• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Огляд ЗМІ за 17.12.2011
Опубліковано 17 грудня 2011 року о 15:27

Повідомлення щодо України в європейських ЗМІ Брюсселя протягом останнього тижня, який передував проведенню Саміту Україна-ЄС 19 грудня, були присвячені переважно анонсуванню самого саміту та обережному передріканню його можливих результатів. Інтерес до теми був підігрітий також проведеним 13 грудня 2011 брифінгом Представника України при ЄС К.П.Єлісєєва. Інформаційні агентства Рейтерс, ДПА, Франс-Прес, ПАП повідомили про налаштованість України завершити переговори по Угоді про асоціацію з ЄС, але відзначили також, з посиланням на українського дипломата, відсутність з боку ЄС політичної волі парафувати Угоду про асоціацію в рамках Саміту Україна-ЄС. ЗМІ звернули увагу на візит до Києва «для порятунку саміту» Комісара ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Ш.Фюле, де він провів тригодинну зустріч з Президентом України В.Януковичем та мав можливість зустрітися з колишнім Прем’єр-міністром України Ю.Тимошенко.

В окремих публікаціях (зокрема в «ІюОбзервер» та «ЄврАктів») журналісти намагалися передати загальну напружену атмосферу відносин України та ЄС напередодні визначної події. «Напруга зростає напередодні саміту» («ЄврАктів»): з одного боку Брюссель закликає звільнити політичних лідерів, а з іншого – Росія намагається взяти під контроль газотранспортну систему України. Портал також повідомляє, що сигналом того, що розходження між Києвом та ЄС у питанні колишнього прем’єр-міністра Ю.Тимошенко стають все ширшими, стали нещодавні сумніви щодо того, чи варто проводити саміт взагалі. За таких обставин, пише портал з посиланням на європейських дипломатів, саміт навряд чи принесе суттєві результати. У тому, що стосується Угоди про асоціацію, центральною проблемою є преамбульна частина. Дипломати вказують, що країна, яка найбільш опонує Україні у закріпленні бажаного для неї формулювання, - це Німеччина. Серед тих, хто навпаки лобіює за Україну, - Польща, яка прагне завадити тому, щоб Москва втягнула Україну у Євразійський Союз. Електронне видання також повідомляє, що переговори про зниження ціни на газ між Україною та РФ тривають, але сторони навряд чи зможуть досягти домовленості до кінця року. Як «стратегію Кремля» трактує автор публікації припущення Представника України при ЄС про те, що Росія не хотіла б, щоб Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС до президентських виборів в РФ у березні, оскільки, на думку українського дипломата, плани В.Путіна щодо Євразійського Союзу не зможуть бути реалізованими без участі у проекті України.

Напередодні Саміту «ЄврАктів» також опублікував інформаційне досьє щодо відносин України та ЄС «Україна-ЄС: геополітичний тест», в якому стисло подає інформацію про останній розвиток подій у відносинах Україна-ЄС та повідомляє, що ЄС та Україна готові до підписання Угоди про асоціацію з «безпрецедентно глибокою зоною вільної торгівлі». На кону – не тільки економічне партнерство, але й політичне майбутнє країни, затиснутої між історичними зв’язками з Москвою та неясною перспективою добробуту та «європеїзації» з Брюсселем.

Брюссельське спеціалізоване видання «Європолітікс» з посиланням на джерела серед посадовців в ЄС повідомляє натомість, що основним фокусом саміту стане не Угода про асоціацію, як передбачалося, а питання мобільності та безвізового режиму. По тексту Угоди про асоціацію, попри те, що до саміту залишилося декілька днів, переговори між сторонами все ще тривають. Видання припускає, що Угоду таки навряд чи буде парафовано за таких обставин до кінця 2011 року. Втім, пише «Європолітікс» польський міністр з європейських справ М.Довгілевич 16 грудня зазначив, що він вірить в те, що Угоду буде парафовано до кінця 2011, можливо одразу після саміту.

Видання Європейського парламенту «Парламент» акцентує увагу у власній публікації на тому, що шанси завершити Угоду про асоціацію на саміті існують, особливо після того, як Європейський парламент висловився за укладання такої угоди з Україною, висунувши при цьому втім низку вимог. Як пише «Парламент», попри застереження низки країн, зокрема таких як Німеччина, Представник України при ЄС сподівається, що на саміті в понеділок вдасться «фіналізувати» угоду, яка є взаємовигідною для України та ЄС. Автор публікації також звертає увагу на проведення у 2012 році футбольного чемпіонату в Україні та передає, що Представник України впевнений в успішності ЄВРО 2012 в Україні, попри те, що залишаються окремі невирішені питання.

Натомість портал «ІюОбзервер» напередодні Саміту відійшов від загальнополітичної дискусії і зробив акцент на проблемах бізнес-клімату в Україні. У публікації «Європейські компанії під ризиком «рейдерів» в Україні» автор продовжив розслідування, розпочате ним декілька місяців тому, в якому повідомив про існуючий перелік європейських компаній, які зіткнулися з феноменом рейдерства в Україні. «Топ-новина» - це засудження Ю.Тимошенко, але в цей час бізнес та дипломати попереджують, що інвестиції в Україну стають все більш небезпечними через санкціоноване державою «корпоративне рейдерство», - пише Е.Реттман. Основним елементом його є підкуп або шантаж судів, які вводять в силу шахрайську вимогу на прибутковий бізнес. Жертвами стають переважно малі та середні підприємства в Україні у сільськогосподарській сфері. Але дістається також іноземним кампаніям, повідомляє вебсайт, наводячи приклад «Криворіжсталі», яка «б’ється з місцевими олігархами в судах» з 2005 року, коли концерн було придбано індійським сталевим магнатом. Конкретні випадки виявити важко, оскільки офіційно рейдерство не існує. Але, за інформацією Е.Реттмана з посиланням на європейських дипломатів в Києві, як мінімум три польські компанії були атаковані (Gorkis Granit, Organika, Kyivmetalprom). Інше джерело говорить про більше, ніж 50 компаній. Два останні пониження рейтингів інвестиційної привабливості України підтверджують такі висновки, - пише автор, цитуючи рейтинг Transparence International та European Business Association. Окрім рейдерських атак, продовжуються випадки вимагання хабарів через пов’язані родинними зв’язками з посадовими особами консультаційні та юридичні фірми. «Справа Тимошенко – це погана новина для України, тому що вона посилює культуру правового нігілізму серед верхівки суспільства. Це також погана новина, тому що вона загрожує європейській інтеграції України, яку інвестори розглядають як найкращу перспективу для реформ», - вважає автор. ЄС міг би допомогти українцям, якби «правильно підштовхнув» українську владу до щоденної боротьби з корупцією, - цитує Е.Реттман голову англійської торговельної палати в Києві. На думку останнього, люди в Україні втомилися від того, що відбувається, і хочуть змін. «Декілька днів тому я стояв на подвір’ї суду після того, як ми програли справу. Повз мене пройшла молодша суддя і сказала «вибачте». Вона вибачилась, тому що її керівники сказали їй, який вердикт вона мала винести, якщо хотіла зберегти свою посаду», - цитує бізнесмена автор публікації.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux