готовність до введення нових санкцій ЄС. Я вдячний за те, що ви включили мої пропозиції, викладені в листі до високого представника, і закрили лазівки для обходу санкцій. Я також наполягаю на тому, що всі російські телеканали повинні бути заборонені в європейських кабельних і супутникових мережах. Йдеться не про свободу слова, а про те, щоб позбавити Росію інструментів для поширення дезінформації та державної пропаганди.

Енергетика є ключовим питанням, і я закликаю всіх вас прискорити рішення про встановлення граничної ціни на російську нафту. Нашою наступною метою має стати морська логістика Росії.

Постачання зброї є надзвичайно важливим. Україна вдячна за всю надану наразі підтримку, але допоки війна триває, нам потрібно більше зброї, зокрема далекобійної артилерії та систем протиповітряної оборони. Зміцнення України є найкращою інвестицією в довгострокову безпеку та стабільність Європи.

Ми вітаємо сьогоднішнє рішення про виділення п’ятого пакету фінансової допомоги вартістю 500 мільйонів євро в рамках Європейського фонду миру.

Давайте також облишимо розповіді про втому від війни. Ніхто з нас ніколи не хотів цієї війни, окрім Росії, і ми всі хочемо, щоб вона якнайшвидше закінчилася. Але єдиний спосіб досягти тривалого миру – це перемога України. Для цього потрібно долати втому та спроби Росії посилити її.

Російська пропаганда намагається збільшити втому від війни, дискредитувати Україну та зменшити її підтримку. Йдеться зокрема і про безпідставні звинувачення в потенційній контрабанді зброї з метою підривати надання Україні військової допомоги, а також спроби переконувати всіх в неефективності санкцій проти Росії.

Я вдячний ЄС за протидію цим закидам, зокрема за оперативну відповідь на дезінформаційну кампанію щодо зброї.

Україна забезпечує прозорість усіх процедур отримання, зберігання та використання зброї. Наша система контролю працює належним чином.

Дорогі колеги, Навіть в умовах жахіть триваючої агресії та російського тероризму, ми маємо думати про майбутнє. Тому що саме це майбутнє ми захищаємо від спроб Росії повернути нас усіх до найгірших часів минулого. Як країна-кандидат на вступ до ЄС Україна має намір продовжувати шлях до членства в Євросоюзі, і ми вже здійснили перші кроки в цьому напрямі.

Ми сповнені рішучості реалізувати рекомендації, визначені Європейською комісією у своїх висновках, і ми розробили спеціальну дорожню карту та план дій законодавчих та виконавчих кроків для досягнення критеріїв членства.

Ми будемо і надалі прискореними темпами наближати наше законодавство до законодавства ЄС згідно з переліком пріоритетних євроінтеграційних законопроєктів на 2022 рік.

Ми продовжуємо впровадження важливих реформ, зокрема направлених на зміцнення верховенства права та антикорупційних інститутів.

Ми продовжуємо працювати над інтеграцією у внутрішній ринок ЄС та просуванням секторальної інтеграції. Нашими пріоритетами є усунення всіх бар’єрів у митній, промисловій та транспортній сферах, інтеграція в енергетичний, цифровий, роумінговий і платіжний простір ЄС, а також впровадження «Європейського зеленого курсу».

У нас є домашнє завдання, і ми маємо намір виконати його належним чином. Ми сподіваємося на такий самий підхід з боку наших партнерів.

Дорогі друзі, За майже п'ять місяців нової хвилі війни Росія порушила абсолютно всі базові права людини. Примусова депортація громадян України до Росії, фільтраційні табори, масові вбивства, геноцид, зґвалтування – усе, що світ переживав під час Другої світової війни, знову стало реальністю для Європи.

Ракетний терор є лише черговим етапом варварської війни Росії проти людства.

Я ще раз дякую високому представнику ЄС Жозепу Боррелю та комісару ЄС Янезу Ленарчичу за їхню заяву щодо ударів Росії по цивільних об’єктах, оприлюднену 14 липня.

Ми повинні докласти всіх зусиль для забезпечення відповідальності за порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права, а також за російський тероризм і навмисні атаки на цивільних людей. Я вітаю всі відповідні зусилля. Важливо зазначити, що жоден із цих злочинів не був би можливим без злочину агресії як такого. Саме тому Україна ініціювала створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, і я закликаю всіх вас розглянути цю ініціативу та можливість приєднатися до неї.

Зброя, санкції та відповідальність – це три шляхи відновлення миру, посилення безпеки та захисту стабільності в Європі.

Кожна хвилина сумніву, кожне зволікання із суворими заходами проти Москви коштує сотень життів. Сьогодні це життя українців, але ми не знаємо, наскільки далеко готова зайти Росія.

Російська війна вже обертається для Путіна більшими втратами у живій силі та техніці, ніж він очікував, і спонукає нас до більшої єдності, ніж він міг передбачити. Щоб протистояти російській загрозі, ми повинні втілити довгострокову стратегію ізоляції, стримування та захисту.

Чим слабшим буде Путін в Україні, тим слабшим буде його контроль над Європою.

Я з нетерпінням чекаю сьогоднішньої дискусії та можливості почути ваші думки.

Ще раз дякую за вашу увагу та можливість приєднатися до вас сьогодні.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux