• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Відносини Україна-ЄС
Опубліковано 23 вересня 2011 року о 12:08

Тижневик «Юропіан Войс» (група «Економіст») присвячує політичній ситуації в Україні та відносинам в цьому контексті України з ЄС одразу декілька матеріалів.

У аналітичній статті «Українське парі на майбутнє» автор Т.Вогел аналізує причини та можливі наслідки справи Ю.Тимошенко для відносин Україна-ЄС та приходить до висновку, що цією справою керівництво України заводить себе у глухий кут.

Українське керівництво, схоже, не може нічого зробити правильно для того, щоб поліпшити відносини з ЄС, - пише Т.Вогел. Перерва у судовому розгляді справи мала послати сигнал примирення після критики з боку ЄС та США і напередодні саміту Східного партнерства 29-30 вересня. Натомість перерва видається тим, про що Тимошенко казала з самого початку: «повністю політична справа» або, за висловом шведського міністра К.Більдта – «шоу-суд», - пише видання.

На думку автора, результати судового розгляду, який має відновитися в кінці місяця, є «непередбачуваними»: «не тому, що судова система незалежна від політики, а тому, що політичні розрахунки зміщуються». В.Янукович намагається збалансувати інтереси Росії та ЄС, і справа Тимошенко – частина цього сценарію, пише Т.Вогел. Тимошенко, яка часто асоціюється з боротьбою проти російського впливу, сьогодні інкримінують зловживання службовим становищем на шкоду українським інтересам під час підписання газового контракту з РФ, що може потягнути за собою до десяти років ув’язнення. Але, за оцінкою цитованого «Юропіан Войс» експерта з українських відносин Ендрю Вільсона, на сьогодні справа Тимошенко не змогла викликати ефект «зброї, що димиться від вистрілу» (smoking-gun), «чогось, що не пов’язано з високою політикою, а є виключно кримінальним».

Час прийняття рішення про оголошення перерви, за оцінками кореспондента, також схиляє до того, що рішення є скоріш політичним, ніж суто юридичним: В.Янукович здійснив візит до Польщі в кінці серпня, де отримав «сильні сигнали від декількох осіб від імені всього ЄС». Тиск було збільшено, за словами одного з дипломатів високого рангу, завдяки спільному листу К.Ештон та Х.Клінтон.

Втім проблеми та наслідки для України сягають набагато далі, ніж судовий процес над однією особою. Насправді, цей судовий процес трапився у невигідний для обох сторін час: обидві сторони прагнуть завершити переговори над угодою про асоціацію та поглибленою ЗВТ, бажано, до грудня ц.р. до Саміту Україна-ЄС. Українська переговорна команда перебуває в Брюсселі цього тижня на переговорах, які можуть стати останнім раундом перед парафуванням угоди. Але апетит до швидкого завершення переговорів серед європейських лідерів, які найбільше підтримують Україну, зменшується. К.Більдт, шведський міністр закордонних справ, який разом з Польщею ініціював Східне партнерство, заявив, що шанси ратифікації угоди країнами-членами ЄС є «дуже маленькими», поки «шоу-суди» над Тимошенко будуть тривати. Як додає видання, також декілька інших колишніх чиновників притягнуті до відповідальності за подібні злочини.

Представник України при ЄС К.Єлісєєв зазначив, що переговори йдуть «високими темпами», щоб завершити текст до грудня. Він зазначив, що уряд України «занепокоєний» закликами пов’язати ратифікацію угоди зі справою Тимошенко, додавши, що угода не повинна стати «заручником одної, хоч і дуже делікатної справи». «Чим швидше угода почне діяти, тим сильнішим буде вплив ЄС на внутрішні події в Україні. Я сподіваюся, що країни-члени ЄС продемонструють стратегічне бачення та знайдуть достатньо політичної мужності, щоб завершити угоду та підписати її».

Неспроможність завершити угоди про асоціацію до кінці 2011 або в перших місяцях 2012 стане сильним ударом, який підірве амбіції України, але це також матиме вплив на економічні зв’язки. Видання посилається у цьому контексті на розмову з одним підприємцем, чия компанія має серйозну присутність в Україні, який вважає, що угода сприятиме певного рівня стабільності у в країні, де бізнес-клімат з часів приходи до влади Президента Януковича погіршився. Натомість бізнес з обох боків прагне виходу на конкурентні ринки.

Сам Президент Янукович запропонував можливий вихід із ситуації з Тимошенко, пише видання, яке посилається на зустріч в Ялті, де В.Янукович сказав ЗМІ, що закон радянських часів, за яким судять Тимошенко, може бути переглянуто.

В ситуації з Ю.Тимошенко, вважає видання, Президент В.Янукович загнав сам себе у глухий кут. «Янукович не хоче визнавати, що судовий процес над Тимошенко був політичним з самого початку, якщо він зупинить його зараз. Але якщо він зараз його не зупинить, він ризикує втратити великий політичний приз», яким є угода про асоціацію, - цитує «Юропіан Войс» Е.Вільсона.

Справжнім питанням залишається, чи забажає ЄС проявити жорсткість по відношенню до українського уряду, навіть якщо той знайде вихід із ситуації. Це тест для ЄС так само, як і для України. Радник Ю.Тимошенко Г.Немиря говорить, що саме по собі звільнення Ю.Тимошенко не повинно бути підставою для зменшення тиску. «Питання в повноцінній її участі у наступних парламентських виборах», - зазначив Г.Немиря. «Якщо ЄС не може допомогти розв’язати цю кризу, це підірве все ще нереалізований потенціал політики сусідства. Який сигнал це пошле Північній Африці. І яким чином ЄС буде продовжувати говорити про «глибоку демократію» у сусідстві?»

В цьому самому номері «Юропіан Войс» розміщує також редакторську статтю, так само присвячену Україні «Говорити вголос та сильно про Україну». Редактори «Юропіан Войс», які зазвичай люблять критикувати спосіб ведення Європейським Союзом зовнішньої політики, цього разу вважають, що дії ЄС на українському фронті заслуговують на відзнаку. ЄС продовжує не мати спільної позиції щодо Палестини, способів просування демократії у Північній Африці, пише «Юропіан Войс», але «він твердий у протидії політиці українського уряду, який проводить безжалісну кампанію помсти проти колишньої правлячої партії». Процес над Тимошенко може бути тимчасовим, вважають редактори, відсилаючи до аналізу у попередній статті, але «здається, що керівництво України тепер зрозуміло, що у нього вже немає важелів, щоб повертати на свою користь розбіжності в ЄС». Для того, щоб довести єдину і рішучу європейську позицію, ЄС надіслав в Україну трьох людей. Основним сигналом Комісара ЄС з питань розширення та ЄПС Ш.Фюле було те, що якщо Україна продовжуватиме переслідувати опозицію, то три події можуть бути поставлені під сумнів протягом наступних місяців. Першою є візит В.Януковича до Брюсселя 20 жовтня, другою – саміт Україна-ЄС у грудні, а нарешті третьою – завершення переговорів по угоді про асоціацію. Щоб бути впевненим, що сигнал буде зрозумілим, Фюле говорив російською, інформує видання. Серед аргументів на користь того, що ЄС єдиний в цій позиції, «Юропіан Войс» посилається на присутність К.Більдта – одного з традиційних прихильників України, лист канцлера Німеччини А.Меркель, а перед тим – К.Ештон.

Автори публікації також схвалюють суть сигналу ЄС, а саме те, що в ньому йдеться не просто про лідера опозиції, а про якість демократії в Україні. Відтак просто звільнити Тимошенко не буде достатнім, якщо при цьому не забезпечити її участь у парламентських виборах.

Питання України, яка на сьогодні є найбільшим членом клубу Східного Партнерства, може послати сигнал іншим учасникам, серед яких Молдова поки що єдиний успішний гравець у сфері демократії. Але для цього, переконані автори «Юропіан Войс», лідери ЄС мають приділяти більше уваги східним сусідам ЄС. Ані британський прем’єр-міністр Д.Камерон, ані президент Франції Н.Саркозі планують відвідати саміт Східного партнерства у Варшаві. З одного боку, це можна зрозуміти під час кризи ЄС та на фоні чималої кількості пустих самітів, пише видання. Але з іншого, якщо ці лідери утримуються, вони зменшують вплив змін у політиці сусідства, які вони схвалили трохи раніше цього року, зокрема у застосуванні принципу «більше за більше» і, відповідно, «менше за менше». Не всім країнам, як наприклад, Азербайджану, щось залежатиме від декількох десятків мільйонів євро. Але, втім, інколи важливо посилати правильні сигнали. Демократія та демократичні реформи в країнах-сусідах ЄС потребують такого однозначного підходу, переконують редактори «Юропіан Войс».

Конференція «Україна 20 років потому: виклики на майбутнє»

За результатами проведення конференції в Європейському парламенті «Україна 20 років потому: виклики на майбутнє» портал «ЄврАктів», який виступав інформаційним партнером заходу, розмістив публікацію «Фюле попереджує Україну, щоб вона не руйнувала свої європейські сподівання». Зокрема, він заявив, що «немає меж» глибині та широті можливої інтеграції України до Євросоюзу, але попередив, що політичне переслідування опозиції ризикує заблокувати європейську перспективу країни. У «високо політичній промові» Фюле відзначив, що країна перебуває у переламному моменті з точки зору укладання угоди про асоціацію. Після цього, відповідно до ст.49 Лісабонського договору, Україна має право на подачу заявки про членство в

ЄС. Як інформує портал, Україна на фінальній стадії переговорів до ЗВТ, очікується візит Президента України до Брюсселя та у грудні – саміт Україна-ЄС, де мала б бути підписана угода. За словами Фюле, Україна могла б стати самою просунутою країною з точки зору європейської інтеграції серед партнерів по СхП. Водночас Фюле застеріг, підкреслюючи, що він говорить як «друг» України, що останнім часом Україна проводить «неправильну рекламу» через судову справу проти лідерів опозиції, яка з точки зору ЄС, видається політично мотивованою. Частиною такої проблеми є застаріла судова система, яка не проводить різниці між політичною та кримінальною відповідальністю. Водночас, за словами Фюле, він переконаний, що його сигнали були сприйняті і українська влада зрозуміла серйозність ситуації. Г.Верхофстадт, лідер групи лібералів та демократів, які приймали конференцію, заявив, що угода про асоціацію може відкрити двері Україні до кандидатства, але якщо тільки Київ буде відданий «глибокій демократії». Перший Віце-прем’єр-міністр України А.Клюєв підкреслив, що Україна прагне завершити переговори по ЗТВ та відзначив позитивні економічні зрушення в Україні.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux