• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Переговори України та ЄС щодо ЗВТ виходять на фінішну пряму
Опубліковано 18 вересня 2011 року о 12:23

12-19.09.2011 - спеціальний репортаж «ЄврАктів»: «Україна-ЄС»

Європейська Комісія видається готовою до завершення торговельної угоди з Україною до кінця цього року, протягаючи таким чином руку допомоги Києву, який бореться із зростаючим тиском РФ. Втім, непевності залишаються високими. Посилаючись на власні джерела в Європейській Комісії, ЄврАктів повідомляє, що шанси на досягнення домовленості та саміті Україна-ЄС у грудні є великими. «Останні місяці переговори йшли добре», - цитує електронне видання. Відповідно до внутрішнього документу Комісії, останній раунд переговорів між Україною та ЄС щодо створення поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі сприяли «додатковому прогресу по окремих відкритих питаннях».

Комісар ЄС з питань розширення та Європейської політики сусідства Ш.Фюле провів низку зустрічей на високому рівні з представниками української влади протягом останніх тижнів, очікувано візьме участь в Ялтинській конференції в Криму 15 вересня, де також запланована участь Президента України В.Януковича.

«Я думаю, що у грудні ЄС та Україна підпишуть угоду», - коментує А.Пол, аналітик з питань Східної Європи Центру Європейської політики. Причинами для такого нового подиху оптимізму є очевидне зростання розбіжностей між Президентом Януковичем та Москвою. До кінця року ціна на газ для України зросте до 400 доларів за 100 куб.м. Київ не може собі дозволити платити таку ціну, що є вищою, ніж та, яку платять деякі країни ЄС. Москва запропонувала зменшити рахунок, але тільки якщо України віддасть частину своєї ГТС та приєднається до недавно започаткованого митного союзу РФ, Казахстану та Білорусі. І хоч В.Януковича розглядають як близького до Москви, він навряд чи поступиться цим, оскільки «це означатиме кінець суверенітету України і відтак влади Януковича», - цитує «ЄврАктів» українського журналіста та коментатора В.Замятіна. Зокрема через це, про європейська позиція Януковича останнім часом стає все більш вираженою. У коментарі з нагоди 20-ї річниці незалежності України, Президент відкрито заявив, що майбутнє України – це членство в ЄС.

Непевність втім лишається. Україні буде важко протистояти російському тиску, якщо у неї не буде достатньої підтримки в Брюсселі. Але до сьогодні двосторонні переговори характеризувалися обережним підходом. Радники Фюле підкреслюють, що «попереду лежать значні виклики». «Ми очікуємо від України важливих внутрішніх реформ, зокрема високих стандартів дотримання фундаментальних свобод та верховенства права», - зазначив у коментарі для «ЄврАктів» представник прес-служби Європейської Комісії.

Київ наполягає, що його громадяни не повинні мати візовий режим для поїздок в ЄС, але Брюссель пов’язує розв’язання цієї проблемою з низкою питань, зокрема прогресом у демократичних реформах та дотриманні прав людини. Вільна торгівля також непокоїть східних членів ЄС, оскільки останні бояться конкуренції в окремих секторах таких як сільське господарство та біопаливна індустрія, яка тільки-но народжується в ЄС.

З іншого боку, справжні наміри Януковича залишаються не до кінця зрозумілими. Попри його останні заяви, він залишається небезпечно близьким до Москви, як це показує домовленість по Чорноморському флоту, пише видання.

Судовий процес на колишнім Прем’єр-міністром Ю.Тимошенко, яку вочевидь буде засуджено, також не полегшує відносини України з ЄС. Комісія та Президент Європейського парламенту Є.Бузек рішуче розкритикували процес. Один з експертів, який тісно відслідковує відносини Україна-ЄС зазначив, що якщо Тимошенко відправлять в тюрму, на порядку денному двосторонніх відносин «залишиться дуже мало».

Суд оголосив перерву у справі Тимошенко до 27 вересня. Соратники Ю.Тимошенко в українському парламенті вважають, що перерва у судовому засіданні може бути пов’язані із наміром створити зручні умови для уряду на час саміту Східного партнерства, який проходитиме 29-30 вересня ц.р. Ну думку Інституту Горшеніна, вердикт може бути оголошено вже 03 жовтня, щоб «ситуація залишалася невизначеною на час проведення саміту 30 вересня ц.р.» Останні опитування громадської думки також додають вогню: хоч українці продовжують виступати за вступ до ЄС у гіпотетичному майбутньому, багато з них відчувають ностальгію до колишнього Радянського Союзу, де економічна та соціальна нерівність в країні була не настільки вираженою, як сьогодні. За оцінками дипломатів, наступні місяці більше ніж коли-небудь раніше будуть вирішальними в обранні Україною прозахідного чи просхідного руху, пише «ЄврАктів».

«ЄврАкти»,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux