12-19.09.2011 - спеціальний репортаж «ЄврАктів»: «Україна-ЄС»
Засмучена небажанням Росії знижувати ціну на газ, Україна заявила 12 вересня, що збирається відновити імпорт палива з Туркменістану. В понеділок Президент України В.Янукович прибув до усамітненої центральноазіатської країни Туркменістан, у якої до 2003 року Україна купувала газ напряму. Після цього і до 2009 газової угоди з Москвою, туркменський газ продавався Києву через посередників. «Відновити повномасштабну співпрацю у нафтовій та газовій сфері – в інтересах України», - заявив Президент Янукович в Ашгабаті після зустрічі з президентом Туркменістану. «Ми більш активно працюватимемо над визначенням наших цілей, конкретних проектів та шляхів їх реалізації, включно з країнами-сусідами, через які наші енергоносії транспортуються», - зазначив останній. Як повідомляє «ЄврАктів», Президент Янукович не прокоментував цю репліку. Слово Бердимухамедова є останнім в Туркменістані – країні з п’ятимільйонним населенням та четвертими за обсягами у світі газовими запасами, - коментує видання.
Залежність від Росії у газовому питанні полягає в тому, що Україна, яка купує у Росії 60% газу, що споживає, має транспортувати паливо територією Росії через ГТС, яка належить Газпрому.
Окрім цього, Україна транспортує газ до Європи, і суперечки між Києвом та Москвою знов викликають спогади про подібні конфлікти у минулому, коли європейські споживачі залишилися без газу.
Туркменістан, зі свого боку, намагається зменшити залежність від експорту власного газу до РФ, оскільки постачання до РФ також різко впало у 2009 через світову кризу. У квітні 2009 і по початку 2010 року Газпром зупинив імпорт з Туркменістану через вибух на трубопроводі. Ашгабат, який має амбіції збільшити видобуток газу втричі до 2030 року, намагався побудувати альтернативні газопроводи. За повідомленням Європейського Союзу в понеділок, ЄС готовий вести переговори з Азербайджаном та Туркменістаном про доставку їхнього газу до ЄС через Каспійське море. Цей трубопровід, що є частиною запланованого Південного коридору, має зменшити залежність ЄС від імпорту російського газу.
Намагаючись збільшити експорт газу та обійти Росію, Туркменістан збільшив постачання до сусіднього Ірану, відкрив трубопровід з Китаєм та досяг прогресу у запланованому трубопроводі ТАРІ, який має йти в Пакістан та Індію через Афганістан, повідомляє «ЄврАктів».