• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Огляд ЗМІ за 20.12.2011
Опубліковано 20 грудня 2011 року о 15:25

Станом на 20 грудня 2011 в європейських ЗМІ реакція на результати Саміту Україна-ЄС або переважно негативна, або відсутня взагалі. Немає станом на ранок 20 грудня 2011 публікацій на вебсайтах таких видань як «Інтернешинал Геральд Тріб’юн», французьких «Ле Монд», «Ле Фігаро», німецьких «Франкфуртер Альгемайне Цайтунг», «Файненшл Таймс Дойчланд», італійських «Мессаджеро», «Стампа» тощо. Ті ЗМІ, які повідомили про саміт, вказали на відсутність реального результату або навіть про провал саміту та «чітку відмову» Києву через справу Ю.Тимошенко.

На відміну від багатьох колег з європейських столиць, брюссельські спеціалізовані ЗМІ обійняли більш зважену позицію. За їх оцінками, майбутнє відносин України та ЄС залишається невизначеним. ЗМІ говорять про «спотикання» у відносинах («ЄврАктів»), «невизначеність» («ІюОбзервер»), «затримку з угодою» («Юропіан Войс»), або навіть про «вітання з боку ЄС угоди про асоціацію з Україною» («Парламент Мегезін») та можливість заключити ЗВТ як частину «ширшого пакету» до кінця цього року («Європолітікс»). Традиційно найбільш ґрунтовними матеріалами стали публікації перших трьох видань.

Так, «ІюОбзервер» повідомляє, що сторони погодили текст Угоди, але лідери ЄС «попередили, що він не буде вартий навіть того паперу, на якому написаний, якщо Україна не проведе нормальні вибори наступного року». «Прорив», за висловом «ІюОбзервера» відбувся після того, як за два дні до саміту українська сторона відмовилася від наполягання включити обіцянку, що Україна одного дня зможе вступити до ЄС. Угоду буде формально парафовано на початку лютого ц.р. Але, зауважує автор публікації Е.Реттман, попри «хороші новини саміт був холодним» на фоні консолідації влади в руках Президента В.Януковича та перебування його політичного опонента Ю.Тимошенко та її соратників у в’язниці. Автор вважає, що свідченням холодної атмосфери саміту стала ремарка Президента ЄК Ж.М.Баррозу у відповідь на привітання зі святами з боку українського Президента. «Баррозу дав колючу відповідь: «Я б також хотів побажати Вам і всім українцям щасливого Різдва, і наскільки можливо, щасливого 2012 року». У цій ремарці він висловив занепокоєння ЄС, що наступні парламентські вибори в Україні будуть позначені подальшим наступом на демократичні цінності, - вважає Е.Реттман. Зі свого боку Г.Ван Ромпей вказав, що ратифікацію угоди буде серйозно відкладено, якщо Тимошенко залишиться за гратами. Глава української держави запевнив, що членство в ЄС залишається пріоритетом для України, але він «не продемонстрував ознак милосердя по відношенню до Тимошенко». У автора публікації також склалося враження, що Президент України схиляється пристати на вимоги Москви вийти з Енергетичного співтовариства у відповідь на дешевший газ – фактор, який має стати провідним у виборчій кампанії 2012 року для В.Януковича.

«Відносини України та ЄС спотикаються через «політично мотивоване правосуддя», пише «ЄврАктів», який розглядає останнє як причину того, що Угоду про асоціацію так і не було парафовано на саміті. П’ятирічні перемовини по Угоді завершено, але лідери ЄС чітко дали зрозуміти, що угоду не буде підписано, доки не буде позитивних зрушень «у якості демократії та верховенстві права» в Україні. Г.Ван Ромпей вказав на «важку атмосферу» відносин. Як ілюстрацію цього автор публікації Г.Готєв приводить епізод з демонстрацією відео кліпу про умови утримання Ю.Тимошенко в СІЗО «всього за декілька днів до Саміту Україна-ЄС». Кліп було показано по телебаченню «в очевидній спробі показати, що з Тимошенко поводяться добре», продовжує автор, який особливо звернув увагу на фокусування телекамери на холодильнику та кондиціонері повітря. В Україні необхідна всеосяжна система реформування правосуддя, цитує далі автор Президента Європейської Ради Ромпея, який також вказав на те, що Угоду про асоціацію включно із ЗВТ не буде підписано до парламентських виборів у жовтні 2012 року. Останні стануть «лакмусовим папірцем» можливості всіх кандидатів користуватися однаковими правами. «ЄврАктів» також повідомляє, що паралельно з Самітом проводжуються переговори між Україною та РФ по ціні на газ. За інформацією порталу з експертних кіл, Україна може погодитися на нижчу ціну в обмін на передачу російському «Газпрому» контролю над ГТС.

«ЄС відкладає Угоду через занепокоєння правами людини», - пише «Юропіан Войс» так само посилаючись на словами Г.Ван Ромпея. Європейські найвищі посадові особи дали жорсткий сигнал українському керівництву, відмовившись підписати Угоду про асоціацію в Україною. Г. Ван Ромпей сказав, повідомляє видання, що ЄС хоче «зробити кроки» для підписання і ратифікації Угоди «як тільки він це зможе зробити», що залежить від «політичних обставин». Президент Європейської Ради підкреслив, що навіть якби угоду було парафовано на саміті, її все одно було б дуже важко ратифікувати в країнах-членах та Європейському парламенті. Як повідомляє видання, Президент України після саміту заявив, що він залишився задоволеним ним. «Юропіан Войс» так само звертає увагу на намір ЄС уважно спостерігати за наступними парламентськими виборами в Україні.

Журнал Європейського парламенту «Парламент», який подає чи не найбільш оптимістичний заголовок з-поміж інших - «ЄС вітає Угоду про асоціацію з Україною» - також зауважує, що підтримка з боку ЄС була обережною. Г.Ван Ромпей охрестив результати як «гігантський крок вперед» для майбутніх відносин між сторонами, але застеріг, що формальному підписанню Угоду повинен передувати прогрес по низці напрямків, серед яких – верховенство право та незалежне судочинство.

Реакція інших світових та європейських видань на Саміт була більш емоційною. Так, «Уолл Стріт Джорнал» пише, що Саміт, метою якого було «укорінити» Україну в Європі, зазнав невдачі…». Обидві сторони привітали завершення переговорів, але саміт був затьмарений справою колишнього Прем’єр-міністра Ю.Тимошенко. Заяви ЄС підкреслили дилему, що стоїть перед останнім, коли він намагається схилити В.Януковича приборкати тиск на опозицію та ЗМІ і водночас не підштовхнути його до сусідньої РФ, - вважає видання.

«ЄС відкрито попередив Україну», що не підпише Угоду, якщо Київ буде продовжувати здійснювати «політично мотивоване правосуддя проти Ю.Тимошенко, - пише у свою чергу «Файненшл Таймс». Видання аналогічно зауважує, що таке «попередження» було озвучено на саміті, який планувався як подія, що мала привести Україну до європейського русла. Газета припускає, що Брюссель навряд чи піде на підписання доти, доки Україна не продемонструє, що вона здатна провести демократичні вибори у 2012 році. «В очевидній спробі вивчити інші геополітичні опції для України, пан Янукович має сьогодні долучитися до лідерів Росії та інших колишніх радянських республік в Москві для переговорів», - повідомляє також видання.

Британський «Економіст» відходить від тематики Саміту Україна-ЄС як такого і використовує останній як привід здійснити аналіз можливого майбутнього розвитку подій у відносинах Україна-ЄС у статті «Яким шляхом піде Україна?» Автор публікації переконаний, що Президент України «не звільнить Ю.Тимошенко» попри те, що ЄС неодноразово давав зрозуміти, що це є передумовою поглибленої співпраці з блоком. І хоча сама Ю.Тимошенко закликала європейців з в’язниці продовжувати мати справи з Україною, «дипломати кажуть, що це виглядало б занадто як «business as usual»». Тут вже на кону репутація самого ЄС, пише видання. Наполягання українського Президента на тому, що «2012 рік стане європейським роком для України», за висловом видання, є запереченням реальності.

В оцінці підходів української влади до ситуації з Ю.Тимошенко, автор цитує місцевих жителів в донецького регіону, які вважають що сьогоднішні можновладці в Україні грають за правилами, які діяли на початку мафіозних 90-х років: ніколи не пробачати і ніколи не показувати власну слабкість. Саме такий принцип, вважає автор публікації, може пояснити сьогоднішнє суворе ставлення до Ю.Тимошенко та Ю.Луценка. «Деякі оглядачі кажуть, що ЄС не повинен бачити нічого іншого, окрім особистої вендетти, у намаганнях пояснити поведінку пана Януковича, яка очевидно суперечить не тільки національним інтересам України, але й бізнес-інтересам пана Ахмєтова та інших олігархів, які хочуть отримати більший доступ до європейських ринків», - пише «Економіст». На думку тижневика, це може бути також результатом розколу між українською елітою, особливо тією, що контролює газові ринки, і яка може бути зацікавленою у наближенні до РФ, замість ЄС.

Польська «Газета Виборча» пише про «тверду відмову» Україні через справу Ю.Тимошенко. Переговори по Угоді про асоціацію завершені, але угоду не парафована. Справа Ю.Тимошенко може заблокувати набуття угодою чинності.

Всеєвропейський канал «Євроньюз» також передає, що саміт не вдався через Ю.Тимошенко: переговори завершено, але прогресу недостатньо для того, щоб угода відбулася. На думку експертів, Україні треба дотримуватися важкого балансу. Як повідомляє кореспондент з Києва С.Кантоне, енергетичні інтереси диктують Україні її політичний порядок денний. Це призводить до колізії з Брюсселем.

raquo;. На думку тижневика, це може бути також результатом розколу між українською елітою, особливо тією, що контролює газові ринки, і яка може бути зацікавленою у наближенні до РФ, замість ЄС.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux